پایگاه خبری ایران ضایعات

ابلاغیه جدید برای تولیدکنندگان مقاطع طویل فولادی

مرتضی احمدی مدیر پروژه رصد سیستمی زنجیره فولاد در وزارت صنعت، معدن و تجارت از لزوم ثبت اطلاعات تولید کنندگان لوله و پروفیل و مقاطع طویل از ابتدای اردیبهشت ماه در سامانه جامع تجارت خبر داد و بیان کرد عدم ثبت این اطلاعات سبب تعلیق سهمیه مواد اولیه در بورس کالا خواهد شد. البته طرح مذکور هنوز ابلاغ نگردیده که به زودی این کار صورت می گیرد. اگر تولیدکنندگان در این رابطه همکاری لازم را داشته باشند، این طرح، پیشرفت قابل توجهی خواهد داشت.

وی به پیاده سازی طرح مذکور با شرایط مطلوب به غیر از صنایع پایین دستی ورق یعنی پروفیل، لوله، خودرو و لوازم خانگی اشاره کرد و افزود اگر تولید کنندگان مقاطع طویلی که از بورس خرید می کنند از ثبت اطلاعات امتناع نمایند از همان ابتدای اردیبهشت، سهمیه های آنها تعلیق می شود.

 احمدی همچنین اذعان داشت اخطار اول برای آن دسته از فعالین اقتصادی که اطلاعاتشان را در سامانه جامع تجارت ثبت نکرده بودند در تعطیلات عید ارسال شد و به دنبال آن افراد زیادی به سامانه مراجعه کردند. بعد از تولید کنندگان مقاطع طویل، نوبت به بازار این مقاطع از جمله بازار آهن می باشد. البته آذرماه سال قبل چنین ابلاغیه ای صادر شد اما عملکرد مثبتی به دنبال نداشت.

نسرین دلاور
5 ساعت پیش
فلز زرد رکورد 50 روزه را شکست

قیمت جهانی طلا دیروز جمعه، مورخ بیست و هفتم فروردین ماه، توانست به بالاترین سطح خود طی 50 روز گذشته برسد. کاهش نرخ دلار و کاهش سود دهی اوراق قرضه آمریکا این اتفاق را رقم زد و سبب شد تا این فلز گرانبها بالاترین عملکرد را از اواسط دسامبر 2020 تا کنون داشته باشد. به نحوی که هر اونس آن هزار و هفتصد و هفتاد دلار و هفتاد و هشت سنت معامله شد.

در مقیاس هفتگی نیز 2 درصد افزایش قیمت به چشم می خورد. در مورد معاملات آتی طلا نیز 0.76 درصد رشد قیمتی رخ داده و قیمت آن برای تحویل در ژوئن یعنی دو ماه آتی، هزار و هفتصد و هشتاد دلار و بیست سنت مشخص گردید. تحلیل گران و کارشناسان این حوزه انتظار رسیدن قیمت طلا به هزار و هشتصد دلار را دارند. گفتنی است که با افزایش قیمت طلا، آمار خرده فروشی ها در امریکا افزایش یافته و بیکاری های هفتگی نیز کمتر شده است.

چین که در مصرف طلا نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده است، قصد واردات مقدار زیادی از این فلز را دارد.

نسرین دلاور
2 روز پیش
رشد قابل توجه تولید آلومینیوم در کشور

در سال 1399، تولید آلومینیوم در کشور، رشد قابل ملاحظه ای داشته است. به طوری که با 61 درصد افزایش، میزان تولید آن حدود چهارصد و چهل و هفت هزار تن بود. شرکت های آلومینیوم سازی مطرحی همچون ایرالکو، آلومینیوم جنوب، آلومینای ایران، المهدی هرمزآل این دستاورد را رقم زدند. در سال 1398، تولید این شرکت ها دویست و هفتاد و هشت هزار و سیصد و هجده تن بوده است.

از بین شرکت های آلومینیوم سازی، شرکت ایرالکو در رتبه یک تولید قرار دارد. این شرکت بالغ بر صد و هشتاد و پنج هزار تن تولید داشته و شرکت المهدی-هرمزآل هم موفق گردیده با صد و شصت و سه هزار تن تولید آلومینیوم به عنوان دومین تولید کننده شناخته شود. سهم سومین شرکت یعنی آلومینیوم جنوب هم بیش از هفتاد و دو هزار تن بود. جایگاه چهارم نیز به شرکت آلومینای ایران اختصاص یافت که موفق به تولید بالغ بر بیست و پنج هزار تن از این محصول صنعتی شد.

علاوه بر این، آمار اسفندماه سال 99 در مقایسه با سال قبل خود نشان از افزایش 38 درصدی تولید را دارد. زیرا در سال 99، بیشتر از چهل و یک هزار تن آلومینیوم تولید شده است اما در سال 98، این رقم حدود سی هزار تن بوده است.

نسرین دلاور
2 روز پیش
قیمت محصولات معدنی به قیمت واقعی نزدیک می شود

کیوان جعفری طهرانی، کارشناس ارشد بازار بین المللی فولاد و سنگ آهن، عرضه سنگ آهن در بورس را ارزشمند عنوان کرد و ادامه چنین روندی را راهی برای نزدیک شدن قیمت محصولات معدنی به قیمت واقعی آنها دانست. البته در حال حاضر، مصرف کنندگان تا حدودی نسبت به عرضه سنگ آهن در بورس مقاومت می کنند اما با گذشت زمان، استقبال خوبی از آن خواهند داشت.

جعفری طهرانی استقبال خریداران را از فاکتور های اساسی برای پیش بینی معاملات آتی بیان کرد. هر چند که امیدواری زیادی در استقبال از سوی خریداران وجود دارد. چرا که نیاز کشور به این ماده معدنی در حال افزایش است. در واقع این عرضه می تواند نیاز گندله سازان کشور را به بهترین شکل تامین نموده و از طرفی به فروش آنها هم کمک نماید.

این کارشناس ضمن اشاره به وجود سلیقه های مختلف در زنجیره فولاد تأکید کرد که همه بنگاه ها اعم از خصوصی و دولتی، تمایل دارند سود بالاتری کسب کنند اما بازار کشش فروش محصولات تا هر سطح قیمتی را ندارد. زیرا فضای بازار یک فضای رقابتی است و افزایش بیش از حد قیمت ها، نتایج مثبتی را به دنبال نخواهد داشت. در نتیجه بنگاه ها به دنبال صرفه جویی در هزینه های خود با تامین مواد اولیه ارزان قیمت تر هستند تا بتوانند سود بیشتری کسب کنند. به همین خاطر است که در زنجیره فولاد، در محصولات میانی و پایین دستی، تولیدکنندگانی که در مرحله بعدی قرار دارند، در مقابل شفاف شدن قیمت مواد اولیه مقاومت می کنند تا بتوانند آنها را با قیمت پایین بخرند.

نسرین دلاور
2 روز پیش
تولید PP در پاکستان به روش PDH

پاکستانی ها به فکر ساخت کارخانه هیدروژن‌ زدایی از گاز پروپان هستند تا بتوانند تولید پلی‌پروپیلن خود را افزایش دهند. قرار است شرکت اینگرو سرمایه سی و یک میلیون و چهارصد هزار دلاری به منظور ظرفیت سنجی این طرح هزینه کند. تا کنون چنین طرحی در این کشور پیاده سازی نشده بود. اطلاعات دقیقی از ظرفیت طرح عنوان نشده است اما طبق برآوردهای قبلی، ظرفیت سالانه آن حدود پانصد هزار تن خواهد بود و به احتمال زیاد تا سال 2025 تکمیل می گردد.

باید گفت: در جنوب آسیا به غیر از کشور هند، کارخانه دیگری در این خصوص وجود ندارد. پاکستان در سال میلادی قبل، از دو کشور عربستان و امارات پانصد و سه هزار و پانصد و هفتاد و دو تن پلی ‌پروپیلن وارد کرد.

بهره برداری از این طرح، ظرفیت صادرات ایران به کشور های همسایه را کاهش خواهد داد. البته صرفه اقتصادی واردات گاز مایع و پروپان از ایران به عنوان خوراک این کارخانه برای پاکستان بیشتر است. با این حال می بایست تحریم های آمریکا برداشته شود. چرا که کشور ما به خاطر این تحریم ها، به رغم بهره مندی از ذخایر عظیم گاز، نتوانسته صادرات چندانی داشته باشد.

نسرین دلاور
4 روز پیش
اخباری از بورس کالای ایران

قرار است امروز، یکشنبه، بیست و دوم بهمن، پنجاه هزار تن سنگ آهن از نوع دانه بندی شده و دویست و پنجاه هزار تن از نوع کلوخه آن در تالار حراج باز بورس کالای عرضه گردد. علاوه بر این، کنسانتره سنگ آهن به حجم پانزده هزار تن و گندله سنگ آهن معادل پانزده هزار تن هم در تالار محصولات صنعتی عرضه می گردد.

بورس کالا همچنین میزبان چهار هزار تن مس کاتد و یازده هزار تن مس کم عیار به همراه هشت هزار و پانصد تن شمش آلومینیوم، هزار و پانصد و پنجاه تن شمش روی، سیصد تن بیلت آلومینیوم و صد و بیست تن سولفور مولیبدن هم می باشد. چهل و چهار هزار و هفتصد و بیست و پنج تن مواد پلیمری شیمیایی و روغن پایه هم در این لیست قرار می گیرد. در بازار فرعی بورس نیز چهارصد و چهل و هفت تن دوده صنعتی نیز به شکل صادراتی ارائه می گردد.

اما آنچه در عرضه های تالار حراج باز امروز در مقایسه با روز های قبل مورد توجه است، تشویق فولادی ها برای شرکت در این مزایده می باشد. چون همه فولادی ها می توانند حضور داشته باشند و پرداخت وجه هم به شکل کارمزدی است.

نسرین دلاور
1400/01/22
به زودی تقاضای جهانی مس، دو برابر می شود

کارشناس ارشد فنی بی اچ پی بیلیتون از دو برابر شدن تقاضا برای خرید مس در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت روش های قدیمی اکتشاف جوابگوی این کار نمی باشد و استفاده از تکنولوژی های روز دنیا ضروری است. به نحوی که تا عمق 400 متری زمین به شکلی شفاف دیده شود. کشورهای مختلف تجربیاتی در این خصوص دارند. سد بلوط واقع در جنوب استرالیا از جمله نمونه های بارز در این خصوص به شمار می رود. شرکت بی اچ پی ظرف مدت چهار سال، موفق شد به اکتشاف 800 متری در عمق زمین دست یابد که قابلیت جداسازی بسیار بالایی دارد.

وی در ادامه ضمن اشاره به تلاش برای اکتشاف کانساز ها از حدود دو قرن پیش گفت: این شرکت قصد تاسیس مراکز اکتشاف معدنی در تورنتو را دارد. در سال گذشته نیز توافق‌ نامه‌ ای با شرکت اکتشافی میدلند کبک در کانادا برای دو سال امضا نمود.

نسرین دلاور
1400/01/21
پلاستیکی که از زائدات شیلات ساخته می شود

محققان موفق به تولید نوعی پلاستیک از زائدات شیلات شدند. این پلاستیک ها تجزیه پذیر و سازگار با محیط زیست هستند. این موفقیت توسط محققان کانادایی صورت گرفته است. پلیمر مذکور به پلی یورتان  شباهت دارد و برای تولید آن از قسمت های مختلف ماهی به ویژه استخوان ها، پوست، سر و روده ماهی آزاد اقیانوس اطلس استفاده شده است. نکته دیگری که در این خصوص وجود دارد ترکیب روغن ماهی با اکسیژن است تا مولکول های اپوکسی ایجاد گردد. مولکول های مذکور شباهت زیادی به مولکول های اپوکسی رزین پلاستیک دارند.

اتصال این مولکول ها  به هم سپس از طریق دی اکسیدکربن به کمک ترکیبات پوسته بادام هندی صوت می گیرد. البته اسیدهای آمینه طبیعی مثل هیستیدین و آسپاراژین هم می توانند به جای پوسته بادام هندی مورد استفاده قرار گیرند. این اسید های آمینه طبیعی به راحتی قابل دسترس هستند.

نسرین دلاور
1400/01/21
20 معدن غیر فعال در کرمانشاه مجدداً فعال شدند

مهرداد سالاری، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه از فعال سازی مجدد بیست معدن در این استان در سال 99 خبر داد و بیان کرد حدود دویست معدن اعم از فعال و غیر فعال در استان کرمانشاه وجود دارد که شامل چند پهنه هستند. مصالح ساختمانی از جمله این پهنه ها می باشد. معادن شن و ماسه و قیر در  شهرستان گیلان ‌غرب و معادن شن هرسین نمونه ای از این معادن است. 

سالاری ضمن اشاره به راکد ماندن پنجاه و شش معدن در سطح استان گفت بعضی از این معادن که شرایط پرداخت حقوق دولتی را ندارند، مشمول معافیت شده و فقط سی و شش معدن به خاطر اینکه توجیه اقتصادی ندارند غیر فعال باقی می مانند. معادن آزاد شده از طریق اعلان و فراخوان واگذار می گردد تا بهره برداری از آنها صورت گیرد و زمینه ای برای اشتغال افراد ایجاد گردد. 

نسرین دلاور
1400/01/18
چرا ورق فولادی در بازار جهانی، گران شد؟

افزایش قیمت انواع ورق فولادی، به موضوعی جدی در بازار تبدیل شده است. در بررسی علل این معضل، کمبود اسلب به عنوان شاخص ترین فاکتور شناسایی شد. از حدود بیست روز پیش تا کنون هم در ترکیه و هم در ایتالیا، متقاضیان خرید اسلب CIS در مورد کمبود آن صحبت هایی کرده بودند. همین امر باعث شد تا تولید انواع ورق فولادی، تحت تاثیر قرار گیرد.

به نظر می رسد اسلب CIS به چین و آمریکا فروخته می شود اما در اروپا عرضه به شکل محدود صورت می گیرد. طی چند روز گذشته دو محموله بزرگ اسلب CIS به برزیل ارسال گردید. قیمت هر تن CFR آن بین هفتصد و هشتاد تا هفتصد و هشتاد و پنج تن رقم خورد.

لازم به ذکر است که برزیل این بارها را با اهداف مصرف در داخل خریداری نمی کند. بلکه آنها را با قیمتی بیشتر در آمریکا و کانادا عرضه می کند. قیمت میانگین هر تن فوب این محصول فولادی، بین هفتصد و بیست تا هفتصد و پنجاه دلار می باشد.

با کمبود ورق گرم، بازار ورق تخت هم تحت الشعاع قرار گرفت. و در بازهای داخلی اروپا افزایش ده تا بیست یورویی قیمت رخ داده است. باید اشاره کرد که در بازار داخلی اروپا ورق تخت اخیرا ۱۰ تا ۲۰ یورو رشد داشته است. این رقم در بازار وارداتی جنوب شرق آسیا تا بیست دلار هم رسیده و در نهایت قیمت آن به هشتصد و چهل و پنج دلاربه ازای هر تن CFR رسید.

نسرین دلاور
1400/01/17
قیمت بیلت در چین به اوج خود رسید

همان طور که بسیاری از تحلیل گران و فعالان بازار از قبل پیش بینی کرده بودند قیمت بیلت های وارداتی در چین با افزایش قابل توجهی مواجه شده اند. تداوم چنین شرایطی نیز محتمل می باشد. افزایش قابل توجه قیمت قرارداد های میلگرد در بازار فیوچرز و همچنین گرانی این محصولات فولادی در بازار داخلی، رخداد چنین اتفاقی را دور از انتظار نمی کرد.

قیمت هر تن CFR بیلت مالزی که حمل آن در ماه می میلادی است در چین، ششصد و چهل دلار رقم خورده که بیانگر ده دلار افزایش در مقیاس هفتگی می باشد. بیلت ویتنام هم بین ششصد و سی و پنج تا ششصد و چهل دلار در هر تن CFR معامله گردید که افزایش 4 تا 9 درصدی را به همراه داشته است. در مورد بیلت کره ای، رقم ششصد و چهل و پنج دلار دیده می شود.

از آنجایی که چین، حجم تولیدات خود را به خاطر ملاحظات زیست محیطی کمتر کرده است، این روند صعودی ادامه پیدا می کند. جمعه گذشته یعنی سیزدهم فروردین ماه، افزایش بیست و سه دلاری در قیمت بیلت در بازار فیوچرز رخ داد. با توجه به اینکه چین، مهره اصلی در قیمت گذاری بیلت در جنوب شرق آسیا محسوب می شود، قیمت های پیشنهادی در این منطقه افزایش خواهد داشت. البته مسئله دیگری نیز وجود دارد که مربوط به رکود در بازار مقاطع در منطقه مذکور بوده که می تواند این موضوع را تا حدودی تحت تاثیر قرار دهد.  

نسرین دلاور
1400/01/15
قیمت ورق گرم CIS

افزایش قیمت ورق گرم در ترکیه و اروپا سبب شده تا قیمت آن در بازار سی آی اس نیز صعودی شود. محدودیت عرضه، تمایل خریداران را برای خرید محموله های وارداتی بیشتر کرده و از طرفی فروشندگان هم انتظار دارند تا قیمت ها بیشتر افزایش یابد. بنابراین به احتمال زیاد قیمت این محصولات فولادی به هزار دلار خواهد رسید.

در حال حاضر قیمت هر تن CFR ترکیه ورق گرم اوکراین نهصد و ده دلار می باشد که این رقم در فوب دریای سیاه، هشتصد و نود دلار برآورد می گردد. طبق پیش بینی های صورت گرفته این رقم به نهصد و بیست تا نهصد و سی دلار به ازای هر تن CFR ترکیه (معادل نهصد تا نهصد و ده دلار CIS) خواهد رسید. بنابراین افزایش پنجاه دلاری در میانگین قیمت این محصول در هفته قبل رخ داده است.

فروشندگان و عرضه کنندگان ورق گرم به بهتر شدن شرایط و افزایش تقاضا در ترکیه امید دارند و خریداران هم در شمال افریقا و خاورمیانه تمایلی ندارند که این موضوع را بپذیرند. در نتیجه رسیدن قیمت ها به هزار دلار، محتمل خواهد بود.

نسرین دلاور
1400/01/14
359 مورد
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی