مقالات ایران ضایعات

برخی مفاهیم در تجارت بین المللی و ترم های تحویل کالا

مقدمه

یکی از مهم ترین اصولی که در صادرات و یا واردات محصولات مختلف اعم از صنعتی، غیر صنعتی و ... باید دانست این است که خریدار و فروشنده یا همان وارد کننده و صادر کننده هر یک وظایفی را بر عهده دارند. چرا که قوانین خاصی در این حوزه حاکم است. از این رو در این مطلب با قوانین اینکوترمز و مفاهیم تجارت بین المللی و ترم های تحویل کالا آشنا خواهیم شد. آن را تا انتها دنبال نمائید.

EXW

ترم تحویل EXW به معنی تحویل کالا در محل کار فروشنده (کارخانه یا انبار) می باشد. به این معنی که خریدار یا همان وارد کننده، کالای مورد نظر خود را در کارخانه تحویل می گیرد و کلیه مسئولیت ها نیز بر عهده خودش می باشد. در واقع، فروشنده کمترین مسئولیت را دارد. حتی خریدار می بایست هزینه لازم برای دریافت پروانه صادرات و سایر مجوزهای صدور کالا را هم متقبل گردد.

FAS

ترم تحویل FAS یا همان FREE ALONGSIDE SHIP که در حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار می گیرد، بیانگر این است که تحویل کالا در کنار کشتی روی اسکله، صورت می گیرد. فروشنده می بایست هزینه های مختلف از جمله عوارض و مالیات، ترخیص کالا از گمرگ و مجوز صادرات را بپردازد.

FAC

ترم FAC (FREE CARRIER) به معنی تحویل کالا توسط فروشنده به حمل کننده می باشد. به عبارت دیگر، فروشنده، کالا را برای صادرات از گمرک مبدأ ترخیص می کند و در محلی که از قبل تعیین می گردد به حمل کننده تحویل می دهد. طبق قوانین اینکوترمز، این ترم خرید کالا، مسئولیت دریافت پروانه صادرات و مجوز صادرات و سایر تشریفات گمرکی را بر عهده فروشنده قرار می دهد.

FOB

افرادی که در حوزه صادرات و واردات فعالیت می کنند با ترم FOB به کرات برخورد دارند. FREE ON BOARD هم که صرفاً در نقل و انتقلات دریایی به کار می رود، قوانینی را شامل می شود که می گوید فروشنده باید کالا را از نرده کشتی عبور دهد. با این حساب، هزینه بارگیری تا روی عرشه ی کشتی و حتی زیر عرشه هم با خود فروشنده بوده. اگر قبل از اینکه کالا از نرده عبور کند، آسیب ببند، فروشنده باید این خسارت را متقبل شود، اما خسارات بعد از نرده، بر عهده فروشنده نیست.

CFR

ترم CFR یا COST AND FREIGHT مانند ترم FOB می باشد. با این تفاوت که هزینه حمل کالا بر عهده خریدار است.

CIF

یکی دیگر از ترم های تحویل پر کاربرد، CIF یا COST INSURANCE AND FREIGHT است که وظایف طرفین مانند CFR می باشد. اما فروشنده یک مسئولیت دیگر را هم باید عهده دارد و آن بیمه نمودن کالا است.

CPT

CPT، مخفف عبارت CARRIAGE PAID TO و به این معنی است که فروشنده باید کرایه حمل کالا تا مقصد را عهده دار شود. اما زمانی که کالا به حمل کننده سپرده می شود، مسئولیت خسارت یا گم شدن آن با خریدار خواهد بود.

CIP

CARRIAGE AND INSURANCE PAID TO (CIP) از دیگر ترم های تحویل کالا در معاملات بین المللی است، که قوانینی مشابه CPT دارد. البته فروشنده بیمه باربری کالا را تا مقصد بر عهده دارد.

نسرین دلاور
4 روز پیش
برخی اصطلاحات و تعاریف متداول در صنعت فولاد

در این مطلب برخی اصطلاحات و تعاریف متداول در صنعت فولاد معرفی می گردد.

سازمان تجارت جهانی

قوانین تجارت بین الملل توسط سازمانی تحت عنوان سازمان تجارت جهانی یا همان (World Trade Organization) وضع می گردد. این سازمان را با WTO معرفی می کنند و مرجعی برای مرتفع نمودن اختلافات بین اعضای سازمان می باشد. سازمان تجارت جهانی در ژنوی سوئیس مستقر بوده و کشورهای زیادی عضو این سازمان هستند.

انجمن جهانی فولاد

در سال 2008 موسسه بین المللی آهن و فولاد به انجمن جهانی فولاد تغییر نام داد. این انجمن جهانی را با نام اختصاری WSA عنوان می کنند و جزو معتبرترین مؤسسه های غیرانتفاعی جهان در حوزه فولاد به شمار می رود. دفتر مرکزی آن در بروکسل و نمایندگی آن در شانگهای واقع شده است. درصد زیادی از فولاد تولیدی در جهان، توسط اعضای انجمن فولاد جهان تولید می شود.

اتاق بین المللی فولاد زنگ نزن

اتاق بین المللی فولاد زنگ نزن یکی از زیر مجموعه های انجمن جهانی فولاد است که در سال 1996 تأسیس گردید. این مجموعه غیر انتفاعی با هدف انجام تحقیقات و ارائه گزارش در مورد تولید و مصرف انواع زنگ نزن فعالیت می کند. نماد اختصاری آن ISSF است.

ISSF به شکل مستقل از انجمن فولاد جهان عمل کرده و بودجه جداگانه دریافت می کند. هیئت مدیره مختص به خود را نیز دارد. اما شخصیت حقوقی مستقل ندارد. رئیس هیئت مدیره آن هم از بین اعضای هیئت مدیره انجمن جهانی فولاد انتخاب می شود.

اعضای آن به دو صورت می باشد. یعنی هم شرکت های تولید کننده فولاد زنگ نزن و هم انجمن های ملی و منطقه ای که در این حوزه، فعالیت می کنند، می توانند عضویت این مجموعه را داشته باشند. بالغ بر هشتاد درصد از فولاد زنگ نزن در جهان توسط اعضای آن تولید می شوند.

انجمن تولید کنندگان فولاد ایران

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در تاریخ بیستم شهریور ماه سال 1380تشکیل شد. در آن زمان، بیست شرکت فولادی به عضویت این انجمن درآمدند. البته ابتدا تحت عنوان انجمن صنفی تولیدکنندگان فولاد ایران به ثبت رسید. ساماندهي در امر توليد، برقراری توازن و نظم و مهیا سازی شرایط برای بهره برداري هرچه بهتر و بیشتر از سرمايه گذاري از اهداف اصلی و محوری این انجمن، مطرح می شود. پنج سال بعد از تاسیس، یعنی در سال 1385، از عضویت وزارت کار به عضویت اتاق بازرگانی و صنايع و معادن ايران درآمد.

انستیتو بین المللی جوش

انستیتو بین المللی جوش یا همان IIW در سال 1948 با عضویت 13 کشور راه اندازی شد. انجمن های جوشکاری به منظور بالا بردن همکاری های علمی و فنی این انستیتو را تأسیس کردند و امروز بزرگترین شبکه بین المللی جوشکاری و روش های مختلف اتصال می باشد.

 فدراسیون جوش اروپا

در سال 1992موسسه ای با نام فدراسیون جوش اروپا به ثبت رسید تا نظام آموزشی در عرصه جوشکاری را مدیریت کند و صلاحیت متقاضیان برای فعالیت در این حوزه را تأیید نماید و مسئولیت ارائه مدرک به اشخاص حقیقی و حقوقی را عهده دار شود.

فولاد مصرفی

منظور از فولاد مصرفی میزان فولادی است که مورد استفاده قرار می گیرد و یا تقاضا برای خرید آن وجود دارد. در واقع کل فولاد تولید شده در کشور به علاوه ی کل فولاد وارداتی را منهای میزان صادرات فولاد کرده تا مقدار کمّی این آیتم به دست آید.

ظرفیت فولاد سازی

بالاترین تولید فولاد ممکن در شرایط کاری عادی را ظرفیت فولادسازی می نامند.

محصولات تخت فولادی

محصولات تخت فولادی شامل آن دسته از فولاد ها هستند که طی نورد به دست می آیند. ورق های فولادی، تسمه و پلیت از مهم ترین محصولات تخت فولادی به شمار می روند که کاربرد گسترده ای در صنایع خودروسازی، لوله سازی و ... دارند.  

محصولات طویل فولادی

محصولات طویل فولادی، دارای طول بیشتری هستند و تنوع بالایی دارند. شمش، تیر آهن، میلگرد، ریل و ... از جمله این محصولات می باشند.

نسرین دلاور
1399/12/03
معرفی انواع ورق فولادی و کاربرد آنها

مقدمه

یکی از محصولات فولادی پر کاربرد، ورق های فولادی می باشند که در انواع و برای اهداف مختلف، تولید می شوند. در این مطلب در رابطه با انواع ورق فولادی و کاربرد آنها بحث خواهیم کرد. آن را تا انتها دنبال نمایید.

ورق روغنی

ورق روغنی یکی از با کیفیت ترین ورق های فولادی است. این ورق فولادی، از طریق نورد سرد تولید شده و استحکام بالایی دارد. از این رو کاربرد آن در صنایع مختلف به ویژه خودرو سازی و لوازم خانگی دیده می شود.

ورق گالوانیزه یا ورق سفید

ورق گالوانیزه، در کشور ما ورق های روغنی هستند که روکشی از فلز روی، سطح آنها را پوشانده است. افزایش ضخامت این روکش، باعث می شود که نسبت به زنگ زدگی مقاوم تر شود. البته ضخامت روکش روی، متغیر بوده و معمولاً در رنج صد تا سیصد و پنجاه میکرون در نظر گرفته می شود. نوع چینی آنها، صد تا صد و بیست میکرون، نوع ژاپنی و کره ای تا صد و هشتاد میکرون هم روکش دارد.  

باید یادآوری کرد که در کشور، ما تکنولوژی لازم برای تولید ورق های سیاه نازک وجود ندارد. همین امر باعث شده تا در تولید ورق گالوانیزه به جای ورق سیاه زیر 3 میلی متر، از ورق روغنی استفاده شود. ورق های گالوانیزه که به سه دسته بدون گل، گل ریز و گل درشت تقسیم می شوند عمدتاً به صورت رول در بازار عرضه شده و برای اهدافی از جمله خودروسازی، سقف های شیروانی، رابیتس سقف، صنایع کشاورزی و ... به کار می روند.

ورق رنگی

در صورتی که ورق گالوانیزه، رنگ آمیزی شود، ورق رنگی فولادی به دست می آید. این کار در کوره های مخصوص انجام می شود. این ورق ها، برای رنگ های مختلف، استانداردهای بین المللی مختص به خود را دارند. شانزده رنگ از آنها تولید و عرضه می گردد و در ساخت سوله ها، نمای داخلی و خارجی ساختمان ها و ... قابل استفاده هستند. معمولاً به صورت کرکره ای، هلالی، سفالی، ذوزنقه، شیروانی و شادولاین ساخته می شوند.

ورق آجدار

ورق های آجدار یکی دیگر از انواع ورق فولادی است که با نام های دیگری از جمله ورق شطرنجی، ورق برجسته و ورق کف سازی و یا برحسته هم شناخته می شود. برجستگی ها بادامی شکل، مربعی و یا لوزی شکل در سطح آن، جزو شاخصه های بارز این نوع از ورق های فولادی به شمار می رود. برای تولید آن از نورد گرم استفاده می کنند. پایه ورق آجدار، ورق سیاه است. این نوع ورق ها، گاهاً به شکل گالوانیزه هم تولید می گردند. هدف از این کار، تقویت استحکام آن در برابر مخاطراتی هم چون زنگ زدگی و رطوبت می باشد.

وجود برجستگی های متعدد در سطح ورق، کاربرد آن را در مواقعی که لازم است اصطکاک بیشتر شود، ضروری می سازد. به منظور کف سازی انواع پل های شهری و صنعتی، ساخت ماشین آلات صنعتی، کف اتوبوس ها و کشتی ها، عایق سازی و ایجاد حفاظ در مناطق نظامی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ورق آجدار فولادی، به راحتی جوش می خورد و همین امر نصب و اتصال آنها را تسهیل می بخشد. از طرفی انعطاف پذیری آن هم نسبت به برخی از ورق های فولادی، مناسب می باشد.

ورق API

ورق فولادی API هم نوع دیگری از ورق های فولادی می باشد که مقاومت و استحکام کششی مناسبی دارد. API بیانگر محصولات صنعت نفت آمریکا بوده و استانداردهای متفاوتی برای ابعاد و وزن آن وجود دارد. ضخامت این دسته از ورق های فولادی، زیاد بود و عموماً در تولید لوله های صنعتی به ویژه لوله های API استفاده می شوند. این لوله ها برای انتقال نفت و گاز به کار می روند. علاوه بر این، صنایع غذایی، کارخانجات محصولات لبنی، تأسیسات هسته ای، دیگ های بخار، پالایشگاه ها و لوله های جوشی با قطر زیاد از دیگر مصرف کنندگان این ورق ها هستند.

ورق اسید شویی

ورق اسید شویی همان طور که از نام آن مشخص است، در اسید شسته می شود. هیدروکلریدریک اسید 20 تا 30 درصد خلوص را برای این منظور استفاده می کنند. انواع مختلفی از این ورق ها وجود دارد که هر یک می توانند کاربرد مختص به خود را داشته باشد. در صنعت خودروسازی، کاربرد وسیعی از این ورق دیده می شود. مثلاً شاسی، رینگ و بدنه خودرو ها را به این طریق می سازند. علاوه بر این برای تولید انواع لوله، پروفیل و نبشی، عایق جریان الکتریسیته، مخازن انتقال سیالات و کشتی ها کارایی دارد.

طول عمر بالا، مقاومت در برابر پوسته پوسته شدن، شکل پذیری و تحمل ضربه و فشار هم از ویژگی های آن می باشد. در کشور ما تولید این ورق ها در حجم بالایی صورت می گیرد. این ورق هم از طریق نورد گرم به دست می آید.

ورق قلع اندود

نوع دیگری از ورق های فولادی، ورق های قلع اندود یا همان تین پلیت هستند، که با پوشش دهی قلع روی ورق های روغنی ST12 کم کربن و نرم، تولید می شوند و در صنایع غذایی به ویژه محصولات کنسروی، روغن های نباتی، قوطی های چای و ... مورد استفاده قرار می گیرند تا از فساد آنها جلوگیری کند.

خرید و فروش انواع ورق فولادی

برای خرید و فروش ورق های فولادی مختلف، می توان به سایت ایران ضایعات مراجعه نمود. آگهی خرید ورق فولادی در بخش خریداران و آگهی فروش ورق فولادی در قسمت فروشندگان سایت ثبت می شود و از این طریق می توان بار مورد نظر خود را در سریع ترین زمان ممکن به فروش رساند و یا خریداری نمود. قیمت ورق فولادی در انواع و اقسام مختلف به عوامل مختلفی بستگی داردو نوع ورق، مهم ترین فاکتور اثرگذار بر قیمت آن می باشد. ویژگی ها و قابلیت های ورق فولادی هم در تعیین قیمت آن سهیم می باشند. 

نسرین دلاور
1399/11/21
آشنایی با گرانول پلیمری و نحوه تولید آن

گرانول پلیمری چیست؟

گرانول پلیمری در واقع به ساچمه های پلاستیکی گفته می شود که به عنوان مواد اولیه در صنایع پلاستیکی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. با این حساب، گرانول به نوع خاصی از پلیمرها اطلاق نمی شود. بلکه این اصطلاح برای بیان شکل ظاهری پلیمرها مورد استفاده قرار می گیرد. این گوی های پلاستیکی در دستگاهی به نام اکسترودر تولید می شوند. یعنی پلاستیک مذاب شده از دستگاهی با این نام که خارج و به وسیله کاتر به قطعاتی با سایز کوچک تر تقسیم می شود.

اهمیت گرانول

همان طور که در قسمت قبل تشریح شد، گرانول  ها به شکل گوی شکل هستند که در واقع، لبه های تیز و برنده خود را از دست داده اند. از این رو به راحتی درون دستگاه های بازیافت و همچنین دستگاه های پلاستیک سازی مانند خطوط اکستروژن و تزریق قرار می گیرند. به همین خاطر، مواد بازیافتی به این شکل در می آیند تا به راحتی قابل استفاده باشند. بسته بندی گرانول ها نیز به راحتی صورت می گیرد.

کاربرد گرانول های پلیمری

گرانول های پلیمری چه به صورت مواد اولیه و چه حاصل از مواد بازیافتی، برای تهیه انواع محصولات پلاستیکی و پلیمری مورد استفاده قرار می گیرند. در تولید تقویت کننده ها، کف پوشها، لوازم و تجهیزات پزشکی، لوازم خانگی، لوازم اداری، رنگ سازی، لاستیک سازی و ... کاربرد دارند.

انواع خطوط تولید گرانول

خطوط تولید گرانول اصولاً به دو شکل می باشد: خطوط تولید گرانول رشته ای و خطوط تولید گرانول خشک.

نوع متداول آن در کشور ایران، رشته ای است. عموماً ماشین آلات مربوطه هم به راحتی ساخته می شوند. در مورد این خط تولید باید گفت پلاستیک هایی که به شکل مذاب درآمده اند در دستگاه اکسترود وارد شده و با عبور از صافی های فلزی، به صورت رشته در می آیند و در مرحله بعد دمای آنها را درون یک استخر آب کاهش داده تا به دستگاه آسیاب هدایت شود در نهایت با تکه تکه شدن، خشک خواهد شد.

این نوع خط تولید گرانول پلیمری نیاز به اپراتور دارد تا از قطع شدن مداوم رشته ها جلوگیری کند. در این روش،  گرانول های حاصله، تا حدودی گوشه های تیز و خرده های پلاستیک دارند و با گرانول های به دست آمده از مواد اولیه متفاوت هستند.

در نوع دوم، یعنی تولید گرانول خشک، مراحل ذوب پلاستیک های ضایعاتی در دستگاه گرانول ساز یا همان اکسترود و عبور از صافی با سوراخ های ریز انجام می شود. سپس بدون اینکه سرد شود، توسط تیغه دواری، برش می خورد و به سمت لوله های سرد و خشک، مکیده می شود. در مرحله بعد، افت فشار در یک مخزن بزرگ صورت می گیرد و به دنبال آن، گرانول های سنگین تر، به سمت پایین مخزن رفته و هوا از بخش بالایی خارج می شود.

خرید و فروش گرانول های پلیمری

برای خرید و یا فروش انواع گرانول های پلیمری می توان در سایت ایران ضایعات به صورت مجزا آگهی خرید و فروش ثبت نمود و در کمترین زمان ممکن، بار مورد نیاز خود را خریداری کرد و یا به فروش رساند. لازم به ذکر می باشد که خرید و فروش گرانول های پلیمری با قیمت های کارشناسی و بدون دخالت واسطه های فروش، صورت می گیرد. حذف زنجیره دلال بازی، یکی از اهداف این سایت می باشد تا هم حمایتی از صنعت بایافت و ضایعات کشور به عمل آید و هم افرادی که در این حیطه فعالیت دارند با خیالی آسوده تر داد و ستدهای خود را انجام دهند.
در قسمت قیمت روز سایت هم قیمت انواع گرانول به صورت عمده بار و خرده بار به صورت روزانه ارائه می گردد. از این رو افراد مختلف می توانند با اطلاع از این قیمت ها، خرید و فروش خود را انجام دهند. 

نسرین دلاور
1399/11/06
آشنایی با نورد گرم و سرد

مقدمه

یکی از اصطلاحات بسیار متداول در صنعت به ویژه صنعت فولاد، نورد می باشد. منظور از نورد، روش ها و متدهایی است که به کمک آنها موادی که قابلیت موم سانی دارند را تغییر شکل می دهند. در دماهای معمولی صرفاً بعضی از پلیمرها و فلزات این خاصیت را دارند. به همین خاطر از نورد گرم استفاده می کنند. برای تغییر شکل مواد در نورد از غلتک کمک گرفته می شود. مقاطع H، T و I شکل، میلگرد و ورق های فولادی به این طریق به دست می آیند.

کلیاتی از نورد

همان طور که در بالا اشاره شد هدف از نورد فلزات این است که مواد نیمه ساخته فولادی یعنی شمش، بیلت، بلوم و اسلب را به صورت محصولات فولادی مختلف مانند میلگرد و ... تبدیل کنند. یک سری عملیات تکمیلی مانند برش زدن روی این محصولات انجام می شود و آنها را جهت ارسال به انبار آماده می کنند.

نورد و آهنگری دو روش صنعتی هستند که بسته به نوع تکنولوژی مورد استفاده در هر کدام، می توانند به رقابت با هم بپردازند. اما به لحاظ کمی، روش نورد گوی سبقت را ربوده است. به طوری که در طول روز، حجم بالایی از مواد را می توان با نورد به محصولات مختلف تبدیل کرد.

انواع نورد

فرآیند نورد شامل دو نوع نورد گرم و نورد سرد می باشد. در واقع معیار تقسیم بندی این فرآیند، دمای عملیات است. در نورد گرم به خاطر اعمال دمای بالاتر از 1100 درجه سانتی گراد، امکان تغییر شکل فلز خیلی بیشتر خواهد بود. چون تبلور مجدد صورت می گیرد و همین موضوع، استحکام تسلیم را کاهش می دهد. در نتیجه برای نورد قطعات بزرگ، نیروی کمتری نیاز است. در فرآیند نورد سرد که معمولاً برای تغییر شکل نهایی به کار می رود، سطح تمام شده مورد نظر ایجاد می شود. اصولاً به خاطر اعمال فشار توسط غلتک ها، ضخامت ماده کم می شود. دمای به کار رفته در این روش، نهایتاً تا 200 درجه سانتی گراد می باشد. تنش تسلیم و سختی ماده در این روش افزایش می یابد.   

مزایای نورد سرد

در نورد سرد، امکان تولید ورق های نازک وجود دارد. همچنین بدون سرما و اکسیداسیون، پرداخت سطح، بهتر انجام می شود. روغن کاری آسان هم باید به مزایای این روش نوردکاری افزوده شود.

منظور از نورد پیوسته چیست؟

منظور از نورد پیوسته این است که مقدار ماده ای که در یک بازه زمانی مشخص از هر غلتک عبور می کند، برابر باشد. در صورتی که سطح مقطع، تغییر کند، سرعت چرخش غلتک ها نیز دچار تغییر خواهد شد. در صورتی که از نظر اقتصاد مهندسی، قابل توجیه باشد از نورد پیوسته استفاده می شود. این روش برای تولید میلگرد و ورق کاربرد زیادی دارد.

نورد حلقه ‌ای

در نورد حلقه ای، اعمال نیرو و سرعت بر عهده غلتک بیرونی می باشد و غلتک داخلی هم به شکل آزاد گردش می کند. به همین خاطر ضخامت حلقه کم کم کاهش یافته و قطرش افزایش می یابد. برای ساخت مخازن تحت فشار، لوله ها، موشک، هواپیما، توربین و ... کارایی بسیاری دارند.

برخی از عیوب ورق ها بعد از نوردکاری

ممکن است ورق ها بعد از نوردکاری، دچار عیوبی شوند که برخی از آنها عبارتند از ایجاد سوراخ در سطح آنها، پوسته شدن ورق، زنگ زدگی، تا خوردگی، ایجاد موج در سطح آن، کثیفی، ایجاد خراش، چسبندگی، کم اسید شویی، هاله های بازپخت و ... 

نسرین دلاور
1399/10/14
آشنایی با آلیاژ های مختلف و ویژگی های آنها

مقدمه

آلیاژ یک اصطلاح متداول در صنعت است که فعالان حوزه ضایعات هم به کرات با آن در ارتباط هستند. اما اگر بخواهیم تعریفی از آلیاژ داشته باشیم باید بگوییم ترکیب حداقل دو عنصر با هم که حداقل یکی از آنها فلز باشد، آلیاژ را به وجود می آورد. عناصر تشکیل دهنده آلیاژ به روش فیزیکی،قابل تفکیک نیستند. این مواد، همکن هستند و خواص فلز را حفظ می کند. حتی اگر در ترکیب خود، عناصر غیر فلزی داشته باشد.

مهم ترین آلیاژها کدامند؟

آلیاژها تنوع زیادی دارند. با توجه به نیازهای متعدد در زمینه های مختلف، طیف متنوعی از آنها ساخته می شود. فولاد یکی از مهم ترین آلیاژهایی است که می توان از آن نام برد و در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی، خودروسازی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. این آلیاژ  از ترکیب آهن با کربن تولید می شود. اگر نیکل و یا عناصر دیگری که نسبت به زنگ زدگی دارای مقاومت هستند هم در ترکیب آن به کار رود، فولاد ضد زنگ ساخته می شود. 

برنج و برنز را نیز باید در این دسته قرار داد. برنج که از ارزش مالی زیادی برخوردار است، نوعی آلیاژ شامل مس و روی می باشد. برنز نیز از ترکیب مس و قلع به وجود می آید. حتی طلای 18 عیار هم که بسیاری از افراد تصور می کنند، فلز خالص است، نوعی آلیاژ می باشد که 75 درصد آن طلا و ما بقی آن شامل مس، نیکل و یا روی می باشد. پیوتر هم در بردارنده قلع، مس، سرب یا آنتیموان است.

آلیاژها چه برتری نسبت به فلزات دارند؟

آلیاژها به طور کلی هم خصوصیات شیمیایی و هم خصوصیات فیزیکی یهتری در مقایسه با عناصر خالص دارند. آنها همچنین در برابر خوردگی و هم در برابر حرارت، مقاومت بالایی دارند. علاوه بر این از خواص الکتریکی و مغناطیسی خوبی برخوردارند. به همین خاطر، مورد استقبال قرار می گیرند. 

بررسی قیمت انواع آلیاژها در ایران ضایعات

در سایت ایران ضایعات می توان دسته بندی متنوعی که برای محصولات و ضایعات آلیاژهای مختلف از جمله فولاد و برنج وجود دارد را بررسی نمود. به عنوان مثال، برنج زرد بار، برنج سفیدبار از جمله انواع ضایعات برنجی هستند که درصد مس موجود در آنها متفاوت بوده و همین امر بر قیمت آنها اثر می گذارد. نوع زردبار، شامل مس بیشتری است. افرادی که به تازگی وارد این حوزه شده اند، بهتر است در مرحله اول این دسته بندی ها را مطاله نمایند. 

نسرین دلاور
1399/10/13
آشنایی با ویژگی های آهن اسفنجی

آهن اسفنجی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

آهن اسفنجی یا همان direct reduced iron با ظاهر گلوله ای شکل و متخلل خود دسته ای از مواد معدنی است که از طریق احیای مستقیم سنگ آهن به دست می آید. در واقع بدون اینکه سنگ آهن، ذوب شود، اکسیژن آن را حذف می کنند. به خاطر ظاهر اسفنجی خود به این نام معروف شده است. عیار این ماده معدنی به 67 درصد می رسد. 

کاربرد آهن اسفنجی چیست؟

آهن اسفنجی، به عنوان ماده اولیه در صنعت فولاد و آهن شناخته می شود. در سراسر دنیا، تقریباً 5 درصد از فولاد را به کمک آهن اسفنجی تولید می کنند. در کلیه متدهای فولادسازی، می توان از این ماده استفاده نمود. در واقع تا 50 درصد می توان آن را به عنوان آهن قراضه در کوره های القائی به کار برد. در صورتی که حجم تولیدات قراضه کاهش یابد، آهن اسفنجی، جایگزین مناسبی محسوب می شود. به طوری که کارشناسان و فعالان این صنعت، وجود این ماده را در ریخته گری مداوم، مثمر ثمر می دانند. در حال حاضر در بسیاری از کارخانجات فولاد سازی در سطح کشور از آهن اسفنجی استفاده می شود.

نحوه تولید آهن اسفنجی

در تولید آهن اسفنجی از دو روش کلی یعنی روش منابع گازی و زغال سنگ استفاده می شود. روش اول یعنی استفاده از منابع گازی، خود شامل چند روش می باشد که روش میدرکس و HYL از جمله آنها است. همچنین روش های DRC، SL/RN و Jindal از روش های متداول زغال سنگ به شمار می روند.

روش میدرکس، هم در کشور ما و هم در جهان مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. در این روش، ابتدا گاز طبیعی با ورود به واحد ویژه ای، شکسته شده و به هیدروژن و منوکسید کربن تبدیل می شود. این کار به کمک حرارت و برخی از کاتالیست های ویژه صورت می گیرد. گازهای حاصله، به همراه آهن اسفنجی در کوره احیا وارد شده تا اکسیژن موجود در آن ترکیب و موجب احیای سنگ آهن گردد. محبوبیت این روش، حدود 80 درصد بوده و نسبت به سایر روش های احیا، مشکلات کمتری دارد. چرا که روش های زغال سنگ، موجب آلودگی های زیست محیطی خواهند شد. 

خرید و فروش آهن اسفنجی

برای خرید و فروش آهن اسفنجی، با قیمت کارشناسی می توان به سایت ایران ضایعات مراجعه نمود و با ثبت آگهی رایگان خرید و یا فروش آن، در کمترین زمان ممکن و با بالاترین سطح اطمینان، بار مورد نیاز خود را خریداری نمود و یا به فروش رساند. در این شیوه خرید، واسطه های فروش و دلالان نقشی نخواهند داشت و خریداران و فروشندگان به صورت مستقیم با هم در ارتباط خواهند بود. 

نسرین دلاور
1399/10/04
تفاوت بین شمش فولادی، بیلت، بلوم و اسلب چیست؟

مقدمه

فولاد، یکی از آلیاژهای پر مصرف در صنایع مختلف می باشد. این محصول اصولا به چهار شکل متداول یعنی شمش، بلوم، بیلت و اسلب ساخته می شود و به عنوان مواد اولیه در اختیار سایر صنایع قرار می گیرد. در واقع این محصولات مورد فرآوری قرار می گیرند و محصولات نهایی از جمله میلگرد، تیرآهن و ... را می سازند. مهم ترین وجه تمایز این 4 محصول در شکل سطح مقطع آنها و همچنین ابعاد و سایزشان می باشد.

بیلت فولادی چیست؟

بیلت فولادی که به شمشال نیز معروف است دارای طول زیادی می باشد. از دیگر شاخصه های بیلت این است که سطح مقطع آن کمتر از 230 سانتی متر مربع و عرض آن کمتر از 15 سانتی متر بوده. شکل سطح مقطع بیلت، مربعی و دایره ای است که و برای تولید آن یا از ریخته گری مستقیم استفاده می شود و یا اینکه  از اکستروژن یا همان بیرون رانی کمک می گیرند. علاوه بر این با نورد شمش فولادی نیز می توان این محصول را تولید نمود. عمدتاً برای ساخت میلگرد و سیم از بیلت استفاده می شود.

ویژگی های بلوم

تعریف کلی بلوم که به شمشه نیز معروف است، شامل بیلت هایی می شود که عرض بیش تر از 15 سانتی متر و یا سطح مقطع بالاتر از 230 سانتی متر دارند. اصولاً نام بیلت و بلوم در کنار هم می آید. مهم ترین کاربرد بلوم ساخت انواع تیرآهن، سپری، قوطی، ناودانی و ریل قطار می باشد.

معرفی شمش فولادی

شمش فولادی که نامی آشنا برای عموم افراد می باشد، یکی دیگر از محصولات نیمه ساخته فولادی است که دارای سطح مقطع عرضی، ذوزنقه ای بوده و با طول کمتر از دو متر ساخته می شود. هدف از ساخت شمش با این ابعاد، بهینه سازی ابعاد آن به منظور تسهیل در حمل و نقل و جابه جایی می باشد. انبارداری آن هم راحت تر صورت می گیرد.

اسلب فولادی

اگر سطح مقطع محصولات نیمه ساخته فولادی را به جای مربع، به شکل مستطیل بسازند، به آن اسلب یا تختال گفته می شود. معمول ترین طولی که برای تولید اسلب در نظر می گیرند، 12 متر می باشد. عرض 1.25 متر و ضخامت 23 سانتی متری نیز دارد. ورق های فولادی را به کمک این محصولات می سازند.

نسرین دلاور
1399/10/01
آشنایی با چدن و انواع آن

چدن چیست؟

چدن در واقع نوعی آلیاژ است که در ساخت آن از آهن و عناصر غیر فلزی مانند کربن استفاده می شود. درصدی کربنی که به آهن استفاده می شود می تواند متغیر باشد. اصولا این درصد در رنجی بین 2 تا 6/2 درصد قرار می گیرد. همان طور که می دانید فولاد نیز از دیگر آلیاژهای آهن است و تفاوت آن با چدن در میزان کربن به کار رفته در آنها می باشد. فولاد صرفاً یک تا دو درصد کربن دارد و بالغ بر 95 درصد وزن آن را آهن تشکیل می دهد.

تنوع در چدن ها

به طور کلی چدن ها شامل دو گروه کلی هستند. گروهی از آنها کاربردهای مهندسی داشته و گروهی دیگر برای اهداف خاص و ویژه مورد استفاده قرار می گیرند. چدن خاکستری نمونه ای از آنها می باشد که خود شامل طیف متنوعی از چدن ها از نظر شکل ظاهری می باشد مانند چدن خاکستری با گرافیت کلوخه‌ای، چدن‌های مالیبل یا چکش‌خوار، چدن خاکستری با گرافیت ورقه‌ای، چدن خاکستری با گرافیت کروی یا داکتیل و یا نشکن.

ویژگی های چدن

چدن دارای درصدی از کربن و منگنز می باشد و وجود گوگرد و فسفر در آهن خام سبب ایجاد خصوصیات منفی در آن می شود. نقطه ذوب این آلیاژ بین 1420 تا 1470 کلوین برآورد شده است. در مجموع نقطه ذوب چدن از نقطه ذوب ترکیبات تشکیل دهنده آن یعنی آهن و کربن پایین تر می باشد. از دیگر ویژگی های آن می توان به سختی و استحکام بالا اشاره کرد. خاصیت شکنندگی را نیز باید به این موارد افزود.

تمامی انواع چدن ها به غیر از داکتیل، ترد بوده همچنین برخورداری از ویژگی های مذکور در کنار سیالیت، مقاومت در برابر سایش، قابلیت ماشین کاری و ریخته گری نیز سبب شده تا این آلیاژ مورد توجه قرار گیرد.

کاربرد چدن

کاربرد چدن متنوع بوده به عنوان مثال، چدن های خاکستری را برای ساخت برخی از قطعات خودرو، همچنین پوسته موتور، پیستون و سر سیلندر، به کار می برند. مشعل های گازسوز با ونتوری یکپارچه، بدنه و میز ماشین های تراش نیز به کمک این آلیاژ پر کاربرد ساخته می شوند. علاوه بر این کاربرد چدن را می توان در تولید بدنه موتورهای الکتریکی، بدنه و قطعات ماشین آلات عمومی هم به وضوح دید. جنس پوسته گیربکس، غلتک های نورد، قطعات و جعبه های درگیر با آتش نیز معمولاً از چدن می باشد. در تولید قطعات صنعتی از جمله پمپ ها، کوره ها و قالب های شمش هم کاربرد دارند.

همچنین چدن هایی که گرافیت کروی دارند و یا داکتیل به منظور تولید قطعات تحت فشار مانند شیر فلکه، لوله و اتصالات و بدنه پمپ، همین طور میل لنگ، بادامک، اجزاء کلاچ و چرخ دنده، دیسک ترمز، غلتک های نورد، چرخ و قرقره جرثقیل، قطعات ماشین های جابجایی بار به کار گرفته می شوند.

زنجیر، چرخ زنجیر، اتصالات لوله، قطعات ابزار، جعبه فرمان خودرو و بسیاری دیگر از قطعات نیز به کمک نوع چکش خوار آن ساخته می شوند.

نسرین دلاور
1399/09/29
آشنایی با هوستافوم و ویژگی های آن

هوستافوم چیست؟

هوستافوم در اصل نام تجاری نوعی از پلی اتر ها با ساختمان شیمیایی پلی (اکسی متیلن) است. به بیان ساده تر، این ماده جزو مواد پلاستیکی محسوب می شود که از پلیمریزاسیون فرمالدئید  HCHOحاصل شده و در بین پلی اترهای الیفاتیک، ساده ترین عضو شناخته شده است. معمولاً هوستافوم با نماد POM نمایش داده می شود.

اگر در سایت ایران ضایعات به بخش دسته بندی ها مراجعه نمایید، در ضایعات غیر فلزی، گروه ضایعات پلاستیک و پلیمر، نام هوستافوم نیز در انتهای لیست به چشم می خورد. در واقع این ماده قابل بازیافت بوده و ضایعات آن نیز دارای ارزش اقتصادی می باشد.

ویژگی های هوستافوم

در رابطه با ویژگی های این گروه از پلاستیک ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

هوستافوم از زنجیره های مولکولی خطی برخوردار می باشد. جرم مولکولی نسبتاً بالا نیز از شاخصه های آن به شمار می رود. علاوه بر این درجه پلیمریزاسیون این ماده، متوسط بوده چرا که گروه و شاخه های جانبی ندارد.

این پلیمر گرمانرم و کریستالی شکل است. زیرا مولکول ها با فواصل کم در کنار یکدیگر قرار می گیرند. استحکام کششی آن زیاد و دارای سختی بالا می باشد. از دیگر ویژگی های هوستافوم باید به قابلیت ارتجاع پذیری آن اشاره کرد که موجب مطلوبیت آن برای ساخت لوازم مختلف می گردد. در برابر سایش نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و توانایی جذب رطوبت را به مقدار بسیار کم دارد.

دو نوع متداول آن در بازار شامل هموپلیمر و کوپلیمر است. نکته مهم و قابل توجه دیگر که در مورد این پلیمر می توان عنوان کرد، حفظ خواص خود در دمای بالا آن هم دربازه زمانی طولانی می باشد.

از نظر مکانیکی نیز پلیمر مقاومی به شمار می رود. زیرا تنش های مختلفی را تحمل می کند. در شرایط مختلف جوی و اقلیمی نیز قابل استفاده می باشد. همین امر موجب محبوبیت آن برای ساخت قطعات حساس مهندسی شده است.

عدم افت خواص مکانیکی و الکتریکی هوستافوم در برابر رطوبت و همچنین کارکرد بالا هم یگی دیگر از مشخصات آن می باشد. ثبات ابعادی و دی الکتریکی هوستافوم آن را در مقایسه با پلی آمیدها به عنوان یک گزینه مناسب معرفی می کند. علاوه بر این باید از آن به عنوان بهترین جایگزین برای فلزات که امروز تولید آنها با مشکلات متعدد مواجه است، باشد.

کاربرد های مختلف هوستافوم

همان طور که در بخش قبل نیز اشاره شده، برای ساخت قطعات حساس مهندسی از این نوع پلیمر استفاده می شود. در بسته بندی صنایع غذایی نیز به وفور آن را به کار می برند. عدم سمی بودن دلیل اصلی آن می باشد. برای قطعاتی که در تماس با آب قرار دارند هم گزینه مناسبی بوده و مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع هوستافوم

به طور کل می توان هوستافوم ها را به 5 دسته تقسیم نمود که عبارتند از:

  • هموپلیمر
  • کوپلیمر
  • آلیاژ
  • تقویت شده
  • بهبود یافته

 دو نوع اول یعنی هر دو هموپلیمر و کوپلیمر تا حد زیادی مشابه هم هستند و عملکردشان که به خواص مکانیکی و حرارتی و هیدرولیزی آنها مربوط می شود، با یکدیگر متفاوت است.

تذکر مهم درمورد هوستافوم

در صورت افزایش دمای هوستافوم بیشتر از دمای ذوب، رنگ آن آسیب می بیند و بد رنگ خواهد شد. همچنین منجر به آزادسازی گاز فرمالدهید می گردد که برای سلامت انسان کاملاً خطرناک است.

خرید و فروش هوستافوم

سایت ایران ضایعات به عنوان مرجع رسمی قیمت گذاری انواع ضایعات پلاستیکی و پلیمری، بنگاه هایی فعال در این زمینه را از نظر قیمت گذاری کنترل و نظارت کرده و بستری امن برای خریداران و فروشندگان آنها فراهم آورده است. مزایدات مختلف از اقصی نقاط کشور نیز در این سایت قابل مشاهده می باشد. به منظور خرید و یا فروش هوستافوم می توان در بخش «خریداران» و «فروشندگان» به ثبت آگهی اقدام نمود. در بخش «قیمت روز» نیز قیمت هایی که توسط بنگاه های مختلف ارائه شده را می توان دید.

خرید و فروش به این شیوه منجر به حذف دلالان و واسطه های فروش شده و از نوسان های متعدد قیمتی تا حد زیادی می کاهد.

نسرین دلاور
1399/09/26
بازيافت شيشه در اروپا

بازيافت شيشه در اروپا : شيشه از مهم‌ترين مواد مصرفي انسان است كه باز يافت اين ماده موجب دستاورد‌‌هاي زيادي در صنعت و اقتصاد مي‌شود. اگرچه اروپایی ها به طور فزاینده ای از اهمیت بازیافت بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی آگاه می شوند ، اما نسل های مسن تر نسبت به نسل جوان بیشتر آگاه و متعهد هستند. بر اساس یک نظرسنجی مستقل در سراسر اروپا با حضور 8000 مصرف کننده اروپایی در 11 کشور و به سفارش جامعه دوستان شیشه ، بیش از 94٪ از مصرف کنندگان اروپایی مواد بسته بندی خانگی خود را بازیافت می کنند و بیشتر شیشه را به عنوان قابل بازیافت ترین گزینه می دانند.
شیشه از جایگاه ویژه ای در اقتصاد مدور اتحادیه اروپا برخوردار است. این ماده به طور جداگانه جمع آوری و تحت درمان قرار می گیرد و بدون تخریب خصوصیات ذاتی آن ، 100٪ قابل بازیافت است. طبق آخرین آمار ، 73 درصد از بسته بندی شیشه پس از مصرف در اتحادیه اروپا برای بازیافت جمع آوری می شود. مطلب زير به بررسي اين موضوع در كشور انگلستان مي‌پردازد. اميد است تجربه كشور‌‌هاي پيش‌رو در صنايع باز يافت مورد توجه و استفاده ما قرار گيرد. 

بازيافت شيشه از آغاز تاكنون

شواهد نشان مي‌دهد كه بازيافت شيشه از 4 هزار سال قبل از ميلاد مسيح مرسوم بوده است.  يافته‌هاي باستان شناسي نشان مي‌دهد كه از شيشه به‌صورت يك لعاب آبگونه تزييني درقرون گذشته در خاور ميانه استفاده مي‌شد. ظرف‌‌هاي شيشه‌اي رنگي براي خوردن و آشاميدن از سال 1550 گسترش يافته و مورد استفاده قرار گرفته است. قديمي‌ترين شيشه صاف و شفاف، يك گلدان ريخته گري شده در نينواي آشور است كه در حدود 800 سال قبل از ميلاد توليد شد و اكنون در موزه British لندن قرار دارد. در قرون هجدهم و نوزدهم شيشه بسيار گران بود و براي كاربردهاي محدود همانند توليد پنجره‌هاي شيشه‌اي رنگي كليسا استفاده مي‌شد. 

در ابتداي قرن بيستم با انقلاب صنعتي توليد شيشه با مقياس بزرگي آغاز شد. براي مثال توليد لامپ سبك شيشه‌اي ماشين در سال 1926 آغاز شد. امروزه شيشه ماده گران بهايي به شمار نمي‌رود و براي بسته‌بندي مواد، توليد پنجره و ساير محصولات استفاده مي‌شود. شيشه‌هاي جديد از 4 تركيب شن، خاكستر سودا(‌كربنات سديم)، سنگ آهك و ساير افزودني‌ها ساخته مي‌شود. اين افزودني‌ها شامل آهن در رنگ (قهوه‌اي يا سبز)، كروميوم(فلز درخشان)، فلز لاجورد در رنگ سبز مايل به آبي، آلومينا براي دوام و برم براي بهبود عمليات حرارتي به آن افزوده مي‌گردد.  ميزان شيشه استفاده شده در اروپا در حدود 6/11ميليون تن تخمين زده مي‌شود. 

انواع شيشه 

معروف‌ترين شيشه‌هايي كه در مقياس صنعتي توليد مي‌شوند، عبارتند از شيشه‌هاي سودالايم (شيشه جام)، شيشه‌هاي بوروسيليكاتي و شيشه‌هاي كريستال. 

شيشه سودالايم

بيش‌تر از ۹۵ درصد از ميزان كل شيشه توليدي در جهان، شيشه سودالايم است. شيشه‌هاي در و پنجره ساختمان، شيشه‌هاي خودرو، بطري‌ها و بسياري ديگر از محصولات شيشه‌اي روزمره از جنس شيشه سودالايم هستند. مهم‌ترين اجزاي تشكيل‌دهنده اين نوع شيشه عبارتند از اكسيد سيليسيوم، اكسيد كلسيم و اكسيد سديم. 

شيشه بوروسيليكات

بسياري از ظروف شيشه‌اي آزمايشگاهي، صنعتي و خانگي با استفاده از اين نوع شيشه ساخته مي‌شوند. اين شيشه‌ها در بازار با نام‌هاي تجارتي مانند پيركس، سيماكس، تركس و... شناخته مي‌شوند. 

شيشه كريستال 

شيشه كريستال يا شيشه سرب‌دار يكي از انواع شيشه‌هاي سيليكاتي است كه در تركيب خود حاوي اكسيد سرب است. اين نوع شيشه، داراي ظاهري درخشنده و شبيه به كريستال‌هاي كوارتز است و به نظر مي‌رسد علت نامگذاري آن نيز همين شباهت باشد. اين شيشه‌ها هم‌چنين سختي كمي دارند و امكان تراشكاري اين شيشه‌ها وجود دارد. بنابراين ظروف تزييني موسوم به ظروف كريستال از اين جنس ساخته مي‌شوند. 

ساير انواع شيشه

ساير انواع شيشه عبارتند از‌‌: شيشه فتوكروميك، شيشه اپال و شيشه سيليسي. هم‌چنين انواع مختلفي از شيشه نيز وجود دارد كه در مقياس صنعتي توليد نمي‌شوند. صنعت شيشه در انگلستان با به كارگيري فن‌آوري بالا، ظرفيت بازيافت خود را به بالاي يك ميليون تن در سال رسانيده است. با توجه به تمامي مشكلات و قابليت غيرقابل انكار شيشه، بازيافت آن يك مسأله اجباري و اضطراري مي‌باشد. 7 درصد شيشه‌ها به‌طور ميانگين از زباله‌هاي خانگي توليد مي‌شود، به‌طوري كه در سال 2001 بيش از 5/2 ميليون تن از اين مواد سوزانده شده است. 

براي ساخت شيشه انرژي زيادي در استخراج و حمل‌ونقل مواد صرف مي‌شود. در اين فرآيند تركيب مواد را بايد در دماي بسيارزياد براي توليد شيشه بكار برد. حجم بالاي سوخت فسيلي استفاده شده دراين اين فرآيند موجب توليد دي اكسيد كربن و گازهاي گلخانه‌اي بسياري مي‌شود. به‌طور مثال در سال 2002 در صنعت شيشه انگلستان در حدود 8611000000 كيلووات ساعت برق مصرف شد و 8/1 ميليون تن دي اكسيد كربن از سوخت فسيلي در كارخانه‌ها توليد گرديد. يك كوره كارآمد حدود 4 گيگا ژول برق براي ذوب يك تن شيشه لازم دارد. 

شيشه را مي‌توان به عنوان يك ماده ساده بازيافت نمود و ساختار آن در گونه‌هاي مختلف بازيافت از بين نمي‌رود. در مورد توليد بطري‌‌هاي شيشه‌اي مي‌توان گفت كه 80 درصد از كل شيشه مصرف شده بازيافتي است كه Cullet ناميده مي‌شود. Cullet كه همان خرده شيشه است، ساختار شناخت شده‌اي براي كارخانه‌ها دارد. اگر شيشه بازيافتي براي ساخت بطري وظروف استفاده شود، انرژي لازم براي كوره‌ها كاهش مي‌يابد وهم‌چنين در حدود 315 كيلوگرم از توليد CO2 در هر تن شيشه ذوب شده نيز كاسته خواهد شد. از بازيافت دو بطري شيشه‌اي انرژي لازم براي جوش آمدن آب براي 5 فنجان چاي توليد مي‌شود. 

بازيافت، تقاضاي بازار براي مواد اوليه را كاهش مي‌دهد. اين مسأله استفاده از مواد را كم نمي‌كند اما هزينه خاکبرداری براي تأمين مواد اوليه شيشه راكم مي‌كند.  و اگر از منظر ديگري به اين موضوع توجه كنيم، فوايد استفاده مجدد و بازيافت به محيط‌زيست مرتبط مي‌شود. براي بازيافت هر تن شيشه حدود 2/1 تن از مواد اوليه صرفه جويي مي‌شود. بازيافت موجب كاهش ضايعات شيشه در كره زمين مي‌شود. هر چند شيشه مستقيماً سلامت زمين را تهديد نمي‌كند و مي‌توان آن را به مدت نامحدودي ذخيره نمود. 

چطور، چگونه و كجا بازيافت شيشه انجام مي‌شود؟

در خانواده شيشه‌هايي كه مي‌شناسيم تركيبات ويژه‌اي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. 

ظروف شيشه اي

بزرگ‌ترين بخش ظروف شيشه‌اي به بطري‌ها وظروف‌ها مربوط مي‌شود كه در حدود 80 درصد بازيافت شيشه را شامل مي‌شوند. مجموع ظروف شيشه‌اي در انگلستان در حدود 23/2 ميليون تن است كه حدود 629 هزار تن آن را واردات تشكيل مي‌دهد. به‌طور ميانگين هر خانواده انگليسي حدود 330 بطري وظروف شيشه‌اي در سال مصرف مي‌كند. 

استفاده مجدد

خرده فروشي‌ها با فروش و گرفتن بطري‌‌هاي برگشت‌پذير كار عمومي و عملي بازيافت را انجام مي‌دهند. به‌هرحال كارخانجات توليدكننده در افزايش و كاهش بطري‌ها و حمل‌ونقل آن براي پر كردن مجدد نقش بسيار مهمي دارا هستند. اين بازگشت چه از نظر مالي و چه از نظر زيست محيطي داراي فوايدي است كه از بطري‌‌هاي برگشت‌پذير حاصل شده است. به علاوه علاقه مصرف‌كنندگان به بطري‌‌هاي برگشت‌پذير نيز مي‌تواند مؤثرباشد. بطري‌‌هاي شير نمونه بارزي از اين بطري هاهستند كه بايد بسيار پاك و تميز باشند. با وجود وزن زياد و مقاومت شيشه و ارزش تميز كردن پايين آن، بطري‌‌هاي برگشت پذير، زماني كه از آن‌ها براي پر كردن مجدد استفاده مي‌شود، بسيار مقرون به صرفه مي‌باشنـــد. كاربرد ايــــن بطري‌ها بيش‌تر در شيشه‌هاي مربا و ماالشعير  مي‌باشد. 

بازيافت 

بسياري از مردم پس از مصرف ظروف شيشه‌اي آن‌ها را به بانك‌هاي شيشه تحويل مي‌دهند. اولين بانك شيشه در سال 1977 به وجود آمد و در حال حاضر 50 هزار بانك شيشه در سراسر كشور انگلستان وجود دارد. معمولاً براي سازگاري بيش‌تر مصرف‌كنندگان، بانك‌هاي شيشه را در سوپر ماركت‌ها قرار داده‌اند. سايت اينترنتي براي يافتن نزديك‌ترين بانك شيشه نسبت به محل زندگي مصرف‌كنندگان ايجاد شده است. جمع آوري شيشه تبديل به يك شغل پر درآمد شده است. بسياري از كافه‌ها و سوپرماركت‌ها و برخي از شركت‌هاي خصوصي مدارس براي خود داراي بانك شيشه هستند. 

حدود 600 هزار تن بطري شيشه‌اي به وسيله بانك‌هاي شيشه‌اي از كافه‌ها، كلوپ‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها و... در سال جمع آوري مي‌شود. درصد بازيافت شيشه در انگلستان 34 درصد است كه نسبت به كشورهاي سوييس و فنلاند كه بازيافت شيشه در آن‌ها 90 درصد است، كم مي‌باشد. درصد قابل قبول بازيافت شيشه در حدود 50 درصد مي‌باشد. 

بانك‌هاي شيشه شركت‌هاي جمع آوري كننده يا ديگر بخش‌ها، خرده شيشه را به‌صورت تناژ تحويل مي‌دهند. زماني كه خرده شيشه‌ها جمع آوري مي‌شوند، آلودگي آن‌ها جدا شده و سپس با مواد ديگر در كوره‌هاي ذوب مخلوط مي‌شوند. سپس در قالب يا بادكن‌‌هاي مكانيكي به بطري وظروف جديد تبديل مي‌شوند. 

جمع آوري خرده شيشه‌هاي شفاف بي‌رنگ براي بازيافت در انگلستان بسيار كم مي‌باشد. بيش‌تر توليد شيشه در انگلستان بطري‌‌هاي شفاف و كهربايي مي‌باشد كه به دليل صادرات زياد شيشه‌هاي شفاف انگلستان است. مصرف‌كنندگان بيش‌تر بطري وظروف شفاف را در بانك‌هاي شيشه قرار مي‌دهند. 

 واردات انگلستان بيش‌تر به منظور توليد بطري‌‌هاي سبز است كه براي بسته‌بندي ماالشعير  استفاده مي‌شود. در گذشته بطري‌‌هاي سبز بازيافت نمي‌شدند. اما در اين صنعت با كار و تلاش زياد دولت اقدام به افزايش بازيافت بطري‌‌هاي سبز نمود. در حال حاضر انگلستان حدود 85 درصد از بطري‌‌هاي سبز را بازيافت مي‌نمايد. اين خرده شيشه‌ها در صنايع مختلف كاربرد فراواني دارد. اين مواد را مي‌توان با رنگ‌ها و مواد شيشه‌اي ديگر تركيب نمود و بازار خوبي براي بطري‌‌هاي سبز ايجاد كرد. از خرده شيشه‌هاي بازيافتي مي‌توان براي توليد بطري‌‌هاي جديد استفاده نمود. بازيافت شيشه به 4 روش به دولت و محيط‌زيست كمك مي‌كند كه شامل كاهش خاكبرداري، كاهش مصرف انرژي، كاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي و جلوگيري از هدر رفتن منابع معدني مي‌باشد. 

بخش شيشه‌هاي Flat 

دومين بخش بزرگ در توليد شيشه مربوط به شيشه‌هاي Flat است. اين شيشه‌ها كاربردهاي متنوع و متفاوتي دارند. اين شيشه‌ها به دليل طول عمر كم، تأثير بيش تري در محيط‌زيست و زباله‌هاي شيشه‌اي دارند. زباله‌هاي اين شيشه براي پنجره‌ها، شيشه جلو و عقب خودروها و موتور سيكلت‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. صادرات و واردات اين نوع شيشه در حدود 886 هزار تن در سال است. 

بخش فيبرهاي شيشه‌اي (Fiber Glass)

فايبرگلاس‌ها را مي‌توان با استفاده از روش‌‌هاي متنوع پيوسته يا فيبرهاي كوچك توليد نمود. فيبرهاي پيوسته را به‌طور معمول براي تقويت پلاستيك‌ها و سيمان به كار مي‌برند. فيبرهاي كوتاه به عنوان مواد عايق كاري استفاده مي‌شوند. حدود 220 هزار تن در سال فيبر شيشه در انگلستان ساخته مي‌شود كه در حدود 11 هزار تن آن در هر سال تبديل به زباله مي‌شود. 

چه كاري بايد انجام داد؟ 

- اگر يك بطري برگشت‌پذير است، بايد آن را بازگردانده و به بخش بازيافت منتقل نكرد. بطري‌ها وظروف را بشوييد. بهترين روش، شستن با آب داغ به هر شكل ممكن مي‌باشد. 

- در صــــورت امكان درب‌‌هاي پلاستيكي، چوب پنبه و اضافه‌هاي فلزي را از بطري و ظروف جدا كنيد. هر چيزي كه روي آن باقي بماند به وسيله مگنت يا ويبره و يا روش‌‌هاي ديگر جدا مي‌شود اما باز هم احتمال خطا و خراب شدن كوره‌ها وجود دارد. 

 - نه تنها بطري‌ها، بلكه تمامي ظروف شيشه‌اي قابل بازيافت هستند. ظرف‌‌هايي كه براي نگهداري مواد غذايي، دارويي و پاك كننده‌هاي شيشه‌اي ساخته مي‌شوند نيز بازيافت‌پذير هستند. 

- هرگز شيشه لامپ‌ها يا شيشه‌هايي كه براي پخت مانند پيركس استفاده مي‌شوند را نبايد جمع آوري كرد. اين مواد خصوصيات متفاوتي دارند كه براي ساخت بطري استفاده نمي‌شوند بنابراين داراي استانداردهاي لازم نيستند. 

- شيشه‌هاي مسطح مانند شيشه‌هاي پنجره سالم يا شكسته نبايد در بخش بطري‌ها قرار گيرند. بطري هارا در محفظه مخصوص آن قرار دهيد. محفظه‌هاي شيشه شفاف، سبز و قهوه‌اي متفاوت هستند. آنچه مهم است اطمينان از تميزي شيشه و عاري بودن از آلودگي با رنگ است كه ارزش آن از قيمت پايين تري برخوردار بوده و پول كم تري براي شيشه‌هاي آلوده پرداخت مي‌شود. 

- بطري‌‌هاي ساخته شده از شيشه‌هاي آبي را مي‌توان در محفظه بطري‌‌هاي سبز قرار داد. 

- بطري‌ها با يك پوشش رنگ را مي‌توان بازيافت نمود و همه آن‌ها را در يك كوره سوزاند. براي فهميدن رنگ بطري به بالاي آن درست جايي كه درب روي آن قرار مي‌گيرد، بايد دقت كرد. 

- بايد سعي كرد در مسافرت بطري‌ها را به مراكز فعال جمع آوري باز يافت تحويل داد. با اين كار خطر وارده به محيط‌زيست از طريق مسافرت به حداقل مي‌رسد. 

شيشه بهترين ماده براي بسته‌بندي 

دريك بررسي كه بين 24 آوريل تا 9 مي‌2006، شركت تحقيقات و بازاريابي نيوتن در اوكلاهما انجام داد، رفتار و عادت خريداران مورد بررسي قرارگرفت. اين مصاحبه‌ها با 752 نفر در سراسر ايالات متحده كه مصرف كننده مواد غذايي و نوشيدني بودند، انجام گرفت و درصد خطاي آن 5/3 درصد اعلام شده است. 

نتيجه اين بررسي نشان مي‌دهد كه بسته بندي‌‌هاي شيشه‌اي، اولين انتخاب مصرف‌كنندگان براي حفظ كيفيت، پاكي و مزه غذا مي‌باشد و به نظر مي‌رسد اغلب آنان به سلامت بسته‌بندي بيش‌تر اهميت مي‌دهند. مشتريان دايمي ترجيح مي‌دهنداز بسته بندي‌‌هاي شيشه‌اي استفاده كنند. 

مواد بسته‌بندي 

زماني كه پاسخ دهندگان خريد مي‌كنند بسته بندي‌ها از مواد گوناگوني مي‌باشد. آن‌ها بسته‌بندي شيشه‌اي را براي كيفيت، تميزي، مزه، محافظت از محصول و زمان نگهداري ترجيح مي‌دهند. وقتي به‌صورت عمومي در مورد مواد بسته‌بندي سؤال مي‌شود. مصرف‌كنندگان عمومي نيز تمايل بيش‌تر به بسته‌بندي شيشه‌اي دارند. با توجه به پرسش‌‌هاي انجام شده، 75 درصد براي ماالشعير ، 65 درصد براي سس و چاشني، 87 درصد براي مواد غذايي و 90 درصد براي غذاي كودك، بسته‌بندي شيشه‌اي را ترجيح مي‌دهند.  اين تحقيق به خوبي نشان مي‌دهد كه چرا تا اين سطح ظروف شيشه‌اي مورد توجه مردم هستند وچرا مصرف محصولات شيشه‌اي فراگير شده است. اين موضوع ارزش بازيافت شيشه را مي‌نمايد ونشان مي‌دهد با بازيافت شيشه مقادير زيادي انرژي وهزينه صرفه جويي خواهد شد. 

 

محمد آشناگر
1399/09/15
نحوه برخورد با نوسانات قیمتی در بازار ضایعات

نوسان، ذات هر بازاری است

نوسانات قیمتی را باید جزو لاینفک بازارهای مختلف عنوان کرد. این تلاطم قیمتی که در سال های اخیر به شدت رونق گرفته، در اصل ذات بازار به شمار می رود. بنابراین باید به عنوان یک اصل مهم، این موضوع را پذیرفت و راهکار رویایی و برخورد با آن را آموخت. چرا که عدم مدیریت در این خصوص می تواند به متضرر شدن صاحبان کسب و کارهای مختلف، منجر  شود. این مطلب با هدف آموزش برخورد مناسب با نوسانات قیمتی در بازار ضایعات تهیه شده است. جهت آشنایی بیشتر، ادامه مطلب را دنبال نمایید.

اشکال مختلف نوسانات

نوسانات دو شکل دارد یا با شیب تند به سمت بالا و یا بالعکس شیب نمودارهای قیمتی رو به پایین حرکت می کنند. عوامل مختلفی در تغییرات قیمتی اثرگذار هستند. یکی از مهم ترین عواملی که می توان نام برد، نرخ ارز های خارجی به ویژه دلار می باشد. برخی گزینه های سیاسی هم در نوسانات قیمتی، نقش مهمی را ایفا می کنند. به عنوان مثال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بازارهای مختلف را نه تنها در کشور ما بلکه در سراسر جهان تحت الشعاع خود قرار داد. در بازار ضایعات، قیمت ها وابستگی زیادی به قیمت های جهانی دارند. برخی وقایع و عوامل هم غیر قابل پیش بینی هستند. مثلاً گسترش ویروس کرونا که به تعطیلی عمومی در جهان منجر شد، شیب نوسانات را بیش از پیش کرد.

در برخورد با نوسانات قیمتی در بازار ضایعات باید چکار کنیم؟

فعالان در زمینه ضایعات باید بدانند که به دلیل عدم ثبات در شکل نوسانات دقیقاً نمی توان یک واکنش و عملکرد ثابت داشت اما در مجموع باید گفت در صورتی که قیمت ها افزایشی شوند بهتر است 4 نکته مهم را مد نظر داشت. نکته اول اینکه باید مسلط بود و بدون هیچ گونه عجله ای اقدام به تصمیم گیری نمود. تصمیمات عجولانه، نتایج نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت. این تصمیمات عجولانه در بازار طلا، سکه و خودرو به کرات مشاهده شده و عمدتاً خسارات مالی زیادی به افراد وارد نموده است. دومین نکته ای که در این خصوص یادآور می شویم این است که افرادی که دپوی ضایعات انجام می دهند، نباید در چنین شرایطی اقدام به دپوی زیاد مواد ضایعاتی نمایند. حتی الامکان می بایست بار خود را به فروش رساند تا دغدغه ضرر های سنگین تر از بین برود.

نکته بعدی این است که همیشه افزایش شدید قیمتی با کاهش همراه خواهد بود. بنابراین قبل از افت زیاد قیمتی، باید بار ضایعاتی خود را فروخت. نکته پایانی که یک توصیه مهم خواهد بود. همواره نمودارهای قیمت سایت ایران ضایعات را مورد بررسی قرار دهید تا از نظر قیمتی به روز باشید. تحلیل این نمودارها به فعالان در زمینه ضایعات دید مناسبی خواهد داد.

اما در برخورد با کاهش قیمت می بایست چگونه عمل کرد؟ اولاً که همواره باید آمادگی کاهش قیمت ها را داشت. این افت قیمتی یا کوتاه مدت است یا طولانی مدت. برای کاهش قیمت های کوتاه مدت، بهتر است صبر کرد تا شرایط به روال عادی برگردد. اما در افت قیمت های طولانی مدت، اگر  فرصت از دست رود، بخش زیادی از سرمایه نیز از بین می رود، پس بهتر است بدون سود و با ضرر خیلی کمتر بار را فروخت. چرا که در همین بازار می توان باز هم با قیمت پایین خرید کرد و در این صورت، می توان به سود مرکب دست یافت.

نسرین دلاور
1399/09/10
251 مورد
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی