پایگاه خبری ایران ضایعات

پیش بینی شرکت آلکوا از آینده آلومینیوم

شرکت آلکوا یکی از بزرگ ترین شرکت های تولیدکننده آلومینیوم در دنیاست که با وجود شرایط حاکم در حال حاضر و افزایش هزینه ها پیش بینی می کند که در سه ماهه پایانی سال، شرایط شرکت مساعد نباشد و با افزایش ضرر و زیان مواجه شود. البته این پیش بینی برای خیلی از شرکت های فعال در این حوزه انجام شده است. چرا که هزینه های مربوط به انرژی، نیروی کارگری، هزینه های نگه داری و تعمیر و همچنین اعمال تعرفه های 232 به شدت افزایش یافته است.

این شرکت، شیوع کرونا را مزید بر علت دانسته که تولید و عرضه آلومینیوم را با مشکلات متعدد همراه نموده است. مشکلاتی که اخیراً رخ داده، به افت 12 درصدی سهام این شرکت در بورس منجر شده است. البته با افزایش قیمت آلومینیوم  در بورس فلزات لندن، مجدداً این امید می رود که از بار مشکلات تا حدودی کاسته شود و اگر بازار بهبود یابد، این برهه پر پیچ و خم، در سال آتی، پشت سر گذاشته می شود.

روی هاروی، مدیرعامل این شرکت آلومینیوم سازی آمریکایی اظهار داشته که به رغم سه ماهه پایانی سال میلادی جاری، در سال 2021، شرایط رو به بهبودی خواهد رفت. البته بهبود بازار آلومینیوم در کشور چین مشاهده می شود و به احتمال زیاد در سایر کشور ها هم رخ خواهد داد.

نسرین دلاور
2 روز پیش
جایگاه ایران در تولید پسماند غذایی

متاسفانه گاهاً اخباری از جایگاه های بالای کشور در سطح جهانی به گوش می خورد که جای بسی تأسف است. یکی از این جایگاه ها، تولید پسماند غذایی است. تا قبل از این به خاطر تغییرات اقلیمی و چالش های پیش رو در بخش کشاورزی، امنیت غذایی دچار مشکلاتی شده بود که با شیوع کرونا، این معضل افزایش یافت. با این حال در کشور ما حدود 35 میلیون تن پسماند غذایی تولید می شود. این در حالیست که 27 کشور اروپایی در مجموع 90 میلیون تن پسماند غذایی در طول یک سال دارند. همین آمار برای نشان دادن عمق فاجعه کفایت می کند. 

آنچه سبب تاسف باری بیشتر می شود این است که بسیاری از شهروندان نسبت به تفکیک این نوع پسماند با سایر مواد و پسماندها بی اعتنایی می کنند و برای به کارگیری و مدیریت آنها هیچ گونه اقدامی انجام نمی دهند. هر چند که سازمان مدیریت پسماند در سال های اخیر، اقداماتی را برای این منظور انجام داده و برای آینده نیز طرح هایی را در نظر دارد. اما واقعیت آن است که در ابتدا باید حجم بالای پسماند، کاهش یابد. 

نسرین دلاور
5 روز پیش
راهکار آیفون برای کاهش ضایعات الکترونیکی

آیفون به منظور کاهش ضایعات الکترونیکی، آداپتور شارژر را ارائه نمی کند. دلیل این کار نیز از زبان سازندگانشان، جلوگیری از تولید کربن است. در واقع آنها مدعی هستند برای حفظ منابع معدنی دست به این اقدام زده اند. رییس واحد ابتکارات محیطی، قانونی و اجتماعی اپل، در مراسم رونمایی از نسل جدید آیفون اعلام کرد، حذف آداپتور شارژر به کوچک تر شدن بسته بندی گوشی هم کمک کرده و به این ترتیب حدود 2 میلیون تن کربن در طول یک سال کاهش می یابد. برای درک بهتر از این حجم از کربن، باید گفت حدود 450 هزار اتومبیل در سال این مقدار کربن را تولید می کنند.

این اقدام از سوی طرفداران محیط زیست مورد استقبال قرار گرفته است. اما متخصصین حوزه پایداری، معتقدند، این اقدام نمی تواند خیلی مثمر ثمر باشد. در رابطه با روند رو به رشد تولید ضایعات الکترونیکی می توان اشاره کرد که طبق آمار و ارقام منتشر شده جهانی، در سال میلادی گذشته یعنی 2019 بیش از 53.6 میلیون تن ضایعات الکترونیکی تواید شده است که تا سال 2030 با افزایش قابل توجهی مواجه شده و به 74 میلیون تن خواهد رسید.  

نسرین دلاور
5 روز پیش
ضایعات پلاستیک، منبعی برای تولید هیدروژن پاک

ضایعات پلاستیک که جزو متداول‌ترین نوع ضایعات در سراسر دنیا به شمار می روند، با مطالعات دانشمندان آکسفورد، به هیدروژن پاک تبدیل شدند. دانشمندان برای انجام این فرآیند از ریزموج ها کمک گرفتند. با این روش، دیگر  نیازی به استفاده از تجهیزات تجاری هم نخواهد بود و در یک بازه زمانی بسیار کوتاه تر و با سرعت عمل بالا، این کار انجام می شود. چرا که روش های قبلی نیازمند دمای بسیار زیاد برای تجزیه پلاستیک هستند.

لازم به ذکر است که در کیسه های پلاستیکی، حدود 14 درصد الکل وجود دارد. با توجه به تولید بیش از حد گازهای گلخانه ای در سطح دنیا که منجر به تغییرات اقلیمی و در نتیجه رخدادهای حدی مختلف شده است، مصرف سوخت های پاک، از شدت گیری این معضلات می کاهند. کارشناسان بیان می کنند که به سطحی از تغییرات اقلیمی رسیده ایم که در صورت عدم اتخاذ تصمیمات مدیریتی جهت کاهش آن، با مشکلاتی جدی موجه خواهیم شد. کما اینکه در حال حاضر نیز این مشکلات، تا حدودی بروز کرده اند.

در روش جدید، نیازی به گرم کردن پلاستیک نمی باشد. بلکه کاتالیزگری از اکسید آهن و اکسید آلومینیوم را گرم کرده و با قطعات کوچک پلاستیکی ترکیب می نمایند. ژنراتور ریزموج، بالغ بر 97 درصد از هیدروژن را ظرف مدت زمان بسیار کوتاهی، بازیابی می کند.

محققان بیان کردند در حال حاضر با حجم های کم پلاستیک، آزمایشات را انجام داده اند و برای گسترش آن و تکرار در مقیاس های بزرگتر، برنامه ریزی خواهند کرد.

نسرین دلاور
5 روز پیش
شناسایی محتکران ورق های فولادی و لاستیک های دولتی

گرانی از یک سو و کمبود محصولات صنعتی، مشکلات متعددی را در کشور ایجاد نمود که به دنبال آن تمهیداتی توسط دولت اندیشیده شد. توزیع لاستیک های دولتی یکی از تمهیداتی بود که در این رابطه در نظر گرفته شد. اما متأسفانه عده ای سودجو و محتکر، همچنان اقدام به مشکل آفرینی کرده و وخامت اوضاع را بیش از پیش می کنند.

در این خصوص از ماجرای متهمی که 18 هزار حلقه لاستیک دولتی را در استان خوزستان دریافت کرده و مسئولیت توزیع آن را بر عهده داشت، پرده برداشته شد. وی با فروش لاستیک ها در بازار آزاد، سبب ایجاد اخلال در بازار این محصول شده و کامیونداران را با مشکلات عدیده ای مواجه ساخته بود.

متأسفانه در بررسی دیگری در استان اصفهان ، 28 هزار تن ورق فولادی در انواع مختلف، شناسایی شد که به رغم خرید با استفاده از سهمیه بورس، با قیمتی دو برابری به فروش می رسیدند. این محصولات از 9 انبار در حاشیه شهرستان مبارکه کشف و ضبط شدند.

نسرین دلاور
1399/07/24
سهم هر شهروند تهرانی در تولید پسماند

محمدحسین بوچانی، رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، میانگین پسماند تولیدی در طول روز را برای هر شهروند تهرانی، 764 گرم اعلام کرد. اساس این آمار و ارقام نیز مطالعات و پژوهش های علمی می باشد.

بوچانی آخرین وضعیت تدوین طرح جامع مدیریت پسماند در پایتخت را تشریح نمود و به بیان ضرورت آن پرداخت. محوریت سخنان وی بر مشکلات مدیریت پسماند در سطح بسیاری از شهرهای کشور بود. به طوری که صرفاً به جمع آوری پسماند پرداخته می شود و مدیریتی در مورد آنها اعمال نمی گردد. برای مدیریت، لازم است که از ظرفیت های مردمی و شهروندن نهایت استفاده را برد  و آنها را به کاهش تولید پسماند ترغیب کرد. در واقع باید آنها را با کلیدی ترین پارامتر در مدیریت پسماند آشنا ساخت.

وی در ادامه اظهار داشت که کلیه شهرداری ها می بایست طرح جامع پسماند را تهیه نمایند و  برنامه‌های عملیاتی بعد از آن را برای اجرا اعمال نمایند. این طرح در سال 1372 در تهران تهیه شد که بازدهی مناسبی نداشته است. مسائل و مشکلات مالی به دنبال نوسانات ارزی، سبب شد تا مطالعات در این زمینه، صورت نگیرد.

طرح جامع پسماند در این دوره از مدیریت شهری با جدیت بیشتر پیگیری شد و شرکت مشاوری که مسئولیت اجرای این طرح را بر عهده دارد، تا کنون 20 طرح را در شهرهای مختلف انجام داده است.

نسرین دلاور
1399/07/23
محکومیت میلیاردی برای شرکت تولیدکننده مواد پلی اتیلن

اخیراً دولت و وزارت صمت تصمیماتی مبنی بر تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت ها اتخاذ نموده اند. از این رو اخباری مختلف از جریمه شرکت های تولیدی صنعتی به گوش می رسد. یکی از شرکت های صنعتی در زنجان نیز با چنین جریمه ای مواجه شد که مقامات مسئول استانی در این باره توضیحات کاملتری ارائه کردند.

مرتضی ممیزی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان زنجان از جریمه سنگین و میلیاردی برای یک شرکت تولید کننده مواد پلی اتیلنی خبر داد. تخلف این شرکت عرضه و فروش محصولات تولیدی خود در خارج از شبکه می باشد.

ممیزی همچنین بیان کرد: 437 میلیارد ریال جریمه نقدی برای این شرکت در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، سهمیه آن از نظر مواد اولیه پتروشیمی به مدت 3 ماه قطع خواهد شد. وی ضمن اشاره به تبصره ۴ ماده ۱۸۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: با شرایط کنونی که در بازار بسیاری از محصولات صنعتی حاکم شده است، دولت برای برخی از کالاها بر اساس تشخیص کارشناسان مربوطه، شبکه توزیع تعریف می کند. در صورتی که تولیدکنندگان و توزیع کنندگان، کالاهای مذکور را در خارج از شبکه توزیع عرضه نمایند، متخلف شناخته می شوند و به عنوان کالای قاچاق تلقی می گردد. در این تبصره از فرآورده های نفتی به طور واضح یاد شده است.

کالای قاچاق، که اخیراً گسترش زیادی پیدا کرده، تبعات منفی زیادی در اقتصاد کشور داشته و به همین دلیل برخورد جدی با آن ضروری می باشد و دولت عزم خود را برای این کار جزم کرده است.

نسرین دلاور
1399/07/22
پیش ‌بینی کودلکو از قیمت مس

نوسانات قیمتی در بازار فلزات در سطح جهانی دیده می شود. مس از جمله فلزات پایه ای است که نمودار تغییرات قیمت آن با افت و خیزهای متعددی مواجه بوده. در همین راستا مدیر عامل شرکت کودلکو پیش بینی کرد که قیمت این فلز تا انتهای سال میلادی جاری، 2.80 دلار به ازای هر پوند باقی خواهد ماند.

وی که مدیریت کودلکو را در شرایط بحرانی کرونا بر عهده داشته، اشاره کرد قطعیت و اطمینانی برای پیش بینی در بازار مس وجود ندارد و عوامل متعددی می توانند آن را تغییر دهند. اما با تمام این موارد، انتظار می رود که قیمت مس در 2.80 دلار ثابت بماند.

گفتنی است شرکت کودلکو، به عنوان بزرگ ‌ترین تولیدکننده مس در سطح جهان، به رغم فشارهایی که شیوع کرونا ایجاد نمود، حتی با تعدیل نیروهای خود، توانسته است تولید خود را حفظ کند.

نسرین دلاور
1399/07/22
وعده وزیر صمت مبنی بر کاهش قیمت فولاد

 وزیر جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت، از عرضه فولاد در بازار بورس در آینده ای نزدیک خبر داد و این حرکت را اقدامی برای کاهش قیمت آن عنوان کرد.

رزم حسینی تصریح کرد: به منظور اجماع تشکل‌های بخش خصوصی، دولت و مجلس تصمیمی اتخاذ شد که به دنبال آن، فولاد در بورس عرضه و نتیجتاً قیمتش در بازار تعدیل گردد. کف خرید در بورس برای فولاد، 20 تن بوده که بر اساس آمار شش ماه گذشته، نتایج مطلوبی داشته و به خوبی هم ادامه خواهد یافت. وی همچنین اظهار داشت: آن دسته از افرادی که خارج از بورس، محصولات خود را عرضه می کنند، متخلف شناخته شده و به طور جدی با آنها برخورد خواهد شد.

با توجه به تاثیرات چند جانبه قیمت فولاد بر بازارهای مختلف، امید آن می رود که کاهش قیمت در این صنعت، به رونق بخشی سایر بازارها کمک کند. اما واقعیت آن است که صرفاً ارزانی فولاد نمی تواند معضلات کنونی را حل کند. چرا که در روزهای قبل نیز شاهد افت قیمت فولاد در بازار بورس بودیم، اما نوردکاران میلگرد را با همان قیمت های قبل عرضه کردند. بنابراین انسجام و وحدت رویه در تمامی بخش ها برای رسیدن به ثبات در بازار ضروری است و تنها کاهش قیمت یک محصول نمی تواند این آتش وسیع گرانی که معیشت مردم را مختل ساخته، خاموش نماید. بازار مسکن و خودرو این روزها چنان روند افزایشی دارد که حتی باور آن سخت بوده و همواره گرانی آن را به قیمت بالای فولاد ربط می دهند.

نسرین دلاور
1399/07/22
تغییر در سهمیه مواد پتروشیمی در صنایع نساجی

طبق تصمیمات جدیدی که اتخاذ گردیده، سهمیه صنعت نساجی به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان مواد پتروشیمی، اصلاح گردید. آمار تولید محصول و همچنین خرید سال قبل این صنعت، معیاری برای اصلاح این سهمیه در نظر گرفته شده است. از این رو در هفته قبل، میزان عرضه این مواد با کاهش چشمگیر 50 درصدی مواجه شد.

محسن صفدری، مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این باره گفت: این اصلاحیه برای مدیریت تقاضای مواد پتروشیمی مورد استفاده در صنایع مختلف، صورت گرفته است. همچنین تلاش می کنیم تا با این کار بتوانیم قیمت تمام شده مواد اولیه را نیز کاهش دهیم تا صنایع بتوانند راحت تر آنها را تهیه کنند.

صفدری تعداد واحدهای صنعتی مصرف کننده پروپلین نساجی در سطح کشور را 686 واحد بیان کرد که به دنبال تصمیمات کمیته راهبری مدیریت تقاضای محصولات پتروشیمی، سهمیه 407 مورد از این واحدها اصلاح شد.

صفدری همچنین افزود: تا قبل از این، سهمیه آنها ۲۸ هزار و ۴۰۰ تن بود که تقریباً به نصف کاهش یافته و به حدود 14 هزار و 500 تن رسیده است. وی بیان کرد رقابت برای این مواد پتروشیمی، در مقایسه با هفته قبل، کاهش بسیار زیادی داشته و احتمال دارد رقابت به صفر برسد. در صورتی که سهمیه واحدهای تولیدی کم بوده و یا ابهاماتی در آن وجود داشته باشد، می توانند به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان مورد نظر مراجعه کنند و با ارائه اسناد و مدارک، مراتب را اعلام نمایند تا مجددا مورد بررسی قرار گیرد.

نسرین دلاور
1399/07/21
جمع‌ آوری خودرو های قراضه در پایتخت

شهرداری تهران با افزایش روز افزون تعداد خودروهای فرسوده و از رده خارج در کنار خیابان ها که سبب ایجاد مزاحمت و اشغال فضای زیاد شده اند، دستور جمع آوری آنها را داد. به گفته شهردار تهران، این خودروها، خیابان ها را به گورستانی از خودروهای فرسوده تبدیل کرده اند که مدیریت و ساماندهی آن ها را اجتناب ناپذیر ساخته است.

وی همچنین اشاره کرد که جمع آوری اتومبیل های فرسوده در تمامی مناطق تهران اجرایی می شود. جنت آباد در جاده کن و همچنین منطقه چهار شرکت واحد در تهران به عنوان مکان مناسب جهت جمع آوری این خودرو ها در نظر گرفته شده اند.

البته همین خودروهای فرسوده و به ظاهر بلا استفاده می توانند به کارخانجات ضایعات ارسال و مورد فرآوری قرار گیرند. اجرای این طرح می تواند در سایر کلانشهر ها و به مرور در سراسر کشور اجرا شود و هم به عنوان یک منبع درآمدی و هم به منظور زیباسازی شهر به کار گرفته شوند.

نسرین دلاور
1399/07/20
نوسانات اخیر در بازار اسلب CIS

آخرین اخبار از بازار اسلب صادراتی CIS حکایت از کاهش قیمت ورق دارد. افت قیمت قراضه در بازار ترکیه که از بزرگترین و مطرح ترین بازارهای قراضه در دنیا می باشد، از علل اصلی این امر است. در هفته گذشته رنج قیمتی این محصول بین 460 تا 472 دلار بود که در هفته جاری قیمت آن به 445 تا 460 دلار به ازای هر تن رسیده است. البته باید یادآور شدکه کشور ترکیه از اواسط سپتامبر، از منطقه سی آی اس اسلبی هیچ نوع باری را خریداری نکرده و آخرین معاملاتی را که انجام داد در اواسط سپتامبر صورت گرفته است. کارشناسان معتقدند ترکیه در صدد ثابت نگه داشتن قیمت ها بوده و این سیاست را در پیش گرفته است.

علاوه بر این، آخرین قیمت ورق گرم صادراتی CIS ۴۷۰ تا ۴۹۵ دلار به ازای هر تن فوب گزارش شده است. در حالی که قیمت ها در هفته گذشته، تا 510 نیز رسیده بود.

نسرین دلاور
1399/07/20
218 مورد
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی