مجله تخصصی ایران ضایعات

آخرین های مجله تخصصی

قیمت بیلت در بازارهای جهانی

بررسی بازار بیلت وارداتی در چین طی هفته گذشته نشان می دهد که قیمت هر تن نوع آسه، با رشد ده تا پانزده درصدی، به هفتصد و پانزده تا هفتصد و بیست و سه دلار در تن رسیده است. هر تن سی اف آر چین بیلت ویتنام هم هفتصد و بیست و سه دلار قیمت خورد. در این بین بیلت روسیه، با دو دلار گران تر به ازای هر تن، معامله گردید. برنامه چین برای کاهش تولید فولاد، باعث رونق بازار شده است. چین اعلام کرده که تا شصت میلیون از تولید فولاد خود کم خواهد کرد تا برنامه های زیست محیطی و مقابله با تولید کربن را اجرایی نماید. همین امر سبب شده تا به واردات فولاد و محصولات فولادی روی آورد. 
از طرفی قیمت سنگ آهن هم تحت الشعاع همین تصمیم ها قرار گفته است. به طوری که قیمت هر تن CFR سنگ آهن 62 درصد استرالیا با کاهش یک دلاری به دویست و یک دلار رسید. افت هفتگی قیمت آن، نوزده دلار گزارش شده است.

نسرین دلاور
4 روز پیش
انواع و نحوه تولید کنسانتره مس

کنسانتره مس چیست؟

کنسانتره مس در واقع ماده اولیه در کارخانه های تولید مس است. در واقع سنگ های معدنی مس با درجه خلوص مختلف را کنسانتره مس می گویند. این ماده معدنی می تواند هم به صورت اکسید مس و هم به صورت سولفید مس باشد. البته سولفید مس در مقایسه با اکسید مس، فراوانی کمتری دارد.

تفاوت کنسانتره اکسید مس با کنسانتره سولفید مس

همان طور که گفته شد کنسانتره اکسید مس، فراوان تر از کنسانتره سولفید مس بوده؛ اما با این حال میزان مس موجود در کنسانتره سولفید مس بیشتر از اکسید مس می باشد. خواص شیمیایی متفاوت این دو گروه، سبب شده فرآوری و استحصال آن ها هم متفاوت است. هیدرومتالورژی و پیرومتالورژی دو فرآیندی است که برای این منظور به کار برده می شود. از نظر هزینه فرآوری هم سولفید مس، رتبه بالاتری دارد اما به خاطر دارا بودن مقادیر بیشتری از مس، صرفه اقتصادی دارد.

ترکیبات کنسانتره مس چیست؟

ترکیبات کنسانتره مس عموماً شامل مس، آهن و گوگرد می باشد که سهم مس معمولاً سی درصد است و مابقی آن را آهن و گوگرد تشکیل می دهند.

نحوه تولید کنسانتره مس

سنگ معدنی مس را توسط تجهیزات ویژه، به قطعات کوچکتر تبدیل نموده و آنها را آسیاب می کنند. مواد آسیاب شده در ترکیب با مواد شیمیایی محصوص و آب، در سلول های تغلیط تحت دمش هوا قرار می دهند. این امر باعث می شود تا کفی تشکیل شود و ترکیبات مس را به سطح آورد که در واقع همان کنسانتره مس است. عمدتاً درصد خلوص آن هم بالای بیست درصد خواهد بود. در تولید کنسانتره‌ سولفید مس از روش های حرارتی استفاده می ‌شود.

نحوه تولید مس از کنسانتره مس

با تبدیل سنگ معدن به کنسانتره، این مواد معدنی فرآوری شده در کارخانجات ذوب مس برای تولید مس مورد استفاده قرار می گیرند. فرآیند های متعددی جهت خالص سازی هر چه بیشتر آن صورت می گیرد تا مس به دست آید. کاتد مس با عیار بالا از جمله محصولات این کارخانه ها می باشد.

جایگاه ایران در زمینه تولید کنسانتره مس

ایران دارای معادن مس ارزشمندی است و به همین دلیل در تولید کنسانتره آن هم جایگاهی مناسبی داد. هر چند که پتانسیل برای پیشرفت بیشتر نیز مهیا می باشد. شرکت ملی صنایع مس ایران یکی از شرکت های بزذگ و مطرح در این زمینه می باشد. مجتمع مس شهر بابک در استان کرمان و همچنین مجتمع مس سونگون در استان آذربایجان شرقی هم در این لیست قرار دارند.

خرید و فروش کنسانتره مس

 خرید و فروش کنسانتره مس بدون واسطه و به صورت مسقیم در سایت ایران ضایعات امکان پذیر می باشد. کلیه خریداران و فروشندگان می توانند آگهی خرید یا فروش خود را در سایت ثبت نموده و با قیمت مناسب بار مورد نظر خود را خریداری کنند و یا به فروش برسانند. برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس www.iranzayeat.com مراجعه نمایید.

نسرین دلاور
1400/04/28
افزایش صد درصدی در فروش فملی

 شرکت ملی صنایع مس ایران در سال جاری پیشرفت قابل توجهی در عملکرد خود داشته است. میزان فروش این شرکت در سه ماه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، بالغ بر صد درصد بوده است. اردشیر سعد محمدی، مدیر عامل این شرکت ضمن اشاره به این موضوع بیان کرد: فروش ما تا انتهای تیر ماه امسال، بیشتر از کل فروش در سال نود و هشت حواهد بود که قطعاً پیشرفت مهمی تلقی می شود.

سعد محمدی همچنین شرایط مطلوبی را برای شرکت عنوان نمود و افزود: هشتاد هزار کاتد مس تا کنون تولید شده و فروش خوبی نیز داشته ایم. وی از افزایش صد و هجده درصدی سود شرکت در مقایسه با سال گذشته نیز خبر داد و اظهار امیدواری کرد تا چهار سال دیگر، شرکت ملی صنایع مس ایران، در فهرست ده شرکت برتر تولید کننده مس در سطح دنیا قرار گیرد.

نسرین دلاور
1400/04/27
احتمال گرانی مس در روزهای آینده

از هشت هفته گذشته تا کنون، میزان مس موجود در انبارهای شانگهای چین در حال افت بوده، از طرفی اختلاف قیمت در بورس فلزات لندن و شانگهای که تا دو ماه پیش، حدود 200 دلار بود به حدود 40 دلار رسیده است. این امر به رشد بیشتر واردات کاتد و در نهایت افزایش تقاضا و قیمت آن خواهد شد.

لازم به ذکر است که در بازار فلزات رنگی نوسانات قیمتی رخ داده است. قیمت جهانی مس با رشد اندک یعنی یک دهم درصدی به نه هزار و چهارصد و چهل و چهار دلار به ازای هر تن رسید. هر تن آلومینیوم هم با کاهش نه دهم درصدی، حدود دو هزار چهارصد و هشتاد و هفت دلار ارزش گذاری شد. همچنین فلز روی با رشد یک درصدی دو هزار و نهصد و نود دلار قیمت خورد. رشد نیکل در مقایسه با سایر فلزات رنگی بالاتر بوده (1.8 درصد) و قیمت آن را به نوزده هزار و هشتاد و پنج دلار رساند. در این بین جهت پیشروی قیمت سرب، بر خلاف سایر فلزات بود. به نحوی که نیم درصد کاهش را تجربه کرد و با دو هزار و سیصد و پانزده دلار معامله گردید.

نسرین دلاور
1400/04/26
رضایتمندی آلومینیوم سازان جهان

آلومینیوم سازان جهان به دنبال رشد قیمت جهانی آلومینیوم تا حدود دو هزار و پانصد دلار به ازای هر تن و همچنین پایین بودن قیمت آلومینا، از سود بالایی بهره مند شده اند. شرکت آلومینیوم سازی آلکوا به عنوان بزرگترین تولیدکننده این فلز در آمریکا اعلام داشته که سود این شرکت به بیشترین مقدار خود در پانزده ساله اخیر رسیده است. همچنین شرکت چینالکو در چین که دومین شرکت مطرح این کشور به شمار می آید، سود شش ماهه خود را حدود سه میلیارد یوان یعنی معادل چهارصد و شصت و سه میلیون دلار گزارش کرده است که در مقایسه با سال قبل، هشتاد و سه برابر می باشد.

البته شرایط در داخل کشور را نیز می بایست سنجید. چرا که صنایع ما در روزهای اخیر با مشکلاتی به ویزه قطعی برق و محدودیت تولید مواجه هستند. از طرفی گرانی سوخت نیز می تواند سود آنها را کم کند. 

نسرین دلاور
1400/04/26
تغییرات هفتگی قیمت محصولات صنعتی و معدنی

درصد تغییرات قیمت محصولات صنعتی و معدنی در بازار های جهانی در هفته گذشته عمدتاً مثبت بود. البته روند نزولی هم در بین آنها دیده شد. برخی از این تغییرات عبارتند از:

سنگ نیکل: 6.7 درصد افزایش
ارسنیک: 6.2 درصد افزایش
ورق سرد ضد زنگ چین: 6 درصد افزایش
سنگ آهن با عیار 58 درصد: 4.3 درصد افزایش
کبالت: 4.1 درصد افزایش
آنتیموان چین: 3.4 درصد افزایش
بیلت شرق آسیا: 2.9 درصد افزایش
بیلت تانگشان چین: 2.8 درصد افزایش
سیلیکو منگنز چین: 2.7 درصد افزایش
منیزیم 2.9 درصد افزایش
سنگ کروم آفریقای جنوبی: 1.9 درصد افزایش
قراضه وارداتی ترکیه: 3.3 درصد کاهش
سلنیوم: 5 درصد کاهش

گفتنی است که شرایط مختلفی می تواند این قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهد. 

نسرین دلاور
1400/04/26
نگاهی به بازارهای جهانی روز گذشته

دیروز، چهارشنبه بیست و سوم تیرماه، تغییرات در بازارهای جهانی به شرح زیر بود:

ورق ضدزنگ سرد: 4.3 درصد افزایش
کنسانتره تنگستن: 3.4 درصد افزایش
ورق سرد جنوب ایتالیا: 1.5 درصد افزایش
آنتیموان: 0.9 درصد افزایش
بیلت شرق آسیا: 0.4 درصد افزایش
سنگ آهن: 0.1 درصد افزایش
فروسیلیس صادراتی چین: 1.6 درصد کاهش

همچنین باید اشاره کرد که کاهش تولید فولاد در ایران به دنبال قطعی های مکرر برق، تاثیر مستقیمی بر قیمت محصولات صادراتی دارد. به طوری که حجم صادرات بیلت ایران کاهش یافته و از نظر قیمتی هم رشد سه درصدی داشته است. به عبارتی این محصول فولادی با 620 دلار به ازای هر تن به فروش می رسد. البته باید گفت اسلب صادراتی کشور با افت 0.7 درصدی به قیمت های جهانی نزدیک شده اما به احتمال قوی با افت تولید، این محصول فولادی نیز در هفته آینده با افزایش قیمت همراه باشد.

نسرین دلاور
1400/04/24
معضلی از جنس پلاستیک

پلاستیک ها به واسطه تنوع بالا، کاربرد های بسیاری دارند و از این رو، ضایعات آنها نیز حجم زیادی را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده اند. وجود این ضایعات در هر نقطه ای از زمین از سواحل دریا گرفته تا حتی قله کوه های مرتفع، مؤید این حرف است. به همین خاطر به عنوان یک معضل و بحران از آنها یاد می شود. آمار و ارقام بیان کننده ورود حجمی بین نه تا بیست و سه میلیون تن از این ضایعات به منابع مختلف آبی از از جمله اقیانوس ها، دریا ها، دریاچه ها و رودخانه در طول سال هست. با همین روال، تا پنج سال آینده، مقدار آن دو برابر خواهد شد.

پژوهشگران بر این باورند که اگر تجدید نظری در این رابطه صورت نگیرد، در آینده ای نزدیک، به یک نقطه برگشت ناپذیر خواهیم رسید و جهان با مسمومیت پلاستیکی مواجه می شود که البته در حال حاضر نیز شاهد وقوع این رخداد هستیم. این موضوع می تواند اهمیت بازیافت پلاستیک را دو چندان کند.

نسرین دلاور
1400/04/24
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی