کاربرد ضایعات لاستیک و پلاستیک در ساخت انواع عایق

کاربرد ضایعات لاستیک و پلاستیک در ساخت انواع عایق

کاربرد ضایعات لاستیک و پلاستیک در ساخت انواع عایق : سالانه حدود یک میلیارد لاستیک قراضه در سراسر جهان تولید می شود که با مشاهده هرچه بیشتر وسایل نقلیه در جاده ، تعداد آنها افزایش می یابد. بیشتر این ها در محل زباله دفن و یا سوزانده می شوند و مقدار زیادی دی اکسید کربن منتشر و مواد شیمیایی سمی وارد آب های زیرزمینی می شود . لاستیک ها دارای اجزای سازنده بالقوه با ارزشی مانند کربن سیاه ، روغن های آلی و فولاد هستند .
کلیه عایق های لاستیکی از جمله لرزه گیرها، عایق های رطوبتی، عایق های صوتی و حرارتی را می توان با استفاده از پودر لاستیک و گرانول لاستیک ضایعاتی و لاستیک بازیافتی تولید کرد.

عایق های صوتی

بر حسب تعریف، ارتعاش یک حرکت نوسانی حول نقطه تعادل است. اگر ذره ای که حرکت تناوبی دارد روی مسیر واحدی رفت و برگشت کند حرکت را نوسانی یا ارتعاشی می نامیم . همه اجسامی که دارای جرم و الاستیسیته باشند قادر به ارتعاش هستند. موضوعی که در این بحث مهم است صدای حاصل از این حرکت های ارتعاشی ست که یکی از بزرگترین منابع آلودگی صوتی در دنیای صنعتی به شمار می رود. 

ابزار و تجهیزات دقیق اندازه گیری و وسایل نوری و ابزارهای آزمایشگاهی در ارتعاش های بسیار پایین نیز آسیب پذیرند و باید درجه ی ایزولاسیون مناسبی برای آنها فراهم کرد که این کار به وسیله استفاده از عایق های صوتی متنوع انجام میگیرد.  وظیفه ی اصلی لرزه گیر یا عایق کننده ارتعاش عبارت است از :

1- کاهش قابلیت انتقال
2- داشتن میرایی مناسب برای جذب انرژی
3- انعطاف پذیر ی و داشتن الاستیسیته مناسب
4- صلبیت و سختی به منظور تحمل بار استاتیکی سیستم

به عنوان مثال دسته موتورها، پاشنه لاستیکی پایه های اجزای الکتریکی چیلرها، ژنراتورها و پمپ ها و مواردی نظیر ماشین لباسشویی را می توان به عنوان ابزار های عایق کننده ارتعاش نام برد.

انواع لرزه گیرهای پلیمری

به طور کلی لرزه گیرها به دو دسته لرزه گیری های فلزی و پلیمری تقسیم می شوند که در اینجا فقط به نوع پلیمر آن ها پرداخته خواهد شد. 

1- پایه های لاستیکی : این گروه شامل دسته موتورها و پایه های دستگاه های مختلف از جمله ژنراتورها، پمپ ها ، سرندها و موتورهای احتراق می شود. به عنوان مثال سطح زیرین یک موتور دیزلی توسط چهار پایه مجزا که از لاستیک و فلز ساخته شده است به زمین پیچ می شود. این پایه ها کلیه حرکت ها و و نیروهای برشی، فشاری و کششی را تحمل می کنند و دارای انعطاف پذیری کافی در مقابل پیچش لرزه های ناشی از کار کردن موتور است.

2- کفپوش و ضربه گیرها : این گروه از عایق ها اکثرا به صورت مسطح هستند و در اندازه ها و ابعاد گوناگون و از مواردی نظیر الاستومرها، چوب پنبه، نمد یا مخلوطی از اینها ساخته می شود. ویژگی های دینامیکی این گروه به دانسیته و سختی و نوع مواد مصرفی بستگی دارد. از مزیت های عایق های مسطح می توان ارزانی و نداشتن محدودیت در ضخامت  و سایر اندازه ها نام برد که برای عایقکاری تجهیزات گران قیمت از آنها استفاده می شود. ضربه گیر در اشکال و ابعاد متفاوت ساخته می شود و در خودروهای سبک و سنگین و ماشین های راه سازی نصب می شود. نمونه دیگری از آنها ضربه گیرهای کشتی (فندر) به منظور جلوگیری از صدمه دیدن کشتی هنگام پهلوگرفتن در اسکله ها نصب می شود این قطعه های عظیم الجثه از لاستیک و فلز ساخته می شود. 

3- لرزه گیرهای اتصالی : اتصال های قابل ارتجاع عموما برای ایزولاسیون خطوط لوله در سیستم های تاسیسات شامل موتورخانه های ساختمان های بلند و مجتمع ها، نیروگاه ها، صنایع گاز، آب و پتروشیمی به کار می رود. در هنگام کار پمپ ها لرزش و صدای بسیاری تولید می شود که ناشی از انرژی جنبشی سیال در حال حرکت و انقباض و انبساط و اصطکاک است. لرزه گیرهای لاستیکی به دلیل ساختار مناسبی که دارند قادر به استهلاک تنش های زیاد، جذب شوک و ضربه و نیز تعدیل نیروهای فشاری پیچشی و خمشی در مسیر خطوط انتقال سیال ها هستند. اجزای مهم یک لرزه گیر عبارتند از :

1- لایه داخلی ( معمولا ار آمیز کائوچوی طبیعی یا مصنوعی تشکیل می شود)

2- لایه میانی ( آز آمیزه های الاستومری به علاوه سیم و رینگ های فلزی و منجید ساخته می شود)

3- لایه بیرونی ( شبیه به لای داخلی است )

انواع لرزه گیرها با توجه به نوع کاربرد و عمر مورد انتظارشان معمولا از کائوچوی طبیعی، کلروپرن، EDPM، بیوتیل و تفلون و ضایعات آنها ساخته می شود. اما کلروپرن به دلیل دارا بودن مقاومت خوب در مقابل عامل های جوی و حمله اوزنی و نیز داشتن خواص فیزیکی و مکانیکی مناسب. به عنوان یک کائوچوی همه کاره در ساخت لرزه گیرها کاربرد عمده یی دارد. کارایی، توان ایزولاسیون، قابلیت انتقال ارتعاش و میزان تغییر شکل یک لرزه گیر به میزان میراکنندگی آن بستگی دارد که از فاکتورهای ارتفاع، قطر، جنس الاستومر مصرفی و نیز حجم و تعداد شکم تاثیر  می پذیرد. بدیهی است انتخاب پایه پلاستیکی و طراحی فرمولاسیون مناسب نقش اساسی را در این ارتباط ایفا می کند. 

4- پایه های مرکب : این گروه به منظور ایزوله کردن پل ها و سازه ها طراحی می شود. این عایق ها به دلیل جلوگیری از خسارت های مالی و تلفات جانی فراوانی که زلزله به بار می آورد از اهمیت زیادی برخوردار است و باید ویژگی های کلی زیر را داشته باشد.

1- حداقل انتقال نیروهای برشی به سازه 

2- کاهش نیروهای سازه و فرکانس ارتعاش

3- کاهش تغییر مکان سازه

4- توانایی برگشت به حالت اولیه پس از اتمام زلزله

5- توانایی تحمل وزن ساختمان در حالت استاتیکی و هنگام  وارد شدن نیروی شدید

استفاده از لاستیک و پلاستیک در عایق های صوتی و دیوارهای مشترک و کف ها 

محصولات لاستیکی و پلاستیکی می توانند آلودگی صوتی و ارتعاش های موجود در ساختمان را به دو روش کاهش دهند.
روش اول شامل استفاده از مقدار کمی محصول تخصصی برای کاهش صدای یک منبع خاص است. یک مثال خوب از این روش استفاده از سکوی ضد ارتعاش در زیر ماشین آلات ارتعاش کننده است. در این موارد جز ضد ارتعاش کوچک است و به دقت طراحی می شود.
در روش دوم استفاده از محصولات لاستیکی با پلاستیکی است که به طور کلی کنترل کننده صدا هستند. بهترین مثال آن انتقال صدا از طریق دیوارها و کف اتاق است. تمام دیوارها و کف های جداکننده دو واحد مستقل آپارتمانی باید دارای حداقل یه عایق صدای استاندارد باشد. برای دستیابی به این هدف در ساختمان های قدیمی از دیوار و کف ضخیم و سنگین استفاده می شد. از آنجایی که ساختمان های جدید و بلند مرتبه به ناچار باید با مواد ساختمانی سبک تر ساخته شود استفاده از محصولات تخصصی مثل لاستیک و پلاستیک برای کنترل انتقال صدا از یک اتاق به اتاق دیگر توسعه یافته است. 

برای کنترل صدا مطابق با اصول ساختمان عایق باید دارای جرم کافی باشد، به عبارت دیگر باید دارای دانسیته ویژه ی سطح (Kg/m3 563 ) باشد. در این مورد حتی کوچکترین اشتباه در ساخت باعث انتقال صدای زیادی می شود. عایق سازی با کار گذاشتن یک پانل سبک وزن روی یک هسته جامد بنایی به دست می آید. میزان دقیق بهبود عایق کاری به روش کار گذاشتن لایه دوم روی ساختار اصلی بستگی دارد و از این رو نیاز به محاسبه کارشناسی برای اجرای آن دارد.

عایق حرارتی

ضایعات پلاستیک قابل استفاده برای عایق کاری شامل ضایعات پت (PET) ، بطری و ظروف پلی اتیلن با دانسیته بالا کیسه های بسته بندی پلی اتیلن با دانسیته پایین ، بطری و فویل PVC ، سر بطری و ظروف و طناب پلی پروپیلن ، پلی استایرن منبسط شده و پلی پروپیلن منبسط شده هستند.

ضایعات لاستیک مناسب عایق کاری شامل پلی یورتان و کالاهای لاستیکی ( مثل تایر  فرسوده و قطعات لاستیکی ) است. به طور کلی تمام مواد غیرهادی  که حاوی مقادیر زیادی هوا هستند می توانند به عنوان عایق حرارتی استفاده شوند اما برای استفاده در دیوارها و داخل ساختمان ها نباید این مواد زیست تخریب کننده و جذب کننده آب باشند. مواد عایق استفاده شده در سقف داخلی باید خیلی تمیز باشد چون در اثر گرم شدن می تواند محل تجمع حشره ها باشد و ایجاد بوی نامطبوع کند. ضایعات را می توان شست و با نور آفتاب خشک کرد. 

استفاده از عایق های حرارتی در مناطق سردسیر باعث کاهش استفاده از وسایل گرمایی می شود. عایق های وارداتی گران است در حالی که پلاستیک ضایعاتی مثل بطری  پت (PET) ، مواد بسته بندی و کیسه های خرید به وفور یافت می شود. این گونه مواد پلاستیکی دور ریز را می توان به عنوان عایق حرارتی در زیر سقف و در زیر پی و در داخل دیوار قرار داد. این کار به طور کلی دارای پنج شکل مزیتی است:

1- خلاص شدن از ضایعات پلاستیک

2- عایق کاری حرارتی ساختمان ها

3- جلوگیری از واردات عایق های گران قیمت

4- کاهش مصرف مواد سوختی

5- غیر قابل آتش گیری

دو گروه عمده ضایعات پلاستیک را بطری های پلاستیکی و فویل پلاستیکی (مثل کیسه های خرید) تشکیل می دهد. بطری ها چون حاوی هوا هستند می توانند مستقیما به عنوان عایق حرارتی استفاده شود. هوای موجود در آن ها نقش عایق را دارد. در صنعت حمل و نقل استفاده از ضایعات لاستیک می تواند جنبه سه منظوره حرارتی، صوتی و رطوبتی داشته باشد. ورق هایی که در کف و دیواره خودروها و صنعت ریلی استفاده میشود از کلیه جنبه های یاد شده برخوردار است. 

عایق های رطوبتی

علاوه بر صنعت حمل و نقل که به آن اشاره شد صنعت ساختمان نیز از جمله موارد استفاده ضایعات لاستیک است که در ساخت عایق های رطوبتی مانند ایزوگام به منظور ایزولاسیون پشت بام ها از آن ها به طور عمده استفاده می شود.

 

خبرهای دیگری در این زمینه :


نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
 • ۲۵ مهر ۹۶
  رضا :
  سلام خسته نباشید آیا در ایران شرکتی هست که از پلاستیک های ضایعاتی کاری شروع کرده باشد ویا تولیداتی داشته باشد؟
  پاسخ
 • ۵ خرداد ۹۷
  مهدی :
  سلام . کسی هست من ۵هزارجفت زیره کفش دارم مشتریش باشه باقیمت عالی میدم
  پاسخ
 • ۱۵ تیر ۹۷
  حسین اردانی :
  سلام جنس سبد میوه از کدام نوع پلاستیک است وایا ضایعات ان در ایزوگام. مورد استفاده میباشد
  پیمان در پاسخ میگه :
  سلام آیا شما برای تولید خود نیاز به ضایعات کیسه دارید؟در صورت نیاز با بنده تماس بگیرید.ممنون
  پاسخ
 • ۶ بهمن ۹۷
  علی حسینی :
  سلام من لاستیک ضایعاتی دارم خریدارید
  مهرداد یزدانی در پاسخ میگه :
  سلام لاستیک چیه ‌قیمت لطفا؟
  پاسخ
 • ۶ خرداد ۹۸
  حسن پاسالار :
  سلام من مقدار 1000 حلقه لاستیک کامیونی دارم خریدار واقعی زنگ بزنه. قیمت توافقی
  پاسخ
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی