تحلیل بازار ایران ضایعات

از سرگیری معاملات اسلب فولادی در بورس کالا

اسلب یکی از مقاطع فولادی مورد استفاده در تولید ورق و لوله است. بزرگترین تولیدکنندگان اسلب در کشور فولاد خوزستان، فولاد مبارکه و فولاد هرمزگان است. از آنجایی که حجم مصرف کننده برای استفاده از این ماده اولیه کم است لذا تولید اسلب فولادی به صورت محدود انجام می شود. تنها مصرف کننده اسلب فولادی تولیدکنندگان ورق گرم هستند که شامل تعداد محدودی می شوند. مصرف کنندگان اسلب با تامین نقدینگی دست و پنجه نرم می کردند و توانایی خرید از بورس کالا را نداشتند. در این مواقع واسطه ای از بورس کالا خرید می کرد و به تولیدکننده تحویل می داد و در ازای آن ورق گرم تحویل می گرفت. لذا برای جلوگیری از این دست اقدامات از سال 97 انجام معاملات اسلب به علت محدودیت تولید از بورس کالا خارج شده و در بازار آزاد انجام می شد.

این تصمیم بر بازار ورق فولادی ضربه بدی وارد آورد و انواع رانت ها و افزایش شدید قیمت ها را در پی داشت زیرا ساز و کار معاملاتی اسلب شفافیت لازم را نداشت. کمبود ماده اولیه تولید ورق فولادی، واردات این محصول را تا 4 میلیون تن افزایش داد به طوریکه در چهار ماه ابتدایی سال 99 نیازی به واردات دوباره ورق فولادی نبود و در این مدت نیز واردات این محصول صورت نگرفت و به صفر رسید. اما کمبود مواد اولیه تولید ورق گرم فولادی در داخل زمینه افزایش واردات این محصول را فراهم نمود و در نتیجه باید برای رفع این مشکل در شرایط تحریم فعلی فکری می شد.

اوضاع نابسامان ورق های فولادی انجمن تولیدکنندگان فولاد را بر آن داشت تا با نوشتن نامه ای به معاون و صنایع معدنی وزارت صمت خواستار تامین اسلب مورد نیاز جهت تولید ورق گرم کارخانه ها شوند. این طرح در حال حاضر اجرایی شد.

چندی پیش خبرعرضه مجدد اسلب در بورس کالا شنیده شد و هفته اخیر شاهد عرضه 80 هزار تن اسلب فولاد هرمزگان، 47 هزار تن فولاد خوزستان و 40 هزار تن فولاد مبارکه بودیم که با استقبال چندانی همراه نبود و میزان تقاضای آن در بورس کالا نیز کم بود و تنها شاهد معامله 38 هزار و 500 تن اسلب فولادی در بورس کالا بودیم.

اما عرضه مجدد اسلب در بورس کالا مزایایی دارد:

 • با عرضه دوباره اسلب در بورس کالا شاهد شفافیت معاملات انجام شده در این زمینه خواهیم بود و کشف قیمت واقعی اسلب فولادی انجام خواهد شد.
 • عرضه اسلب در بورس کالا نظارت بر عرضه و میزان تقاضای این مقطع فولادی را بیشتر کرده و معاملات آن در چارچوب قوی تری اتفاق خواهد افتاد.

طی بخشنامه ای در خصوص عرضه اسلب فولادی در بورس کالا منتشر شده است نوشته شده هرگونه عدم عرضه اسلب فولادی در بورس کالا، عرضه خارج از شبکه و اخلال در نظم  ثبات اقتصادی قلمداد می شود و شرکت های تولیدی ورق گرم برای تامین مواد اولیه خود باید آن را فقط در بورس کالا خریداری نمایند. همچنین کارخانجات تولیدکننده ورق گرم موظف اند معادل 95 درصد از اسلب خریداری شده خود را در بورس کالا عرضه نمایند. در نتیجه می توان قانون مذکور را یکی از مهمترین علل عدم استقبال تولیدکنندگان از خرید اسلب فولادی از بورس کالا دانست.

مریم ناطقی
2 روز پیش
قیمت جهانی طلا و مس تحت تاثیر ویروس کرونا

هر کشوری برای افزایش سرمایه از ابزارهای مختلفی استفاده می کند. خرید طلا و دلار از مهمترین منابع سرمایه گذاری مردم و دولت ها محسوب می شود. به دنبال شیوع ویروس کرونا شاخص بورس جهانی نیز ریزشی شد و دولتمردان و سرمایه گذاران برای حفظ ارزش پول خود، سرمایه هایشان را از بورس خارج کردند. پربازده ترین بازار در آن زمان طلا بود که به عنوان یک کالای استراتژیک جهت سرمایه گذاری استفاده می شد. لذا شاهد سرازیر شدن حجم پول به بازار طلا بودیم و قیمت طلای جهانی شاهد رشد بی سابقه ای بود.

از طرفی شاخص بورس با محدود شدن ویروس تا اندازه کمی به جریان افتاد و رشد کرد اما رونق و استقبال چند سال قبل خود را از دست داد و سرمایه گذاری در آن با ترس و لرز صورت گرفت. در نتیجه رشد قابل توجهی در شاخص بورس آمریکا اتفاق نیفتاد.

اتفاق جدیدی که ویروس کرونا آن را رقم زد این بود که رابطه معکوس بین طلا و مس از بین رفت. اما سوالی که به ذهن برسد این است که چرا رابطه بین قیمت جهانی طلا و مس معکوس است؟

در اینجا مجموعه عواملی که بر قیمت جهانی طلا و مس تاثیر می گذارد گردآوری شده است:  

 • تغییرات نرخ بهره
 • شاخص های اقتصاد کلان
 • آربیتراژ (اختلاف) قیمتی
 • تغییرات نرخ ارز
 • افزایش قیمت نفت
 • کمبود عرضه فلز مس
 • میزان مصرف فلز مس در چین

برخی از این عوامل در شرایط رکود دچار نوسان شده و به طور مستقیم بر قیمت جهانی مس و طلا تاثیر می گذارند.

در پی شیوع ویروس کرونا افت شدید قیمت نفت، کاهش موجودی انبارهای مس در بورس فلزات لندن، کاهش شاخص دلار، کاهش مصرف فلز سرخ در چین و... از جمله عوامل تاثیرگذار بر کاهش قیمت جهانی مس بودند. به طوریکه مس پایین ترین قیمت در 30 ماهه گذشته خود را تجربه کرد.  

از طرفی دلار نیز جذابیت خود را از دست داد و قیمت جهانی طلا با صف های طولانی خرید آن بالا رفت. در نتیجه رابطه معکوس بین قیمت جهانی طلا و مس اینگونه تحلیل می شود.

اما اخیرا شاهد رابطه مستقیم این دو فلز هستیم. اما چه پارامتری این تغییر را رقم زد؟

به دنبال کنترل شیوع ویروس کرونا در چین و از سرگیری فعالیت های اقتصادی در این کشور، تقاضا پیرامون فلز مس افزایش یافت. اما بزرگترین معادن استخراج فلز مس -شیلی و پرو- با ظرفیت محدود مشغول به فعالیت بودند. در همین زمان با افزایش تقاضا نسبت به عرضه شاهد اوج گیری دوباره قیمت جهانی مس در بورس فلزات لندن بودیم. به گزارش گروه خدمات مالی و بانکداری سیتی گروپ، تقاضای مس در چین با رشد 5.5 درصدی روبه رو شد که این میزان رشد در مقایسه با مدت مشابه پارسال رکورد محسوب می شود.

در حال حاضر دولت آمریکا با کاهش نرخ بهره سعی در افزایش فعالیت اقتصادی به خصوص در بخش فلزات پایه دارد. در نتیجه تا چند ماه آینده نرخ بهره بانک های آمریکا افزایش پیدا نخواهد کرد. بنابراین کاهش نرخ بهره، کاهش عرضه، افزایش تقاضای مس در چین از جمله عواملی هستند که منجر به رشد دوباره قیمت فلز مس در بورس فلزات لندن شدند. هم اکنون هر تن شمش مس 6441 دلار در بورس لندن معامله می شود.

مریم ناطقی
4 روز پیش
چالش های پیش روی صنعت آلومینیوم

صنعت آلومینیوم در ایران و جهان یکی از صنایع پرکاربردی است که همواره با چالش های فراوانی روبه بوده است. ایران به دلیل قرار گرفتن در یک موقعیت استراتژیک و با دارا بودن منابع غنی همواره یکی از گزینه های تحریم برای کشورهای آمریکایی تلقی می شده است. از طرفی ذخایر آلومینیوم موجود در ایران و فراهم بودن انرژی های مورد نیاز برای فراوری این فلز از مزیت های رقابتی ایران نسبت به کشورهای دیگر محسوب می شود. به همین خاطر است که دولت آمریکا لیست بلندبالایی از تحریم های حوزه آلومینیوم و آلیاژهای آن را برای ایران فراهم نموده است.

با این حال ایران هنوز نتوانسته با تمام قدرت از ظرفیت های استراتژیک این حوزه بهره مند گردد. در این خصوص در نشستی فعالان این عرصه به بررسی چالش های پیش روی این صنعت پرداختند.

 • کمبود تولید و عرضه مواد اولیه تولید آلومینیوم

آلومینا و سنگ بوکسیت از مهمترین مواد اولیه صنایع تولید شمش آلومینیم محسوب می شود. در حال حاضر تنها یک شرکت در ایران به تولید آلومینا در ایران می پردازد. در نتیجه بسیاری از تولیدکنندگان شمش آلومینیوم باید مواد اولیه مصرفی خود را با هزینه های بالا تهیه نمایند. همچنین با توجه به نیاز کشور به منابع تولید آلومینیوم لازم است تا جلوی خام فروشی آلومینا و سنگ معدن بوکسیت گرفته شود تا با کامل شدن چرخه تولید و صادرات محصولات نهایی به ایجاد ارزش افزوده کمک ویژه نماییم.

تولید

 • ظرفیت خالی تولید آلومینیوم

ظرفیت تولید شرکت های آلومینیوم سازی در ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین است. تحریم های کنونی آسیب جدی به بدنه تولید آلومینیوم در ایران وارد کرده به طوری که بسیاری از کشورهای واردکننده حاضر به امضای قرارداد با شرکت های ایرانی نیستند و ایران باید با واسطه قرار دادن کشوری ثالث، آلومینیوم تولیدی خود را معامله نماید. در حالیکه ایران با داشتن منابع انرژی ظرفیت پوشش دهی کامل این حوزه را دارا می باشد. هم اکنون 53 درصد تولید آلومینیوم جهان توسط  کشور چین انجام می شود.

 • عرضه نامتوازن آلومینیوم

همانطور که می دانید شرکت های ایرالکو، المهدی، هرمزال، جاجرم و سالکو از مهمترین و برترین تولیدکنندگان شمش آلومینیوم در کشور محسوب می شوند. آلومینیوم تولیدی برای تبدیل به محصول نهایی به صورت سهمیه ای در اختیار صنایع پایین دستی قرار می گیرد. اما براساس گزارشات حاصله سهمیه آلومینیوم صنعت خودروسازی به نسبت سهمیه صنایع دیگر بالاتر بوده که این موضوع تولید صنایع مرتبط را با مشکل کمبود مواد اولیه روبه رو ساخته است. این مهم لزوم بازنگری و تصمیم گیری دوباره در حوزه سهمیه بندی آلومینیوم تولیدی در ایران را دو چندان می کند.

 • اعمال سیاست گذاری های غلط در داخل

در سیاست گذاری هایی که در این حوزه اتخاذ می شود تنها نفع بالادستی ها یا پایین دستی ها در نظر گرفته می شود و تصمیمی به نفع کل زنجیره آلومینیوم اتخاذ نمی شود. این مساله نشاندهنده ضعف سیستم مدیریتی است که یکپارچگی مورد نیاز هر بازاری را از بین می برد. در واقع به جای آنکه افرادی صاحب نام و آشنا به این حوزه بر کرسی تصمیم گیری نشسته و تصمیم گیری کنند، میز مدیریت در اختیار افرادی است که صرفا در پی کسب منفعت خود هستند و این سیاست غلطی است که عواقب آن گریبان گیر کشور و صنایع تولیدی خواهد شد.

 • کمبود سرمایه مورد نیاز

از دیگر چالش هایی که این صنعت با آن دست و پنجه نرم می کند، کمبود سرمایه جهت توسعه کارخانه ها و افزایش تولیدات است. با شرایط اقتصادی فعلی و نوسانات بازار دلار و تحریم های صورت گرفته، کارخانه ها با ضعف تولید روبه رو هستند. لذا برخی گمان می کنند با خام فروشی می توانند سودجویی کنند در حالیکه این موضوع جز ضربه زدن به شرکت های تولیدی پایین دستی هیچ عایده ای به دنبال نخواهد داشت. در چنین شرایطی بورسی شدن برخی از شرکت ها می تواند با تامین سرمایه مورد نیاز برای آن ها، از تعطیلی این واحدها در شرایط کنونی جلوگیری کند.

 

تولید آلومینیوم بسیار انرژی بر است و هم اکنون بهترین فرصتی که مزیت رقابتی در ایران محسوب می شود وجود منابع ارزان قیمتی است که یکی از ستون های تولید آلومینیوم محسوب می شود. براساس گزارش ایمیدرو در سه ماهه ابتدایی سال میزان تولید شمش آلومینیوم با رشد 46.3 درصدی نسبت به سه ماهه اول سال گذشته به 95 هزار تن رسید. لذا به نظر می رسد بیشترین پیچیدگی ها و گره ها به جای خارج از داخل کشور اعمال می شود و اگر در رفع هر چه بهتر موانع پیش روی صنعت آلومینیوم گام برداریم با رشدی بی سابقه و تولید محصولات علاوه بر تامین نیاز داخل می توانیم با افزایش صادرات به عنوان کشوری پیشرو در صنعت آلومینیوم شناخته شویم.

مریم ناطقی
4 روز پیش
چرا روغن سوخته در بازار کم شد

ولی الله غلامی نجف آبادی، رئیس اتحادیه صنایع بازیافت کشور، در خصوص بازیافت روغن کارکرده افزود: قاچاقچیان با قاچاق روغن موتور به صورت زیرپله ای و غیرمجاز به خارج کردن این ماده در صنعت می پردازد.

قاچاقچیان به سه شیوه مختلف اقدام به این عمل کرده و در این راستا واحدهای بازیافت با کمبود مواد اولیه مواجه شده اند. از طرفی آمار دقیقی از میزان قاچاقی که در کشور در حال رخ دادن است وجود ندارد. روغن موتور پس از استفاده جمع آوری شده و به دلیل آلایندگی زیاد باید مورد بازیافت قرار گیرند. برخی از واحدهای بازیافت این ماده را پس از فراوری و بازیافت با ترکیب با مقداری روغن دوباره وارد بازار مصرف کرده و مورد استفاده مجدد قرار می گیرند. غلامی چند دلیل را برای کمبود مواد اولیه در بازار عنوان کرد:

 • برخی کشورها نظیر افغانستان و پاکستان به دلیل نبود منابع روغن بازار مناسب و سودآوری برای قاچاقچیان روغن کارکرده محسوب می شود. این کشورها سوخت مناسبی ندارند و از طریق واردات آن را تامین می کنند. در نتیجه قیمت سوخت در این مناطق گران است. قاچاقچیان با مخلوط کردن روغن کارکرده با روغن های سنگین و فروش آن به این کشورها سود مطلوبی به جیب می زنند. علاوه بر آن افزایش قیمت دلار نیز سودآوری این بازار را دوچندان کرده است.
 • انحصاری بودن بازار روغن سوخته یکی از دلایل دیگری است که معضلی برای واحدهای بازیافت این محصول محسوب می شود. عضو انجمن بازیافت کشور می گوید: در حال حاضر تعیین قیمت روغن سوخته توسط 2 تا 3 نفر صورت می گیرد و در انحصاری بودن این بازار شکی وجود ندارد.
 • تعدد واحدهای غیرمجاز: یکی از اشکالاتی که به وزارت صمت وارد می شود عدم توجه کافی به صدور پروانه بهره برداری برای واحدهای بازیافت روغن سوخته است. وزارت صمت بدون توجه کافی به ظرفیت بازیافت هر واحد به صدور پروانه بهره برداری پرداخته و این واحدها نیز وقتی نتوانند تمام خوراک خود را فراوری کنند با مخلوط کردن با روغن سنگین آن را به قاچاقچیان می فروشند.

در نتیجه به دلیل سه مورد ذکر شده واحدهای بازیافت با کمبود روغن کارکرده روبه رو می شوند. افزایش نظارت متولیان امر در وزارت صمت می تواند کمک شایانی به بهبود وضع روغن فرسوده در کشور کند.

مریم ناطقی
5 روز پیش
سراشیبی قیمت فلز سرخ در جهان

شرکت کودلکو به عنوان بزرگترین تولیدکننده فلز سرخ در شیلی، در 6 ماه ابتدایی سال 2020 همزمان با کاهش 9 درصدی هزینه های نقدی، افزایش 4.7 درصدی تولید را شاهد بود. این شرکت در کنار تداوم فعالیت در طول دوران کرونا، تمام تدابیر بهداشتی لازم برای حفظ سلامت کارگران را اندیشیده و از حیث تولید توانسته حتی در دوران کرونا نیز به سودآوری قابل توجهی دست یابد. به طوریکه نسبت به مشابه سال قبل حدود 20 درصد سوددهی داشته است. این شرکت در نیمه ابتدایی سال موفق به تولید 744 هزار تن مس شده است.

این در حالی است که با شیوع دوباره ویروس کرونا و در پی افزایش آمار مرگ و میر و همچنین طبعات اقتصادی، شاهد افت 0.5 درصدی قیمت مس در بورس لندن بوده ایم. اما افزایش تولید و عرضه بزرگترین کشور تولیدکننده مس در جهان - شیلی- به کاهش روند صعودی قیمت مس نیز کمک کرده و در حال حاضر با قیمت 6446 دلار بر تن در بورس فلزات لندن معامله می شود.

بنابر گزارش تحلیلگران ممکن است در کوتاه مدت شاهد روند نزولی قیمت مس باشیم.

مریم ناطقی
1399/05/12
چرایی کاهش 3000تومانی کاغذنسبت به ارزش واقعی اش

هفته گذشته واردکنندگان پیش بینی کردند قیمت فعلی کاغذ تحریر کمتر از ارزش واقعی آن است و تا یکی دو ماه آینده شاهد افزایش قیمت آن خواهیم بود. قیمت کاغذ تحریر تحویل بندرعباس به همراه هزینه های جانبی به ازای هرتن بین 870 تا 820 دلار است و با احتساب دلار نیمایی 22000 تومان، قیمت هر کیلو کاغذ 18700 تومان می شود. هم اکنون قیمت هر کیلو کاغذ تحریر 15 هزار تومان است در حالی که ارزش واقعی آن 18 هزار تومان پیش بینی شده است. حال به بررسی عوامل تاثیرگذار بر کاهش نرخ خواهیم پرداخت:

 

 • کاهش مصرف کاغذ تحریر

کاهش تقاضا را می توان یکی از پارامترها و دلایل کاهش قیمت کالاهای اساسی دانست که به تعادل بازار نیز کمک می کند. در بدترین حالت فروشنده برای اینکه ضرر نکند حاضر است با قیمت خرید خود یا به عبارت دیگر بدون هیچ سودی کالای خود را بفروشد. هم اکنون شاهد فروش 3000 تومانی کاغذ تحریر کمتر از نرخ واقعی هستیم و این به معنای ضرر برای فروشندگان حوزه کاغذ است. بنابراین به نظر می رسد کاهش مصرف نمی تواند توجیه مناسبی برای فروش کاغذ به قیمت پایین تر از ارزش واقعی خود باشد.

 • عرضه کاغذ دولتی به ناشران

قیمت کاغذ یارانه ای که به دست ناشران می رسد کیلویی 6000 تومان است. براساس ساز و کارهای اندیشیده شده قرار است این کاغذ به بازار آزاد راه پیدا نکند. اما برخی ناشران با فروش کاغذ خود به قیمت کیلویی 13000 هزار تومان بیشتر از 100 درصد سود به جیب می زنند. با این روش کاغذ دولتی دست به دست شده و پای دلالان و سفته بازان به میان می آید. این مورد اصلی ترین دلیل عدم تغییر زیاد قیمت کاغذ تحریر بوده است. در حال حاضر دولت کاغذ یارانه ای در اختیار ناشران و تعاونی ها نمی گذارد و کاغذ موجود هم که در بازار دست به دست می چرخد از بارهای قبلی است که انبار شده است. به نظر می رسد هر زمان که موجودی انبارها به حداقل ممکن برسد قیمت کاغذ تحریر رشد کرده و حتی از قیمت آن از ارزش واقعی پیش بینی شده نیز افزایش خواهد یافت.

مریم ناطقی
1399/05/11
مس به بالاترین قیمت سالانه خود رسید

به دنبال شیوع ویروس کرونا فلز مس از ابتدای سال میلادی تا کنون نوسان شدید قیمتی را شاهد بود. به طوریکه علاوه بر جبران زیان قیمتی ناشی از ویروس کرونا، به بالاترین قیمت سالانه خود هم رسید.

اما علت افزایش قیمت مس ناشی از چیست؟

در اینجا به بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت مس خواهیم پرداخت:

 • رشد ساخت و ساز در چین

در پی بازگشایی کلیه مراکز چین و رونق دوباره ساختمان سازی، تقاضای فلزات اساسی نظیر مس رشد کرده است.از طرفی با شیوع دوباره ویروس کرونا و محدودیت بازگشایی ها، فعالیت های اقتصادی با ظرفیت کمتر از قبل در حال انجام است. لذا انتظار می رود از شتاب رشد قیمت مس کاسته شود. اما بررسی قیمت های فلز مس در بورس لندن عکس پیش بینی حاضر را نشان می دهد و باید به دنبال عامل دیگری بود.

 • اختلال عرضه از سوی پرو و شیلی

همانطور که می دانید شیلی و پرو با داشتن معادن مس از بزرگترین تولیدکنندگان فلز سرخ محسوب می شوند. در پی اوج گیری دوباره ویروس کرونا از سرگیری سخت گیری ها و اعمال محدودیت های جدید دوباره اتفاق افتاد. در نتیجه انبارهای بورس فلزات لندن با افت دوباره مس مواجه شد و عرضه نتوانست جوابگوی تقاضای این فلز باشد. این عامل بر افزایش قیمت مس تاثیرگذار بوده است اما در کنار آن باید به دنبال عوامل تاثیرگذار دیگر هم باشیم.

 • کاهش قراضه مس

آمریکا و اتحادیه اروپا بزرگترین صادرکنندگان قراضه در جهان محسوب می شوند. در پی اختلافاتی که بین کشور چین و آمریکا ایجاد شد، چین واردات قراضه را به کمترین میزان خود رساند. به طوریکه در سال 2018 با اعمال سیاست های جدید 32 درصد و در سال گذشته 38 درصد از واردات قراضه به چین کاسته شد. از ابتدای سال میلادی تاکنون کاهش واردات قراضه بین 25 تا 30 درصد بوده است. این مساله تولید قراضه در آمریکا و اتحادیه اروپا را با چالش های فراوانی روبه رو کرده و آن ها برای دور زدن محدودیت ها، بازارهای صادراتی خود را در مالزی و دیگر کشورهای آسیایی می جویند تا در این کشورها پس از فراوری و ذوب، قراضه با کیفیت مطلوب وارد چین شود.هم اکنون تولید قراضه در ایالات متحده صرفه اقتصادی ندارد و شاهد معاملات قراضه مس با قیمت های پایین هستیم. از طرفی اوج گیری دوباره ویروس کرونا به افت تولید قراضه کمک کرد و بسیاری از کشورها برای تولید محصولات مسی خود با کمبود مواد اولیه از جمله مس ضایعاتی روبه رو شدند. افت تولید قراضه مس در کنار کاهش عرضه فلز مس از شیلی و پرو، زمینه ساز افزایش قیمت مس شد.

برخی تحلیگران با فرض پر بودن انبارهای معامله گران از مقادیر زیاد قراضه، امیدوارند با افزایش قیمت مس تجارت قراضه مس با رونقی دوباره جریان یابد. اما این مهم در صورتی به وقوع خواهد پیوست که چین با تغییر استراتژی، اجازه ورود گریدهای با کیفیت تر مس را بدهد.

مریم ناطقی
1399/05/06
ایران در رتبه هفتم ذخایر مس جهان

اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران برای اولین بار خبر از افزایش ذخایر مس کشور داد. به گفته او 528 میلیون تن به ذخایر مس کشور اضافه شد و بین ترتیب ایران در رتبه هفتم ذخایر مس جهان قرار گرفت.

سعدمحمدی اضافه کرد هر 0.5 درصد افزایش  ذخیره معادل 10 میلیارد دلار برای ایران ارزآوری به همراه دارد. به عقیده وی می توان با اکتشافات جدید در این حوزه جایگاه ششم را نیز به خود اختصاص دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران عنوان کرد هم اینک ایران 2.4 درصد از ذخایر جهانی مس را به خود اختصاص داده و انتظار می رود با افزایش میزان ذخایر اکتشافی علاوه بر قرار گیری در جایگاه ششم، در راستای افزایش ذخایر جهانی مس قدمی برداشت.

سعدمحمدی افزود معدن سرچشمه، میدوک و سونگون به ترتیب تا 96 سال، 120 سال و 116 سال آینده می توانند کنسانتره مس مورد نیاز کشور را تامین کنند و از حیث کمبود ذخایر جای هیچگونه نگرانی نیست. علاوه بر آن با احداث 4 معدن جدید 148میلیارد تن به ذخایر مس کشور افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس با ارائه گزارشی از عملکرد سال گذشته افزود: سال قبل با تولید 250 هزار تن کاتد و 1.1 میلیون تن کنسانتره مس عملکرد بی سابقه ای را رقم زد. امسال نیز تولید 280 هزار تن کاتد مس در دستور کار قرار دارد و امید می رود با تلاش مضاعف در شرایط تحریم بتوان به آن نائل آمد.

به گفته سعدمحمدی سال گذشته در حالیکه که جهان با کاهش 650 دلاری قیمت مواجه بود، توانستیم با فروش 111 هزار و 120 میلیارد تومان فروش داخلی ارز آوری مناسبی برای کشور رقم بزنیم. در چهار ماه ابتدایی سال عملکرد فروش شرکت 43 درصد بالاتر از پیش بینی ها بود. به طوری که از فروش 5900 میلیارد تومانی سال قبل به 9600 میلیارد تومان تا پایان تیرماه رسیدیم.

مریم ناطقی
1399/05/01
ایران در رتبه دهم تولید شمش فولاد جهان

داریوش اسماعیلی، معاون معادن و صنایع وزارت صمت ایران در خصوص میزان تولید شمش فولاد اظهار داشت ایران رتبه دهم تولید فولاد در جهان را به خود اختصاص داده و بنا داریم تا سال 1404 با دو درجه رشد به رتبه هشتم برسیم.

به گفته او تا 12 سال حدود 20 میلیون تن سنگ آهن را صادر می کردیم اما با وضع قوانینی پیرامون جلوگیری از خام فروشی در سال 98 میزان صادرات به شش میلیون تن کاهش یافت که بیشتر آن هم در شش ماه ابتدایی سال 98 صادر شد. در سه ماهه اول سال 99 میزان صادرات سنگ آهن 560 هزار تن بوده که دو سوم آن شامل سنگ های کم عیار بوده است.

به گفته اسماعیلی در حال حاضر ایران 2.8 میلیارد تن ذخیره سنگ آهن دارد و جهت ایجاد ظرفیت تولید 55 میلیون تن شمش فولاد نیاز به استخراج سالانه 160 میلیون تن سنگ آهن خواهیم داشت.

وی افزود هم اکنون بیشتر معادن سنگ آهن در اختیار بخش خصوصی است و تمام معادن باید محصولاتشان را در مزایده به فروش برسانند. همچنین کسانی که بخواهند صادرات انجام دهند باید آنالیز محصولاتشان را برای وزارت صمت بفرستند تا براساس میزان عیار سنگ آهن تصمیمات لازم گرفته شود.

اسماعیلی در خصوص مزایدات خارج از چارچوب برخی از شرکت ها افزود: برخی از کارخانه ها نظیر ذوب آهن، فولاد خوزستان و فولاد مبارکه جهت داشتن مواد اولیه پایدار باید خود وارد میدان شده و به اکتشاف سنگ آهن روی آورند.

به گفته صالحی، معاون ذوب آهن اصفهان آنچه که صادر می شود نیاز ذوب آهن اصفهان است و سنگ آهنی که به چین صادر می شود سنگ عیار بالاست که مصرف داخلی دارد. به گفته وی ذوب آن اصفهان هیچ گاه به دنبال ارزان خریدن سنگ آهن نبوده و هم اکنون سنگ دانه بندی درشت دانه مصرف کوره بلند را 60 دلار به صورت تحویل در معدن خرید می کنیم. وی افزود در سال 98 حدود 1800 میلیارد تومان سنگ آهن خرید کردیم اما در سال جاری 30 درصد ظرفیت کارخانه خالی است و موجودی فعلی نیاز پنج روز ما را تامین می کند. این درحالی است که هم اکنون هیچ بدهی به معادن سنگ آهن نداریم و تا به حال کسی سنگ آهن به قیمت پایین به ما نفروخته است. وی افزود هم اکنون سنگ آهن عیار 61 را به قیمت 10 تا 10.7 درصد قیمت شمش خرید می کنیم.

عسگری زاده دبیرکل انجمن سنگ آهن ایران در این برنامه با اشاره به اینکه تولید به اندازه مصرف صورت می گیرد، افزود: تولید سنگ آهن به اندازه 10 تا 12 میلیون تن فولاد که نیاز دولت است انجام می گیرد و تولید مازاد با هدف تولید محصولات با ارزش افزوده در جهت صادرات بوده و خام فروشی محسوب نمی شود. وی افزود چندین مرتبه پیشنهاد خرید سنگ آهن هماتیتی را به ذوب آهن اصفهان دادیم اما استقبالی نشد و ما هم آن را با عوارض 25 درصد صادر کردیم.

رضا یزدخواستی معاون فولاد مبارکه با توجه به اینکه سهمیه کارخانجات توسط وزارت صمت تعیین می شد، افزود: با توجه به اینکه نیاز فولاد مبارکه 8.7 میلیون تن در سال است اما اکنون میان سهمیه سنگ آهن ما 6.9 میلیون تن است و حدود 8.7 میلیون تن کسری کنسانتره داریم. وی افزود در مواردی با مذاکره توانستیم کنسانتره مورد نیاز خود را خریداری کنیم.

رضا یزدخواستی نیز در این برنامه گفت: هر ساله وزارت صمت برای کارخانجات فولاد سهمیه تعیین می کند اما با توجه به اینکه نیاز فولاد مبارکه ۸ و ۷ دهم میلیون تن در سال است، ۶ و ۹ دهم میلیون تن به ما اختصاص داده اند.

اسماعیلی با اشاره میزان ذخایر کنسانتره آهن افزود: در سال 98 و 99 تعداد زیادی واحد گندله سازی وارد چرخه تولید فولاد شدند اما واحدهای کنسانتره نمی توانند جوابگوی نیاز گندله سازان باشند. به گفته اسماعیلی اگر امسال همه کنستانتره تولیدی را در اختیار واحدهای گندله سازی قرار دهیم باز کمبود داریم.

 

 

 

مریم ناطقی
1399/04/09
بلاتکلیفی بازار سنگ آهن

سنگ آهن به عنوان پایه ای ترین ماده اولیه در تولید انواع مقاطع فولادی محسوب می شود. ایران کشوری غنی از منابع مختلف معدنی است. استخراج سنگ آهن از معادن ایران توسط 13 معدن مختلف صورت می گیرد.  اما وجود برخی موانع این صنعت را با چالش هایی همراه کرده است. در اینجا به بررسی برخی از این موارد می پردازیم:

 

قیمت گذاری دستوری بازار سنگ آهن

قیمت سنگ آهن ایران برمبنای قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین می شود. از آنجایی که شمش فولاد یکی از محصولات پیش ساخته است و در میانه زنجیره فولاد قرار گرفته، معیار مناسبی برای تعیین قیمت سنگ آهن نمی باشد. در حالیکه قیمت محصولات فولادی روز به روز در حال افزایش است، قیمت سنگ آهن درجا میزند. به عبارت دیگر تعیین نرخ برمبنای شمش فولاد مانع از کشف قیمت واقعی سنگ آهن شده است.

 

فاصله قیمت داخلی با قیمت های جهانی

تقریبا تمام کشورها براساس قیمت های جهانی، قیمت سنگ آهن خود را تعیین می کنند. اما در ایران قیمت گذاری دستوری رایج تر است و تعیین قیمت پایه سنگ آهن در بورس کالا براساس قیمت های جهانی صورت نمی گیرد. به عبارتی فرمول گذاری مشخصی از سوی ستاد تنظیم بازار برای تعیین قیمت پایه سنگ آهن وجود ندارد. همین امر موجب فاصله گرفتن قیمت های بازار داخل و قیمت های جهانی شده است. در این شرایط برخی معدن کاران استخراج سنگ آهن را متوقف کرده  و برخی دیگر با ورود به بازار دلالی، سود خود را در بازارهای صادراتی می جویند.

 

صادرات سنگ آهن خام

سودآوری بازار صادرات برای فعالان عرصه استخراج و فراوری سنگ آهن جذاب تر از فروش آن به تولیدکنندگان داخل کشور است. با وجود تعیین عوارض 25 درصدی برای صادرات از سوی دولت همچنان این بازار جذابیت خود را حفظ کرده است. خام فروشی در شرایطی است که فولادسازان دچار کمبود مواد اولیه هستند.

کاملا روشن است زمانی که سودآوری معدن کاران در صادرات بیشتر باشد تمایل فروش سنگ آهن خام به داخل کمرنگ تر خواهد شد. این درحالی است که قیمت سنگ آهن صادراتی ایران در خارج با قیمت سنگ آهن دیگر کشورها تفاوتی ندارد.

براساس سیاست های اندیشیده شده از سوی وزارت صمت صادرات سنگ آهن خام ممنوع اعلام شد. این در حالی است که در سه ماهه سال جاری 500 هزار تن سنگ آهن صادر شده است. به گفته اسماعیلی معاون امور معادن و صنایع معدنی صادرات سه ماه گذشته مربوط به سنگ آهن کم عیار بوده که در داخل کشور امکان فرآوری آن وجود ندارد.

با توجه به نمودار زیر صادرات کنسانتره آهن و گندله آهن نسبت به سه سال گذشته کاهش چشمگیری داشته اما همچنان صادرات سنگ آهن دانه بندی ادامه دارد. با نگاه دقیق تر به ارقام ذکر شده رشد دوباره صادرات سنگ آهن به چشم می خورد که بی توجهی به آن می تواند حجم صادرات را مجدد افزایش دهد.

سنگ

اما ذکر این نکته الزامی است که صرفا ممنوعیت صادرات از سوی دولت چاره ساز نخواهد بود. در حال حاضر استخراج سنگ آهن از تسهیلات دولتی برخوردار نیست و قیمت گذاری آن به بخش خصوصی واگذار شده است. از طرفی شمش فولاد که مشمول تسهیلات دولتی است تعیین کننده اصلی قیمت بازار سنگ آهن است. در این شرایط راه قیمت گذاری برای بخش خصوصی ناهموار بوده و آن ها جهت پرداخت هزینه های مالی خود صادرات را در پیش گرفته اند.

در نتیجه اصلی ترین معضل بر سر راه بازار سنگ آهن قیمت گذاری است. بورس کالا یکی از بسترهای مناسب کشف قیمت سنگ آهن به شمار می رود. اما در سه ماه اخیر سال جاری در بورس کالا معامله ای از سنگ آهن صورت نگرفته و این مساله گویای جذابیت بازار صادرات برای معدن کاران است.

با توجه به برآوردهای صورت گرفته اگر روند خام فروشی سنگ آهن ادامه داشته باشد 10 تا 15 سال آینده مجبور به واردات سنگ آهن خواهیم شد. این در شرایطی است که تولید 55 میلیون تن فولاد را در سال 1404 پیش بینی کرده ایم.

در شرایط تحریم کنونی اگر سیاست های دولت و بخش خصوصی به سمت صادرات محصولات و مقاطع فولادی پیش رود ارزآوری حاصل از صادرات آن ها به مراتب بیشتر از خام فروشی سنگ آهن یا شمش فولادی خواهد بود.

 

مریم ناطقی
1399/04/08
کاهش صادرات قراضه مس و آلومینیوم در سال 2020

آمریکا به عنوان بزرگترین صادرکننده انواع قراضه در سال 2020 کاهش 21 درصدی صادرات خود را تجربه کرد. شیوع جهانی ویروس کرونا به بخش صنعتی ایالات متحده آسیب جدی وارد کرده است و سود ناخالص شرکت ها در حال حاضر کمتر است. هم اکنون صادرات قراضه به دلیل کمبود تقاضا در کمترین میزان خود قرار گرفته است. این در حالی است که پیدا کردن قراضه نسبت به قبل بسیار راحت تر انجام می شود.

صادرات ضایعات مس به هنگ‌کنگ، ژاپن، چین و مالزی به ترتیب ۶۳.۴ % (‏۱۳،۸۴۲ تن)‏، ۵۲.۵ % (‏۱۰،۷۱۸ تن)‏، ۳۹.۲ % (‏۱۶،۱۰۴ تن) ‏و ۳۷.۹ % (‏۳۳،۰۳۴ تن)‏ کاهش داشته ‌است. کمترین میزان صادرات مربوط به کشورهای آسیایی بوده است. به طوریکه کشتی های هند و کانادا به ترتیب با 4414 و 2552 تن حجم قراضه مس در ماه را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش Fastmarket قیمت قراضه مس درجه 1 در روز چهارشنبه 17 ژوئن با 1 سنت افزایش به قیمت 12 تا 14 سنت معامله شد. اما با توجه به نبود تقاضا بازار قراضه آمریکا نباید انتظار افزایش قابل توجه قیمت را داشته باشد.

بازارصادرات قراضه آلومینیوم در آمریکا با کاهش 20.2 درصدی به 131.628 تن رسید. بیشترین گزارش کاهش مربوط به هند و مکزیک بوده است. هرچند محدودیت ها در مناطق کم خطر کاهش یافته اما مناطق پرخطر نظیر هند هنوز محدودیت های سخت گیرانه ای برای واردات دارند و میزان واردات قراضه این کشورها هنوز به سطح قبل از کرونا بازنگشته است.

 

تغییر طبقه بندی گمرکی قراضه مس و آلومینیوم در چین

به گزارش Fastmarket چین در هشتمین اطلاعیه خود در سال 2020 کمترین میزان صادرات قراضه مس و آلومینیوم را داشته است و به واردکنندگان این امکان را داده تا ضایعات مورد نیاز خود را از خارج از کشور تامین نمایند. بنابر گزارش وزارت محیط زیست چین در سال 2020، سهمیه واردات قراضه مس و آلومینیوم به ترتیب 1570 تن و 5840 تن است. هم اکنون چین سهمیه واردات 141.754 تن ضایعات مس و برنج را از بازارهای خارجی گرفته است.

در سال 2020 کشور چین براساس برنامه ریزی های صورت گرفته قصد دارد طبقه بندی گمرکی قراضه مس و آلومینیوم خود را تغییر دهد.براساس گزارش مرکز مدیریت مواد شیمیایی و زباله های جامد چین فهرستی از واردات انواع قراضه و ضایعات فلزی شامل ضایعات آلومینیوم، ضایعات مس، قراضه آهنی را منتشر نموده است.  اما بدون کدهای گمرکی جدید رزرو قراضه در ماه های آتی به سختی صورت خواهد گرفت. با این وجود واردکنندگانی که سهمیه واردات دارند به دلیل طبقه بندی های جدید گمرکی قراضه، با احتیاط بیشتری خرید می کنند. هم اکنون واردات قراضه مس با کد گمرکی 7404 و واردات قراضه آلومینیوم با کد گمرکی 7602 به چین فروخته می شود.

 

 

مریم ناطقی
1399/04/05
افزایش قیمت های صادراتی بیلت ایران

به گفته منابع، تولید کنندگان بیلت آهن ایران در پی افزایش تقاضا در هفته‌های اخیر، به ویژه در آسیا، قیمت کالاهای صادراتی خود را از هفته گذشته تا روز چهارشنبه ۱۷ ژوئن افزایش دادند.

به گفته Fastmarket، پیشنهاد قیمت صادراتی شمش فولادی از ایران از 370 دلار در هر تن به 375 تا 380 دلار در هر تن افزایش یافته است.

به گفته یکی از منابع، گزارش شده‌است که حدود ۱۵۰۰۰ تن بیلت فلزی از فولاد کاوه جنوبی کیش در بالاترین محدوده قیمتی احتمالا به آفریقا فروخته شده است.

به گفته منابع آگاه فولاد خوزستان به عنوان بزرگترین صادرکننده فولاد ایران در نظر دارد در ماه اوت محموله ای به ارزش 380 دلار را به چین و کشورهای جنوب شرق آسیا صادر کند. این قیمت با اضافه شدن هزینه های حمل به 410 تا 415 دلار در هر تن CFR می رسد. اما بسیاری از شرکت ها این قیمت را بالا می دانند. به گفته یکی از مسئولین فولاد خوزستان، شمش فولاد فروخته شده از درجه 5SP می باشد. برخی تاجران قیمت 380 دلار در هر تن فوب برای گرید 5SP را زیاد دانسته و علت افزایش قیمت را دو دلیل زیر می دانند:

 • انجام معامله با ریسک بالا توسط فولادسازان ایران
 • بیلت فولادی حاوی مقادیری منگنز می باشد که منجر به افزایش قیمت شده است.

فولاد صادراتی

با توجه به نمودار بالا ارزیابی هفتگی قیمت شمش، صادرات، بنادر فوب ایران در روز ۱۷ ژوئن، ۳۶۳ - ۳۷۵ دلار در هر تن بود در حالی که هفته قبل قیمت هر تن شمش ۳۶۵ - ۳۷۰ دلار بود. افزایش قیمت بیلت صادراتی ایران به دلیل کاهش محدودیت های ناشی از ویروس کرونا و افزایش تقاضای جهانی بیلت اتفاق افتاده است.

براساس گزارشات قرار است یک محموله 20هزار تنی شمش فولادی از یک کارخانه ایرانی در ماه ژوئیه و به ارزش 370 دلار در هر تن فوب صادر شود.

در روز سه شنبه 16 ژوئن شمش صادراتی ایران به قیمت 395 دلار هر تن CFR به چین پیشنهاد شد. این در حالی است که مزایده های صورت گرفته از 390 دلار در هر تن CFR فراتر نرفت.

علاوه بر این قیمت ها در بازار چین به دلیل افت تقاضا رو به کاهش است. افت تقاضا در چین به دلیل کاهش ساخت و ساز ناشی از شرایط نامساعد آب و هوا و شیوع مجدد ویروس کرونا روی داده است.

از طرفی در کشورهای حوزه خلیج فارس تقاضا برای بیلت و اسلب ایران در حال افزایش است به طوریکه اسلب صادراتی به این مناطق حدود 4.9 درصد با رشد قیمت همراه بوده و از 377 به 382 دلار در هر تن فوب دریای سیاه رسید. با افزایش هزینه های تولید و رشد قیمت قراضه انتظار رشد قیمت ها محتمل بوده و انتظار جو مثبتی از بازار خواهیم داشت.

 

مریم ناطقی
1399/04/01
126 مورد
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی