تحلیل بازار ایران ضایعات

215 درصد رشد در قیمت فولاد آمریکا

گاهی صرفاً نظاره گر رشد یا افت قیمت ها هستیم و ازتحلیل و چرایی آن غافل می مانیم. رشد قمتی فولاد آمریکا در بازه زمانی پانزده ماهه اخیر نمونه ای از این موارد باشد. این محصول پر کاربرد، در بازه زمانی مذکور، دویست و پانزده درصد رشد قیمت داشته است که قطعاً رقم بسیار بالایی است. برای درک بهتر این قضیه می توان از شاخص قیمت ورق سیاه در این کشور استفاده کرد. آخرین رقم این شاخص که مربوط به روزهای اخیر می باشد، 1825 دلار است. در حالی که که رقم آن قبل از شیوع کرونا ویروس، بین 500 تا 800 بود.

برخی از تحلیل گران حتی انتظار رشد بیشتر را تا پایان سال میلادی جاری دارند. اما علت این رشد قیمتی چیست؟ اگر نگاه عمیقی به این مسئله داشته باشیم  در می یابیم شیوع کرونا، سبب شد تا افراد بالاجبار مدت زیادی را در خانه سپری کنند. این موضوع توجه آنها را به لوازم خانگی مانند یخچال، دستگاه های تهویه مطبوع و همچنین خودرو بیشتر کرد. مواد اولیه این محصولات، فولاد بوده و تقاضا برای خرید آنها سبب افزایش تقاضا برای فولاد و رشد قیمت آن شده است.

بنابراین الگوی مصرف در جوامع آمریکایی تحت تاثیر کرونا تغییر کرد و همین امر رشد حیرت آور فولاد را به دنبال داشت. در این ایام به خاطر رکود در بسیاری از کسب و کارها، سرمایه گذاری در بخش های مختلف کم شد و افراد به نیازهای روزمره خود توجه بیشتری کرده و لوازم برقی و خودرو بیشتری خریدند. در کنار اینها، صنایع دیگری همچون نفت و گاز و صنعت هواپیمایی که وابستگی شدید به فولاد دارند نیز در حال رونق گیری هستند که قطعاً تقاضای فولاد را افزایش می دهند و رشد قیمت دوباره آن بعید نیست.

نسرین دلاور
1400/04/21
نگاهی به معضلات صنعت کاغذ و کارتن

متاسفانه در میان گرانی ها و کمبود عرضه محصولات مختلف، همواره افرادی سودجو در تلاش هستند تا از نا به سامانی اوضاع به نفع خود بهره ببرند. در حوزه کاغذ و کارتن نیز که از پاییز 96 با بحران مواجه شد، شاهد چنین اتفاقاتی هستیم. به طوری که افرادی با دریافت ارز دولتی، اقدام به واردات کاغذ می کنند. برخی از این وارد کنندگان، یا کاغذی وارد نکردند و یا اینکه اقدام به فروش آنها در بازار آزاد نمودند. احتکار هم معضل دیگریست که در این صنعت همانند بسیاری از صنایع دیگر، مشکل ایجاد می کند.  

 دو شرکت وارد کننده کاغذ که دو سال قبل با وزارت ارشاد قرار داد بسته بودند تا کنون کاغذی تحویل نداده اند. یکی از این شرکت ها که برای واردات سه هزار تن کاغذ، ارز دولتی دریافت نموده ، اعلام کرده که بار مورد نظر در گمرک بوده و به زودی آن را در اختیاز وزارت قرار می دهد اما شرکت دیگر که متعهد گردیده دو هزار تن کاغذ وارد نماید، به رغم اینکه از مدتها قبل این حجم از کاغذ را وارد نموده، آن را در در انبار های خود نگهداری کرده و از تحویل آنها امتناع می کند.

گفته می شود در صورتی که کاغذ مورد نظر تحویل داده نشود، وارد کننده ملزم به پرداخت معادل ارز دریافت شده به قیمت روز می باشد. این تهدید هم ونتوانسته شرکت را متقاعد کند. البته پرونده های مشابه، 23 مورد بوده و هر کدام به نوبه خود، این صنعت را دچار مشکل می کند.

نسرین دلاور
1400/04/19
گرانی فولاد در پی قطعی های مکرر برق

همان طور که پیش بینی می شد قطعی های مکرر برق تأثیر خود را بر قیمت محصولات نشان داد و امروز بورس کالا با یک عدم توازن بین عرضه و تقاضا در محصولات فولادی به ویژه میلگرد و تیر آهن روبه رو شد. چرا که شرکت های سازنده، بالاجبار تولیدات خود را در روزهای اخیر کاهش دادند. در نتیجه این امر منجر به رشد قیمت ها شد.

 تالار صنعتی  بورس کالای ایران شاهد عرضه سی و سه هزار و دویست و هشتاد و هفت هزار تن میلگرد بود در حالی که تقاضای هفتاد و پنج هزار و سیصد و بیست و نه تنی برای آن ثبت شد. متوسط قیمت آن هم صد و چهل و یک هزار و ششصد و پنجاه و دو ریال رقم خورد. همچنین تیرآهن، تقاضای سی و پنج هزار و دویست و شصت و هفت هزار تنی داشت اما عرضه کنندگان تنها پانزده هزار و پانصد و چهل و شش تن عرضه کردند. میانگین قیمت آن هم صد و چهل و چهار هزار و چهارصد و نود و دو ریال عنوان شد. با این حساب، احتمالاً هفته آینده شرایط بدتری، پیش روی فعالان این حوزه باشد.

اما نکته دیگری که باید اشاره کرد توقیف فعالیت کارخانجات فولاد سازی، به معنی عدم تمایل آنها برای خرید بارهای ضایعاتی است. در واقع تقاضا کم می شود و قیمت ضایعات آهن و فولاد بر خلاف محصولاتشان کاهش می یابد. تداوم این شرایط بستگی به وضعیت تولید کارخانه ها و اصلاح روند قطعی برق دارد. 

نسرین دلاور
1400/04/16
چشم امید فولادی ها به دولت جدید

سید احمد رضوی، رییس انجمن نوردکاران فولادی ایران ضمن اشاره به هزینه های بالای محصولات فولادی در کشور بیان کرد: نرخ بالای تعرفه ها به حدی است که اگر با قیمتی پایین تر از قیمت جهانی به کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان و سوریه به فروش رود باز هم متضرر می شویم. بنابراین می طلبد که دولت در این خصوص، تصمیمات جدی داشته باشد و تعرفه های صادراتی را اصلاح نماید.

رضوی دولت جدید را تنها امید نوردکاران دانست و ابراز امیدواری کرد که دولت جدید بتواند مشکلات این صنعت به ویژه عرضه آن در بورس را مرتفع سازد  در صورت حذف رانت ، هم در بخش تولید و هم در بخش صادرات محصولات فولادی، سود خوبی حاصل می شود. تغییرات اساسی در ساختار بورس، مشکلات عرضه و قیمت گذاری را حل می کند.  

وی در ادامه افزود: کشورهایی مانند چین و ترکیه بیش از 30 بورس کالا دارند که با هم رقابت می کنند و انحصار را هم از بین خواهند برد. اما در ایران، اختلاف قیمت مواد اولیه و محصول نهایی، پنج درصد است که هم به تولید و هم به ارزش افزوده در زنجیره فولادی آسیب می زند. حجم فولاد تولیدی در کشور بیشتر از حجم تقاضا برای آن می باشد. بنابراین باید با تعادل را در بازار از طریق تعادل بین عرضه و تقاضا برقرار نمود تا قیمت نهایی محصولات هم کمتر شود.

رضوی بیان داشت برای محصولات فولادی مانند میلگرد، بر اساس قانون باید حاشیه سود بیشتر از بیست درصد باشد اما به خاطر انحصار طلبی در عرضه، مشکلات متعددی ایجاد شده است. حتی گاهاً برخی شرکت ها خواستار تغییر در آمار سامانه بهین یاب هستند که سهامداران را هم دچار ضررو زیان می کند. بنابراین باید نظارت بیشتری صورت گیرد.

با توجه به اینکه در شرایط تحریم، محصولات غیر نفتی به ویژه فولاد می تواند ارزآوری قابل توجهی برای کشور داشته باشد، صادرات آن مورد تاکید کارشناسان می باشد.

نسرین دلاور
1400/04/13
پیش بینی قیمت جهانی مس و فولاد  

بازار جهانی فلزات در آغاز سال میلادی جاری از رونق بالایی برخوردار بود و تا چند روز گذشته این روال صعودی ادامه داشت. بعد از اینکه فدرال رزرو آمریکا، در  بیست و هفتم خردادماه، جلسه ای را به منظور کاهش حمایت‌از اقتصاد و انتشار گزارش ‌هایی در مورد فروش ذخایر فلزی استراتژیک چین برگزار کرد شرایط به شکل دیگری پیش رفت.با توجه به اینکه در ماه میلادی قبل، حجم فعالیت های صنعتی و اقتصادی کاهش بسیار محسوسی داشت، در بازار فلزات، نگرانی ایجاد شد و انتظار کاهش قیمت را به وجود آورد.

گزارشات چین حکایت از کاهش رشد اقتصادی و افزایش تورم در این کشور را دارد. البته تورم در کشورهای متعددی افزایش یافته است. به همین دلیل، بیشتر دولت ها اعلام کرده اند که سیاست‌های حمایت از اقتصاد را کاهش می دهند. دو کشور اقتصادی جهان یعنی چین و آمریکا بیشترین اثرگذاری را بر بازارهای مهم جهانی داشته اند.

پیش بینی در مورد قیمت مس

مس از جمله فلزات پر کاربرد و پر تقاضا در سراسر جهان است که در یک هفته اخیر، افت قابل توجهی در قیمت داشته است. چند روز پیش قیمت آن به نه هزار و دویست و هشتاد و نه دلار رسید، اما تا قبل از آن قیمت ها تا ده هزار و سیصد و هفتاد و شش دلار هم گزارش می شد.پیش بینی می شود این روند نزولی همچنان ادامه داشته باشد و در فصل پاییز، به هشت هزار و هفتصد دلار برسد.

پیش بینی قیمت فولاد

هر چند که با شیوع کرونا، افزایش قیمت ها بسیار زیاد بوده و امکان رسیدن قیمت ها به دوران قبل از کرونا غیر محتمل است. احتمالاً در پاییز، محصولات فولادی کاهش 10 تا 17 درصدی را تجربه کنند.

نسرین دلاور
1400/04/01
آنچه باعث گرانی میلگرد شد

در حالی شاهد افزایش قیمت میلگرد از ابتدای سال 1400 هستیم که حجم تولیدات فولاد نیز افزایش یافته است. اما دلیل این رشد قیمتی برای میلگرد به عنوان یک محصول پر کاربرد چیست؟

سید رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ضمن اشاره به رشد قیمتی میلگرد، دو عامل مهم را برشمرد. اولین عامل، تغییرات قیمت های بین المللی بود که عمدتاً تحت تاثیر سیاست ها و برنامه های دولتمردان چین برای کاهش تولید فولاد معمولی در کشور خود می باشند. همچنین تصمیم بر تولید صد و پنجاه میلیون تن فولاد آلیاژی نیز اتخاذ شده است. این تصمیمات باعث ایجاد خلأ و در نتیجه حذف مشوق های صادراتی و تعرفه های وارداتی و به تبع آن افزایش قیمت ها گردید.

سیاست های داخلی هم پارامتر دیگریست که افزایش قیمت میلگرد را به دنبال داشته است. در این بین، افزایش هزینه های مربوط به انرژی نقش مهمی را ایفا می کند. به طوری که تعرفه برق بین پنج تا هفت برابر بیشتر شد و افزایش پنجاه درصدی در حقوق و رشد هشتاد درصدی هزینه مواد افزودنی هم به تشدید اوج گیری قیمت میلگرد کمک کرد. تغییرات قیمت سنگ آهن به عنوان ماده اولیه در تولید میلگرد نیز باید مورد اشاره قرار گیرد. در ماه های اخیر، این ماده معدنی شاهد جهش های قیمتی متعددی بوده است.

شهرستانی در ادامه افزود:  قیمت این محصول فولادی، هنوز قیمت واقعی خود را ندارد و احتمال افزایش 10 درصدی آن وجود دارد. در حال حاضر، میزان تقاضا برای میلگرد پایین است و فعالیت های عمرانی و ساخت و ساز نیز در شرایط رکود می باشد. شروع مجدد این فعالیت ها، قیمت میلگرد و محصولات فولادی را افزایش خواهد داد.

نسرین دلاور
1400/03/29
آیا قیمت لاستیک خودرو، افزایش می یابد؟

 سخنگوی انجمن صنعت تایر کشور از افزایش قیمت لاستیک خودرو در آینده خبر داد و بیان کرد پارامترهای متعددی در قیمت نهایی آن اثر گذار هستند. با توجه به تغییرات این پارامتر ها طبیعتاً قیمت لاستیک نیز افزایش پیدا خواهد کرد و منطقی می باشد.

وی همچنین در رابطه با عرضه این محصول در بورس کالا به منظور شفاف سازی قیمت آن صحبت کرد و گفت: البته در حال حاضر، یک شرکت، لاستیک های تولیدی خود را در بورس عرضه می کند و در صورتی که نتیجه مطلوب حاصل شود این روند ادامه دار می گردد و سایر شرکت های تولید کننده نیز محصولات خود را از این طریق عرضه می نمایند.

وی در ادامه به چگونگی عرضه لاستیک اشاره و اظهار داشت، در حال حاضر، تایر ها در اختیار نمایندگی ها قرار می گیرند و نمایندگی ها وظیفه ثبت و فروش آنها را از طریق سامانه بر عهده دارند.

نسرین دلاور
1400/03/17
تا دو سال آتی، قیمت ها چگونه خواهند بود؟

تجربیات سال های اخیر بازار های جهانی مختلف نشان می دهد که عوامل متعددی در نوسانات قیمتی مواد مختلف به ویژه مواد اولیه صنعتی و معدنی داشته است. بنابراین پیش بینی های کاملاً دقیقی نمی توان در مورد قیمت ها داشت. با این حال موسسه اعتبارسنجی فیچ لندن پیش بینی هایی در رابطه با قیمت مواد معدنی و فلزات ارائه کرده که به این شرح می باشد:

 باتوجه به اینکه تقاضا برای این مواد در سال میلادی جاری یعنی 2021 سرکوب می گردد، احتمالاً در سال 2022 تمایل متقاضیان برای خرید افزایش قابل توجهی داشته باشد که به معنای رشد قیمت ها می باشد. در رابطه با مس پیش بینی شده است که به خاطر بهبود شرایط اقتصادی در دنیا، کمبود عرضه و بسته های محرک مالی، قیمت ها در سطح بالاتری نسبت به امسال قرار گیرند.

علاوه بر این، در شش ماهه دوم سال 2021، به خاطر کاهش تقاضا و افزایش تولیدات معادن، قیمت ها تا حدودی متعادل گردند. در رابطه با سنگ آهن کسری عرضه در آینده نیز پیش بینی می شود. از طرفی دولت چین هم از افزایش قیمت فولاد و مواد اولیه ابراز نگرانی کرده که این موضوع نیز می تواند بر بازار ها اثرگذار باشد.

قیمت لحظه ای بالای سنگ آهن ناشی از تقاضای قوی چین است. اما انتظار می رود در سال ۲۰۲۱ شاهد اصلاح قیمت باشیم. دولت چین اخیرا نگرانی هایی را در مورد رشد قیمت فولاد و مواد خام مطرح کرده که این امر ممکن است بر بازارهای نهایی تاثیرگذار باشد. در بلند مدت با رشد عرضه سنگ آهن، قیمت ها متعادل می گردد.

نقش چین در بازار آلومینیوم هم پر رنگ بوده و خواهد بود. موسسه فیچ در ادامه پیش بینی های خود اعلام نموده که به احتمال قوی، چین که در حوزه کربن زدایی برنامه ریزی های جدی دارد، آلومینیوم زیادی را وارد کند. از این رو انتظار رشد قیمت این فلز اساسی حتی تا سال 2023 چندان بعید به نظر نمی رسد.

در مورد روی هم باید گفت کمبود عرضه، در کوتاه مدت سبب تقویت قیمت ها شده و در بلند مدت، همخوانی بین عرضه و تقاضا رخ می دهد. برای طلا نیز رشد قیمتی را گزارش نموده اند. این موسسه همچنین بیان کرده که فولاد ضد زنگ در کوتاه مدت، با تقاضای زیاد مواجه می گردد و قیمت ها بالا می رود اما در میان مدت، قیمت ها تعدیل می گردند.

تنها محصولی که در لیست کاهش قیمت ها قرار دارد، زغال کک شو می باشد. اما زغال سنگ حرارتی گران تر می شود.

نسرین دلاور
1400/03/12
قیمت آلومینیوم تا کجا پیش می رود؟

اخیراً قیمت آلومینیم در بازار های جهانی به 2535 دلار به ازای هر تن رسید که در واقع به عنوان یک رکورد طی سه سال اخیر بود. البته این قیمت ثابت نماند و تا 2450 دلار افت نمود. مجدداً معاملاتی که در هفته گذشته در بازار های جهانی صورت گرفت با میانگین قیمت 2506 بسته شد.

هفدهم ماه می یعنی دو هفته قبل، آمریکا و اروپا آغاز مذاکرات خود را برای رسیدن به ظرفیت بیش از حد آلومینیوم و فولاد اعلام کردند. علاوه بر این به منظور جلوگیری از بالا گرفتن اختلافاتشان در افزایش تعرفه ها نیز توافقی را امضا نمودند. این عامل باعث رشد قیمتی این فلز اساسی در بسیاری از نقاط دیگر نیز شده است.

چین هم واردات آن را تا حد قابل توجهی افزایش داده. به طوری که آمار مربوط به ماه آوریل 2021 تا نسبت به مدت مشابه در سال میلادی قبل، بیش از 165 درصد رشد داشته. تحلیل گران بر این باورند تا انتهای سال 2022، قیمت آلومینیوم تا 3000 دلار در هر تن هم پیشروی می کند. زیرا در این بازه زمانی، نقره با کمبود عرضه مواجه می شود و آلومینیوم به عنوان فلز جایگزین، تقاضای بیشتری می یابد و به تبع آن، قیمتش نیز افزایش خواهد یافت.

نسرین دلاور
1400/03/10
قطعی برق صنایع چه تبعاتی بر قیمت ها دارد؟

در شرایطی که قیمت ها تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش می یابد، قبل از ورود به دوره پیک مصرف برق، شاهد قطعی برق در شهرهای مختلف کشور هستیم. در این بین، صنایع آسیب های جدی را متحمل را شده در صورت تداوم چنین وضعیتی، حجم خسارات، چشمگیر خواهد شد. هر چند مراجع مربوطه، قطعی برق را با اطلاع قبلی عنوان کرده، اما صاحبان صنایع این موضوع را تکذیب می کنند.

اما این مسئله چه تبعاتی بر بازار و قیمت ها دارد؟ قطعی برق در وهله اول، بر حجم تولید اثر گذار خواهد بود و این به معنی کاهش عرضه است. طبیعتاً اگر عرضه کاهش یابد و پاسخ گوی تقاضای بازار نباشد، رشد قیمتی رخ خواهد داد. مسئله ی بعدی به خسارات وارده به ماشین آلات و دستگاه های کارخانجات مربوط می شود که هزینه های اضافی را برای صاحبان صنایع ایجاد می کند. در نتیجه قیمت تمام شده محصول تولیدی نیز برای جبران این خسارات افزایش می یابد. مصرف کننده نهایی باید مجدداً متحمل خسارت شود و بار گرانی ها را به دوش کشد.

مسئله ای که شاید چندان مطرح نشود، امنیت شغلی کارگران شاغل در صنایع است که متاسفانه نگرانی را برای این قشر ایجاد نموده و معیشت آنها را تحت الشعاع قرار می دهد.

اکنون این سوال مطرح است که اگر قبل از ورود به فصل تابستان و پیک مصرف برق، چنین شرایطی وجود داشته باشد در ماه های پیش رو، شرایط به چه شکل خواهد بود؟ آیا همچنان این بی برنامگی ادامه می یابد و یا اینکه راهکاری اندیشیده می شود؟

نسرین دلاور
1400/03/03
عدم شفافیت، آفت صنعت پلیمر ایران

سعید ترکمان، رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، عدم شفافیت و دسترسی کم و گاهاً عدم دسترسی به آمار و اطلاعات مربوط به چرخه تولید، توزیع و بازیافت را مهم ترین آفت صنعت پلیمر در کشور بیان کرد. به طوری که این موضوع باعث شده، این صنعت، بیست میلون تن ظرفیت کاذب داشته باشد. اگر ایران را با سایر کشور ها مقایسه کنیم، می بینیم که رتبه پایینی را در این خصوص به خود اختصاص داده است. وجود امضاهای طلایی هم مزید بر علت بوده و این عدم شفافیت را تشدید می کند.

سعید ترکمان، در دومین همایش ملی چشم ‌انداز اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران ۱۴۰۰ در رابطه با شفافیت در صنعت پلیمر کشور اظهار نظر کرد و آن را ساده ترین و در عین حال کم هزینه ترین و سریع ترین ساز و کار ممکن جهت پیشگیری از فساد عنوان کرد. معمولاً در بسیاری از کشور ها، بانک های اطلاعاتی متعددی وجود دارند که راهنمای سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف می باشد اما نبود شفافیت در کشور ما، چنین فرصتی را از بین برده است.

انجمن ملی پلیمر نیز به کرات، درخواست اطلاعات را اعلام نموده و وجود موانع قانونی اجازه چنین کاری را نداده است. نبود اطلاعات، موجب شده تا نظارت ها نیز کم شود. به عنوان مثال ذینفعان در بورس که مشغول رقابت با ما هستند، در واقعیت مشخص نیست که واقعا تولید کننده هستند یا خیر؟ علاوه بر این رشد قابل توجه قیمت ها نیز به خاطر همین عدم شفافیت روی می دهد.

ترکمان همچنین عنوان کرد اگر شفاف سازی صورت گیرد، هم درآمد بنگاه ها افزایش می یابد و هم از معضلاتی همچون فساد و رانت خواری نیز جلوگیری می شود. از طرفی جذب سرمایه گذار نیز با سهولت بیشتری انجام خواهد شد. کما اینکه بعد از برجام، شرکت های بزرگی تمایل داشتند به این عرصه ورود کنند اما مسئله عدم شفافیت، آنها را منصرف ساخت.

وی افزود: سامانه بهین یاب که به منظور بهبود شرایط شفاف سازی ایجاد شد هر چند ایرادات متعددی دارد اما نقطه شروع خوبی خواهد بود. البته پیشنهاد می شود که شاخص شفافیت برای شرکت ها در نظر گرفته شود.

نسرین دلاور
1400/03/01
انتخابات با بازار آهن و فولاد چه می کند؟

طبیعتاً رویداد های سیاسی همواره بر قیمت های مختلف اثر گذار بوده و هستند. انتخابات ریاست جمهوری که به زودی در کشور ما برگزار خواهد شد نیز می تواند اثرگذاری زیادی بر بازار های مختلف به ویژه بازار آهن و فولاد داشته باشد. چرا که با نا م نویسی اشخاص مطرح در انتخابات، احتمالاً حتی در صورت عدم امضای توافقنامه، به منظور اثرگذاری بر انتخابات، مقادیر ارزی تا حدودی آزاد خواهند شد و پیش بیی می شود از هفتم خرداد ماه، هم اخبار خوبی از طرف آمریکا نیز اعلام گردد. در نتیجه، این مسائل بر قیمت ارز اثر گذار خواهد بود. طبق پیش بینی ها و تحلیل ها، قیمت ها به ثبات نسبی می رسند و تا حدودی افزایشی می شوند.

همچنین بررسی این بازار در هفته قبل نشان می دهد که نوسانات بیشتری را به همراه داشته است. در هفته جاری هم به خاطر اینکه زمان مذاکرات وین رو به اتمام  است، قیمت ارز نوسان بیشتری راخواهد داشت. هر چند در هفته قبل هم دلار افزایش قیمت داشت.

نسرین دلاور
1400/02/26
190 مورد
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی