تحلیل بازار ایران ضایعات

قیمت های محصولات پتروشیمی در آستانه سال نو میلادی

یکی از مهم ترین دغدغه ها و پرسش های این روزهای فعالان و معامله کنندگان بازار این است که در آستانه سال نو میلادی، قیمت ها و شرایط برای محصولات پتروشیمی به چه صورت خواهد بود. این دغدغه در آسیا، با تب و تاب بیشتری شکل گرفته است. چرا که هنوز هم مشکلات سابق از جمله هزینه بالای کانتینرها و عرضه محدود پابرجاست. در حالی که به خاطر تعطیلات پایان سال، تقاضا نیز کاهش یافته است. به احتمال زیاد، اگر میزان تقاضا در چنین شرایطی، زیاد شود، هزینه ها هم مجددا افزایش خواهد یافت و این به معنای افزایش قیمت تمام مواد اولیه صادراتی به کشورهای مختلف می باشد.

شیوع ویروس جدید کرونای انگلیسی و آفریقای جنوبی که رعب و وحشت زیادی را ایجاد کرده را باید از دیگر عوامل کاهش تقاضا برای پلیمر عنوان کرد. این موضوع، در قیمت ها نیز تاثیر مستقیمی دارد. زیرا با شرایط پیش آمده، آینده مثبتی را که به دنبال صدور مجوز استفاده از واکسن های کشف شده فایزر-بیونتک و مدرنا تصور می شد، مجدداً مبهم ساخت. با همه این تفاسیر و تمام فرود و فرازهایی که به دلایل مختلف در تقاضای بازار رخ داده است، احتمال افزایش تقاضا در آینده، بالا بوده و محصولات پتروشیمی در آسیا مخصوصاً کشور چین، بالا خواهد رفت.

قیمت پلی اتیلن

قیمت پلی اتیلن سبک در سطح آسیا به احتمال خیلی زیاد ثابت می ماند و یا اینکه با افت مواجه می شود. چرا که تعیلات پایان سال، حجم تقاضا را کم می کند. آمارها نشان می دهد قیمت پلی اتیلن سبک در جنوب شرق آسیا کاهش یافته اما در حال حاضر نیز بالاترین مقدار خود در 5 ساله اخیر را دارد. با توجه به بالا بودن هزینه های کانتینر ها، تمایلی برای صادرات از آمریکا و یا نقاط دیگر به آسیا وجود نداشت. فعالان بازار بر این باورند که این شرایط تا اوایل ماه دوم میلادی ادامه خواهد داشت.

پلی پروپیلن

پیش بینی می شود برای پلی پروپیلن کشورهای جنوب شرقی آسیا و هند همچنان تقاضای بالایی برای خرید آن را داشته باشند. احتمالاً مقاومت نسبت به افزایش قیمت ها هم زیاد خواهد بود.

پروپیلن

پیش بینی ها حاکی از آن است که افزایش عرضه محموله های نقدی ژانویه، بازار پروپیلن چین را تحت تاثیر قرار دهد و سبب شود که افت قیمت را تجربه کند. شرکت Fujian Meide در نظر دارد تا واحد هیدروژن زدایی پروپان خود را راه اندازی نماید. در صورت تحقق این هدف، پتانسیل تولید 660 هزار تن در سال فراهم خواهد شد. خریداران چینی هم منتظر آغاز فعالیت این شرکت هستند.

نسرین دلاور
1399/10/09
چرا بازار برخی محصولات پتروشیمی، ملتهب است؟

بازار برخی از محصولات پتروشیمی، دچار نوسانات و التهابات مختلفی شده است که برخی از مسئولان، کمبود تولید را علت اصلی این امر می دانند. قائم مقام بورس کالای ایران، هم با اشاره به این موضوع، بیان کرد که عرضه کم تولیدکنندگان را نباید دلیل این التهابی دانست. بلکه تولید پایین است که سبب شده نوسانات قیمتی به وجود آیند. چرا که این مشکل صرفاً در برخی از محصولات پتروشیمی دیده می شود. به عنوان مثال تولید پلی پروپیلن با مشکلات متعددی مواجه است. اما پی وی سی که تولید مناسبی دارد، تنش خاصی هم در بازارش دیده نمی شود. البته باید یادآور شد که اقدامات موثری در در چند ماهه اخیر در حوزه تولید پی وی سی انجام گرفته که امروز به رفع تنش های آن کمک نموده است.

محتشمی پور همچنین اشاره کرد که در صورتی که برخی از محصولات پتروشیمی، جوابگوی نیاز و تقاضای بازار نباشند، حتما می بایست واردات آنها از کشورهای دیگر صورت گیرد و عدم ضروری بودن واردات در چنین مواردی رد می شود.

سامانه بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت که به منظور تخصیص سهمیه مواد اولیه پتروشیمی به تولیدکنندگان راه اندازی گردیده در یک سال اخیر شاهد تغییرات متعددی بوده و اعداد و ارقام غیر واقعی از آن حذف شده است. اما با این حال، هنوز هم ضعف در بازرسی سازمان های استانی وزارت صنعت، معدن و تجارت سبب شده که برخی از افراد اقدام به احتکار محصولات پتروشیمی نموده و همین امر بر کاهش تولید منجر می شود. در نتیجه نیاز بازار با میزان عرضه همحوانی نداشته و به ملتهب شدن بازار دامن می زند. پس لازم است که نظارت ها ی بیشتری از سوی مسئولان صورت گیرد و صرفاً خطای سیستمی تلقی نشود.

نسرین دلاور
1399/09/25
چرا قیمت جهانی مس، افزایش یافت؟

در انتهای سال میلادی جاری نوسانات قیمتی مس در سطح جهانی با روندی متفاوت نسبت به نوسانات قیمتی در ابتدای سال پیش رفت. شیوع و همه گیری ویروس کرونا همزمان با آغاز سال 2020 باعث شد که فعالیت واحدهای تولیدی کاهش یابد. از طرفی چین هم به عنوان بزرگترین مصرف کننده فلزات به خاطر همین بیماری، میزان تقاضایش تا حد قابل توجهی، کاهش پیدا کرد. در نتیجه قیمت این فلز رنگی و ارزشمند دچار افت شد. در حال حاضر که سال 2020 رو به اتمام است با وجود عدم غلبه بر این بیماری، شاهد افزایش آن هستیم. اما علت این امر چیست؟

یکی از دلایلی که بر افزایش قیمت مس اثرگذار است، ساخت خودرو‌های برقی می باشد که نیاز به فلزات مختلفی از جمله مس دارد. به طوری که نیاز این خودرو ها به مس در مقایسه با سایر خودروها، دو برابر می باشد. همچنین عمده کشورها به دنبال تولید انرژی پاک و بدون کربن هستند. این تصمیمات که عمدتاً به دنبال کاهش اثر تغییرات اقلیمی اتخاذ شده با هدف مصرف بیشتر انرژی‌های تجدیدپذیر است. تحقق این هدف نیاز به فلز مس را افزایش می دهد و طبق پیش بینی های انجام شده،تا 15 سال آینده، حدود یک تریلیون دلار سرمایه جهت تولید فلزات غیرآهنی از جمله مس و نیکل نیاز خواهد بود.

موارد مذکور به احتمال زیاد، اثرات بلند مدتی بر قیمت مس خواهند داشت. البته عوامل دیگری مانند کشف واکسن کرونا، کاهش قیمت دلار، کاهش موجودی مس بورس شانگ‌های و افزایش تقاضا، نیز به صورت کوتاه مدت، اخبار منفی در این حوزه را خنثی می کند. قطعاً با تداوم در افزایش قیمت این فلز، بعضی از معادن راکد نیز مجدداً راه اندازی خواهند شد و به افزایش تقاضا تا حدودی پاسخ خواهند داد.

نسرین دلاور
1399/09/08
متهم اصلی شرایط فعلی بورس چه کسی است؟

مدت زیادی است که سهامداران مختلف با تابلوهای قرمز بورس روبه رو شده اند. این وضعیت با هر تنش اقتصادی و غیر اقتصادی در داخل و خارج کشور، تداوم می یابد و موجب متضرر شدن افراد زیادی شده است. یکی از تحلیل گران، متهم اصلی این ریزش ها را بانک مرکزی می داند. در واقع تصمیم بانک مرکزی مبنی بر افزایش میزان سودهای بین بانکی چنین معضلی را ایجاد کرده است.

حدود یک سال پیش، بورس شرایط مطلوبی داشت. از این رو متقاضیان زیادی را جذب کرد. اما متاسفانه از مردادماه سال جاری، تغییرات منفی در آن رخ داد و تا به امروز ادامه یافت. یکی از فعالان در این حوزه می گوید دولت، مردم را برای سرمایه گذاری در بورس ترغیب و تشویق کرد اما بعد از آن دیگر مراقبتی از از این بازار بزرگ سرمایه نداشت. در واقع در را باز کرد تا مردم وارد شوند و بعد از آن همه را در داخل گرفتار کرد و تدبیری برای آن در نظر نگرفت.

در نیمه اول تیرماه، سیاست گذاری های بانک مرکزی به صورت ناگهانی تغییر کرد. چون قرار بود که سود بانکی ها کاهش یابد و در نتیجه دولت موفق شد منابع بسیاری از بازار از طریق فروش سهام و عرضه اولیه بگیرد. اما بانک مرکزی به خاطر بالا رفتن قیمت ارز، نرخ سودهای بین بانکی را از 8 به 23 درصد رساند و در نتیجه بورس به این شرایط، گرفتار شد. به عبارتی هزینه سرمایه و نرخ تنزیل در یک بازه زمانی کوتاه تغییر کرد، امری کاملاً نامتعارف در سراسر دنیا.

از حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در بورس 80 هزار میلیارد تومان آن توسط نهادهای رسمی از بازار خارج شد. افزایش نرخ سود هم از سوی دیگر، التهابات و تنش های موجود در بازار را دو چندان کرد و شاخص بورس را کاهش داد. ضرر 50 درصدی در بازار سرمایه نیاز به سود 100 درصدی دارد تا بتوان آن را جبران کرد. رسیدن به چنین سودی هم دشوار خواهد بود. به همین دلیل است که افراد زیادی، متضرر شده اند و این امر ناشی از عدم مدیریت صحیح می باشد.

نسرین دلاور
1399/08/22
بازار جهانی در انتظار اعلام نتایج انتخابات آمریکا

چند روزی است که رسانه های مختلف در سراسر جهان، از کشمکش های دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا و شمارش بخشی از آرای آنها صحبت می کنند. بسیاری از محصولات صنعتی و غیر صنعتی، منتظر اعلام رسمی این نتایج هستند تا بتوانند پیش بینی درستی از قیمت ها داشته باشند. اوج گیری شدیدتر کرونا همزمان با فصل سرما، بسیاری از بازارها را به حالت تعلیق درآورده و مشخص نشدن این نتایج نیز مزید بر علت شده است.

بازار طلا با تمام وجود این نوسانات را احساس کرده  و افزایش قیمت را تجربه نمود. اصولاً با مشخص شدن نتایج انتخابات، این قیمت دچار افت و کاهش می شود. نشریه «فایننشال ورلد» کاهش قیمت دلار را دلیل افزایش نرخ طلا بیان نموده و پیش بینی می کند که تا یک سال آینده این شرایط ادامه یابد. انتظار می رود بایدن نرخ دلار را به منظور کمک به اقتصاد آمریکا، کاهش دهد و طلا به عنوان منبعی برای حفظ ارزش دارایی ها در دنیا باقی بماند. به این ترتیب، طلا ارزش بیشتری پیدا می کند.

در مورد نفت، شرایط جالبی دیده نمی شود. چون هم دلار افت کرده و هم آمریکا از تنش های زیادی که ناشی از درگیری ترامپ و بایدن دو نامزد ریاست جمهوری این کشور است، رنج می برد. از طرفی کرونا هم میزان تقاضا برای خرید را به شدت کاهش داده است. با توجه به اینکه پروازهای بین المللی نیز در انتهای 2020 به احتمال زیاد کاهش می یابد، امیدی به افزایش قیمت نفت نخواهد بود. پیروزی بایدن نیز بر این کاهش قیمت قطعاً اثر مستقیمی خواهد داشت. چون بایدن قصد دارد سرمایه گذاری در صنعت نفت را به سمت سرمایه گذاری در زمینه انرژی های پاک سوق دهد.

اما در بازار فلزات چه خواهد گذشت؟ احتمالاً همان مسائل حوزه نفت در بازار فلزات هم خودنمایی کند. مسائلی همچون درگیری ها و تنش های داخلی در آمریکا، کرونا و تعطیلی واحدهای مختلف و در نتیجه کاهش حجم تقاضا به افت قیمت فلزات مختلف به ویژه فولاد و مس منجر می شود. هر چند که دوام زیادی نخواهد داشت. چون اگر بایدن به عنوان فرد منتخب معرفی شود و به وعده های خود مبنی بر اجرای طرح های توسعه زیر ساختی عمل کند، تقاضا برای مس، فولاد، نیکل و سایر فلزات اساسی بالا می رود و در نتیجه قیمت آنها رشد خواهد کرد.

نسرین دلاور
1399/08/17
چالش ها و معضلات صنعت پلیمر

صنعت پلیمر، این روزها با مشکلات و معضلات مختلفی دست و پنجه نرم می کند. کمبود مواد اولیه در رأس این مشکلات قرار دارد که طبیعتاً صنایع پتروشیمی در این موضوع دخیل هستند. چرا که خوراک این صنعت، مواد پتروشیمی می باشد.

از طرفی صنعت پلیمر که خود از تنوع و گستردگی بسیار بالایی برخوردار است، کامل کننده ارزش صنعت پتروشیمی بوده و اشتغالزایی آن هم نسبت به صنایع پتروشیمی، نفت و ... خیلی بیشتراست. به همین خاطر نباید اجازه داد که مشکلاتی مانند کمبود مواد اولیه چرخ این صنعت را از حرکت باز دارد.

متأسفانه افزایش نرخ دلار بهانه ای شده که در کنار افزایش قیمت های این مواد اولیه، منجر به سوءاستفاده و سوداگری در این بازار شود و به قول معرف، سودجویان از آب گل آلود آن ماهی می گیرند. از طرفی دولت مقرر کرد که عرضه این مواد در بورس کالا انجام گیرد تا دست دلالان از آنها کوتاه شود. اما از قرار معلوم آن بخش از موادی که خارج از بورس عرضه می گردند، زمینه را برای افزایش قیمت ها فراهم می کنند که این معضل نیز همچون چوبی لای چرخ صنعت پلیمر شده است.

سعید ترکمان، رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در این خصوص بیان کرد که واسطه های فروش، به عنوان بزرگترین عامل ایجاد رقابت در بازار بورس و در نتیجه صعود قیمت ها هستند. وی وجود مؤلفه های متعدد و نوسانات روزانه و ناهمگون در اقتصاد کلان را سبب سردرگمی واحدهای تولیدی به ویژه در حوزه پلیمر دانست.

ترکمان همچنین افزود: با استفاده از تجارب سایر کشورهای پیشتاز در این زمینه می توان به الگوی مناسبی برای مدیریت هزینه ها و همین طور حل مشکلات و معضلات موجود رسید. مرتفع سازی این مشکلات، در بازه کوتاه مدت ممکن نیست و نیازمند ساختاری است که با برطرف نمودن موانع بتوان این مسیر را طی کرد.

وی به تجارب تلخ صنعت پلیمر در سال 97 نیز اشاره کرد که پلی پروپیلن با ارز 4200 تومانی ‌شد و حدود 5 هزار تومان در بورس فروخته می شد. اما شرایط به حدی بحرانی بود که تولیدکنندگان مجبور به خرید مواد با قیمت 20 هزار تومان شدند.

عدم توسعه صنایع پلیمری در مقایسه با صنایع پتروشیمی هم موضوع دیگری است که رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران به آن اشاره کرد. به نحوی که صنایع پتروشیمی تقریباً بین 63 تا 67 میلیون تن، ظرفیت دارد. در حالیکه این رقم برای صنعت پلیمر بین 6.5 تا 7 میلیون تن بوده که معمولاً نصف محصولات تولیدی در داخل مصرف و ما بقی آن به کشورهای دیگر صادر می شود. به رغم ارزش افزوده و فرصت اشتغالزایی آن، سیاست های کلان دولت در جهت تکمیل زنجیره پایین دستی نبوده است.

با توجه به برخی از هزینه‌های پتروشیمی‌ها بر حسب دلار، آنها معتقدند که باید صادرات در این صنایع برقرار باشد. در حال حاضر نیز 50 درصد از تولیدات پتروشیمی که در صنعت پلیمر به کار می رود، صادر می شود. مواد اولیه ای که پلیمر سازان نیاز دارند با قیمت فوب خلیچ فارس صادر شده که مجدداً برای خرید آنها با قیمت هایی بین 60 تا 70 درصد، بالاتر از فوب خلیج فارس،رقابت شدید ایجاد می شود و تولیدکنندگان داخلی مجبورند از بازار آزاد و با قیمت های بالاتر این مواد را تهیه کنند.

واسطه های فروش و دلالان در بازار بورس نیز راه پیدا کرده و با خرید مواد اولیه، آنها را با قیمت های بالا به تولید کنندگان می فروشند. در نهایت مصرف کننده نهایی، مجبور به خرید محصول با قیمت های افزایشی می باشد. واحدهای تولیدی پایین دست پتروشیمی هم مزیت صادراتی شان را از دست می دهند.  

ترکمان در ادامه بیان داشت که عدم وجود رقابت در قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها و قراردادهای بلند مدت آنها برای تامین مواد اولیه، نوسانات قیمتی زیادی برای آنها به دنبال ندارد. در حالی که در صنایع پلیمری و پایین دستی عرضه و تقاضا قیمت ها را رقم می زند.

بر اساس قانون بهبود فضای کسب و کار، مواد اولیه‌ای که قرار است صادر شوند،  الزاماً می بایست در بورس، عرضه گردند و در صورت عدم تقاضا بای آن تا سه مرتبه، امکان صادرات برای آن ها وجود خواهد داشت. اما واقعیت آن است که پتروشیمی ها محصولات خود را به صورت متناوب در زمان کوتاه سه مرتبه عرضه می کنند. پلیمری ها نیز در زمان نیاز و بر حسب ظرفیت خود اقدام به خرید می کنند و طبیعتاً در فرصت کم، مواد اولیه آنها تمام نمی شود. به این ترتیب، پتروشیمی ها اقدام به صادرات محصولات خود می کنند.

برای مثال، از 10 تن محصول عرضه شده در بورس توسط پتروشیمی، 6 تن خریداری می شود و 4 تن باقی می ماند. مجدداً در هفته بعد به رغم تامین نیاز صنایع پایین دستی، 10 تن دیگر عرضه می گردد و پر واضح است که بدون تقاضا باقی می ماند. علاوه بر این، دلالان از کد بورسی تولیدکنندگان واحدهای غیر فعال استفاده و اقدام به خرید در بورس نموده و در نتیجه، جو رقابتی ناسالمی را ایجاد می کنند.

ترکمان شفافیت در توزیع مواد اولیه را کلیدی برای حل این مشکل بیان کرد. با این شفاف سازی ها و کوتاه شدن دست دلالان از بازار، ایران می تواند به رکوردهای بالایی در زمینه صادرات مواد پلیمری برسد و از 3.3 میلیون تن در سال به ارقام بالاتری دست یابد. همان طور که کشورهایی مانند ترکیه و آلمان بدون بهره مندی از مواد اولیه پتروشیمی، توانسته اند در صادرات مواد پلیمری رتبه های بالایی را به خود اختصاص دهند.

نسرین دلاور
1399/07/30
پیش بینی قیمت فلزات با روی کار آمدن جو بایدن

پیش بینی قیمت فلزات با روی کار آمدن جو بایدن

تقریباً برای همه کاملاً واضح و روشن است که هر تغییری در آمریکا، می تواند تغییراتی در اقتصاد کل جهان ایجاد نماید. در حال حاضر نیز یکی از رویدادهای مهم این کشور یعنی انتخابات ریاست جمهوری در پیش است که تا چند روز آتی برگزار خواهد شد. ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا و جو بایدن، دو رقیب این میدان هستند. بی شک تغییر در مدیریت و روی کار آمدن هر یک از آنها  می تواند بخش های مختلف به ویژه اقتصاد را تحت تأثیرات متفاوتی قرار دهد.

بازار فلزات از جمله بازارهایی است که نقش کلیدی در اقتصاد ایفا می کنند و به دنبال این تغییرات، تغییر خواهد کرد. ماده ۲۳۲ تعرفه‌گذاری بر واردات فولاد و آلومینیوم که در دولت کنونی آمریکا اجرایی گردیده است، می تواند با روی کار آمدن جو بایدن، تحولات مختلفی را تجربه کند. تحلیل گران اقتصادی معتقدند که تغییرات در برنامه فعلی تجارت این کشور، به شکل ناگهانی رخ نمی دهد. در واقع جو بایدن چنین اقدامی مبنی بر لغو تعرفه گذاری یا اصلاحات آن نخواهد کرد.

یکی از کارشناسان بیان می کند احتمال تغییر تعرفه ها خیلی بیشتر از احتمال حذف کامل آنها می باشد. زیرا خود دموکرات ها نیز در قوانین خود با چنین موضوعی مخالف هستند. بایدن سعی خواهد کرد که این تعرفه ها و عوارض را منطقی تر نماید.

علاوه بر این پیش بینی می شود به کرسی نشستن نامزد حزب دموکرات منجر به اقدامات قانون‌گذارانه شده که محوریت آنها را تغییر ماده 232 تشکیل می دهد. یعنی با اعمال محدودیت‌های زمانی و یا تأیید کنگره برای یک حد خاص، انجام می شود. این نوع اقدامات در کنترل تعرفه گذاری مؤثر خواهد بود و به این ترتیب هر رئیس جمهور که بخواهد سلیقه شخصی خود را در این زمینه اعمال کند، با محدودیت های بیشتری مواجه می گردد.

یکی دیگر از کارشناسان می گوید بایدن باید تأثیر حذف تعرفه‌ ها را در ابتدا بررسی کند و به موازات آن طراحی این ماده را ارزیابی نماید. وی تعرفه ها را به عنوان عاملی جهت ایجاد فاصله با شرکای تجاری آمریکا دانست و بر ضرورت پیگیری این مسئله تأکید ویژه دارد. بازخورد و واکنش های گروه‌های صنعتی نیز می تواند بایدن را در اصطلاح این ماده مرتبط با تعرفه گذاری کمک کند. این کارشناس احتمال لغو تعرفه ها را بالا پیش بینی کرد و افزود: قطعاً مخالفان و موافقان متعددی در این زمینه وجود خواهد داشت.

اما کارشناسان می گویند با انتخاب مجدد ترامپ به عنوان ریاست جمهور، تغییری در رویه کنونی رخ نخواهد داد. وزارت بازرگانی آمریکا در هفته قبل بیان کرد که ورق آلیاژی آلومینیوم را از 18 کشور (یونان، هند، عمان، رومانی، صربستان، اسپانیا ، مصر اسلوونی، بحرین، آلمان برزیل، کرواسی، آفریقای جنوبی، اندونزی، ایتالیا، کره جنوبی، تایوان و ترکیه) با قیمت هایی که در بازار داخلی آمریکا، تأثیر منفی داشته، خریداری کردند.

نسرین دلاور
1399/07/24
افت شمش فولاد، صرفاً به نفع دلالان

بررسی معاملات بورس و قیمت های فولاد در هفته گذشته، حکایت از افت قیمت شمش فولاد دارد. خبری که انتظار می رود، مصرف کنندگان را بهره مند سازد. اما متاسفانه نفع این کاهش قیمت به مردم نرسید و همچنان محصولات نهایی به ویژه میلگرد با قیمت بالا عرضه گردید.

رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، تاکید ویژه ای برای کاهش قیمت شمش فولادی داشته و نمود آن در در معاملات اخیر بورس دیده شد. اما پر واضح است که تا زمانی که قیمت محصول نهایی، کاهش نیابد، منفعتی برای مردم و مصرف کنندگان نخواهد داشت. چرا که متاسفانه در این عرصه نیز دلالان و واسطه ها که خود را حامی حقوق مصرف کننده معرفی می کنند، صرفاً منافع شخصی خود را در نظر گرفته اند.

نوردکاران حتی حاضر به کاهش محصولات خود به اندازه کاهش قیمت شمش فولادی نشدند. فولادسازان که بالغ بر 82 هزار تن شمش های فولادی را با 15 درصد کاهش قیمت نسبت به قیمت های قبلی عرضه کردند، سعی در حمایت از مصرف کننده داشتند و طبیعتاً می بایست با نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت قیمت محصولات آن از جمله میلگرد نیز کاهش یابد. در حالی که تنها 400 تومان کاهش قیمت در آنها دیده شد. یعنی 1100 تومان کمتر از افت قیمت شمش.

این اتفاقات نشان می دهد، ارزانی شمش فولادی بدون نظارت مسئولین، تلاش بی ثمری است که فقط دلالان و واسطه های فروش از آن بهره مند می شوند. نوردکارانی که اقدام به خرید شمش مورد نیاز خود از طریق بورس نموده اند، تنها 35 درصد از آن را در قالب محصولات مختلف، عرضه کردند. در مقایسه با 77 هزار تن شمش عرضه شده، 27 هزار تن میلگرد آن هم با قیمت 15 درصدی در بورس ارائه گردید.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز در این رابطه به منظور تنظیم بازار محصولات فولادی عنوان کرد: این پروسه می بایست از محصولات نهایی آغاز شود و به مرور به مواد اولیه آن برسد. زیرا اگر به این شکل انجام نشود، نتیجه ای حاصل نخواهد شد.

نسرین دلاور
1399/07/19
قرمز شدن شاخص بورس در ایران و جهان

مدتی است که بازار بورس، با التهابات زیادی مواجه شده و جهت منفی و نزولی را در پیش گرفته است. این امر موجب القا تنش و اضطراب بسیار زیادی در جامعه گردیده، چرا که اخیراً با حاکمیت فشارهای اقتصادی بر فضای جامعه، این تصور ایجاد شد که بورس بهترین راه برای سرمایه گذاری است و می تواند راهکاری برای رهایی از این شرایط اقتصادی خواهد بود. از این رو برخی از افراد، دارایی خود را به پول نقد تبدیل کرده و آن را در این بازار سرمایه گذاری نمودند. اکنون بروز چنین اتفاقی، آنها را به بن بست رسانده است.

 آخرین اخبار این بازار مربوط به روز سه شنبه مورخ هشتم مهرماه 1399 حکایت از افت 23 هزار واحدی دارد و آن را به یک میلیون و 492 هزار واحد رساند. نمادهای معاملاتی مربوط به شرکت های مطرحی مانند شرکت‌ ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان و همچنین صنایع پتروشیمی خلیج فارس بیشترین اثرات منفی را تجربه کردند. البته برخی شرکت های پتروشیمی مانع از تداوم این افت در روز گذشته شدند.

شاخص‌ های اصلی بورس هم منفی بود. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) افت 6038 واحدی و شاخص کل (هم وزن) افت 3863 واحدی را تجربه کردند. شاخص های قیمت (هم وزن)، آزاد شناور، شاخص های بازار اول و دوم به ترتیب 2531، 36811، 27154 و 5077 واحد افت داشتند.

افت شاخص بورس نه تنها در کشور ما بلکه در سطح جهان دیده می شود. در سه ماهه سوم سال 2020، رشد منفی اقتصاد جهانی کمتر شد اما در مجموع، نتایج چندان جالبی نداشته و انتظارات را برآورده نساخته است. به عنوان مثال در آمریکا هر سه شاخص اصلی بورسی در وال استریت نسبت به روز قبل خود منفی بوده و 0.23 درصد کاهش در شاخص داوجونز ایدانستریال اوریج رخ داد و آن را به ۲۷ هزار و  ۵۲۰.۴۱ واحد رساند. همچنین اس اند پی ۵۰۰ تا سطح ۳۳۴۳.۱۳ واحدی تنزل یافت. ریزش در شاخص نزدک کامپوزیت به عنوان یکی دیگر از شاخص های مهم آمریکا نیز گزارش شده است.

در بورس‌های اروپایی، شاخص های فوتسی ۱۰۰ بورس لندن و دکس ۳۰ بورس فرانکفورت در آلمان به ترتیب 1.11 و 1.59درصد افت داشته و شاخص کک پاریس، نیز با 0.23 کاهش بسته شد.

اقتصاددانان، بیکاری و بازار کار را از مهمترین نگرانی های جامعه عنوان می کنند و بر این باورند تداوم این شرایط، مانع از سرمایه گذاری و احیای کامل مخارج مصرفی می شود. باقی ماندن جریان سرمایه های جدید در سطوح پایین فعلی، بانک های مرکزی را به خاطر مشکلات نقدینگی، مجبور به تزریق سنگین به بازار خواهد نمود. این امر، تورم و نرخ بهره ها را بالا می برد.

با توجه به اینکه پیش بینی می شود، با آغاز فصول سرد، بیماری کرونا، شدت بگیرد و هیچ یک از کشورها تا کنون برای مقابله با آن، راهکاری پیدا نکرده اند. از طرفی موج سوم این ویروس خانمان سوز نیز به دور از انتظار نیست و قرنطینه سراسری، کسب و کارها را تعطیل و اوضاع اقتصادی را با وخامت بیشتر مواجه خواهد ساخت. همه این اتفاقات بر منفی شدن شاخص بورس جهانی اثرگذار بوده خواهد بود و نتایجی را به بار آورده که اعتماد افراد را برای سرمایه گذاری در این بازار  می کاهد.

نسرین دلاور
1399/07/09
هیجانات بازار فولاد از کجا نشأت می گیرد؟

هر چند که نوسانات و افت و خیز های قیمتی جزو لاینفک بازار به شمار می رود، اما در بازار فولاد، این نوسانات از اعتدال گذشته و تبدیل به هیجاناتی کاذب و مخرب شده است. در بررسی علل این امر به دو عامل اصلی خواهیم رسید. اولین عامل، پیش خرید آهن آلات توسط افرادی خاص و انبار آنها برای فروش با قیمت های بالاتر می باشد. متاسفانه این موضوع در بازار محصولات متنوعی همچون سکه، لوازم خانگی و حتی در شرایط کنونی لوازم بهداشتی هم دیده می شود. زمانی که حتی ماسک را برای افزایش قیمتش، احتکار می کنند، در مورد محصولات صنعتی همچون فولاد، جای تعجبی باقی نمی ماند.

پیش خرید و احتکار، قیمت محصولات فولادی مانند میلگرد را تا صد درصد افزایش داده است. به این شکل، کل پیکره صنایع پایین دستی را برای تامین مواد اولیه تحت الشعاع قرار می دهد و عیناً مشابه غده های چرکین، بافت های اقتصادی کشور را مختل می سازد. به نحوی که درمانی هم برای آن یافت نمی شود. تحلیل گران بیان می کنند که این افزایش قیمت، می تواند اثر پروانه ای بر سایر بازار ها داشته باشد. افزایش قیمت نهایی محصولات فولادی مختلف و افزایش تورم، نمود عینی چنین مشکلی است.

ارز دو نرخی نیز به عنوان یک تیشه بر ریشه بازار فولاد شناخته می شود و با روندی که در پیش گرفته است، احتمال اثرگذاری بر بازار بسیاری از کالا ها به دور از انتظار نیست. زیرا فولاد قدرت نقدشوندگی بالایی دارد. از طرفی در کشور ما، محصولات فولادی نقش اساسی را در اقتصاد بازی می کنند. نوسان نرخ آزادانه و نقدینگی بالا باعث ایجاد بستری برای تبدیل نقدینگی به کالا گردیده است.

علاوه بر این، قیمت میلگرد هم به عنوان یک شاخص برای بازار فولاد بوده و ارتباط تنگاتنگی با شاخص اوراق بورس بهادار دارد. به همین دلیل است که به‌ عنوان سیگنال پیش‌ نگر مورد استفاده قرار می گیرد و با افزایش قیمت آن، ایجاد تورم بالا کاملاً محتمل است.

 رشد 62 درصدی نرخ ارز نیمایی و همچنین افزایش 79 درصدی قیمت نرخ ارز آزاد در بازه زمانی شش ماهه نخست سال، منجر به رشد 100 درصدی قیمت میلگرد شد. به طوری که قیمت آن از 5900 تومان به ازای هر کیلوگرم به 12300 تومان رسید. در همین بازه زمانی، 127 درصد افزایش قیمت در شمش فولاد رخ داده و از 3600 تومان به 8200 تومان برای هر کیلوگرم رسید.

 نکته دیگری که باید مورد اشاره قرار گیرد، ناتوانی در بالا بردن میزان عرضه فولاد در بازار است. در شش ماه نخست سال جاری ۶ میلیون و ۴۱۰ هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس عرضه گردید. سال قبل این مقدار برابر با ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تن بود. به این ترتیب حدود 68 درصد افزایش داشته است. اما با وجود این افزایش عرضه، تقاضا نیز به موازات آن افزایش یافت. میزان تقاضا به ترتیب در نیمه نخست سال گذشته و امسال برابر با ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تن و ۹ میلیون و ۲۸۰ هزار تن بود.

این رشد تقاضا به خاطر بهبو شرایط بازار فولاد نمی باشد. زیرا شیوع کرونا هم اجرای پروژه های بسیاری را به تعویق انداخت و هم مانع از صادرات این محصولات فولادی شد. در نتیجه افزایش تقاضا به معنی افزایش نیاز داخل و صادرات نبوده و حکایت از دست های پشت پرده برای خرید مازاد بر نیاز و صرفاً احتکار و گران فروشی آنها دارد.

نسرین دلاور
1399/07/07
صادرات، کلیدی برای اقتصاد کشور یا قفلی برای آن؟

تحریم ها، گرانی، شیوع کرونا، منازعات سیاسی و بسیاری از مسائل و تنش های دیگر صنایع مختلف کشور را تحت تاثیر قرار داده است. صنایع فولادی از جمله صنایعی هستند که به نوبه خود بار زیادی از صنعت کشور را به دوش می کشد. اما متأسفانه خبرها حاکی از مشکلات این صنعت در حوزه تامین مواد اولیه است. کارشناسان و تحلیل گران، تدوین برنامه ای جامع برای این صنعت مادر را الزامی می دانند. ذوب آهن اصفهان که از پیشتازان این عرصه می باشد، نیز با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می کند و حجم بسیار عظیمی از سرمایه، به خاطر کمبود مواد اولیه، بلا استفاده مانده است.

مدیرعامل این شرکت نیز در مجمع عمومی عادی سالیانه که در تیرماه سال جاری برگزار گردید از این مشکل خبر داد و عنوان کرد جلوگیری از خام فروشی با اعمال نظارت های بیش از پیش وزرات صنعت، معدن و تجارت می تواند این مشکل را مرتفع سازد. هرچند که صادرات سنگ های معدنی تا حدی کاهش یافته اما مشکل دیگری نیز رونق و پویایی این شرکت را تهدید می کند و آن مربوط به تعجیل معادن و تبدیل سنگ آهن به کنسانتره و گندله است. این کار صرفه اقتصادی بیشتری برای تولیدکنندگان دارد.

بنابراین همیشه صادرات، موجب مشکل گشایی اقتصادی نخواهد بود. چرا که با خام فروشی و صادرات مواد اولیه، چرخ صنعت داخلی نمی چرخد و تبعات مختلفی از جمله بیکاری را به دنبال خواهد داشت. عدم تولید داخلی با وابستگی به سایر کشورها برابر بوده و با واردات محصولات مختلف صنعتی از سایر کشورها، ارز زیادی از کشور خارج می شود. بنابراین هزینه های ناشی از این صادرات نسبت به درآمد حاصل از آن بیشتر خواهد بود.

سرپرست سابق وزارت صنعت معدن و تجارت، مدرس خیابانی، وعده هایی مبنی بر ممنوعیت صادرات سنگ های معدنی را به فولادسازان می داد، اما از آنجایی که نتوانست رأی اعتماد را از مجلس بگیرد، با کنار رفتن از سمت خود، .عده هایش نیز با خودش کنار رفتند و همچنان ذوب آهن اصفهان، بابت تامین مواد اولیه برای راه اندازی کوره شماره یک نگران است.

محمدجعفر صالحی، معاون خرید شرکت ذوب آهن اصفهان نیز از آگهی فراخوان این شرکت برای شناسایی تامین کنندگان کنسانتره زغال سنگ، برای واحد پی سی آی، پروژه تزریق پودر زغال برای کوره های ۲ و ۳ ذوب آهن خبر داد. همچنین مدیریت وزارت صمت، بدون حضور وزیر را از مشکلات این بخش عنوان کرد.

وی همچنین نوسانات قیمتی را آفتی برای ذوب آهن عنوان نمود که آرامش را از آن گرفته است به نحوی که نه بهره بردار و نه مصرف کننده، تکلیف خود را می دانند. علاوه بر این، صادرات ار زقبای اصلی ذوب آهن بوده و به دلیل اینکه از لحاظ اقتصادی برای تولیدکنندگان مقرون به صرفه تر است، دغده ای برای تامین نیاز داخل نخواهند داشت. صالحی استفاده از مواد اولیه ای که در حاضر موجود است برای هر سه کوره شماره یک، دو و سه را صرفاً اتلاف وقت و سرمایه و انرژی خواند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان در این خصوص گفت: عدم آینده نگری و کوتاهی فولادی ها برای تامین مواد اولیه در سال های گذشته مثلا 10 سال قبل، دلیل مشکلی است که امروز با آن مواجه هستند.

قاضی عسگر، بهره برداری از معادن داخلی و افزایش استخراج از آنها را راهکاری برای حل این مشکل عنوان کرد. اصلاح و ایجاد تغییرات دانه بندی آنها نیز در دستور کار قرار دارد. برای این کار، از مراکز دانشگاهی و محققین می توان کمک گرفت.

علی بختیار نماینده سابق شهرستان های گپایگان و خوانسار نیز خام فروشی را بلای جان کشور دانست و تکرار اشتباه در صنعت نفت و گاز را برای صنعت فولاد نادرست خواند. چرا که در سال های آتی، مشکلات بیشتری ایجاد خواهد کرد. همچنین ضرورت سیاست گذاری دولت به منظور مهیا نمودن شرایط برای سرمایه گذاری بخش خصوصی را راه حلی برای برون رفت از وضعیت فعلی برشمرد. رقابت دولت با بخش خصوصی، سبب عدم حمایت از این بخش می شود، در حالیکه این رویه درست نیست.

نسرین دلاور
1399/07/02
آیا کمبود کاغذ دلیل کمبود سفته است؟

این روزها اگر پای درد دل متقاضیان خرید سفته بنشینیم سر صحبت هایی باز می شود که از رفت و آمدهای مکرر آنها به شعب مختلف بانک برای تهیه سفته حکایت دارد و در بسیاری موارد هم مجبورند دست خالی برگردند. جالب تر آنکه آدرس دکه هایی به متقاضیان داده می شود که با قیمت چندین برابری می توان آنها را به تعداد دلخواه خریداری نمود.

حال با این تفاسیر، آیا واقعاً کمبود کاغذ، علت اصلی نایاب شدن آن است؟ سفته الکترونیکی چه نقشی دارد؟ افزایش تقاضا برای وام هم می تواند در این معضل نقش داشته باشد؟

وقتی در پایتخت، شعب بانک ملی به استثنای شعبه فردوسی اعلام می کنند که سفته ندارند و به هر شخص آن هم با در دست داشتن کارت ملی تا سقف 150 میلیون تومان سفته می دهند، احتمالاً در این میان مشکلی اساسی به وجود آمده است. خشم متقاضیان و خریداران را در فضای مجازی به وضوح می توان مشاهده کرد.

با بررسی این موضوع مشاهده می شود که کمبود کاغد نمی تواند دلیل و یا لااقل دلیل اصلی این ماجرا باشد. از ابتدای مردادماه 99 توافقنامه ای مبنی بر استفاده از سفته های الکترونیکی، بین سازمان مالیاتی خزانه داری کل کشور و بانک ملی امضا شد. البته این موضوع برای تسهیلات کرونا بود. بر اساس توافقنامه فوق مقرر گردید این نسخه های الکترونیک تنها به صورت آزمایشی و به صورت 12 و 17 میلیون تومانی تولید و در اختیار بنگاه های اقتصادی قرار گیرند.

هر چند که جلوگیری از ازدحام جمعیت در روزهای ابتدایی شیوع کرونا، هدف این امر بود اما این روزها، مشکلی جدی را ایجاد نموده که نارضایتی های بسیاری را به دنبال داشته است. کارشناسان اقصادی می گویند، با توجه به نزول بیش از اندازه ارزش پول ایران، مبالغ وام های مورد تقاضا افزایش یافته اند که مسلماً سفته های بیش تری هم می طلبد.

بانک مرکزی از افزایش حدود 35 درصدی فروش سفته در 5 ماهه نخست سال در تهران خبر می دهد که با تحلیل این اخبار درمی یابیم برخی از افراد قصد سوداگری در این بازار و فروش سفته با قیمت بالا را دارند.

نسرین دلاور
1399/06/29
153 مورد
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی