مجله تخصصی ایران ضایعات

آخرین های مجله تخصصی

تجلیل از خوش حسابترین مودی مالیاتی در استان یزد

منوچهر اسدی مدیرکل امور مالیاتی استان یزد با اشاره به جایگاه ویژه شرکت چادرملو در یزد اذعان داشت: شرکت بزرگ معدنی و صنعتی چادرملو با پرداخت به موقع مالیات خود در رشد اقتصادی و اجتماعی منطقه و استان تاثیرگذاری ویژه ای داشته است. اسدی در ادامه افزود همکاری مناسبی بین سازمان امور مالیاتی استان و شرکت چادرملو وجود داشته و هم اینک این شرکت به عنوان یکی از خوش حساب ترین مودیان مالیاتی در استان یزد معرفی می شود.

لذا در مراسمی با حضور مدیر امور مالیاتی استان یزد، مدیرعامل و عضوهیئت مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، مدیر امور حسابرسی داخلی شرکت و مدیر امور مالی و اقتصادی با اهدای لوح تقدیر به مدیرعامل از عملکرد مثبت این شرکت تجلیل به عمل آمد.

مهندس ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خصوص فعالیت شرکت افزود: در زمان شیوع ویروس کرونا شرکت بدون کوچکترین وقفه ای به روند تولید ادامه داد و توانست در این مدت برای عده ای نیز اشتغالزایی کند. وی افزود طرح های بزرگی جهت توسعه هر چه بهتر این شرکت در حال طرح ریزی و اجرایی شدن است که می تواند در راستای پیشرفت و توسعه استان قدم بزرگی محسوب شود.

مریم ناطقی
2 روز پیش
از سرگیری معاملات اسلب فولادی در بورس کالا

اسلب یکی از مقاطع فولادی مورد استفاده در تولید ورق و لوله است. بزرگترین تولیدکنندگان اسلب در کشور فولاد خوزستان، فولاد مبارکه و فولاد هرمزگان است. از آنجایی که حجم مصرف کننده برای استفاده از این ماده اولیه کم است لذا تولید اسلب فولادی به صورت محدود انجام می شود. تنها مصرف کننده اسلب فولادی تولیدکنندگان ورق گرم هستند که شامل تعداد محدودی می شوند. مصرف کنندگان اسلب با تامین نقدینگی دست و پنجه نرم می کردند و توانایی خرید از بورس کالا را نداشتند. در این مواقع واسطه ای از بورس کالا خرید می کرد و به تولیدکننده تحویل می داد و در ازای آن ورق گرم تحویل می گرفت. لذا برای جلوگیری از این دست اقدامات از سال 97 انجام معاملات اسلب به علت محدودیت تولید از بورس کالا خارج شده و در بازار آزاد انجام می شد.

این تصمیم بر بازار ورق فولادی ضربه بدی وارد آورد و انواع رانت ها و افزایش شدید قیمت ها را در پی داشت زیرا ساز و کار معاملاتی اسلب شفافیت لازم را نداشت. کمبود ماده اولیه تولید ورق فولادی، واردات این محصول را تا 4 میلیون تن افزایش داد به طوریکه در چهار ماه ابتدایی سال 99 نیازی به واردات دوباره ورق فولادی نبود و در این مدت نیز واردات این محصول صورت نگرفت و به صفر رسید. اما کمبود مواد اولیه تولید ورق گرم فولادی در داخل زمینه افزایش واردات این محصول را فراهم نمود و در نتیجه باید برای رفع این مشکل در شرایط تحریم فعلی فکری می شد.

اوضاع نابسامان ورق های فولادی انجمن تولیدکنندگان فولاد را بر آن داشت تا با نوشتن نامه ای به معاون و صنایع معدنی وزارت صمت خواستار تامین اسلب مورد نیاز جهت تولید ورق گرم کارخانه ها شوند. این طرح در حال حاضر اجرایی شد.

چندی پیش خبرعرضه مجدد اسلب در بورس کالا شنیده شد و هفته اخیر شاهد عرضه 80 هزار تن اسلب فولاد هرمزگان، 47 هزار تن فولاد خوزستان و 40 هزار تن فولاد مبارکه بودیم که با استقبال چندانی همراه نبود و میزان تقاضای آن در بورس کالا نیز کم بود و تنها شاهد معامله 38 هزار و 500 تن اسلب فولادی در بورس کالا بودیم.

اما عرضه مجدد اسلب در بورس کالا مزایایی دارد:

 • با عرضه دوباره اسلب در بورس کالا شاهد شفافیت معاملات انجام شده در این زمینه خواهیم بود و کشف قیمت واقعی اسلب فولادی انجام خواهد شد.
 • عرضه اسلب در بورس کالا نظارت بر عرضه و میزان تقاضای این مقطع فولادی را بیشتر کرده و معاملات آن در چارچوب قوی تری اتفاق خواهد افتاد.

طی بخشنامه ای در خصوص عرضه اسلب فولادی در بورس کالا منتشر شده است نوشته شده هرگونه عدم عرضه اسلب فولادی در بورس کالا، عرضه خارج از شبکه و اخلال در نظم  ثبات اقتصادی قلمداد می شود و شرکت های تولیدی ورق گرم برای تامین مواد اولیه خود باید آن را فقط در بورس کالا خریداری نمایند. همچنین کارخانجات تولیدکننده ورق گرم موظف اند معادل 95 درصد از اسلب خریداری شده خود را در بورس کالا عرضه نمایند. در نتیجه می توان قانون مذکور را یکی از مهمترین علل عدم استقبال تولیدکنندگان از خرید اسلب فولادی از بورس کالا دانست.

مریم ناطقی
2 روز پیش
عملکرد واحدهای تولیدی مس زیر ذره بین تعزیرات حکومتی

سجادی مدیر کل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت در بررسی های صورت گرفته در خصوص شرکت های متخلف عنوان کرد: طی اقدامات نظارتی که از سوی تعزیرات حکومتی پیرامون بورس کالا انجام شد مشخص گردید که 24 شرکت تولیدکننده محصولات مسی که از بورس کالا مواد اولیه خود را دریافت می کردند و توانایی عرضه محصولات تولیدی خود در بورس کالا را داشته اند، از اینکار اجتناب کرده و شناسایی شده اند و پرونده شان جهت صدور رای نهایی به تعزیرات حکومتی کشور فرستاده خواهد شد.

این شرکت ها باید حدودا 75 درصد از محصول تولیدی خود را در بورس کالا عرضه نمایند اما از اینکار اجتناب کرده اند. این تخلف 2700 میلیارد تومانی است که این 24 شرکت تولیدکننده محصولات مسی ملزم به پرداخت آن هستند.

سجادی افزود با بررسی عملکرد این شرکت ها در سال 98 متوجه تخلف صورت گرفته شدیم. این شرکت ها متخلف به کسری عرضه حدود 40 هزار تنی محصولات مسی در بورس کالا شده اند که به استناد ماده 5 و 9 قانون تعزیرات حکومتی مبنی بر عرضه خارج از شبکه و عدم رعایت ضوابط توزیع، پرونده آن ها برای رسیدگی بیشتر به دیوان سازمان تعزیرات حکومتی فرستاده می شوند.

مریم ناطقی
3 روز پیش
جداسازی ضایعات پلاستیک در محیط خشک

روش جداسازی بالستيک 

روش جداسازی بالستيک روشی است كه اغلب برای جداكردن ضايعات انبوه شهری به شكل مخلوط پلاستيک و كاغذ و مقوا كاربرد دارد.
برای مثال جداكردن بطری و دبه های پلاستيكی از مقوا و كارتن و مشمع كه اصطلاحا نايلون گفته می شود.
اساس جداسازی به اين صورت است كه مخلوط مواد ضايعاتی روی يک سطح شيبدار با زاويه ٤٥ درجه ريخته می شوند و سپس به سمت بالا حركت داده می شود. از ويژگی اين سطح شيبدار اين است كه متخلخل بوده و ضمنا هوای فشرده نيز از منافذ آن دميده می شود .همزمان با حركت تسمه نقاله و حمل اين مواد در طول مسير روی سطح شيبدار جداسازی انجام می گردد به اين مفهوم كه خروج هوا از منافذ انجام می گردد. بنابراين مواد ضمن حركت روی سطح شيبدار به سمت بالا،  مواد سبكتر و دو بعدی نظير نايلون ها و مقوا به جلو رانده می شوند و مواد سنگين تر و سه بعدی نظير بشكه، دبه و بطری به پايين می لغزند.

جداسازی بوسيله هوا

در اين روش سيال مورد نظر برای جداسازی هوا است. جداسازی بوسيله هوا توسط يك نقاله S شكل مانند ميتواند انجام شود تا مواد سنگين نظير فلزات، شيشه و پلاستيک ها از بقيه جدا گردند.
در تفكيک سه مرحله ای توسط هوا امكان جداسازی ٤ نوع پلاستيک وجود دارد.
تفكيک بوسيله هوا برای جداسازی مخلوط های پلی آميد از پلی اتيلن سنگين مخزن های سوخت و يا جداسازی كاغذ از بطری های پت در نظرگرفته می شود. در اين روش نيز الياف و ذرات سبک می توانند از پليمر بوسيله هوا جدا شوند. مثال ديگر از اين نوع جداسازی، پی وی سی الياف دار مانند برخی شلنگ های آبياری هستند كه ابتدا خرد می شوند و سپس جداسازی توسط هوا ادامه پيدا می كند، الياف و كرک به طور كلی ذرات سبک تر به اين روش از پليمر PVC تفكيک می گردند.


1596617837108804.jpg

دستگاه جداساز ليبل برای جداسازی ليبل از پت

اين روش معمولا برای ضايعات تميز استفاده می شود. اشكال اين روش اين است كه مواد غذايی چسبيده به پلاستيک ها بوسيله روش قبل يعنی استفاده از سيال آب بهتر جدا می شوند و بقايای مواد غذايی بر روی پلاستيک ها به اين روش باقی می مانند.
در برخی از خطوط بازيافت پت پس از خشک كردن پرک پت برای جدا كردن ليبل های باقيمانده از اين روش استفاده می كنند. مزيت اين روش اين است كه پرک پلاستيكی كه به اين طريق جداسازی می گردد، نياز به خشک كردن ندارد.

 جداسازی بوسيله طبقه بندی كاهش اندازه ذرات

اين نوع جداسازی می تواند بر اساس كاهش اندازه ذرات برای مخلوطی از پليمرها انجام شود. فرايندهای كاهش اندازه اغلب اوقات برای جدا كردن مواد از كامپوزيت يا محصولات چند لايه نظير فرش ها، پوسته های داشبورد استفاده می شود. خرد كردن به همراه غربال كردن با دميدن هوا می تواند برای طبقه بندی و جداسازی مواد چند جزيی پلاستيک ها نظير شلنگ های پلاستيكی، پلاستيک های تقويت شده با الياف، فيلم های پلاستيكی تقويت شده با الياف پارچه ای كه پشت آنها آغشته به رزين است مانند ضايعات فرش ها استفاده شود. يک روش جداسازی برای برگرداندن PVC از يك پليمر مخلوط بوسيله شركتی در فرانسه گزارش شده است كه بر اساس تفاوت مقاومت ضربه بين PVC و PET است. پودر كردن PVC  ذرات بسياری كوچکی را نسبت به PET و HDPE  توليد می كند. اين ويژگی به امكان جداسازی PVC و PET كمک می كند. پس از ميكرونيزه كردن ذرات PET بايد درشت تر از جزء PVC و دو پليمر ديگر باشد تا بتوانند بوسيله غربال كردن جدا شوند.

 روش جريان ادی

اين فناوری بر اساس القاء جريان ادی برای فلزاتی می باشد كه خاصيت مغناطيسی ندارند و جذب آهنربا نمی شوند (اصطلاحا غيرمغناطيس). هنگامی كه فلزاتی نظير مس، برنج، آلومينيوم در تماس با دستگاه جريان ادی قرار می گيرند به طور موقت در آنها خاصيت مغناطيسی ايجاد می گردد ولی در پلاستيک ها اين خاصيت وجود ندارند بنابراين به اين ترتيب فلزات از پلاستيک ها تفكيک می گردند .


1596619152769501.png

اين دستگاه برای جداكردن فلزات غيرآهنی از  پلاستيک می باشد. در توضيح بيشتر نحوه عملكرد دستگاه جريان ادی ميتوان اين گونه بيان كرد كه: دستگاه ادی كارنت، يک ميدان مغناطيسی توسط جريان الكتريكی در يک حلقه ايجاد می نمايد .وقتی اين حلقه را به ماده ای فلزی هادی نزديک می نماييم، جريان ادی به آن ماده منتقل می شود. اين جريان القايی در ماده مورد نظر، ميدان مغناطيسی متضادی با حلقه ايجاد می كند. اساس عملكرد اين دستگاه مطابق قانون لنز است كه يكی از قوانين مهم در شاخه الكترومغناطيس می باشد. اين قانون به بررسی كنش و واكنش نيروهای القاگر و القاشده می پردازد. بر اساس اين قانون جهت جريان القا شده همواره بر خلاف جهت نيروی القاگر می باشد. اين قانون را می توان به عنوان نمونه ای از قانون سوم نيوتن نيز عنوان كرد. اين نيرو توليد شده متضاد اجسام هادی می تواند اجسامی را كه خاصيت مغناطيسی ندارند را جذب كند. از همين قانون در اين دستگاه استفاده شده است .
اين سيستم هم برای جدا كردن فلزات به حالت زنده و آسياب نشده از پلاستيک قابل اجرا است هم به حالت پرک.
در زمان جداسازی، فلزات جدا شده غيرمغناطيس بوسيله جريان هوا از ميان توده پلاستيک پرتاب و خارج می شوند .
كاربرد صنعتی اين فن آوری اولين بار در آمريكا برای جدا كردن قوطی های آلومينيومی از ساير اجسام نظير پلاستيک گزارش شده است. 

منبع : روش های جداسازی ضايعات پلاستيک

مؤلف: مهندس سيده فاطمه ميرخليل زاده  

لیلا خردی
3 روز پیش
خام فروشی هدف اصلی همکاری چین و ایران

احمد دنیانور عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به تحریم های جدید علیه فولادسازان کشور اذعان داشت: صنعت فولاد کشور از سال 1384 به بعد مورد هجمه تحریم کشورهای آمریکایی قرار گرفته است. اما این تحریم ها جلوی افزایش تولید فولاد را نگرفت به طوریکه در آن سال ظرفیت تولید فولاد حدود 10 میلیون تن بوده و در حال حاضر این ظرفیت به 32 میلیون تن افزایش یافته است.

دنیانورافزود با شیوع ویروس کرونا تولید فولاد بسیاری از کشورها با مشکلات فراوانی رو به شد و تقاضای جهانی آن کاهش یافت. در این مدت ایران با توسعه صادرات خود به کشورهای همسایه توانست در شرایط بحران به تولید فولاد ادامه دهد و بخشی از کاهش تقاضای جهانی را جبران نماید.

دنیانور با اشاره به توافق اخیر ایران و چین افزود: توافق اخیر ایران و چین برای بخش معدن و فولاد هیچ سودی ندارد. وی افزود در حال حاضر کشور چین در پی کسب قدرت است. چین در برنامه های بلندمدت خود تا سال 2021 تولید 47 میلیون فولاد را پیش بینی کرده که برای نائل آمدن به این هدف باید به فکر تامین مواد اولیه خود باشند. لذا ایران فرصتی مناسب برای تامین ماده اولیه مورد نیاز کشور چین خواهد بود  و در صورت ورود کارگران چینی به معادن ایران بخش قابل توجهی از ظرفیت های معدنی خام فروشی خواهد شد. این مساله علاوه بر کم شدن خوراک بسیاری از صنایع پایین دستی، فرصت اشتغالزایی را نیز خواهد گرفت و همچون دهه های قبلی ایران را به کشوری وابسته تبدیل می کند. این پیش بینی برخلاف سیاست های در نظر گرفته است و چشم انداز تولید 55 میلیون تن فولاد تا سال 1404 را نادیده می گیرد. به گفته دنیانور این کار تنها ایران را از مسیر رشد و خودکفایی دور می سازد.

وی در پایان افزود دولتمردان باید برای دستیابی به اهداف خود با بررسی همه جانبه در تمام ابعاد پای امضای قراردادهای همکاری بروند تا با دست خود زمبنه ساز نابودی صنایع مختلف را پی یزی نکنند.

مریم ناطقی
3 روز پیش
افتتاح نخستین هایپرمارکت پسماند خشک در شهرتهران

نخستین هایپرمارکت پسماندخشک در منطقه 19 شهر تهران جنب پایانه اتوبوسرانی شهید سروری روز گذشته افتتاح گردید. در این مراسم رئیس کمیته محیط زیست با اشاره به اینکه 40 درصد پسماندهای تولیدی شهر را پسماند خشک تشکیل می دهد، افزود: با توجه به پیامدهای زیست محیطی که پسماندهای خشک و تر در محیط زیست ایجاد می کنند، تفکیک از مبدا با هدف تسریع فرایند بازیافت می تواند گزینه ای مناسب در جهت حفظ هر چه بهتر محیط زیست محسوب شود.

علی توکلی شهردار منطقه 19 در خصوص نحوه فعالیت این هایپرمارکت افزود: در این هایپر کلیه پسماندهای خشک از جمله ضایعات پلاستیکی، ضایعات فلزی، ضایعات الکترونیکی، ضایعات شیشه و... از شهروندان با قیمت مصوب خریداری شده و به جای آن اقلام خوراکی در کیسه های پارچه ای در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت.

توکلی با اشاره به ظرفیت های موجود در برنامه شاد افزود: آموزش و پرورش می تواند در راستای ارائه آموزش های لازم در خصوص تفکیک پسماند از طریق برنامه شاد اقدام نموده و تبلیغات و آموزش های حوزه تفکیک از مبدا و توجه به فرایند بازیافت را با به اشتراک گذاری در برنامه شاد در اختیار دانش آموزان و اولیا قرار داد تا بدین روش با افزایش دانش عمومی بتوان گامی مهم در حوزه بازیافت برداشت.

مریم ناطقی
3 روز پیش
روش های جداسازی ضایعات پلاستیکی

جداسازی مهمترین بخش بازیافت

تفکیک مواد بازیافتی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. زیرا در صورت عدم تفکیک، از ارزش مادی آن به شدت کاسته می شود. محصولات نهایی تولید شده از آنها نیز بی کیفیت خواهند بود. وجود ناخالصی و آلودگی، زنجیره پلیمری مواد پلاستیکی مختلف را دچار آسیب کرده و جرم مولکولی آن را کاهش می دهد. بنابراین به عنوان اصلی ترین بخش در بازیافت باید از آن یاد کرد.0

انواع روش های تفکیک ضایعات پلاستیکی

روش های مختلفی برای جداسازی ضایعات پلاستیکی وجود دارد که در یک گروه بندی کلی می توان آن ها را به روش های زیر تقسیم کرد:

 • تفکیک به روش های خشک
 • تفکیک با روش های تر
 • جداسازی از طریق روش های شیمیایی
 • سایر روش ها

تفکیک ضایعات پلاستیکی به روش های خشک

در تفکیک به این شیوه، می توان متد های مختلفی را به کار برد از جمله :

 • روش های دستی
 • تفکیک آنها به کمک جریان هوا
 • استفاده از سورتینگ ضایعات پلاستیکی
 • تشخیص نوع ضایعات پلاستیکی به کمک مادون قرمز
 • تفکیک از طریق لیزر
 • جداسازی به کمک نور های ماوراء بنفش، پلاریزه
 • کمک گرفتن از نقطه ذوب و نرمی ضایعات
 • جدا نمودن آنها به روش الکترواستاتیک

تفکیک ضایعات پلاستیکی به روش های تر

این روش نیز خود شامل چندین شیوه می باشد که عبارتند از:

 • روش غوطه وری- شناوری با و بدون حلالیت انتخابی
 • استفاده از هیدروسیکلون
 • روش کف- شناوری

تفکیک ضایعات پلاستیکی به روش های شیمیایی

سه روش عمده برای این گروه می توان نام برد:

 • تشخیص و تفکیک انواع پلاستیک ها به کمک روش گلیکولیز
 • روش متانولیر
 • سوزاندن ضایعات

سایر روش های جداسازی ضایعات پلاستیکی

خرد کردن از دیگر روش هایی است که برای جداسازی این مواد بازیافتی مورد استفاده قرار می گیرد. ادی کارنت نیز، کاربرد دارد. اشعه ایکس هم به این متد ها افزوده می شود. با روش گریز از مرکز نیز می توان آنها را جدا نمود.

کدام روش جداسازی ضایعات پلاستیکی، ارجحیت دارد؟

در رابطه با اینکه کدام روش تفکیک پلاستیک های بازیافتی بهتر است باید بیان کرد که هر یک از این روش ها می توانند مثمر ثمر واقع شوند. اما در انتخاب آن باید جنبه های مختلف را در نظر گرفت. به عنوان مثال، نوع مواد ضایعاتی بسیار مهم خواهد بود. استفاده از دانسیته مواد جهت تشخیص نوع آنها است. برای این منظور می توان آنها را درون آب انداخته تا دانسیته هر یک مشخص شود. با افزایش دانسیته، مواد پلاستیکی به زیر آب خواهد رفت. اما در صورتی که دانسیته کمی داشته باشد، روی آب خواهد ماند.

اما در مورد PET  و  PP که از نظر وزنی تقریبا با هم برابر هستند، سایر روش ها مانند روش الکترواستاتیکی باید به کار برده شوند.

تنوع در مواد ضایعاتی نیز در انتخاب روش های تفکیک، بسیار موثر است. مثلاً روش الکترواستاتیک، تنها قابلیت جداسازی دو نوع پلاستیک را دارد. با افزایش تنوع در این مواد بازیافتی از روش هایی مانند حلالیت و، اسپکتروسکوپی کمک می گیرند. دقت بالای این روش، بر محبوبیت آن افزوده است.

برخی از متدهای جداسازی، صرفاٌ برای یک هدف خاص به کار برده می شوند. به عنوان مثال، بطری های ساخته شده از جنس pvc، را به کمک اشعه ایکس جدا می کنند. جریان ادی نیز به منظور تفکیک فلزات از پلاستیک به کار می رود.

جنبه اقتصادی روش و همچنین سرعت عمل آن نیز در برتری آن نقش مهمی خواهد داشت.

برگرفته از کتاب جداسازی ضایعات پلاستیک - مهندس فاطمه ارشادی

نسرین دلاور
4 روز پیش
دور زدن تحریم ها با ایجاد واحد بومی سازی

بنابر گفته ابوالفضل روغنی گلپایگانی بزرگترین چالش پیش روی بنگاه های اقتصادی "جهش ناگهانی نرخ ارز" و "تامین مواد اولیه" است.  وی با اعلام نتایج پایش کسب و کارها در بهار 99 افزود: شاخص پایش کسب و کارهای اقتصادی منفی است و این مساله خبر از وضعیت نابسامان کسب و کار در جامعه می دهد. به گفته روغنی در بررسی این پایش پارامترهای مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد که مهمترین آن ها نوسانات شدید نرخ دلار است. کمبود مواد اولیه مشکلی است که گریبان گیر بخش اقتصادی شده و بنابر گفته رئیس اتاق ایران با ادامه این روند صنعت تولید کشور با بحران جدی روبه رو خواهد شد.

روغنی گلپایگانی برای برون رفت از این اوضاع پیشنهاد کرد دولت از طریق روش های تامین مالی فاینانس، ریفاینانس و یوزانس با کشورهای همسایه می تواند مشکل را برطرف سازد.

به گفته روغنی گلپایگانی هم اکنون با ایجاد فرصت از شرایط حاکم بر جامعه می توان علاوه بر مرتفع کردن برخی مشکلات به خودکفایی رسید. وی افزود بسیاری از کارخانه های داخل توانایی ساخت بسیاری از قطعات فلزی را دارند که باید با تلاش و توجه بیشتر از سوی دولت جهت سرمایه گذاری در این طرح ها به آن نائل آمد.

وی به عنوان مثال از شرکت فولاد مبارکه که جز 8 شرکت تحریمی از سوی آمریکاست نام برد و عنوان کرد: این مجموعه پس از تحریم توانست با اقدامی هوشمندانه و با استفاده از مهندسی معکوس برخی از قطعاتی که قبلا وارد کرده بود را توسط متخصصان فنی خود بسازد و نیاز داخل را تامین نماید.

رئیس کمیسیون اتاق ایران  توجه به ایجاد یک واحد بومی سازی در هر کارخانه را یکی از اقداماتی دانست که در شرایط کنونی باید به آن توجه نمود. وی در این خصوص افزود یکی از مهمترین قطعات ساخته شده توسط واحد بومی سازی تولید سیلندرهای هیدرولیکی و پاورپک های هیدرولیکی بود که در شهر صنعتی اراک انجام شد. با اجرای این طرح علاوه بر جلوگیری از خروج ارز، از ظرفیت های موجود داخل استفاده شد و زمینه اشتغال زایی برای متخصصین تازه نفس نیز فراهم گردید.

مریم ناطقی
4 روز پیش
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی