مجله تخصصی ایران ضایعات

آخرین های مجله تخصصی

فولادسازان آمریکایی چه درخواستی از بایدن دارند؟

فولاد سازان آمریکایی از بایدن، رئیس جمهور منتخب خود درخواست کردند تا تعرفه واردات فولاد بدون تغییر بماند. گفتنی است که در سال 2018، ترامپ، تعرفه های ۲۵ درصدی تضمینی ملی را  به منظور اطمینان از استمرار تولید داخلی فولاد در نظر گرفت که باعث کاهش واردات فولاد از 30 به 17 درصد در سال 2020 شد.

انجمن تولیدکنندگان فولاد، موسسه آهن و فولاد آمریکا، اتحادیه کارگران فولاد ایالات متحده، کمیته واردات لوله و پروفیل و موسسه ساخت فولاد آمریکا طی نامه ای به بایدن، عنوان کردند که صنعت فولاد آمریکا با گذر از تعطیلی های ناشی از شیوع کرونا ویروس، شرایط بهتری پیدا کرده که نیازمند حمایت و پشتوانه می باشد.

بایدن نیز در ماه می این وعده را داده بود که تعرفه های فولاد و همچنین آلومینیوم را تا وقتی که راهکار اساسی برای ظرفیت مازاد تولید پیدا نشود، حفظ می کند.

نسرین دلاور
3 روز پیش
آذربایجان شرقی روی کمربند جهانی مس و طلا

استان آذربایجان شرقی با قرارگیری در کمربند جهانی مس و طلا توانسته جایگاه خود را در بهره مندی از ذخیر معدنی ارزشمند به اثبات برساند. حبیب امین زاده، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز به این مهم اشاره و بیان کرد این استان ۸.۵ میلیارد تن ذخیر معدنی دارد و از انواع فلزات پایه، طلا و مس بهره مند می باشد. به همین خاطر رتبه اول را از این بابت در سطح کشور به خود اختصاص داده است. تنوع مواد معدنی از مهم ترین شاخصه های معادن مذکور می باشد. چرا که حدود 31 ماده معدنی در این استان وجود دارد.

وی همچنین اظهار داشت هفتصد معدن فعال، ثبت شده که 13 مورد از آنها از جمله معادن سونگون، هفت چشمه، غرب انجرد، قرنق دره و باشماق چشمه کنان، معادن مس هستند. هشت معدن طلای اندریان، آستارقان، شرف آباد، سوناجیل، زایلیک هم مشغول به فعالیت می باشند.

نسرین دلاور
4 روز پیش
تلنگر وزارت صمت، اینبار به تولیدکنندگان و فروشندگان مقاطع تخت فولادی

معاون امور بازرگانی داخلی وزارت صمت، با ابلاغ دستورالعمل ثبت اطلاعات مقاطع تخت فولادی، کلیه تولیدکنندگان و فروشندگان این مقاطع فولادی را ملزم به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت نمود. بر اساس این ابلاغیه از اول بهمن ماه سال جاری فعالان در حوزه تولید و فروش انواع ورق سیاه، ورق آجدار، ورق اسید شویی، ورق روغنی، رنگی، گالوانیزه، آلیاژی، قلع اندود، رنگی و استنلس استیل می بایست برای ثبت اطلاعات کامل اعم از موجودی اولیه، میزان تولید، حجم فروش، میزان صادرات و همچنین ورود و خروج کالاهای خود از انبار اقدام نمایند. در غیر این صورت و یا در صورت ثبت اطلاعات نادرست، سهمیه واحدها تعلیق خواهد شد و توزیع و عرضه خارج از شبکه برای آنها محسوب می شود که منجر به معرفی واحدهای مذکور به نهادهای قضایی و نظارتی می گردد.

نسرین دلاور
4 روز پیش
وزیر با تهدید قصد کاهش قیمت آهن را دارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت، نوردکاران و فولادی ها را با تهدید ملزم به کاهش قیمت آهن کرده است. با این حساب به نظر می رسد، در هفته جاری شاهد کاهش قیمت آهن باشیم. چون این تولیدکنندگان مجبور هستند محصولات خود را با ضریب 70 درصد در بورس عرضه کنند و از آنجایی که اواخر هفته قبل، افت نسبتاً زیاد در محصولات فولادی دیده شد، احتمالاً این روند با شیبی ملایم ادامه دار خواهد بود.

عموماً عواملی که بازار آهن را در این مدت تحت الشعاع خود قرار داده، بیانگر افت ملایم قیمت ها می باشند. با توجه به اینکه رئیس جمهور فعلی آمریکا یعنی ترامپ نیز شکست در انتخابات را پذیرفته و مجبور به کناره گیری است، احتمالاً این هفته نیز روند قیمتی دلار، کاهشی یا اینکه بدون تغییر باشد.

 در این بین وزارت صمت و بورس بر سر کاهش ده درصدی ضریب قیمت پایه محصولات فولادی که در بورس کالا عرضه می شود، اختلافات زیادی دارند و به خاطر بلاتکلیفی، شاید اجازه افت زیاد قیمتی دربازار فولاد را ندهد اما به هر حال، کاهش فعالیت های عمرانی، حتی بدون کاهش 10 درصدی قیمت ها، احتمالاً پدیده زیرفروشی و ارائه تخفیف از طرف بنگاه‌ داران به کاهش قیمت تمام شده برای مصرف کنندگان منجر شود.

معاون عملیات و بازاریابی بورس کالا نیز عنوان کرد که شرکت ها خود می توانند بر اساس اختیارشان محصولات فولادی خود را بر مبنای ضریب ۷۰ یا ۸۰ درصد در بورس کالا عرضه نمایند. ولی به خاطر تهدیدات وزیر احتمالاً این هفته ضرایب 70 درصد مد نظر باشد.

نسرین دلاور
1399/10/21
قیمت مواد اولیه، گوی سبقت را از دلار ربود

یکی از مهم ترین چالش ها در صنعت، افزایش قیمت مواد اولیه است که سبب افزایش قیمت تمام شده محصول می شود. قیمت این مواد با نرخ دلار ارتباط دارد. اما متاسفانه این رابطه یک طرفه است. به این معنی که افزایش نرخ دلار، قیمت مواد اولیه را افزایش می دهد اما افت آن سبب کاهش قیمت نمی شود.

در صنعت خودروساری این معضل، موجب گلایه مندی تولیدکنندگان شده است. به طوری که تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی را به دنبال داشته است. طبق آمار، به ازای 1200 واحد قطعه ساز، 400 واحد در کشور تعطیل شده اند. علت اصلی آن، مدیریت نادرست داخلی است. به عنوان مثال، هر کیلوگرم ABS در اردیبهشت ماه سال جاری که قیمت دلار، کمتر از بیست هزار تومان بود، 20 هزار تومان خریداری می شد اما در حال حاضر که قیمت دلار به بیست و شش هزار تومان رسیده، قیمت این ماده اولیه به هفتاد و پنج هزار تومان رسیده است. یعنی قیمت ارز برای تولید کنندگان داخل نزدیک به شصت و پنج هزار تومان می باشد.

افزایش قیمت در محصولات فلزی مختلف و  پر کاربرد در صنعت از جمله مس، آهن و ... نیز به وفور به چشم می خورد.

نسرین دلاور
1399/10/21
کدام محصول فولادی، بالاترین صادرات را دارد؟

محصولات فولادی به واسطه تولید بیش بالاتر از حجم تقاضا در کشور، در فهرست محصولات صادراتی قرار دارند. در نه ماهه نخست سال جاری، 5.6 میلیون تن از این محصولات به کشورهای مختلف ارسال شد که بالغ بر دو میلیارد و صد و هفتاد و نه میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته است. در این بین بیلت و بلوم بالاترین درصد را به خود اختصاص داده اند. به طوری که 47 درصد از این مبلغ، به خاطر صادرات بیلت و بلوم می باشد.

آمار منتشر شده از سوی گمرک ایران، نشان می دهد در آذرماه امسال، حدود هشتصد و سی و نه هزار تن فولاد با ارزش سیصد و پنجاه و چهار میلیون دلاری به بخش صادرات اختصاص یافته است. اسلب نیز سهم 27 درصدی داشته است.

از نظر وزنی، سهم بیلت و بلوم حدود 49 درصد یعنی دو میلیون و هفتصد و هفتاد و دو هزار تن و اسلب، 28 درصد یعنی یک میلیون و پانصد و نود و سه هزار می باشد. حجم و ارزش میلگرد صادراتی در این بازه زمانی به ترتیب پانصد و نود و هفت هزار تن و دویست و پنجاه و سه هزار میلیون دلار گزارش شده است. اعمال تعرفه گمرکی روی صادرات میلگرد از سوی بازارهای هدف سبب شده تا درصد صادرات آن کمتر از بقیه محصولات فولادی باشد.

نسرین دلاور
1399/10/21
عطش بازار طلا برای صعود بیشتر

تحلیل گران، افزایش قیمت را در بازار طلا پیش بینی می کنند. هر چند که در انتهای سال میلادی گذشته، تا 1900 دلار  به ازای هر اونس رسید اما با آنالیز شرایط موجود احتمال افزایش قیمت آن بالا می باشد. در نظر سنجی  ویژه کیتکونیوز هم با حدود دو هزار شرکت کننده، هشتاد و چهار درصد به افزایش قیمت طلا در سال 2021 معتقد بودند. طبق این نظر سنجی، پیش بینی می شود قیمت طلا تا 2300 دلار هم برسد. البته بالاتر از این رقم نیز در بین نظرات به چشم می خورد. 

اغلب بانک های مطرح و بزرگی مانند بانک های CIBC، گلدمن ساکس و کومرس نیز چنین پیش بینی را برای بازار این فلز زرد رنگ و گرانبها عنوان می کنند. علت خوش بینی تحلیل گران به سیر صعودی طلا، ادامه دار بودن سیاست پولی فوق تسهیلی بانک های مرکزی و کاهش فشارهای تورمی و نرخ بهره های واقعی به خاطر احیای اقتصادی می باشد. 

نسرین دلاور
1399/10/15
تصمیم فولادی چین به ضرر سنگ آهن تمام شد

دولت چین در سال میلادی جدید، تصمیم جدیدی را اتخاذ کرده که تبعاتی را به دنبال دارد. این کشور تصمیم دارد حجم تولیدات فولاد خود را کاهش دهد و این موضوع را به فولادسازان خود نیز اعلام نموده است. این موضوع سبب شده تا قیمت قرارداد های فیوچرز سنگ آهن تا شش درصد کاهش پیدا کنند. این در حالیست که در سال 2020، قیمت این ماده اولیه تا دو برابر قیمت قبلی خود هم رسید. 

لازم به ذکر است که در بورس دالیان در دسامبر سال میلادی قبل، بیش از بیست و یک درصد افزایش در قیمت سنگ آهن وجود داشت. افزایش قیمت آن در مقیاس سالانه، نزدیک به سی و هشت درصد بوده است. چین که توانسته خود را در جایگاه بزرگترین تولیدکننده فولاد در سطح جهان قرار دهد، سال قبل، 1.1 میلیارد تن فولاد را تولید کرد و در بازه زمانی 2016 تا 2020، نزدیک به صد و پنجاه میلیون تن از تولید خود را کم کرد. این امر می تواند عرضه و تقاضای فولاد را بهبود بخشد. از طرفی با این کنترل و نظارت بر تولید، از حاشیه سود کارخانه ها حمایت و مانع رشد  قیمت ها در صنایع پایین دستی می گردد. 

نسرین دلاور
1399/10/15
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی