مقالات ایران ضایعات

نحوه برخورد با نوسانات قیمتی در بازار ضایعات

نوسان، ذات هر بازاری است

نوسانات قیمتی را باید جزو لاینفک بازارهای مختلف عنوان کرد. این تلاطم قیمتی که در سال های اخیر به شدت رونق گرفته، در اصل ذات بازار به شمار می رود. بنابراین باید به عنوان یک اصل مهم، این موضوع را پذیرفت و راهکار رویایی و برخورد با آن را آموخت. چرا که عدم مدیریت در این خصوص می تواند به متضرر شدن صاحبان کسب و کارهای مختلف، منجر  شود. این مطلب با هدف آموزش برخورد مناسب با نوسانات قیمتی در بازار ضایعات تهیه شده است. جهت آشنایی بیشتر، ادامه مطلب را دنبال نمایید.

اشکال مختلف نوسانات

نوسانات دو شکل دارد یا با شیب تند به سمت بالا و یا بالعکس شیب نمودارهای قیمتی رو به پایین حرکت می کنند. عوامل مختلفی در تغییرات قیمتی اثرگذار هستند. یکی از مهم ترین عواملی که می توان نام برد، نرخ ارز های خارجی به ویژه دلار می باشد. برخی گزینه های سیاسی هم در نوسانات قیمتی، نقش مهمی را ایفا می کنند. به عنوان مثال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بازارهای مختلف را نه تنها در کشور ما بلکه در سراسر جهان تحت الشعاع خود قرار داد. در بازار ضایعات، قیمت ها وابستگی زیادی به قیمت های جهانی دارند. برخی وقایع و عوامل هم غیر قابل پیش بینی هستند. مثلاً گسترش ویروس کرونا که به تعطیلی عمومی در جهان منجر شد، شیب نوسانات را بیش از پیش کرد.

در برخورد با نوسانات قیمتی در بازار ضایعات باید چکار کنیم؟

فعالان در زمینه ضایعات باید بدانند که به دلیل عدم ثبات در شکل نوسانات دقیقاً نمی توان یک واکنش و عملکرد ثابت داشت اما در مجموع باید گفت در صورتی که قیمت ها افزایشی شوند بهتر است 4 نکته مهم را مد نظر داشت. نکته اول اینکه باید مسلط بود و بدون هیچ گونه عجله ای اقدام به تصمیم گیری نمود. تصمیمات عجولانه، نتایج نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت. این تصمیمات عجولانه در بازار طلا، سکه و خودرو به کرات مشاهده شده و عمدتاً خسارات مالی زیادی به افراد وارد نموده است. دومین نکته ای که در این خصوص یادآور می شویم این است که افرادی که دپوی ضایعات انجام می دهند، نباید در چنین شرایطی اقدام به دپوی زیاد مواد ضایعاتی نمایند. حتی الامکان می بایست بار خود را به فروش رساند تا دغدغه ضرر های سنگین تر از بین برود.

نکته بعدی این است که همیشه افزایش شدید قیمتی با کاهش همراه خواهد بود. بنابراین قبل از افت زیاد قیمتی، باید بار ضایعاتی خود را فروخت. نکته پایانی که یک توصیه مهم خواهد بود. همواره نمودارهای قیمت سایت ایران ضایعات را مورد بررسی قرار دهید تا از نظر قیمتی به روز باشید. تحلیل این نمودارها به فعالان در زمینه ضایعات دید مناسبی خواهد داد.

اما در برخورد با کاهش قیمت می بایست چگونه عمل کرد؟ اولاً که همواره باید آمادگی کاهش قیمت ها را داشت. این افت قیمتی یا کوتاه مدت است یا طولانی مدت. برای کاهش قیمت های کوتاه مدت، بهتر است صبر کرد تا شرایط به روال عادی برگردد. اما در افت قیمت های طولانی مدت، اگر  فرصت از دست رود، بخش زیادی از سرمایه نیز از بین می رود، پس بهتر است بدون سود و با ضرر خیلی کمتر بار را فروخت. چرا که در همین بازار می توان باز هم با قیمت پایین خرید کرد و در این صورت، می توان به سود مرکب دست یافت.

نسرین دلاور
2 روز پیش
آلمینیوم و صنعت دریانوردی

آلمینیوم و صنعت دریانوردی : آلیاژهای جدید برای تولید قطعات اکستروژنی ، ریخته گری و نورد شده با مقاومت بهتر در برابر خوردگی

چندین دهه است که استفاده از آلمینیوم در کشتی ها و صنایع دریایی در حال افزایش است چرا که این فلز سبک می تواند نیاز طراحان، سازندگان و مصرف کنندگان را در این صنعت مانند سایر صنایع برطرف نماید. این فلز سبک، یکی از 4 ماده اصلی مورد استفاده در صنایع دریایی در کنار چوب، ،فولاد و مواد کامپوزیتی ( خانواده پلاستیک های تقویت شده با الیاف شیشه ) است. تا اواخر قرن نوزدهم چوب بین این 4 ماده نقش اساسی را ایفا می کرد و هم اکنون نیز در قایق های موتوری تک موتوره بیشترین کاربرد را دارد. اما به تدریج فولاد به دلیل مزایای بیشتر ، از جمله استحکام مقاومت مکانیکی ،هزینه، قابلیت دسترسی و راحتی ماشین کاری جای چوب رو گرفت . این در حالی است که فولاد محدودیت هایی مثل چگالی حجمی بالا و مقاومت معمولی در برابر خوردگی نیز دارد.

فواید استفاده از آلومینیوم در صنایع دریایی

هنگامی که نوبت به یافتن بهترین راه حل ها برای صنعت دریایی می رسد ، انتخاب ماده ای که در تمام شرایط محیطی به سختی بایستد ضروری است. سردی و رطوبت ، نمک حاصل از ساحل دریا مهمترین مشکلاتی هستند که بر روی مواد زیادی مانند فولاد ، مس و سایر مواد در محیط دریایی تأثیر می گذارند. اما چندین فلز دیگر هم این شرایط زیست محیطی را مهمان پسند می دانند 
به نظر می رسد که آلومینیوم کاملاً متفاوت از سایر فلزات  است زیرا به طور طبیعی در برابر خوردگی ودر برابر زنگ زدگی  مقاومت می کند و نتایج طولانی مدت و زیبایی را ارائه می دهد. این دلیل اصلی است که شما معمولاً اکستروژن و ساخت آلومینیوم را در بخشهای مختلف صنعت دریایی مشاهده می کنید.
علاوه بر مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی به طور طبیعی ، آلومینیوم دارای یک نسبت قدرت به وزن فوق العاده است که به معنی قوی بودن آن است. وزن آن یک سوم فولاد است بنابراین به نظر می رسد وزن محصولاتی که با استفاده از آلومینیوم به پایان رسیده اند بسیار سبک هستند. آلومینیوم نه تنها در ساخت تانکرها و کشتی های بزرگ ترجیح داده می شود ، بلکه در برش ، قایق های موتوری ، قایق های تفریحی و صنایع دستی زیر آب نیز مورد استفاده قرار می گیرد. قایق های ورزشی با مواد آلومینیومی از دلمه تا دکل ساخته می شوند که مزیت سرعت بالا را ارائه می دهند.

تاریخچه استفاده از آلومینیوم در صنایع دریایی و ساخت و ساز های آن

آلمینیوم به عنوان کاندیدای استفاده در صنایع دریایی در اواخر قرن 19 مطرح شد، زمانی که نفوذ این فلز در محصولات مصرفی دیگر آغاز شده بود . در این زمان بود که به دلیل سبکی ، استحکام مخصوص بالا ( نسبت استحکام وزن ) خواص ضد خوردگی عالی آن مورد توجه طراحان صنایع دریایی قرار گرفت . کامپوزیت های تقویت شده با فیبر، جدیدترین موادی هستند که در صنایع دریایی مطرح هستند اما علیرغم برتری های بسیاری که که نسبت به چوب دارند ،از هزینه های نگهداری پایین تا مقاومت خوب در برابر خوردگی ، مشکلات تکنیکی برای استفاده از این موارد ، زمانی که در طراحی نیاز به صلیب وجود دارد ، مانع گسترش آنها شده است . روشن است که عوامل زیادی برای برتری یافتن یک ماده نسبت به ماده دیگر مطرح است، اما دراین میان آلمینیوم و آلیاژهای تجاری آن ، توازن جالب توجهی بین مقاومت مکانیکی در برابر برخورد، سبکی، دوام و زیبایی و خواص کاربردی در کنار سادگی در ماشین کاری و نگهداری از خود نشان می دهد.

با نگاهی به تجربیات موجود در صد سال اخیر، این فلز اسرار آمیز به دلیل سبکی ، ظاهر مناسب و مقاومت در برابر خوردگی ،کنجگاوی بسیاری از محققین را برانگیخت. با توجه به این خواص ،این فلز جدید برای کاربران در حمل و نقل در دریا مطلوب به نظر می رسید . اگر چه این مساله پیشرفت بزرگی محسوب می شد، اما نفوذ اصلی این فلزدر بازار در سال 1940 اتفاق افتاد، زمانی که آلیاژهای AL-Mg تغییر فرم پلاستیک داده شده در اثر نورد که در کشتی سازی با نام تجاری پرالومان ( Peraluman ) شناخته می شوند، در کشتی های نظامی مورد استفاده قرار گرفت. امروزه آلیاژهای آلمینیوم همچنان در حال رشد هستند اما دیگر اسرار آمیز به نظر نمی رسند . آلیاژهایی که استفاده از آنها طی این سال ها در صنایع دریایی اثبات شده، آلیاژهایی سری 5000 ( Al-Mg) هستند. این آلیاژها خواص جوشکاری عالی از خود نشان می دهند و به خصوص در محیط های آبی ، مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند. این آلیاژها معمولاً در حالت نورد شده خود بهترین عملکرد را نشان می دهند.

قطعات اکستروژنی با کاربرد های دریایی

زمانی که از توسعه پی در پی استفاده از فلزی سبک در روی بنای کشتی های تجاری و تفریحی و استفاده گسترده از آن در تجهیزات اصلی و جانبی به خصوص محصولات نیم تمام شده اکستروژنی ، صحبت می کنیم، منظور آلیاژهای اکستروژنی سری6000( Al- Mg-Si ) است، چرا که این آلیاژها شکل پذیری حرارتی خوبی نشان می دهند ، تلفیق خواص خوبی دارند و می توانند در سیکل های حرارتی اقتصادی و ساده نیز عملیات حرارتی شوند.

ترکیب این آلیاژها بر مینای نسبت های مختلفی از عناصر آلیاژی اصلی ( منیزیم و سیلیسیم ) و اضافه کردن مقادیر اندکی مس ،منگنز و کروم شکل می گیرد. این دسته ها خواص مکانیکی خوبی دارند، کیفیت سطحی آنها بعد از تمام کاری عالی است، مقاومت در برابر خوردگی بالایی دارند و جوشکاری آنها راحت است. نقشه ارائه شده در شکل 1 ترکیب شیمیایی چندی از آلیاژهای آلمینیومی معروف در زمینه اکستروژن مثل 6060 و 6063 را نشان میدهد، که پرکاربرد ترین آلیاژها در تولید درها و پنجره ها، تجهیزات ساختمان ها، تزئینات و حتی تولید فیکسچرها هستند. از طرفی آلیاژهای 6005 و 6082 با توجه به خواص مکانیکی خوبی گه از خود نشان می دهند اغلب در ساخت سازه ها و زیر سازه های اتومبیل و خودرو های ریلی به کار می روند.

قطعات اکستروژنی آلمینیومی می توانند اشکال بسیار پیچیده ای داشته باشند و به همین دلیل کاربرد آنها بسیار است. در گذشته برای ساخت قطعات پیچیده از نظر هندسی از چوب استفاده می شدکه قیمت بالایی داشت و همچنین معمولاً و دقت ابعادی مناسبی بدست نمی آمد.

آلیاژهای ریختگی در قطعات تولیدشده به روش ریخته گری خانواده های مختلفی از آلیاژهایی با خواص ریخته گری متفاوت ( مثل شکنندگی ،سیالیت)، خواص مکانیکی و خواص فنی متفاوت ( مثل قابلیت ماشین کاری، مقاومت در محیط های خورنده، قابلیت انجام عملیات سطحی، قابلیت جوشکاری) وجود دارند آن دسته از آلیاژهای ریختگی که در صنایع دریایی کاربرد دارند، معمولاً جزو خانواده های Al-Si و Al-Mg ( که عملیات حرارتی روی آن ها تاثیر ندارد) و خانواده Al-Si-Mg (قابلیت حرارتی دارد)می باشند. در جدول 5 معمول ترین آلیاژهای یختگی آلمینیوم نشان داده شده است.

با استفاده از میراث به جا مانده از دهه های گذشته ، تجربه در صنعت هوا-فضا و نیاز فوری در قطعاتی در صنعت خودرو سازی که سبک ترند به محیط زیست آسیب کمتر می رسانند، در چند سال گذشته فرهنگ جدیدی شکل گرفته است که اجازه نفوذ همه جانبه آلمینیوم را در صنعت حمل و نقل صادر می کند و همین مساله موجب شد جای این فلز در عرصه دریا نوردی روز به روز مستحکم تر می گردد.

محمد آشناگر
3 روز پیش
فعالیت در زمینه ضایعات را از کجا شروع کنیم؟

مقدمه

یکی از مهم ترین چالش هایی که ممکن است هر فردی در زندگی شخصی، کاری، تحصیلی و ... با آن مواجه باشد، انتخاب نقطه شروع کار است. این موضوع را داوطلبان کنکور به راحتی درک می کنند و همواره به دنبال یک روز خاص برای شروع کار خود هستند. افرادی که قصد رژیم گرفتن، ترک اعتیاد و انجام کار جدید در زندگی را دارند هم به دنبال شنبه ای هستند که معمولاً این شنبه هیچ وقت فرا نمی رسد. ما در این مطلب می خواهیم به متقاضیان و علاقه مندان به حوزه ضایعات آموزش دهیم که از کجا شروع کنیم. این مطلب را تا انتها دنبال نمایید.

دو مهره اصلی برای شروع کار

قاطعانه باید گفت که شروع کار به خود فرد بستگی دارد. یعنی اراده اوست که می تواند نقطه صفر و شروع کارش را انتخاب نماید. در این بین دو مهره اصلی برای شروع کار وجود دارد که اولی علاقه و دومی تخصص می باشد. متقاضیانی که می خواهند این حرفه را آغاز کنند، باید در وهله اول علاقه مندی خود به نوع فعایت در ضایعات را شناسایی نمایند. باید بدانند که به کدام دسته علاقه بیشتری دارند. از طرفی تخصص خود را ارزیابی کنند. مطمئناً در صورتی که دسته درست انتخاب شود، بخش زیادی از مسیر را طی خواهد شد. اگر فردی واقعا این دو موضوع را نمی داند بهتر است با تجربه آنها را شناسایی کند.

با شناسایی علاقه و تخصص خود، این امکان فراهم می شود که به جای هزینه زیاد برای بنگاه سنتی، یک بنگاه آنلاین در سایت ایران ضایعات داشته باشد و کسب درآمد نماید. با مدتی فعالیت در این زمینه می توان بنگاه قیمت گذار در سایت داشت. در صورتی که باری برای فروش موجود باشد به راحتی مشتری معتبر و مناسب برای آن را پیدا کرد. همچنین هر نوع بار ضایعاتی را از این طریق می توان خریداری نمود. به این ترتیب می توان برندسازی کرد و بدون هزینه آنچنانی به کسب و کار خود رونق بخشید.

ایران ضایعات، بهترین مشاور

متقاضیان می توانند برای دریافت هر نوع مشاوره در زمینه خرید، فروش، فرآوری و بازیافت انواع ضایعات با کارشناسان سایت در ارتباط باشند و از مشاوره و راهنمایی آنها استفاده کنند. راه های ارتباطی با آنها در سایت درج شده تا پل ارتباطی بین آنها و کاربران باشد. 

نسرین دلاور
3 روز پیش
موفقیت اتفاقی نیست

مقدمه

برخی از افراد شانس را مهم ترین عامل در موفقیت و یا شکست خود می بینند. در حالی که این عادت و باور، یک آفت مهم برای کسب و کار و بیزینس محسوب می شود. چرا که انگیزه های فردی و گروهی را برای تحقق اهداف از بین می برد. هر کسی که می خواهد پله های موفقیت را طی کند باید بداند که شانس و موفقیت، اتفاقی نیست بلکه شانس همان هدف و برنامه در کنار تلاش و ممارست است.

موفقیت در زمینه ضایعات به پشتوانه ایران ضایعات

خیلی از شاغلان حوزه ضایعات، شاید با گاری های ضایعاتی شروع کرده اند و امروز به عنوان یک بنگاه معتبر در سایت ایران ضایعات مشغول به فعالیت هستند. مسلماً آنها به یک باره این مسیر را طی نکرده اند. حضور در یک فضای رقابتی، فضایی که به راحتی بتوان کسب و کار خود را توسعه داد، به آسانی بتوان بار مناسب تهیه کرد و یا به فروش رساند، یعنی همان موفقیت. این سایت پلی بین کاربران و اهداف بلند آنها می باشد. افرادی که قصد دارند به تازگی وارد این حرفه شوند و یا در این زمینه فعالیت می کنند اما تا به امروز نتیجه مطلوبی نگرفته اند می توانند به پشتوانه این مجموعه، مسیر موفقیت را طی کنند. 

آینده نگری درست از موقعیت شغلی

کاربران این سایت می توانند با تغییرات جدیدی که به زودی در سایت رخ می دهد، تعاملات خود را با همکاران خود در یک فضای معتبرتر ارتقا دهند. برنامه ریزی بلند مدت متناسب با اهداف خود داشته باشند و برای رسیدن به آن هم تلاش هدفمندانه ای انجام دهند. در نتیجه آینده نگری درستی از موقعیت شغلی خود خواهند داشت.

کلید موفقیت در دستان چه کسی است؟

به عنوان حسن ختام بحث باید گفت کلید موفقیت هر فردی در دستان خود اوست. فعالان حوزه ضایعات باید اراده موفقیت داشته باشند و مجموعه ایران ضایعات نیز پشتوانه و حامی آنها خواهد بود. حمایتی کارشناسانه که چالش ها، مشکلات، نقاط ضعف و قوت و راهکارهای اساسی را در این زمینه شناسایی و به مرتفع نمودن آن کمک می کند. 

نسرین دلاور
4 روز پیش
ظرفیت صادرات و واردات ضایعات

مقدمه

صادرات و واردات ضایعات در سال های اخیر، با استقبال زیادی مواجه شده است. چرا که به کاهش هزینه ها در کنار رشد تولید کمک زیادی می کند. کشورهای پیشرفته مانور زیادی بر این مواد می دهند و استفاده از آنها را یک فرصت تلقی می کنند. در این مطلب، به این موضوع خواهیم پرداخت. 

کشورهای پیشرو در زمینه صادرات و واردات ضایعات

کشور صنعتی و پیشرفته ای همچون چین، آلمان، بلژیک، کره جنوبی و ژاپن جزو بزرگترین مصرف کنندگان ضایعات هستند به همین خاطر، مقدار زیادی از ضایعات مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می کنند. ژاپن در مصرف ضایعات مسی، سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. کشور چین که که در تولید انواع محصولات، در دنیا پیشرو است نیز از کشور های مختلف، اقدام به خرید و وارد نمودن ضایعات به ویژه ضایعات مسی می کند. برای درک بهتر موضوع باید گفت در بازه زمانی 2012 تا 2016، به خاطر افت 1/5 میلیون تنی واردات در این کشور، تجارت جهانی حدود 21 درصد افت را تجربه کرد.

صادرکنندگان ضایعات معمولاً کشورهای توسعه یافته ای همچون آمریکا، آلمان، انگلستان، فرانسه و هلند هستند که بر صادرات فلز ارزشمند مس تاکید ویژه ای دارند. جالب است بدانید سهم این صادرات حدود یک سوم از کل صادرات جهانی می باشد. این آمار و ارقام، اهمیت صادرات و واردات ضایعات را مشخص می کند.

کشور ما نیز پتانسیل صادرات و واردات ضایعات را دارد؟

در کشور ما آمار و ارقام مربوط به ضایعات، خیلی مشخص و شفاف نیست. اما در مجموع حجم اینگونه محصولات بالا بوده و امکان صادرات آن وجود دارد. کشورهای مختلفی از جمله کشور ترکیه، جزو بازار های هدف به شمار می رود و با توجه به فاصله کمی که از نظر جغرافیایی با کشور ما دارد، به عنوان یک فرصت مناسب برای ما به شمار می رود. زیرا این کشور به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای ضایعات و قراضه در سراسر دنیا به شمار می رود. بسته به نوع نیاز صنایع مختلف، می توان برخی از ضایعات را نیز وارد کرد. 

افزایش ظرفیت های صادرات و واردات ضایعات به کمک ایران ضایعات

سایت ایران ضایعات بر آن است که ظرفیت افرادی که صادرات یا واردات ضایعات انجام می دهد را در تعامل با افرادی که از سایر پتانسیل ها در این زمینه برخوردارند بالا ببرد. در واقع از بین کاربران این سایت، زنجیره ای تشکیل می شود تا هر حلقه از این زنجیره بتواند در برآورده سای نیاز حلقه بعدی و نهایتاً توسعه سطح درآمدی خود موثر باشد. کارشناسان ایران ضایعات با بهره مندی از تخصص خود در زمینه بازرگانی می توانند راهنمای متقاضیانی باشند که قصد شرکت در این خصوص را دارند.

نسرین دلاور
1399/09/04
دستگاه های فرآوری و بازیافت ضایعات

مقدمه

دستگاه های فرآوری و بازیافت ضایعات، جزو لاینفک صنعت بازیافت هستند که به کمک آنها می توان حجم عظیمی از ضایعات را وارد چرخه تولید مجدد نمود. دستگاه های فرآری در واقع جهت تفکیک و جداسازی عناصر مفید و غیر مفید ضایعات به کار می روند و با انجام فرآیندهای مختلف، آنها را برای بازیافت آماده می کنند. دستگاه های بازیافت که از طیف متنوعی برخوردارند، به منظور تولید محصولات از مواد ضایعاتی فرآوری شده استفاده می شوند. جهت آشنایی بیشتر، ادامه مطلب را دنبال نمایید.

ماشین آلات فرآوری و بازیافت ضایعات

برخی از ماشین آلات فرآوری ضایعات عبارتند از:

 • انواع کوره
 • دستگاه شریدر/ آسیاب
 • دستگاه پرس/ گیوتین
 • دستگاه خردکن
 • ماشین آلات جداسازی
 • تسمه یا نوار نقاله
 • ماشین آلات جداسازی دارای درام مغناطیسی
 • ابزارهای جداسازی گرانشی
 • دستگاه کندر
 • دستگاه گرانول
 • دستگاه تزریق
 • دستگاه بادی

دستگاه های بازیافت پلاستیک، کاغذ و کارتن، لاستیک، آهن آلات و ... هر یک دارای ساختار و عملکرد مختص به خود می باشند. 

قیمت دستگاه های فرآوری و بازیافت ضایعات

امروزه، فعالیت های بسیار متنوعی را در زمینه ضایعات از جمله خرید و فروش، فرآوری و بازیافت آنها انجام می دهند. ضایعاتی که فرآوری می شوند، در مقایسه با نوع فرآوری شده از استقبال بیشتر و در نتیجه قیمت بالاتری برای خرید برخوردار هستند. به همین دلیل، افراد زیادی تمایل دارند این دستگاه ها را خریدای نمایند که عموماً قیمت دستگاه های فرآوری و بازیافت ضایعات نیز همزمان با افزایش محصولات صنعتی از جمله فلزات، افزایش پیدا کرده است. برای همین منظور می توان از نوع دست دوم آنها استفاده نمود. سایت ایران ضایعات، عرضه انواع دستگاه های فرآوری و بازیافت دست دوم را با قیمت های مطلوب انجام می دهد. لذا متقاضیان می توانند با مراجعه به این سایت، با قیمت های مناسب دستگاه های مورد نظر خود را خریداری نمایند.

قابل توجه مالکان دستگاه های فرآوری و بازیافت ضایعات

مالکان دستگاه های فرآوری و بازیافت ضایعات می توانند از طریق سایت ایران ضایعات، با افرادی که در زمینه خرید و فروش ضایعات و تامین مواد اولیه فعالیت دارند، همکاری نمایند. برای این منظور کافی است با کارشناسان سایت، ارتباط برقرار نمود.

نسرین دلاور
1399/09/03
ارزیابی زیست‌محیطی فولاد و سازه‌های‌ فولادی

ارزیابی زیست‌محیطی فولاد و سازه‌های‌ فولادی : چرایی ارزیابی زیست ‌محیطی فعالیت‌های صنعتی تامین بازدهی نهاده نیروی ‌کار را به عنوان هدف ،خود دارند. این همان اصلی است که اولین کشاورزان جهان در شروع به کشت زمین‌ و‌ پرورش چارپایان اهلی انجام دادند. صد مشت بذر‌گیاه در‌هنگام برداشت می‌تواند 50000 برابر محصول بدهد. این بینش، روش‌ زندگی بشر را عوض کرد و تلاش‌ها برای بهبود استاندارد‌زندگی به تدریج پایه‌هائی را برای جامعه‌ای که امروز می‌‎شناسیم، بر‌قرار کردند. در مراحل اولیه صنعتی‌شدن افراد اندکی پرسش‌هائی را در مورد چگونگی تاثیر عملیات‌ صنعتی بر محیط‌زیست مطرح می‌کردند. درست مانند زمانی که کشاورزی توسعه داده می‌شد، بازده نیروی‌کار چیزی بود که ذهن افراد را مشغول کرد.  اما اکنون تصویر تغییر کرده و در سراسر جهان این شناخت وجود دارد که اقداماتی برای ایجاد توسعه‌پایدار بلند‌مدت مورد نیاز است. مسائل زیست‌محیطی اهمیتی بیشتر از همیشه برای توسعه صنعتی و اجتماعی کسب می‌کنند. 

اثرات زیست محیطی صنعت فولاد

تولید فولاد تأثیرات زیادی بر محیط زیست از جمله انتشارات به هوا (CO ، SOx ، NOx ، PM2) ، آلاینده های فاضلاب ، پسماندهای خطرناک و مواد زائد جامد دارد. عمده اثرات زیست محیطی کارخانه های تولید فولاد یکپارچه مربوط به کک سازی و ساخت آهن است.
تقریباً تمام انتشارات گازهای گلخانه ای مرتبط با تولید فولاد از انتشار دی اکسید کربن مربوط به مصرف انرژی است. تولید کک یکی از منابع اصلی آلودگی تولید فولاد است. انتشارات هوا مانند گاز کک ، نفتالین ، ترکیبات آمونیوم ، روغن سبک خام ، گوگرد و گرد و غبار کک از کوره های کک آزاد می شود.
با این وجود این عملکرد با هزینه زیست محیطی بالایی همراه است. صنعت آهن و فولاد یکی از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی صنعتی در جهان و یکی از بزرگترین گسیل کننده های CO2 در جهان است. طبق اعلام انجمن جهانی فولاد ، تولید فولاد حدود 6.6 درصد از انتشار CO2 انسانی در جهان را تشکیل می دهد.

کاهش اثرات زیست محیطی تولید فولاد

از سال 1970، صنعت‌فولاد در کشورهای اسکاندیناوی به طور موثری بر روی مسائل مختلف زیست‌محیطی کار کرده است. صنعت‌فولاد سوئد از قبل در بازار‌ جهانی در چند حیطه محصولات‌ فولادی از موقعیتی‌قوی برخوردار بوده است. با استفاده درست، فولاد‌سوئد دارای قابلیت بسیار زیادی برای قادر ساختن مشتریان خود به ساخت سازه‌های کارآمدتر با فولادهای‌ جدیدی که اثرات زیست‌محیطی در تمام طول عمر محصولات مربوطه را کاهش می‌دهد می‌باشد. 

ارزیابی چرخه زندگی منعکس کننده جریان کلی مواد و انرژی یک محصول و همچنین آلاینده های آن در هوا، زمین و آب است، همگی آنها دیدگاه چرخه زندگی را تشکیل می دهند مورد مشترک در ارزیابی‌های چرخه‌زندگی این است که، برای هر مرحله از چرخه‌زندگی محصول، تصمیمی در مورد استفاده از منابع‌طبیعی و انتشار آلاینده‌ها در زمین، آب و هوا گرفته می‌شود. مواد‌معینی قابل بازیافت نیستند اما برای مثال، به عنوان ذخیره خوراک انرژی برای مقاصد گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سایر مواد قبل از اینکه خواص آنها تغییر کند یا چنان تباه شوند که واقعا به ضایعات تبدیل گردند چند بار قابل بازیافت هستند.

فولاد در محصولات ویژگی منحصر‌به‌فردی دارد: به صورت ضایعات آهن می‌تواند بازیافت شود، بارها، به عنوان ماده‌ خام برای فولاد تازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طریق بازیافت ضایعات مقیاس‌ صنعتی، می‌توان گفت که فولاد ماده بی نهایت بازیافت‌پذیری است.

محمد آشناگر
1399/09/02
فرصت های سرمایه گذاری در ایران ضایعات

مقدمه

فرصت های سرمایه گذاری سهم شگرفی در توسعه اقتصادی جوامع مختلف دارند. از این رو در کشورهای مختلف به ویژه کشورهای پیشرفته که به درک دقیقی از این موضوع رسیده اند، استقبال بسیار زیادی از این فرصت ها می شود. واقعیت انکارناپذیری که در کشور ما وجود دارد این است که ریسک سرمایه گذاری در زمینه های مختلف وجود دارد و از این رو افرادی که توانایی این کار را دارند نیز بعضاً از انجام آن خودداری می کنند. در واقع عدم اطمینان از ماحصل و نتیجه کار، سبب چنین امری می شود. ایران ضایعات به دنبال ایجاد بستری مطمئن برای متقاضیان سرمایه گذاری در صنعت فرآوری و بازیافت ضایعات می باشد.

چرا سرمایه گذاری در ایران ضایعات را انتخاب کنیم؟

مسلماً شرمایه گذار باید از کم و کیف کاری که قرار است در آن سرمایه گذاری کند، مطلع باشد. در غیر این صورت، نتیجه مطلوب را کسب نخواهد کرد. متاسفانه چنین فرصت هایی را به وفور در کشور دیده ایم. به عنوان مثال سرمایه گذاری در بازار بورس که اقشار مختلف را مجذوب خود کرد و سرمایه های بسیاری را به سمت آن کشید. اما در حال حاضر چیزی جز افت در آن دیده نمی شود و ضرهای زیادی را به بسیاری از سهامداران تحمیل کرد. اما ایران ضایعات، این دغدغه را سرمایه گذاران گرفته و به آنها این امکان را می دهد که سرمایه خود را با خاطری آسوده در صنعت فرآوری، خرید و فروش و بازیافت ضایعات به کار ببرند.

شرایط سرمایه گذاری در ایران ضایعات

شرایط لازم برای بهره مندی از فرصت های سرمایه گذاری در ایران ضایعات بسیار آسان و صرفا با هدف رونق بخشی به کسب و کار فعالان این حوزه و همچنین حمایت از صنعت بازیافت کشور می باشد. بنابراین افرادی که دارای سرمایه ای هستند و به دنبال فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری می باشند، افرادی که دستگاه های فرآوری ضایعات و یا خطوط تولید و بازیافت آنها را دارند و برای تامین مواد اولیه خود چار مشکل شده اند و یا اینکه مواد اولیه دارند اما محصولات نهایی خود را نمی توانند به خوبی و فروش برسانند، همچنین افرادی که دارای سوله و مکان مناسب برای استفاه در این زمینه هستند اما قادر به خرید دستگاه نیستند و یا بالعکس نیز می توانند از طریق ایران ضایعات اقدام نمایند. بناباین محدودیتی در شرایط بهره مندی از این فرصت ها وجود ندارد تا هر کسی متناسب با پتاسیل ها و ظرفیت های خود از آنها استفاده نماید.

نقطه شروع همکاری

نقطه شروع همکاری را می توان با اراده خود انتخاب کرد. یعنی کلیه افرادی که شرایط فوق را دارند می توانند با کارشناسان ایران ضایعات تماس برقرار کرده و اعلام آمادگی نمایند. به این ترتیب ، ایران ضایعات بار مورد نیاز کاربران، دستگاه ها و امکانات، مکان و سوله، بازار هدف برای فروش محصولات نهایی و ... را تامین خواهد کرد.

نسرین دلاور
1399/09/02
چطور بنگاه آنلاین معتبر بسازیم؟

مقدمه

در مقالات قبلی به چرایی و ضرورت راه اندازی بنگاه آنلاین در ایران ضایعات پرداخته شد. در این مطلب نحوه اعتباربخشی به بنگاه مورد بحث قرار می گیرد. جهت آشنایی بیشتر، این مطلب را تا انتها پیگیری نمایید.

اعتباربخشی به بنگاه آنلاین

هر کاربر که متقاضی بنگاه آنلاین در سایت ایران ضایعات باشد، می تواند از طریق پیج اختصاصی خود، به اطلاع رسانی در سراسر کشور بپردازد و هر نوع خرید و فروشی ضایعات خود را از این طریق انجام دهد. همچنین می تواند شرایط مورد نظر خود برای خرید و یا فروش را نیز از این طریق اعلام دارد و به این ترتیب، کسب و کار خود را رونق بخشد. اما مسلم است که به موازات این توسعه، احتمال تخلفات نیز بالاتر می رود و اینجاست که باید به فکر اعتبار بخشی به بنگاه بود تا بتوان ماندگاری خود در فضای رقابتی بازار را افزایش داد.

فاکتورهای اعتباربخشی بنگاه آنلاین از نظر کارشناسان سایت

چهار فاکتور برای تعیین اعتبار بنگاه ها از نظر کارشناسان ایران ضایعات در نظر گرفته شده است:

 • احراز هویت شخصی
 • احراز هویت شغلی
 • احراز سوابق کاری و مالی
 • امکانات و تجهیزات

احراز هویت شخصی و شغلی در سایت به این منظور انجام می شود که شخص حقیقی یا حقوقی شناسایی و در نتیجه از کلاهبرداری ها و سوء استفاده های احتمالی جلوگیری شود.

احراز سوابق کاری و مالی با بررسی گردش مالی و قدرت خرید و فروش صاحب بنگاه، همچنین استعلام چک های فرد و میزان خوش حسابی وی صورت می گیرد. این کار کمک می کند تا فروشندگان ضایعات برای دریافت چک از خریداران، با اطمینان بیشتری عمل کنند. طیف رنگی قرمز، قهوه ای، زرد و سفید برای بیان اعتبار بنگاه در نظر گرفته شده تا سایر افراد و بنگاه ها بتوانند قضاوت بهتری از سابقه مالی طرف معامله خود داشته باشند.

علاوه بر این تعداد پرسنل و افراد شاغل در بنگاه نیز می تواند گزینه ای مناسب جهت امتیازدهی به بنگاه باشد. بهره مندی از امکانات و تجهیزات مانند ماشین آلات و خطوط تولید در مجموعه هم معیار دیگری جهت کسب امتیاز مناسب برای معتبر شدن بنگاه آنلاین به شمار می رود.

نحوه تعیین اعتبار بنگاه ها توسط سایر کاربران

هر بنگاه به غیر از کارشناسان سایت توسط سایر بنگاه ها و کاربران نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد. در واقع رضایت مشتری که بر حسب خوش حسابی فرد، برخورد حرفه ای و خلاق مدارانه، قدرت خرید و صداقت در اعلام قیمت او سنجیده می شود، آیتم دیگری است که می تواند اعتبار بنگاه آنلاین افراد را ارتقا دهد.

سایر آیتم های اعتبارسنجی به بنگاه آنلاین

هر نوع فعالیتی که کاربران و صاحبان بنگاه های آنلاین در سایت انجام می دهند اعم از ثبت آگهی های خرید و فروش، به روز رسانی قیمت ها، میزان ماندگاری در سایت، تکمیل پروفایل خود، ایجاد صفحه قیمت و آپدیت آن، درج مقاله و ... نیز می تواند در اعتبار بخشی به بنگاه، مؤثر باشد.

هر یک از آیتم ها مشمول چند امتیاز هستند؟

سقف امتیازاتی که توسط کارشناسان سایت در نظر گرفته می شود، 6000 و حداکثر امتیازی که از طریق رضایت مشتری به دست می آید، 3000 امتیاز می باشد. ماکزیمم امتیاز حاصل از فعالیت های مختلف کاربرد در سایت نیز 1000  امتیاز خواهد شد. با این حساب، بالاترین درجه ای که یک بنگاه آنلاین می تواند به خود اختصاص دهد، 10000 امتیاز می باشد و این به معنای معتبرترین بنگاه موجود در سایت می باشد.

آینده بنگاه های آنلاین معتبر

طبیعی است که بنگاه های آنلاینی که بتوانند بالاترین درجه اعتبار را به خود نسبت دهند، از آینده روشنی برای توسعه کسب و کار خود بهره مند خواهند بود. زیرا معتبر بودن بنگاه سبب تسهیل در خرید و فروش های آنها می شود. این بنگاه ها می توانند درخواست نمایندگی در شهر خود را نیز داشته باشند. طبیعتاً در دسته تامین کنندگان هم قرار خواهند گرفت.

نسرین دلاور
1399/09/01
بازیافت باطری های نیکل کادمیم در راه آهن

بازیافت باطری های نیکل کادمیم در راه آهن :  

باتری های نیکل کادمیوم باتری های قابل شارژ هستند که از الکترودهای فلزی کادمیوم و هیدروکسید اکسید نیکل استفاده می کنند. آنها کاربردهای بسیار متنوعی دارند ، از جمله تلفن های همراه ، وسایل الکترونیکی دستی ، ابزارهای برقی و تجهیزات پزشکی. در مقایسه با سایر باتری های قابل شارژ ، مانند باتری های اسید سرب ، باتری های نیکل کادمیوم دارای طول عمر عالی و توانایی ارائه تقریباً کامل ظرفیت با دشارژ بالا هستند. با این حال ، سلول ها خود تخلیه بالایی دارند و مواد موجود در باتری های نیکل کادمیوم هزینه بیشتری نسبت به بقیه دارند. آنها به دلیل طیف گسترده ای از اندازه ها ، از سلول های کوچک و قابل حمل تا بزرگ تهویه شده ، به یک باتری همه کاره تبدیل شده اند.

باطری های نیکل کادمیم به خاطر حجم کم نسبت به ظرفیت بالای آن ، مقاوم بودن در سرمای شدید ،عمر آنها و نگهداری آسان آن کاربرد زیادی در راه آهن دارد. با توجه به قیمت بالای آن لازم است در مورد افزایش طول عمر باطریها ، احیا و بازسازی های نیکل_کادمیم بررسی و تحقیقات لازم صورت گیرد.

اهمیت بازیافت باطری های نیکل کادمیم در راه آهن :   

با توجه به جدول پیوست که مشخص کننده نوع واگن های استفاده کننده از باطری های نیکل_کادمیم و تعداد باطری های استفاده شده در این واگن ها و کل باطری های موجود در واگن های مسافری مختلف می باشد، به وجود تعداد زیادی از این گونه باطری ها در واگنهای مسافری پی می بریم. برای مثال در یک واگن اکسپرس درجه یک مسافری و رستوران ( ساخت آلمان شرقی سابق ) به 22 بلوک باطری نیکل_کادمیم و در یک واگن اکسپرس درجه یک مسافری ( ساخت آلمان غربی سابق ) به 44 بلوک باطری نیکل_کادمیم و بقیه واگن ها اشاره شده در جدول نیز به تعداد زیادی از اینگونه باطری ها نیاز دارد. زمانی که سرعت قطار تقریبا کمتر ازkm/h  25 باشد، این باطری ها جهت تامین برق مصرفی در واگنها و رستوران ها به کار می رود و به واسطه عدم تعویض به موقع، (به دلیل بالا بودن قیمت ) باطری های فوق کهنه و فرسوده می باشد. لازم است مسوولین محترم راه آهن به بازیافت باتری ها توجه خاصی نشان دهد.

نیرو بخشیدن و زنده کردن باطری های نیکل_کادمیم غیر فعال :

در اثر مرور زمان بعضی از باطری های نیکل_کادمیم شروع به از دست دادن مقداری و یا همه ظرفیت خود می نمایند در این حالت باطریهای مذکور به آسانی شارژ نمی شوند و اگر شارژ هم گردند برای مدت طولانی قادر ب نگهداری و ذخیره انرژی دریافت شده ، نمی باشند. علل بوجود آمدن این خصوصیات در باطری های مکور، درست و به موقع شارژ نشدن آنها و نگه داشتن خانه های باطری ها در وضعیت دشارژ می باشد. روش های شارژ ویژه ای وجود دارد که با به کارگیری آن می توان خانه های غیر فعال را به حالت اولیه سیکلهای شارژ ، دشارژ اتفاق می افتد. برای رفع عیب این باطری ها را باید بانسبت c/2 یا بیشتر به طور کامل دشارژ نمود و هنگامی که کاملاً دشارژ شد با احتیاط زیاد و باحداکثر سرعت ممکن ذوباره آنرا زیر شارژ قرار داد؛ باید دقت شود که باطری بیش از اندازه شارژ نگردد، عمل تخلیه و شارژ سریع مذکور برای 5 مرتبه یا بیشتر (تا حدی که باطری به حداکثر ظرفیتش برسد ) می تواند ادامه داشته باشد نیز بعضی از خانه های باطری ممکن است به دفعات بیشتری به عمل فوق نیاز داشته باشد تا به حالت اولیه خود برگردد. بنابراین عملیات را برای آن خانه بخصوص تا رسیدن به حد مطلوب باید ادامه داد ، چنانچه باطری ها با عملیات فوق جواب مساعد نداد و رفع نقص نشد ممکن است اشکالی به نام ( Dendritic growth ) فرم درخت گونه کریستال ها و ذرات تشکیل دهنده مواد فعال که در این مبحث به طور خلاصه عبارت از فرم گرفتن ذرات مواد فعال خانه ها ( نیکل_کادمیم ) به صورت درختهای برگ سوزنی است و باعث کم کردن سطوح  و کاهش فعل و انفعالات در باطری می گردد و تشخیص حالت مذکور از روی مقدار ولتاژ آن می باشد. بدین ترتیب که پس از شارژ ، ولتاژ هر خانه کمتر از 8/0 ولت و یا تقریبا صفر ولت می باشد. چنانچه باطری معیوب را حتی به طور سریع شارژ نمائیم ، ولتاژ خانه های ان از یک ولت تجاوز نمی کند و در صورتی که اشکال گفته شده زیاد شدید نباسد ممکن است یاطری در زیر دستگاه شارژ ، مقداری انرژی دریافت نماید ولی بلافاصله پس از یک یا دو روز خود به خود شارژ می گردد.

تنها راه برطرف نمودن Dendritic growth  ( تغییر فرم کریستالی ) بهره بردن از روشی به نام ( Zapping ) تخلیه فوق سریع که تا چندین برابر ظرفیت خانه های باطری استفاده می گردد ، هنگامی که باطری تحت عمل زاپینگ قرار می گیرد جریان بیشتری در مدت بسیار کوتاه از آن عبور می کند. جریان عبور داده شده ممکن است بیش از نسبت 02/0/C (ظرفیت باطری تقسیم بر دو صدم ) در مدت زمان کمتر از یک ثانیه باشد، عملیات زاپینگ یک طریقه خطرناک می باشد و هنگام انجام آن باید دقت زیادی از نظر ایمنی به عمل آورد، بخصوص پرسنل اجرا کننده باید از عینک و دستکش جهت محافظت از چشم ها و دست ها استفاده نمایند . چنانچه نشیت جریان شارژ و دشارژ خیلی بالا باشد و برای مدت زیادی طول بکشد نتیجه آن خرابی صفحات خانه ها وحتی ترکیدن باطری خواهد بود.

تشریح مراحل زاپینگ جهت احیا و زنده کردن باطری های نیکل کادمیم : 

برای روشن شدن روش زاپینگ به شرح کلیه مراحل انجام آن بر روی یک باطری یدون تهویه نیکل_کادمیم قلمی بزرگ ( D-size ) می پردازیم : باطری باید ابتدا در یک سردخانه یا فریزر قرار داده و درجه حرارت آن را تا حدود صفر درجه سانتی گراد معادل 32 درجه فارنهایت برسانیم ؛ پایین آوردن درجه حرارت باطری تا حدود صفر درجه جهت به حداقل رساندن صدمات در اثر گرمای ایجاد شده در هنگام زاپینگ می باشد .

جهت تامین انرژی یک باطری اسیدی 12 ولت کاملا شارژ با حداقل 100 آمپرساعت ظرفیت که هماهنگ با منبع برق زاپینگ باشد انتخاب می نمائیم به قطب مثبت یاطری یک سیم نمره 12 یا بیشتر ( 12_guage ) با طول و اندازه مورد نیاز وصل می نماییم و قطب نفی باطری نیکل_کادمیم را به قطب منفی باطری اسیدی محکم می بندیم حال با دقت تمام ، سریع و آنی سرسیم قطب مثبت باطری اسیدی را به قطب مثبت باطری نیکل_کادمیم متصل می کنیم ، اتصال سیم مثبت توام با جرقه می باشد مدت زمان اتصال نباید از یک ثانیه تجاوز نماید ، در واقع زمان اتصال باید در حداقل زمان ممکن صورت بگیرد ، هنگام اتصال بیشتر از 100 آمپر جریان وارد باطری نیکل_کادمیم می گردد که باعث تبخیر سریع شبکه کریستالی می گردد. البته ممکن است باعث خراب شدن آن نیز بشود پس از مرحله اول زاپینگ باطری نیکل_کادمیم خیلی گرم می شود که باید حدود 24 ساعت جهت خنک شدن و انجام نوبت بعدی کنار گذارده شود بدین ترتیب بیشتر خانه های معیوب پس از کمتر از سه نوبت به حال مطلوب برگشته و رفع نقص خواهد شد.

مشخصات باطریهای نیکل_کادمیم واگن های مسافری

                 

 اجزای یک قطعه باطری

 1. رابط مجموعه صفحه اتصال : زبانه ها را به سرهای اتصال متصل می سازد. زبانه های صفحه و سرهای اتصال به این رابط نقطه جوش برجسته می شود.
 2. دریچه های جدا سازنده : این دریچه پلیت ها را از هم جدا کرده و باعث ایزوله شدن پلیت با قاب دورشان می شود . همچنین اجازه می دهند که الکترولیت در بین صفحات گردش می یابد.
 3. قاب دور ورقه ها (پلیت) : محفظه پلیت ها را عایق می کند و نقش جمع کننده جریان برق را دارد.
 4. ورقه با پلیت : محفظه های افقی به صورت لایه های فولادی دو سوراخی.
 5. الکترولیت محلول قلیایی هیدرواکسید پتاسیم ( KOH ) که موجب خوردگی فولاد نمی شود.
 6. زبانه صفحه : با نقطه جوش به زواره های ورقه ای جنبی و لبه بالایی صفحه جیبی نصب شده اند.
 7. حفاظ محلول : پیشگیری کننده از تراوش الکترولیت و اتصالی کوتاه باطری هنگام دخول اجسام به آن.
 8. محفظه باطری از جنس پلی پروپلین شفاف
 9. کلاهک شعله گیر از جنس پلی پروپلین
 10. سرپوش محل اتصال از جنس پلاستیک

 

محمد آشناگر
1399/08/28
چرا بنگاه آنلاین ضایعات داشته باشیم؟

لزوم راه اندازی بنگاه آنلاین ضایعات

شاید کمتر کسی فکر می کرد که تجارت و کسب و کارها به سمتی برود که دیگر با شیوه های سنتی، پیشرفت چندانی حاصل نشود و کمک از اینترنت و تکنولوژی ارتباطات، نه تنها مفید بلکه ضروری گردد. اما در عصر کنونی با قاطعیت تمام می توان به نقش مهم و حیاتی این بخش از تکنولوژی در توسعه کسب و کارها اشاره کرد. فعالان حوزه خرید و فروش ضایعات هم باید به این اطمینان برسند که داشتن بنگاه آنلاین برابر با یک جهش بزرگ شغلی برای آنها خواهد بود. چون تنها با چند کلیک ساده می توانند با خریداران و فروشندگان مختلف در سراسر کشور، ارتباط برقرار کنند. در واقع محیط کسب و کار آنها به جای انبارهای ضایعات و یا نهایتاً شهر خودشان به گستره کل کشور، تغییر می کند.

دیگر نیازی نیست که با اسپری رنگ روی دیوار ها، تبلیغات خرید و فروش ضایعات خود را ثبت کنند. بلکه صرفاً با فشردن چند دکمه در گوشی موبایل یا کامپیوتر خود، تبلیغات خود را بدون هیچ گونه محدودیت زمانی و مکانی می توانند ثبت و مشتریان بی شماری را جذب نمایند. با داشتن بنگاه آنلاین، خیلی از محدودیت ها برداشته می شود. مثلاً بنگاه دار مجبور نیست که صرفاً یک نوع ضایعات که در شهر خود، مشتری برای خرید آن وجود دارد را بفروشد. در بنگاه آنلاین، دغدغه ای برای جذب مشتری باقی نمی ماند و هر فرد بسته به امکانات و شرایط خود می تواند در چندین دسته فعالیت کند.

علاوه بر این در پاسخ به افرادی که می پرسند چرا باید باید بنگاه آنلاین ضایعات داشته باشیم باید گفت که این کار سبب می شود تا افراد مجبور نباشند ضایعات خود را به هر قیمتی بفروشند. در این بنگاه ها، قیمت های منطقی برای خرید و فروش اعمال خواهدشد. همچنین با داشتن بنگاه آنلاین ضایعات، مهم ترین عامل بی ثباتی بازار یعنی دلالان حذف می شوند و این خود فاکتوری مهم در رونق کسب و کار خواهدبود. متاسفانه در سال های اخیر دلالی و واسطه گری در تمامی بخش های بازار رخنه کرده است.  

چه کسانی می توانند بنگاه آنلاین خرید و فروش ضایعات داشته باشند؟

همه افرادی که قصد پیشرفت و رسیدن به گردش مالی بالا را دارند، همه افرادی که به دنبال عبور از فاز سنتی کسب و کار هستند، افرادی که به دنبال سرمایه گذاری مطمئن در این حرفه می باشند، افرادی که دسترسی به منابع ضایعاتی فراوان دارند اما بازار هدف خود را پیدا نکرده اند و مشتریان مناسب جذب نکرده اند، فعالانی که قصد دارند زمینه شغلی برای فرزندان و اطرافیان خود داشته باشند و در مجموع هر آن کسی که اراده کند در تجارت ضایعات، موفق باشد می تواند بنگاه آنلاین داشته باشد.

 نقش ایران ضایعات در حمایت از بنگاه های آنلاین ضایعات

ایران ضایعات، به عنوان حامی و پشتوانه فعالان در عرصه ضایعات، امکان راه اندازی بنگاه آنلاین را برای متقاضیان ایجاد و زمینه ارتباط و داد و ستد بین خریداران و فروشندگان ضایعات را از سراسر ایران با یکدیگر فراهم آورده است. نظارت بر قیمت گذاری ها از مهم ترین اقداماتی است که توسط کارشناسان این سایت انجام می شود. به این ترتیب، بنگاه داران با خیالی آسوده می توانند معاملات خود را انجام دهند. از طرفی، اعتبارسنجی و پس از آن درجه بندی بین صاحبان بنگاه های آنلاین انجام می دهد. در نتیجه فردی که قصد خرید یا فروش ضایعات دارد می تواند با معتبرترین افراد، وارد معامله شود.

گردش مالی، مسئولیت پذیری در قبال به روزرسانی قیمت ها، خوش حسابی و حجم معاملات صورت گرفته توسط کاربران مختلف نیز بررسی و ملاکی جهت اعتباربخشی هرچه بیشتر بنگاه ها خواهد بود. به این ترتیب، ایران ضایعات، رسالت مدیریت و نظارت در این زمینه را بر عهده دارد.

نسرین دلاور
1399/08/28
زمینه های کاربردی تکنولوژی بریکت سازی

زمینه های کاربردی تکنولوژی بریکت سازی

تکنولوژی بریکت سازی از قدمتی حدود 200 ساله برخوردار بوده به طوری که صنایع مختلفی از آن ، جهت بهبود عملکرد فرآیند های خود استفاده می کنند فلسفه وجودی صنعت بریکت سازی را می توان استفاده بهینه از مواد جانبی و کم بازده تولید شده در صنایع مختلف عنوان نمود. اما در دهه اخیر کاربرد های جدیدی از صنعت بریکت سازی معرفی شده که اهمیت این صنعت را بیش از پیش نمایان کرده است.

در اکثر صنایع ، در حین فرآیند تولید همواره مقادیری مواد جانبی ایجاد می گردد که عمدتاً به واسطه دانه بندی ریز، امکان استفاده موثر از آنها وجود ندارد . لذا این مواد که گاهاً ارزش اقتصادی بالایی نیز دارند تنها به واسطه محدودیت های ابعادی ، نمی توانند مانند مواد دانه درشت تر مورد استفاده قرار گیرند. این موضوع می تواند اثرات منفی قابل توجهی بر راندمان تولید و همچنین توجیه پذیری اقتصادی فعالیت صنایع داشته باشد. در اینجاست که نقش تکنولوژی بریکت سازی نمایان شده به طوری که با کمک آن می توان استفاده موثر از مواد جانبی را میسر نمود. از جمله صنایعی که به طور گسترده از این تکنولوژی جهت بهبود عملکرد و افزایش راندمان تولید فرایندهای خود استفاده می کنند می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • آهن و فولاد (آهن اسفنجی ، غبار واحد های احیای مستقیم و فولاد سازی ، پوسته های اکسیدی )
 • مواد معدنی (زغال سنگ ، نمک ، دولومیت ، منگنز، فرو آلیاژ ها ، آلومینا ، آهک و...)
 • مواد شیمیایی ( سولفات ها ، کربنات ها ، کلرید ها ، سیانید ها ، برومید ها و...)
 • کود های شیمیایی کشاورزی
 • مواد شوینده و بهداشتی

در ادامه به بررسی تعدادی از این صنایع خواهیم پرداخت.

همواره مقادیر قابل توجهی نرمه زغال سنگ به دست می آید (5 تا 10 درصد ) که همان طور که پیش تر اشاره گردید ، به واسطه محدودیت های ابعادی ، جهت استفاده موثر از آن ، از تکنولوژی بریکت سازی استفاده می شود. به طور کلی بریکت سازی زغال سنگ به واسطه اندازه ، شکل ظاهری و خواص فیزیکی _شیمیایی کاملاً یکنواخت ، رفتاری کاملا همگن در کاربرد مورد نظر داشته که تاثیر قابل توجهی بر افزایش راندمان مصرف انرژی و همچنین تسهیل در کنترل فرآیند و بهبود پایداری سیستم خواهد گذشت.

بریکت تراشه های فلزی

در حال حاضر بیشتر کارخانه های فرآوری فلزات و کارخانه های ریخته گری فولاد توجه کافی به تصفیه ضایعات و تراشه های فلزی ندارند. بیشتر ضایعات فلزی بصورت تصادفی روی هم چیده می شوند که این امر علاوه بر اتلاف منابع باعث آلودگی جدی محیط زیست نیز می شود به خصوص در بعضی از پشته های تراشه فلزی در فضای باز ، بیشتر تراشه های فلزی در کیسه ها یا جعبه های آهنی حمل می شوند و سپس توسط واگن برقی که تراشه های فلزی را حمل می کند ، به مکان های دیگر ارسال می شوند. در طول کل فرآیند ، تراشه های فلزی در مکان های مختلف سقوط می کنند و باعث آلودگی زمین و اتلاف منابع می شوند

دستگاه بریکت قراضه به طور گسترده ای در کارخانه های پروفیل آلیاژ آلومینیوم ، کارخانه های ریخته گری فولاد ، کارخانه های ریخته گری آلومینیوم ، کارخانه های ریخته گری مس و بیشتر ایستگاه های بازیافت منابع فلزات زباله استفاده می شود. این می تواند تراشه های آلومینیوم ، سوفاله فولادی ، پودر آهن ، تراشه های مس و سایر بریکت ها را به کوره بازگرداند.

صنعت احیای مستقیم

از دیگر زمینه های کاربردی صنعت بریکت سازی می توان به صنعت احیای مستقیم اشاره نمود.محصول خارج شده از کوره ی احیای مستقیم اشاره نمود.محصول خارج شده از کوره احیای مستقیم معمولا دارای 5 تا 5 1 درصد وزنی نرمه آهن اسفنجی ( با دانه بندی کمتر از 6 میلی متر ) بوده که به واسطه اندازه ریز آن ، استفاده مستقیم از این ماده در کوره فولاد سازی توجیه فنی و اقتصادی ندارد. در حدود نیم قرن است که از تکنولوژی بریکت سازی به عنوان راه حل این مشکل استفاده می شود. بدین صورت که محصول خروجی از کوره احیای مستقیم باعبور از سیستم اسکرین ، غربال شده و نرمه ریز دانه از محصول اصلی جدا می گردد. حال نرمه آهن اسفنجی توسط سیستم بریکت سازی به بریکت نرمه آهن اسفنجی تبدیل شده و قابلیت شارژ به کوره فولاد سازی را پیدا می کند.بدین ترتیب با بهره گیری از تکنولوژی بریکت سازی راندمان مصرف آهن اسفنجی به طور قابل توجهی بهبود پیدا خواهد نمود.

از طرف دیگر ، از دهه 80 میلادی انقلابی در صنعت آهن و فولاد رخ داد به طوری که با بهره گیری از تکنولوژی بریکت سازی دما بالا در واحد های واحد مستقیم ، محصولی با نام بریکت داغ آهن اسفنجی (HBI) پدید آمد که بسیاری از مشکلات پیرامون ذخیره سازی و حمل و نقل آهن اسفنجی و همچنین شارژ این محصول به کوره های فولاد سازی را مرتفع نموده است.

در طی چند سال اخیر نیز زمینه جدیدی در حوزه کاربرد تکنولوژی بریکت سازی در صنعت احیای مستقیم ایجاد شده که هدف از آفرینش آن تولید محصولی با کیفیت و در عین حال ، دارای خواص مورد نیاز واحد های فولاد سازی بوده است. این محصول که با نام بریکت سرد آهن و کربن (CBIC) شناخته می شود، در طی فرآیند بریکت سازی آهن اسفنجی در دماهای پایین تولید می گردد. از مزایای این محصول نسبت به آهن اسفجی ،می توان به استحکام خردایش و مقاومت به سایش بیشتر ، مقاومت به افت درجه فلزی بیشترو همچنین ریسک بسیار کمتر در حین ذخیره سازی و حمل ونقل اشاره نمود. از طرف دیگر ، در فرایند تولید این محصول، امکان افزودن افزودنی های مورد نیاز واحد فولاد سازی مثل کربن ،آهک و فرو آلیاژ ها و در نتیجه ، تنظیم ترکیب شیمیایی شارژ ورودی به کوره فولاد سازی نیز وجود دارد. تمام این مزایا موجب خلق ارزش افزوده قابل توجه نسبت به آهن اسفنجی می شود که صنعت احیای مستقیم را همیشه مدیون تکنولوژی بریکت سازی کرده است.

صنعت تولید منیزیم

یکی از روش های اصلی تولید شمش منیزیم فرآیند پیجن (PIDGEON) بوده که اساس آن ، احیای سنگ منیزیم با استفاده از سیلیکون (سیلیکوترمی) می باشد. در این فرایند ابتدا سنگ دولومیت  با دانه بندی مناسب به کوره های دوار شارژ شده و در دماهای بالا کلسینه می شود. سپس در دولومیت کلسینه شده به همراه فروسیلیس (عمل احیائی ) و فلورین (به عنوان کاتالیزور واکنش احیاء ) توسط بال میل به شکل پودر در می آیند. حال جهت ایجاد سطح تماس بهینه بین دولومیت ، فروسیلیس و فلورین ، و همچنین جهت تسهیل در انجام مراحل پایانی فرآیند ، مواد مذکور به ماشین بریکت سازی وارد شده و به بریکت تبدیل می شوند . سپس بریکت ها به محفظه احیاء (Retort ) شارژ شده و پس از اعمال خلاء ، برای مدت حدود 12 ساعت در دمای 1200 درجه سانتی گراد نگهداری می شوند.

پس از این مرحله ، تاج های منیزیمی تولید شده  در ریتورت ها خارج شده و در کوره های ذوب ، به شمش منیزیم تبدیل می گردند. همان طور که اشاره گردید، عملیات بریکت سازی در این فرآیند موجب بهبود پایداری سیستم ، بهبود سنتیک انجام واکنش های احیاء و تسهیل در عملیات شارژ و تخلیه مواد خواهد شد.

فرآوری سنگ منگنز

سنگ منگنز استخراج شده از معادن منگنز معمولاً دارای عیار پایینی بوده که جهت پرعیار سازی آن از روش هایی مانند جدایش ثقلی و جدایش مغناطیسی استفاده گردد. در پایان فرآیند فرآوری سنگ منگنز، محصول به دست آمده معمولاً حاوی مقادیر قابل توجهی مواد ریز دانه ( با دانه بندی 100 تا 500 میکرون ) می باشد که استفاده مستقیم آن در کوره فولاد سازی توجیه فنی و اقتصادی ندارد.لذا با استفاده از تکنولوژی بریکت سازی یا فشرده سازی (Compaction_Granulation) می توان ابعاد نرمه های مذکور را به گونه ای تنظیم نمود که قابلیت استفاده موثر از آنها ایجاد شود. بدین ترتیب هم راندمان واحد فرآوری سنگ منگنز به طور چشمگیری افزایش می یابد و هم از ورود مقادیر زیادی نرمه و غبار به محیط زیست جلوگیری خواهد شد.

صنعت آهک سازی

آهک (CAO) از جمله مواد پرکاربردی ای است که در اغلب صنایع از جمله صنایع تولید فلزات ، صنایع تصفیه آب و فاضلاب و صنایع راه و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. آهک از فرآیند تکلیس (Calcination) سنگ آهک (CaCO3) در کوره های دوار به دست می آید.همواره در فرآیند تولید و جابجایی آهک حدود 10 تا 20 درصد نرمه آهک ( با دانه بندی کمتر از 6 میلیمیتر) ایجاد می گردد. یا اینکه نرمه آهک قابلیت استفاده در برخی از صنایع مثل تصفیه آب و فاضلاب را دارد، اما معمولاً حجم نرمه تولید شده بیش از نیاز صنایع مورد نظر بوده و همواره مازاد نرمه در واحد های تولید آهک وجود دارد. بدین ترتیب با استفاده از تکنولوژی بریکت سازی می توان دانه بندی نرمه آهک را به گونه ای تنظیم نمود که قابلیت استفاده در صنایع پایین دست را داشته باشد. بدین ترتیب با استفاده از تکنولوژی بریکت سازی ، حجم قابل توجهی از مواد جانبی موجود در واحد های تولید آهک ، به محصولی با ارزش افزوده بالا و خواص مطلوب تبدیل خواهند شد.

صنعت تولید سولفید سدیم

سولفید سدیم (Na2s) از جمله مواد پرکاربردی است که در صنایع شیمیایی ، کاغذ سازی و چرم سازی مورد استفاده قرار می گیرد . فرایند تولید سولفید سدیم، احیای کربوترمی سولفات سدیم (Na2So4 ) است ، بدین صورت که سولفات سدیم و زغال سنگ در کوره زمینی شارژ شده و در اثر انجام واکنش احیاء ، محصول سولفیدی به دست می آید. اما در طی فرآیند استخراج سولفات سدیم از معادن ، معمولا مقادیر قابل توجهی مواد ریز دانه سولفات تولید می گردد. شارژ مستقیم این مواد ریزدانه به کوره  زمینی موجب خروج مقادیر قابل توجهی از انها از طریق گاز خروجی کوره خواهد شد که کاهش راندمان فرآیند و افزایش میزان تولید آلاینده های محیط زیستی را در پی خواهد داشت.

در حال بهره گیری از تکنولوژی بریکت سازی یا فشرده سازی در واحد های استخراج سولفات سدیم و افزایش دانه بندی مواد ریز دانه تولید شده در آنها موجب بهبود عملکرد کوره احیاء و افزایش راندمان مصرف اولیه می گردد.

محمد آشناگر
1399/08/27
242 مورد
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی