تحلیل بازار ایران ضایعات

چرا قیمت PP در ترکیه همچنان کاهشی است؟

اخبار منتشر شده از بازار انواع پلی پروپیلن یا همان PP حکایت از تداوم افت قیمت این دسته از محصولات پلیمری دارد. حجم معاملات نیز تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. پیش بینی ها در مورد ریزش قیمت ها از روزهای قبل صورت گرفته بود. چرا که رکود زیادی بر این بازار حاکم شده بود و حتی قیمت ها پایین تر از آنچه در اخبار اعلام می گردید، رقم خورده بود.

اما چه عواملی این رکود را به وجود آورده اند؟ معمولاً هر ساله در ماه رمضان، این بازار، رونق خود را از دست می دهد. از طرفی اوج گیری مجدد کرونا ویروس و به تبع آن تعطیلی در بسیاری از کشور های اروپایی که منجر به بسته شدن کامل بازار ها نیز شده، از دیگر عواملی است که رکود را به وجود آورده است. قیمت های بالای مواد اولیه و انتظار تولیدکنندگان برای کاهش قیمت ها نیز پارامتر بعدی است که سبب شده تا بازار پلی پروپیلن ترکیه چنین روزهایی را تجربه کند.

رشد صادرات محصولات پتروشیمی در CIS به ویژه ازبکستان، ترکمنستان و روسیه و از سرگیری دوباره صادرات آمریکا موجب شده تا عرضه PP در بازار ترکیه تحت فشار قرار گیرد. علاوه بر این، حجم موجودی در انبار های ترکیه بالا بوده و معامله کنندگان از این بابت هم نگران هستند و به همین خاطر برای فروش محصولات خود مجبور هستند که تخفیفات بیشتری را اعمال کنند تا از ریسک احتمالی کاهش بیشتر قیمت ها جلوگیری نمایند. به نحوی که قیمت پلی پروپیلن 550J بار آماده، ۱۵۵۰ دلار و  پایپ نچرال روسیه CFR ترکیه ۱۴۰۰ دلار می باشد. همچنین قیمت پ پ DCS ترکمنستان و LH 5088 ترکمنستان هم به ترتیب 1500 و 1600 دلار عنوان شد. علاوه بر این پلی اتیلن سبک خطی گرید 209 AA  نیز 1500 دلار معامله گردید.

نسرین دلاور
7 ساعت پیش
تحلیل قیمت ضایعات مس مخابراتی در سال 99

سال 1399، به واسطه رخداد های طبیعی و غیر طبیعی سبب ایجاد یک شوک قدرتمند به بازار صنایع مختلف به ویژه بازار مس شد. در این بین ضایعات مس مخابراتی نیز تلاطمی را تجربه کرد که تنها با بیان اعداد و ارقام می توان آن را درک کرد. شیوع و تداوم موج های مختلف کرونا ویروس را از علل این اتفاق می دانند. چرا که در حال حاضر، جهان با چنین معضلی دست و پنجه نرم می کند و قیمت های جهانی نیز  در حال افزایش می باشد. کشور آمریکا به عنوان مدعی بزرگترین اقتصاد دنیا، شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بود و با روی کار آمدن بایدن به عنوان  شخص منتخب، قیمت ها با نوسان مواجه گردید.

نمودار نوسانات قیمتی ضایعات مس مخابراتی در سال 1399

با بررسی نمودار قیمتی این دسته از ضایعات مسی، می توان دریافت که روند کلی نمودار (نقطه چین) صعودی بوده، به نحوی که قیمت ها در تابستان بالاتر از بهار، در پاییز بالا تر از دو فصل قبلی و در زمستان نیز به همین شکل بوده است. کمترین مقدار قیمت در فصل بهار و برابر با 63.000 تومان به ازای هر کیلوگرم می باشد. بالاترین قیمتی که در سال گذشته برای آن رقم خورد 187.500 تومان و در اسفند ماه بود. از ابتدای سال 1399 تا انتهای آن، بیش از 135 درصد رشد قیمتی برای ضایعات مس مخابراتی رخ داده است.

از آنجایی که نرخ دلار و قیمت جهانی، دو علت اساسی نوسانات داخلی هستند. روند تغییرات این دو پارامتر نیز در قالب نمودار به نمایش گذاشته شده است.  شیب هر سه نمودار در فصل بهار، از یک روند نسبتاً مشابه تبعیت می کند و موید این حرف می باشد. البته تجربه نشان داده که نقش دلار پر رنگ تر بوده به نحوی که با تغییرات اندک و جزئی نرخ دلار، قیمت ضایعات مس در کنار سایر ضایعات فلزی به طور قابل ملاحظه ای نوسان پیدا می کنند. در تابستان نیز نمودار نوسانات نرخ دلار حکایت از اوج گیری در برخی بازه های زمانی دارد که در آن بازه ها معمولاٍ دلار نیز افزایش داشته است.  در آبان ماه نیز به واسطه تنش های سیاسی در ایالت متحده آمریکا، شاهد فراز و فرود دلار و در نتیجه مس بودیم. به عنوان مثال با توجه به اینکه در فاصله چهاردهم تا هجدهم آبان ماه شیب نمودار نرخ دلار منفی می شود، همین اتفاق در نمودار قیمت داخلی ضایعات مس نیز رخ داده است. در واقع همزمان با اوج گیری دلار، قیمت مس و ضایعات آن نیز اوج می گیرد و افت دلار به کاهش قیمت این دسته از ضایعات فلزی کمک می کند.

نمودار نوسانات قیمتی دلار در سال 1399

نمودار نوسانات قیمت جهانی مس در سال 1399

در این بین عوامل جانبی از جمله اخباری مبنی بر کشف واکسن کرونا نیز قیمت ها را در بازارهای مختلف به ویژه ضایعات مس تحت تاثیر قرار می داد. علاوه بر این، افت قیمتی که در انتهای اسفند ماه در نمودار نشان داده شده است، تا حدودی به تعطیلات آخر سال مربوط می شود. 

نسرین دلاور
1400/01/24
 قرارداد ایران و چین بر بازار فولاد چه تأثیری خواهد داشت؟

قرارداد 25 ساله ایران و چین، یکی از قراردادهای اثرگذار بر اقتصاد کشور ما به نظر می رسد. اما اینکه این اثرگذاری مثبت خواهد بود یا منفی، بررسی جوانب مختلف آن را می طلبد. طهمورث جوانبخت، معاون فروش فولاد مبارکه اصفهان در این خصوص  بیان کرد: در حال حاضر نمی توان در این مورد قضاوتی داشت چرا که نیازمند شفافیت کامل آن بوده و باید بندهای این تفاهم نامه تبدیل به قراردادهای اجرایی شود. شنیده های غیر رسمی، تنها منابعی هستند که می توان به آنها اتکا کرد.

جوانبخت به سرمایه گذاری چهارصد میلیار دلاری چینی ها در بخش های مختلف اقتصادی کشور اعم از حوزه انرژی، زیر ساخت ها، معدن، عمران، بنادر و ... اشاره و اظهار داشت این سرمایه گذاری در ازای نفت کشور ما می باشد. با این تفاسیر اگر وارد مرحله عملیاتی گردد تأثیرات مثبتی در رشد اقتصادی ایران خواهد داشت. اما اثرگذاری آن بر بازار فولاد نیز قابل توجه خواهد بود. زیرا اگر در بخش های مختلف زنجیره فولاد اعم از معادن و کارخانجات تولید شمش و سایر محصولات فولادی سرمایه گذاری شود، حجم تولیدات فولاد افزایش می یابد و فرصتی برای ورود تکنولوژی های جدید به کشور نیز فراهم می گردد. بهبود کیفیت و تولید محصولات با تنوع بالا هم تا حدودی صورت می گیرد.

این قرارداد در سایر حوزه های صنعتی نیز می تواند اثرگذار باشد و این امر به افزایش تقاضا برای فولاد کمک می کند در نتیجه به عنوان یک امتیاز برای تولید کنندگان به شمار می رود. البته در این بین نگرانی هایی به خاطر افزایش واردات محصولات چینی به کشور نیز وجود دارد که خود می تواند زنگ خطری برای فولاد باشد.

نسرین دلاور
1400/01/22
یخ  بازار آهن آلات کشور هنوز آب نشده

انتظار می رفت که با اتمام تعطیلات نوروزی، رونق به بازار آهن آلات کشور بازگردد. اما با گذشت چند روز از تعطیلات همچنان رکود و یخ زدگی را در این بازار شاهد هستیم. فعالان و تحلیل گران این حوزه، تحولات پیش روی در کشور را از دلایل این رکود عنوان می کنند. احتمال آن می رود که تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری و اعلام نتایج نهایی، این رکود در این بازار حاکم  و ثبات نسبی درقیمت ها وجود داشته باشد.

جمشید خان حسامی، رئیس اتحادیه صنف آهن فروشان شیراز، از سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای آزادسازی ورق فولادی خبر داد و بیان کرد با توجه به اینکه تولید ورق فولادی سایز ۲ اشباع نشده، این گونه به نظر می رسد که واردات آن می تواند قیمت پروفیل و انواع آن را کاهش دهد.  

از طرف دیگر، دولت در نظر دارد که قیمت سوخت و انرژی را افزایش دهد که این امر تأثیر مستقیم بر رشد قیمت ها خواهد داشت. در نتیجه افزایش ده تا پانزده درصدی قیمت آهن آلات و فولاد بسیار محتمل است. در مورد دلار هم نرخ بیست و چهار هزار تومان تا بیست و شش هزار تومان پیش بینی می شود که احتمالاً تاثیر کمی بر قیمت ها می گذارد. البته افت قیمت دلار به افت قیمت آهن و فولاد کمک خواهد کرد.

نسرین دلاور
1400/01/18
موانع تولید در سال 1400 کدامند؟

طبق ارزیابی های انجام شده در سال 1400 چندین عامل می تواند تولید در صنعت را با مشکلات متعدد مواجه سازد. کمبود سرمایه‌ در گردش از مهم ترین فاکتور ها در این خصوص به شمار می رود. دشواری در دسترسی به قطعات و مواد اولیه نیز دلیل دیگری است که تولید را به چالش خواهد کشید. مداخلات دولت در بنگاه ها و قیمت گذاری ها دیگر پارامتری است که بر روند تولید اثر مسقیم خواهد داشت. در کنار این عوامل، کمبود تقاضا هم در بازار های داخلی و هم در بازار های خارجی مزید بر علت خواهد بود.

با عنایت به این موانع شناسایی شده، ضروریست که سیاست گذاری ها با در نظر گرفتن این موضوع انجام شود. به عبارتی تداوم پیشرفت و رشد تولید منوط به ترکیب سیاست گذاری، تزریق نقدینگی و حمایت گری از سوی دولت است. روابط بانکی خارجی شفاف و کم هزینه نیز می تواند در این خصوص، کارساز باشد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت مطالعاتی جهت بررسی میزان نوسان در بازار محصولات صنعتی مختلف در طول سال گذشته انجام داده که نشان از نتایج حاکی از نوسانات زیاد در بعضی از بازارها دارد. البته باید گفت طبق مطالعات صورت گرفته، نرخ تزریق سرمایه گردش به صنعت هر چند توانسته تولید را در موارد زیادی حل کند. اما در خیلی از صنایع، مشکل نقدینگی بنگاه ها را تشدید نموده و به خاطر تورم، وابستگی واحد های تولیدی به بانک‌ها بیشتر شده است. بخش صنعت، معدن و پتروشیمی بین سال های 98 تا 99، 38 درصد تقاضا برای دریافت نقدینگی داشته در حالی که قبل از آن، 24 درصد بود.

عدم وجود شفافیت در سیستم بانکی برای مراودات خارجی نیز سبب شده هم دسترسی به قطعات و مواد با مشکل مواجه گردد و هم هزینه واردات کالاهای نیم ساخته و مواد اولیه، افزایش قابل توجهی پیدا کنند. پر واضح بوده که مداخلات دولتی نیز میزان نوسانات بازار را دو چندان نموده است. 

نسرین دلاور
1400/01/11
گرانی برق صنایع، سرمایه گذاران را دلسرد می کند

سید رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از گرانی برق صنایع خبر داد و بیان کرد برنامه ها به نحوی چیده شده اند که سطح تولید فولاد تا 4 سال آتی به پنجاه و پنج میلیون برسد. شرط اساسی تحقق این امر، جذب سرمایه گذار می باشد. اما با افزایش قیمت برق، سرمایه گذاران، دلسرد خواهند شد.

وی همچنین افزود با افزایش قیمت برق در صنایع بورسی فلزات اساسی، عملکرد صنایع به ویژه صنعت فولاد کشور، به صورت جدی تحت الشعاع قرار خواهد گرفت. رشد قیمت حامل ‌های انرژی و برق برای صنعت فولاد که از مصرف کننده عظیمی در این زمینه به شمار می رود، قیمت تمام شده محصولات تولیدی را افزایش می دهد و فرصت رقابت را از تولید کنندگان می گیرد و همین امر متضرر شدن آنها را به دنبال خواهد داشت.

سرمایه گذاران، به خاطر تعرفه های پایین برق و دیگر حامل های انرژی، در سال های پیشین در صنعت فولاد جذب گردیده اند. در واقع، همین موضوع به عنوان یک و به قولی تنها مزیت در کشور ما برای صنعت گران محسوب می شد.

شهرستانی در ادامه افزود قیمت فولاد در کشور ما نسبت به سایر کشور ها پایین بوده و به خاطر تحریم ها، هزینه تولید افزایش پیدا کرده است. علاوه بر این فولاد ایران در مقایسه با سایر کشور ها، ارزان تر است. تسهیلات بانکی نیز در ایران بسیار بالا بوده در حالی که در کشورهای دیگر، این رقم از 3 درصد هم کمتر می باشد. با این تفاسیر، صادرات ما با مشکلات متعددی مواجه است که قیمت پایین حامل های انرژی تا حد زیادی می توانست این معضلات را پوشش دهد. اما با افزایش بهای انرژی، صنعت گران و تولید کنندگان خسارت خواهند دید و در نهایت، مصرف کنندگان نهایی، متحمل هزینه های گزافی خواهند شد. در چنین شرایطی، رقابت برای تولیدکنندگان فولادی مختلف دشوار تر خواهد شد.

نسرین دلاور
1400/01/07
سرنوشت فلزات اساسی را اژدهای زرد رقم می زند

چین را از مهم ترین عوامل نوسانات قیمتی به ویژه در حوزه فولاد، فلزات غیرآهنی و سنگ آهن می دانند. بررسی کارنامه سه ماهه اخیر این اژداهای زرد، مؤید این حرف می باشد. به طوری که واردات سنگ آهن این کشور در این برهه زمانی، 2.8 درصد افزایش یافته است. تا حدی که هفتاد درصد سنگ آهن حمل شده از مسیرهای دریایی، به این کشور ارسال می گردند.  

از آنجایی که چین تصمیم به کاهش تولید کربن گرفت و حتی اعلام نمود که تا سال 2060 می خواهد میزان آن را به صفر برساند، احتمال کاهش تولید فولاد در آن قوی شد. اما در عمل، میزان استقبال از واردات سنگ آهن در این کشور، از ابتدای سال میلادی جاری تا کنون افزایش یافته است. از طرفی برخی معتقدند در سال 2021 تقاضا برای محصولات فولادی زیاد می شود. حتی برای فلزات غیرآهنی به ویژه مس نیز همین طور خواهد بود. به طوری که واردات آن در دو ماه ابتدای 2021، نزدیک به 4.7 درصد افزایش داشته است. اقتصاد چین در سال میلادی جدید، تا 6 درصد افزایش می یابد.

به هر ترتیب، آمار ها در مجموع حکایت از آن دارد که عطش خرید در بازار این کشور وجود دارد و از آنجایی که درصد زیادی از فلزات صنعتی در این کشور تولید و یا مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین سهم زیادی در تعیین قیمت ها خواهد داشت.

نسرین دلاور
1399/12/24
پیش بینی آینده ای سبز برای فلز سرخ

تحلیل گران و فعالان بازار، پیش بینی می کنند قیمت مس در آینده افزایش یابد. چرا که هم واکسیناسیون علیه بیماری کووید 19 با روندی سریع در حال پیشروی است و هم سیاست های مالی و پولی مختلفی در سراسر دنیا برای حمایت از اقتصاد کشور ها اعمال شده است. در نتیجه رسیدن قیمت فلز سرخ به مرز نه هزار دلار به ازای هر تن تا انتهای ماه مارس یعنی دهه اول فروردین، دور از انتظار نیست.

گفتنی است که مس یکی از پارامتر های اثر گذار در اقتصاد جهانی بوده و نوسانات قیمتی آن، عملکرد بورس های کالا را به راحتی تحت تاثیر قرار می دهد. در LME یا همان بورس فلزات لندن نیز داد و ستد حجم زیادی از این فلز صورت می گیرد و افت و خیز آن نشان از رکود و یا رونق در بازار های جهانی دارد.

در حال حاضر، قیمت جهانی مس بالاترین مقدار خود از اواسط سال ۲۰۱۱ تا به امروز را دارد و بسته های حمایتی که دولت های مختلف در نظر گرفته اند تا تبعات کرونا را از نظر اقتصادی کاهش دهند محرکی خوبی برای تقویت قیمت ها خواهد بود. کشورهایی که در این زمینه، صاحب رتبه و جایگاه ویژه هستند از جمله چین و آمریکا در حال اجرای زیرساخت هایی می باشند که می تواند سرعت تقاضا را در بازار بالا ببرد و نهایتاً منجر به افزایش قیمت ها شود. با این اوصاف، در ماه های آتی، رشد قیمتی، بسیار محتمل خواهد بود.

نسرین دلاور
1399/12/20
خواب زمستانی بازار آهن و فولاد

بازار آهن و فولاد این روز ها به رغم انتظاراتی که می رفت، در رکود به سر می برد. هر ساله با نزدیک شدن به ایام عید، این بازار نیز به موازات بسیاری از بازار های دیگر و به خاطر افزایش ساخت و ساز ها و فعالیت های عمرانی، رونق می گرفت اما نوسانات ارزی، شرایط امسال را متفاوت کرده و انگار هنوز این بازار از خواب زمستانی بیدار نشده است. خریداران تمایلی برای خرید این محصولات ندارند و احساس سر درگمی می کنند.

تحلیل گران و فعالان این حوزه، این رکود قیمتی را مشخص نشدن استمرار یا عدم استمرار تحریم ها توسط آمریکا بیان می کنند. از طرفی آمریکا، وضعیت اضطراری علیه کشور ما اعلام کرده است. برخی منابع خبری نیز موافقت آمریکا با آزاد نمودن منابع دلاری کشور در کشور های مختلف از جمله عراق، کره جنوبی، و ... را بیان می کنند. همه این مسائل، قیمت ارز را تحت الشعاع قرار می دهند و تبعات آن در بازار فولاد و آهن به عینه دیده می شود. اما قطعیتی در مورد رخداد این مسائل وجود ندارد و متقاضیان را برای خرید و فروش، بی انگیزه کرده است.

ثبات نسبی در قیمت محصولات فولادی و آهن آلات دیده می شود و حتی برخی تولید کنندگان، قیمت ها را تا حدودی کاهش داده اند با این حال، خریداران مگر در مواقع ضرور، اقدام به خرید نمی کنند.

نسرین دلاور
1399/12/17
مجلس از میلگرد چهارده هزار تومانی، انتقاد کرد

علی نیکزاد، نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین و نائب رئیس مجلس شورای اسلامی از قیمت چهارده هزار تومانی برای میلگرد انتقاد کرد و گفت: مجموع هزینه های مورد نیاز برای تولید این محصول فولادی و سود کارخانه های نورد و ذوب، نزدیک به هشت هزار و پانصد تومان می باشد. در مورد شمش هم، این رقم به هفت هزار تومان می رسد. اما چرا باید مصرف کننده میلگرد را با قیمت چهارده هزار تومانی تهیه کند؟

وی ضمن اشاره به شرایط نابه سامان در بازار فولاد اظهار داشت میزان تولید فولاد در کشور سی میلیون تن و دو برابر نیاز بازار بوده و مسئولین، بورس را دلیل این نابه سامانی می دانند اما این موضوع قابل قبول نمی باشد. هزینه های تولید فولاد اعم از انرژی، برق، سنگ آهن معدن و ... نیز بر حسب ریال محاسبه می شود.  

وزیرصمت و همچنین دو سرپرست سابق این وزارتخانه نیز وعده مرتفع نمودن مشکلات این بازار را داده بودند که هیچ یک محقق نشد و به همین خاطر گلایه مند هستیم. البته باید گفت که وزیر صمت، به خاطر عدم حمایت دولت نتوانست موفق عمل کند و نا به سامانی همچنان در بازار این محصولات حاکم می باشد.

نیکزاد همچنین این وعده را داد که با اتمام بررسی بودجه در مجلس، شخصاً با کمیسیون صنایع و معادن به بررسی بازار فولاد می پردازند و حتماً به این موضوع ورود خواهند کرد.

نسرین دلاور
1399/12/17
نابه سامانی در بازار ورق فولادی کشور

متاسفانه، بازار ورق فولادی کشور، دچار نابه سامانی و جوی متشنج است. هر چند که اجرای شیوه نامه های فولاد از سوی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت، تا حدی توانست این اوضاع را بهبود بخشد اما با توجه به عمق مشکلات در این بازار و مسلط شدن دلالان و واسطه های فروش بر آن، هنوز مسیری طولانی برای رفع این مشکلات باقی مانده است. انحصاری شدن تولید و عرضه ورق های فولادی، از مهم ترین دلایلی است که اجازه نفوذ دلالان تا این اندازه را فراهم کرده است.

نواقص سامانه بهین یاب وزارت صمت که به معیاری اساسی برای تخصیص سهمیه مواد اولیه صنعتی به تولید کنندگان شده است هم فرصتی را ایجاد کرده که افزایش قیمت ها و کاهش عرضه به دنبال احتکار آن ها، رخ دهد.  

در شیوه نامه ابلاعی وزارت صمت که با هدف تنظیم بازار تدوین گردید، مقرر شد تولید کنندگان ورق های فولادی، کل حجم تولیدات خود را در بورس کالا عرضه کنند تا هم خوانی بین عرضه و تقاضا برقرار شود. اما آنچه در واقعیت رخ می دهد این است که هنوز بخش زیادی از این محصولات فولادی در بازار آزاد و با قیمت های غیر واقعی به فروش می رسند. طبق آمار منتشر شده از سوی بورس کالای ایران در دی ماه امسال، تنها چهل و نه درصد از این ورق ها که صادر نمی شوند در بورس عرضه شدند. 

با تداوم چنین شرایطی، وزارت صنعت، معدن و تجارت به فکر کاهش تعرفه واردات ورق های فولادی افتاده تا به این طریق بتواند از حجم نابه سامانی این بازار بکاهد. سیف‌الله امیری مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت هم ضمن اشاره به این موضوع، بیان کرد در تلاش هستیم تعرفه واردات ورق های فولادی را از بیست و شش درصد به پنج درصد برسانیم که البته، مسئولان گمرگ باید با رقم نهایی موافقت کنند.

وی کلیه ورق های فولادی را مشمول کاهش تعرفه خواند و این امر را برای تامین نیاز بازار داخل و همچنین ثبات قیمت ها موثر دانست و گفت با تصویب این مصوبه، احتمالاً از ابتدای سال آینده، اجرایی خواهد شد. در کشور ما، ورق های فولادی زیر 5 میلی متر، تولید نمی شود و این خود مهر تاییدی برای اقدام به واردات آنها می باشد.   

نسرین دلاور
1399/12/12
آفتی در بازار آهن آلات کشور

متاسفانه سودجویی و نفع طلبی برخی افراد، بازار را برای مصرف کننده به شدت متشنج می کند. مصداق این صحبت در بازار آهن آلات و فولاد نیز دیده می شود. چرا که در ماه های گذشته، برخی افراد اقدام به خرید ارزان قیمت شمش فولاد نموده اند و میلگرد حاصل از آنها را به کشورهای مختلف از جمله کشور های همسایه صادر نموده اند. پایین بودن نرخ های اعلامی توسط این صادرکنندگان نسبت به نرخ های جهانی سبب شد تا کشور های مختلف از جمله عراق، برای این محصولات فولادی، عوارض تعیین کنند. عوارض 99 دلاری این کشور، افعانستان را هم بر آن داشته که عوارض 85 دلاری برای این منظور در نظر بگیرد.

کیوان جعفری طهرانی در یازدهمین همایش چشم اندازی صنعت فولاد و سنگ آهن، در رابطه با مشکلات بازار آهن آلات صحبت کرد و میلگرد صادراتی را از مهم ترین آفات برای این بازار خواند و گفت برخی بخشنامه های که از سوی دولت ابلاغ می گردد بر سیاست و قانون کشورهای دیگر هم اثر می گذارد. کشور ترکیه دو سال قبل، این عوارض را اعمال کرد و همچنان هم همین عوارض، پا برجا هستند. وی نتیجه صادرات ارزان محصولات فولادی ها را  متضرر شدن اقتصاد کشور عنوان کرد.

علاوه بر این، احسان دشتیانه عضو هیات مدیره ذوب آهن اصفهان هم در این خصوص اظهار داشت یارانه گازی که از فولادی ها گرفته می شود، در اصل به کشور عراق داده می شود. چون قیمت گذاری دستوری، در آن اعمال شده است.

نسرین دلاور
1399/12/05
174 مورد
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی