پایگاه خبری ایران ضایعات

قیمت بیلت در بازارهای جهانی

بررسی بازار بیلت وارداتی در چین طی هفته گذشته نشان می دهد که قیمت هر تن نوع آسه، با رشد ده تا پانزده درصدی، به هفتصد و پانزده تا هفتصد و بیست و سه دلار در تن رسیده است. هر تن سی اف آر چین بیلت ویتنام هم هفتصد و بیست و سه دلار قیمت خورد. در این بین بیلت روسیه، با دو دلار گران تر به ازای هر تن، معامله گردید. برنامه چین برای کاهش تولید فولاد، باعث رونق بازار شده است. چین اعلام کرده که تا شصت میلیون از تولید فولاد خود کم خواهد کرد تا برنامه های زیست محیطی و مقابله با تولید کربن را اجرایی نماید. همین امر سبب شده تا به واردات فولاد و محصولات فولادی روی آورد. 
از طرفی قیمت سنگ آهن هم تحت الشعاع همین تصمیم ها قرار گفته است. به طوری که قیمت هر تن CFR سنگ آهن 62 درصد استرالیا با کاهش یک دلاری به دویست و یک دلار رسید. افت هفتگی قیمت آن، نوزده دلار گزارش شده است.

نسرین دلاور
4 روز پیش
افزایش صد درصدی در فروش فملی

 شرکت ملی صنایع مس ایران در سال جاری پیشرفت قابل توجهی در عملکرد خود داشته است. میزان فروش این شرکت در سه ماه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، بالغ بر صد درصد بوده است. اردشیر سعد محمدی، مدیر عامل این شرکت ضمن اشاره به این موضوع بیان کرد: فروش ما تا انتهای تیر ماه امسال، بیشتر از کل فروش در سال نود و هشت حواهد بود که قطعاً پیشرفت مهمی تلقی می شود.

سعد محمدی همچنین شرایط مطلوبی را برای شرکت عنوان نمود و افزود: هشتاد هزار کاتد مس تا کنون تولید شده و فروش خوبی نیز داشته ایم. وی از افزایش صد و هجده درصدی سود شرکت در مقایسه با سال گذشته نیز خبر داد و اظهار امیدواری کرد تا چهار سال دیگر، شرکت ملی صنایع مس ایران، در فهرست ده شرکت برتر تولید کننده مس در سطح دنیا قرار گیرد.

نسرین دلاور
1400/04/27
احتمال گرانی مس در روزهای آینده

از هشت هفته گذشته تا کنون، میزان مس موجود در انبارهای شانگهای چین در حال افت بوده، از طرفی اختلاف قیمت در بورس فلزات لندن و شانگهای که تا دو ماه پیش، حدود 200 دلار بود به حدود 40 دلار رسیده است. این امر به رشد بیشتر واردات کاتد و در نهایت افزایش تقاضا و قیمت آن خواهد شد.

لازم به ذکر است که در بازار فلزات رنگی نوسانات قیمتی رخ داده است. قیمت جهانی مس با رشد اندک یعنی یک دهم درصدی به نه هزار و چهارصد و چهل و چهار دلار به ازای هر تن رسید. هر تن آلومینیوم هم با کاهش نه دهم درصدی، حدود دو هزار چهارصد و هشتاد و هفت دلار ارزش گذاری شد. همچنین فلز روی با رشد یک درصدی دو هزار و نهصد و نود دلار قیمت خورد. رشد نیکل در مقایسه با سایر فلزات رنگی بالاتر بوده (1.8 درصد) و قیمت آن را به نوزده هزار و هشتاد و پنج دلار رساند. در این بین جهت پیشروی قیمت سرب، بر خلاف سایر فلزات بود. به نحوی که نیم درصد کاهش را تجربه کرد و با دو هزار و سیصد و پانزده دلار معامله گردید.

نسرین دلاور
1400/04/26
رضایتمندی آلومینیوم سازان جهان

آلومینیوم سازان جهان به دنبال رشد قیمت جهانی آلومینیوم تا حدود دو هزار و پانصد دلار به ازای هر تن و همچنین پایین بودن قیمت آلومینا، از سود بالایی بهره مند شده اند. شرکت آلومینیوم سازی آلکوا به عنوان بزرگترین تولیدکننده این فلز در آمریکا اعلام داشته که سود این شرکت به بیشترین مقدار خود در پانزده ساله اخیر رسیده است. همچنین شرکت چینالکو در چین که دومین شرکت مطرح این کشور به شمار می آید، سود شش ماهه خود را حدود سه میلیارد یوان یعنی معادل چهارصد و شصت و سه میلیون دلار گزارش کرده است که در مقایسه با سال قبل، هشتاد و سه برابر می باشد.

البته شرایط در داخل کشور را نیز می بایست سنجید. چرا که صنایع ما در روزهای اخیر با مشکلاتی به ویزه قطعی برق و محدودیت تولید مواجه هستند. از طرفی گرانی سوخت نیز می تواند سود آنها را کم کند. 

نسرین دلاور
1400/04/26
تغییرات هفتگی قیمت محصولات صنعتی و معدنی

درصد تغییرات قیمت محصولات صنعتی و معدنی در بازار های جهانی در هفته گذشته عمدتاً مثبت بود. البته روند نزولی هم در بین آنها دیده شد. برخی از این تغییرات عبارتند از:

سنگ نیکل: 6.7 درصد افزایش
ارسنیک: 6.2 درصد افزایش
ورق سرد ضد زنگ چین: 6 درصد افزایش
سنگ آهن با عیار 58 درصد: 4.3 درصد افزایش
کبالت: 4.1 درصد افزایش
آنتیموان چین: 3.4 درصد افزایش
بیلت شرق آسیا: 2.9 درصد افزایش
بیلت تانگشان چین: 2.8 درصد افزایش
سیلیکو منگنز چین: 2.7 درصد افزایش
منیزیم 2.9 درصد افزایش
سنگ کروم آفریقای جنوبی: 1.9 درصد افزایش
قراضه وارداتی ترکیه: 3.3 درصد کاهش
سلنیوم: 5 درصد کاهش

گفتنی است که شرایط مختلفی می تواند این قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهد. 

نسرین دلاور
1400/04/26
نگاهی به بازارهای جهانی روز گذشته

دیروز، چهارشنبه بیست و سوم تیرماه، تغییرات در بازارهای جهانی به شرح زیر بود:

ورق ضدزنگ سرد: 4.3 درصد افزایش
کنسانتره تنگستن: 3.4 درصد افزایش
ورق سرد جنوب ایتالیا: 1.5 درصد افزایش
آنتیموان: 0.9 درصد افزایش
بیلت شرق آسیا: 0.4 درصد افزایش
سنگ آهن: 0.1 درصد افزایش
فروسیلیس صادراتی چین: 1.6 درصد کاهش

همچنین باید اشاره کرد که کاهش تولید فولاد در ایران به دنبال قطعی های مکرر برق، تاثیر مستقیمی بر قیمت محصولات صادراتی دارد. به طوری که حجم صادرات بیلت ایران کاهش یافته و از نظر قیمتی هم رشد سه درصدی داشته است. به عبارتی این محصول فولادی با 620 دلار به ازای هر تن به فروش می رسد. البته باید گفت اسلب صادراتی کشور با افت 0.7 درصدی به قیمت های جهانی نزدیک شده اما به احتمال قوی با افت تولید، این محصول فولادی نیز در هفته آینده با افزایش قیمت همراه باشد.

نسرین دلاور
1400/04/24
معضلی از جنس پلاستیک

پلاستیک ها به واسطه تنوع بالا، کاربرد های بسیاری دارند و از این رو، ضایعات آنها نیز حجم زیادی را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده اند. وجود این ضایعات در هر نقطه ای از زمین از سواحل دریا گرفته تا حتی قله کوه های مرتفع، مؤید این حرف است. به همین خاطر به عنوان یک معضل و بحران از آنها یاد می شود. آمار و ارقام بیان کننده ورود حجمی بین نه تا بیست و سه میلیون تن از این ضایعات به منابع مختلف آبی از از جمله اقیانوس ها، دریا ها، دریاچه ها و رودخانه در طول سال هست. با همین روال، تا پنج سال آینده، مقدار آن دو برابر خواهد شد.

پژوهشگران بر این باورند که اگر تجدید نظری در این رابطه صورت نگیرد، در آینده ای نزدیک، به یک نقطه برگشت ناپذیر خواهیم رسید و جهان با مسمومیت پلاستیکی مواجه می شود که البته در حال حاضر نیز شاهد وقوع این رخداد هستیم. این موضوع می تواند اهمیت بازیافت پلاستیک را دو چندان کند.

نسرین دلاور
1400/04/24
رایزنی دو وزارتخانه در رابطه با برق صنایع

کمبود و قطعی برق صنایع منجر به نشست مشترک دو وزارتخانه نیرو و صنعت، معدن و تجارت شد. در واقع به منظور رفع این مشکل و چاره اندیشی در رابطه با بهبود دو صنعت فولاد و سیمان که  در حال حاضر تنها ده درصد از برق مورد نیاز خود را می توانند استفاده کنند، این نشست برگزار گردید.

وزارت نیرو در این جلسه عنوان کرد که به ازای هر یک درجه سانتیگراد دمای هوا، مصرف برق در کشور، هزار و پانصد مگا وات افزایش می یابد. طبق پیش بینی های صورت گرفته، دمای هوا تا سه درجه گرم تر خواهد شد. از آنجایی که چهل و پنج درصد از کل برق کشور به مصارف خانگی اختصاص یافته است، این افزایش دما، هشداری برای اختصاص بیشتر برق به این بخش می باشد. در حال حاضر، بیست و چهار هزار مگا وات مصرف می شود که قطعاً رقم بالاتری در هفته آینده ثبت خواهد شد.

همچنین وزارت نیرو به مصرف بخش زیادی برق توسط رمز ارزها نیز اشاره داشت و دلیل آن را مصرف برق حتی در کم باری عنوان کرد. با این حال، این وزارتخانه نظر بر این دارد که محدودیت های مصرف صنایع فولاد و سیمان را از نود درصد به پنجاه درصد برساند. هر چند اجرای آن هم صرفاً در ساعات غیر پیک مصرف باشد و در یک بازه زمانی چند روزه صورت گیرد. به عبارتی برای سیمان مجوز پانصد مگا واتی و برای فولاد مجوز هزار و پانصد مگا واتی تایید گردد. وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار برداشته شدن تمامی محدودیت ها است.

گفتنی است که پتروشیمی ها هم احتمال در لیست مشمولین این محدودیت ها قرار خواهند گرفت.

نسرین دلاور
1400/04/23
پیشنهادات انجمن فولاد به وزیر صمت

انجمن فولاد کشور به دنبال مشکلات ناشی از قطع برق، در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، پیشنهاداتی را به منظور مدیریت تولید در این صنعت ارزشمند ارائه کرد. در این نامه آمده است که زنجیره های فولاد از شرایط یکسانی از نظر مصرف برق برخوردار نیستند و ذوب و فولادسازی، بالاترین مصرف برق را دارند. بنابراین سایر بخش ها می توانند مانند صنایع دیگر به فعالیت خود ادامه دهند و نیاز به تعطیلی آنها نمی باشد. 

از طرفی تعطیلی زنجیره ذوب و فولادسازی می تواند هم سبب متوقف نمودن صادرات شود و هم در بازار داخلی، مشکل ایجاد کند. بنابراین در ساعتی غیر از ساعات اوج بار یا همان شب ها، می توان به این فعالیت ادامه داد. انجمن تولید کنندگان، خواستار بازنگری فوری در اجرای این ابلاغیه شد و آن را یک خطر جدی برای خطوط تولید عنوان کرد.

نسرین دلاور
1400/04/22
منبع تأمین بیلت وارداتی ترکیه

با بررسی آمار پنج ماهه نخست سال میلادی جاری در می یابیم که در مجموع، یک میلیون و ششصد و نود و دو هزار و چهارصد و سی و پنج تن بیلت به بازار ترکیه وارد شده است. روسیه در این بازه زمانی، بیشترین حجم بیلت یعنی نهصد و بیست و چهار هزار و چهارصد و هشتاد و هفت تن را ارسال نموده است. در پنجمین ماه میلادی حجم این واردات دویست و چهل و شش هزار و پانصد و بیست و هشت تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال 2020 بیش از سه برابر افزایش یافته است.

اوکراین در این پنج ماه، با ارسال سیصد و شانزده هزار و چهارصد و چهل و یک تن دومین تأمین کننده به شمار می آید. رتبه سوم به الجزایر با صد و هجده هزار و دویست و هفتاد تن تعلق دارد. نکته جالب توجه این است که در چهار ماهه سال میلادی 2020، این کشور، هیچ گونه صادراتی به ترکیه نداشت.

سهم قطر هم نود و هفت هزار و هجده تن می باشد. عمان هم نود و دو هزار و سیصد و نوزده تن از بیلت ترکیه را تامین نموده است. بقیه کشور ها نیز در مجموع، صد و چهل و سه هزار و هشتصد و نود و هشت تنی دارند.

نسرین دلاور
1400/04/20
بزرگترین شرکت های مصرف کنندگان برق

در حالیکه که مصرف برق به یکی از مهم ترین اخبار های داغ این روز ها تبدیل شده است لیستی از عمده ترین کاربران و مصرف کنندگان آن در حوزه صنعت منتشر شده است که ده مورد از مهم ترین آنها عبارتند از:

شرکت فولاد مبارکه با هزار و ششصد و بیست و پنج مگا وات،

فخوز یا همان فولاد خوزستان با ششصد و پنجاه مگا وات،

شرکت آلومینیوم المهدی، چهارصد مگا وات

شرکت آلومینیوم ایران، سیصد و چهل مگا وات

شرکت فولاد کاوه کیش،سیصد و پانزده مگا وات

شرکت فولاد هرمزگان، با سیصد مگا وات

فولاد خراسان، با دویست و چهل مگا وات

شرکت فولاد پاسارگاد، با دویست و چهار مگا وات 240

شرکت فولاد سهند، با دویست و بیست مگا وات

شرکت آلومینیوم جنوب، دویست مگا وات

نسرین دلاور
1400/04/19
رشد قیمت در بازار فلزات اساسی

آخرین اخبار از قیمت ها در بازار های جهانی گویای روند صعودی قیمت فلزات اساسی می باشد. به نحوی که رشد 0.69 درصدی فلز سرخ رنگ، قیمت هر تن آن را به نه هزار و سیصد و هفتاد و دو دلار رساند. آلومینیم رشد کمتری نسبت به مس را تجربه کرد و با 0.3 افزایش، دو هزار و پانصد و سیزده دلار به ازای هر تن قیمت گذاری شد.

از دیگر فلزات اساسی باید به روی، اشاره کرد که معاملات مربوطه با دو هزار و نهصد و سی و هفت دلار در تن بسته شدند. این فلز پایه با رشد 0.38 مواجه شده است. نیکل نیز هجده هزار و هشتاد و دو دلار قیمت خورد و رشد 0.3 درصدی را به خود اختصاص داد. اما سرب که نسبت به نیکل افزایش دو برابری داشت ارزشی حدود دو هزار و سیصد و هفت دلار پیدا کرد.

تداوم یا نوسانات قیمتی چه در بازار های داخلی و چه بازارهای جهانی می تواند تحت تاثیر عوامل متعددی قرار گیرد. 

نسرین دلاور
1400/04/17
397 مورد
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی