ایران ضایعات

اسقاط کشتی، صنعتی کثیف اما سود آور

اسقاط کشتی، صنعتی کثیف اما سود آور

مقدمه

کشتی های اسقاطی، یکی از مهم ترین تامین کننده های کارخانجات بازیافت در جهان به شمار می آیند. منظور از اسقاط کشتی، تخریب و همچنین جدا نمودن قطعات محتلف و تجهیزات آن می باشد که می تواند شامل طیف وسیعی از ضایعات باشد. یکی از اصطلاحات رایج در صنعت اسقاط و اوراق کشتی ها، اسکراب است که در واقع شامل فعالیت هاییست که برای تراشیدن بدنه کشتى و اسقاط آن انجام می شود.

انواع کشتی های اسقاطی

کشتی های اسقاطی می توانند شامل انواع کشتی ‌های اقیانوس ‌پیما، شناور ها، بارج ها، قایق ها  و .. باشد. کشتی های باری و اقیانوس پیما بعد از بیست تا سی سال فعالیت، باید اسقاط شوند. شناورهای فایبرگلاس هم با طول عمری تقریباً سی تا چهل سال از رده خارج می شوند. اما قایق های تفریحی که از جنس فولاد ساخته می شوند می توانند حتی تا یک قرن قابلیت استفاده داشته باشند. البته ممکن است حوادثی مانند آتش سوزی، غرق شدن در اثر طوفان یا حوادث دیگر و همچنین برخورد با موانع نیز سبب شود که کشتی قبل از اینکه طول عمر مفیدش به اتمام برسد، اوراق گردد.

سود دهی اسقاط کشتی

تقریباً 90 تا 95 درصد وزن کشتی ‌ها قابل بازیافت هستند. ضایعات آهن و فولاد بالاترین درصد کشتی های اوراقی را تشکیل می دهند. این ضایعات می تواند خوراک کارخانجات تولید فولاد قرار گیرد. همچنین ضایعات پلاستیکی، ضایعات چوب و تخته، کاغذ و کارتن، منسوجانی مانند روکش مبلمان نیز در آن یافت می شود که همگی می توانند با بازیافت، وارد چرخه تولید مجدد شوند. البته با توجه به گستردگی حجم و وزن کشتی، طبیعتاً آلاینده های آن نیز بالا می باشد. آلاینده ها می تواند شامل مواد نفتی، آزبست، دی‌اکسین ‌ها و ... باشد که هم برای محیط زیست و هم برای انسان، خطر آفرین هستند. به همیت خاطر عنوان صنعت کثیف را به آن می دهند.

تاریخچه بازیافت کشتی های اسقاطی در ایران

هر چند که ایران همیشه از کشتی های مختلف، برای اهداف متعدد استفاده می کرده و همواره تعداد زیادی کشتی از رده خارج شده داشته، اما در زمینه اسقاط و بازیافت آنها سابقه زیادی ندارد. در واقع از این فرصت، به نحو احسنت استفاده نمی شود. در حال حاضر نیز واحدهایی به صورت غیر رسمی این فعالیت را انجام می دهند. سایت ایران ضایعات، مرجع رسمی خرید و فروش ضایعات در کشور، می تواند بستری برای خریداران و فروشندگان این دسته از ضایعات باشد و متقاضیان می توانند آگهی های خرید و فروش خود را به صورت رایگان در سایت ثبت کنند.

سود دهی بازیافت کشتی های اسقاطی

سوددهی بازیافت کشتی های اسقاطی می تواند فرصتی برای افزایش تمایل سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این حوزه باشد. از طرفی به اشتغالزایی هم کمک می کند و می تواند فرصتی برای جذب افراد مختلف به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این صنعت باشد. دولت نیز تمایل بیشتری برای بازیافت کشتی ها دارد تا از صرف هزینه های زیاد برای نگهداری و تعمیر جلوگیری کند.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
 • ۲۵ مرداد ۰۰
  امیرحسین حقیقت :
  مجموعه ما یکی از خریداران و فعالان صنعت بازیافت یا اسکراب کشتی می باشد. درخدمت دوستان هستیم. . .
  علي سالمي در پاسخ میگه :
  سلام جناب حقیقت علی سالمی از جنوب هستم میشه باهم در ارتباط باشیم
  پاسخ
 • ۲۵ مرداد ۰۰
  معرفت پیران فشلویی :
  سلام مجموعه ما نیز با کادری حرفه ای در امور اسقاط فعال در زمینه اوراق و اسقاط کردن شناور و کشتی میباشد همچنین خریدار انواع فلزات فولادی و غیر فولادی حاصل از اوراق نیز میباشیم
  رحیم رحیم بختیاری در پاسخ میگه :
  سلام خسته نباشید من کارم ضایعات هست آهن مس و آلومینیوم و چدن هم میخرم بعد خودم هم تخریب میکنم خودم ماشین میارم بعد بهم قیمت بده که اهن ضایعات چند قیمت گذاشتین تخریب هم میکنیم
  پاسخ
 • ۲ شهریور ۰۰
  ارسطو سلطانی :
  با سلام خدمت همه دوستان تیم ما متشکل از تیم کارشناسی و آنالیز و افراد فنی و ماهر در زمینه انواع ضایعات اهن و پلاستیکی میباشد ,درصورت تمایل به همکاری بسیار خوشحال خواهیم شد با شما کار کنیم, در هر نقطه از کشور , در حال حاضر حوزه فعالیت در استان بوشهر ,فارس , و هرمزگان است,
  علي سالمي در پاسخ میگه :
  سلام در خدمتیم
  سامان شبانی در پاسخ میگه :
  درود درخدمتیم
  پاسخ
 • ۱۴ شهریور ۰۰
  صادق چوبکین :
  ضایعات آهن ریل میلگرد حجم بالای 1000 تن چه داخل ایران چه خارج از کشور رو آمادگی خرید داریم
  مصطفی حصاری در پاسخ میگه :
  سلام خسته نباشید من برای فروش دارم هرچقدر که بخوایید
  سعید کوشکی در پاسخ میگه :
  سلام من کارم ضایعات هست تمام ضایعات فلزی اگه باری موجود است من خریدارم ، ممنون
  پاسخ