ایران ضایعات

کارشناسی و محاسبه قیمت روز ضایعات 

کارشناسی و محاسبه قیمت روز ضایعات 

مقدمه 

معمولا عموم افراد جامعه با کارشناسی و محاسبه قیمت روز خودرو، زمین و املاک آشنایی دارند. اما میزان آشنایی افراد در مورد محاسبه قیمت روز ضایعات به صورت رسمی و قابل قبول کمتر بوده و همین مسئله می تواند از جذابیت معاملات ضایعات بکاهد. حال اگر مرجعی رسمی و قابل اعتماد کارشناسی و محاسبه قیمت روز ضایعات را انجام دهد مسلما این بازار ساماندهی می شود و هم خریدار و هم فروشنده از معاملات خود رضایت خواهند داشت. به ویژه در صورتی که حجم ضایعات بالا باشد این مسئله از اهمیت دو چندانی برخوردار می شود. با این حساب محاسبه قیمت روز ضایعات به صورت کارشناسی و منطقی ضایعات از ملزومات بازار ضایعات بوده که ایران ضایعات از طریق راه اندازی سامانه هوشمند برآورد قیمت ضایعات این مهم را فراهم کرده است. 

عوامل موثر در قیمت گذاری ضایعات 

قیمت گذاری ضایعات بر اساس فاکتورهای مختلف انجام می شود. وزن بار یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت آن می باشد. به نحوی که با افزایش قیمت بار، بهای آن هم بیشتر می شود. به عبارتی قیمت بار ضایعات عمده نسبت به خرده بار بیشتر بوده و عموما مشتری بیشتری هم دارد‌. کارخانه ها و صنایع مختلف که از ضایعات به عنوان مواد اولیه استفاده می کنند عموما خریدار عمده بار هستند. همچنین تفکیک بار و خالص بودن آن هم در قیمت گذاری ضایعات تأثیر مستقیمی دارد. کارخانجات تولید کننده فولاد بر اساس یک سری معیار ها، ضایعات آهن و فولاد را در دسته های مختلف تقسیم‌ نموده و قیمت مجزایی برای هر یک از آنها تعیین می کنند. همچنین بسیاری از آنها از پذیرش برخی ضایعات آهنی خودداری نموده و بارهای پرسی که حاوی این نوع ضایعات باشند را به قیمت کمتر خریداری می کنند. هر چه بار، یکدست و خالص تر باشد، قیمت بیشتری خواهد داشت. مثلا در صورتی که بار ضایعات مربوط آهن سوپر ویژه باشد و و آهن آلیاژی هم در آن یافت شود، بهای آن کاهش می یابد. همچنین در صورتی که بار، ضایعات پرسی بدنه خودرو باشد هنگام قیمت گذاری، بهای کم‌تری نسبت به پرسی بدنه خواهد داشت. زیرا بار پرسی خودرو شامل ضایعات دیگر به جز آهن و فولاد نیز هست در حالی که ضایعات پرسی بدنه تنها شامل بدنه آهنی خودرو است. کیفیت بار هم پارامتر بسیار مهمی در تعیین قیمت ضایعات به شمار می رود. به عنوان مثال بار ضایعات نایلونی که از طریق تفکیک زباله های شهرداری به دست می آید کیفیت پایین تری در مقایسه با نایلون های کشاورزی و گلخانه ای دارند. از این رو در هنگام معامله، به عنوان نایلون درجه دو قیمت گذاری می شوند. 

نکته تاثیرگذار دیگر در بحث کارشناسی و قیمت روز ضایعات، فرآوری کردن آنهاست. به عبارتی ضایعات فرآوری شده قیمت بالاتری در مقایسه با ضایعات زنده دارند. مثلا نایلون پرسی گران قیمت تر از نایلون زنده است. 

کارشناسی و محاسبه قیمت روز ضایعات آهن 

برآورد قیمت روز ضایعات آهن در سامانه هوشمند برآورد قیمت ضایعات،  بر اساس فاکتورهای مختلف از جمله نوع ضایعات می باشد. همان طور که در وب سایت ایران ضایعات مشاهده می شود، ضایعات آهن شامل چندین نوع از جمله آهن درجه یک، آهن درجه دو، آهن درجه سه، آهن سوپر ویژه، ویژه، آهن آلیاژی، پرسی خودرو، بدنه خودرو ، مکانیکی و ته کارکاهی سفاله آهن و ... می باشد. کارشناسی و محاسبه قیمت روز ضایعات آهن در سامانه هوشمند برآورد قیمت ضایعات بعد از تعیین نوع ضایعات آهن، استان و شهرستان و حجم بار صورت می گیرد.‌ به این‌ ترتیب نه تنها برای آهن بلکه قیمت گذاری انواع ضایعات در شهرهای های ایران به صورت کارشناسی و منطقی به صورت آنلاین استفاده می شود. 

محاسبه ارزش کالاهای ضایعاتی پلاستیکی 

ضایعات پلاستیکی که درصد بالایی از ضایعات را هم در بخش خانگی و هم در بخش صنعت به خود اختصاص می دهد، از طیف بسیار متنوعی برخوردار است. برخی از انواع ضایعات پلاستیکی عبارتند از : ضایعات نایلون، پلی اتیلن، پلی پروپیلن (پ پ)، پلی اتیلن ترفتالات (پت)، های ایمپکت، کریستال، ای بی اس، تزریقی، بادی و ....

هنگام محاسبه ارزش کالاهای ضایعاتی پلاستیکی در ابتدا به نوع پلاستیک باید توجه کرد. چرا که هر یک قیمت و بهای مختص به خود را دارد. سامانه هوشمند برآورد قیمت ضایعات، ابزاری کارآمد جهت برآورد قیمت و محاسبه ارزش کالاهای ضایعاتی می باشد که استفاده از آن برای کلیه فعالین در حوزه بازیافت و ضایعات راه گشا خواهد بود. 

قیمت گذاری ضایعات مس در شهرهای ایران 

مس از جمله فلزات رنگی پرکاربرد در صنایع مختلف است که ضایعات آن نیز ارزشمند است. این دسته از ضایعات هم شامل انواع مختلفی از جمله مس کابلی قرمز، مس کابلی سیاه، مس ذوبی، مس مخابراتی، مس آرمیچری، لوله مسی، مس آسیابی و غیره بوده و هر یک قیمت مختص به خود را دارند. برای محاسبه قیمت روز ضایعات مس نیز در ابتدا به نوع و بعد وزن بار توجه می شود. مسلما قیمت عمده بار ضایعات مس بالاتر از خرده بار آن می باشد. سامانه هوشمند برآورد قیمت ضایعات، می تواند با دریافت اطلاعات بار ضایعاتی از جمله نوع ضایعات مس، وزن بار و شهرستان مورد نظر قیمت روز ضایعات مس را محاسبه نماید. 

محاسبه قیمت روز ضایعات آلومینیوم 

در قیمت گذاری ضایعات آلومینیوم نیز مانند بسیاری از ضایعات دیگر با دسته بندی متنوعی روبه رو هستیم از جمله ضایعات آلومینیوم نرم، آلومینیوم خشک، سرسیلندر، پیستون، رینگ، زینک، پروفیل آلومینیوم، سفاله آلومینیوم نرم، سفاله آلومینیوم خشک، قوطی آلومینیوم. دسته بندی ضایعات آلومینیوم نقش مهمی در ارزش گذاری این کالاهای ضایعاتی ایفا می کند. 

جمع بندی 

در مجموع باید گفت که در کارشناسی و محاسبه قیمت روز ضایعات در شهر ها و استان های مختلف بر اساس وزن چندین پارامتر، مهم است. کیفیت بار، عمده و خرده بار بودن ضایعات، کیفیت، خلوص بار، فرآوری یا عدم فرآوری بار ضایعاتی از جمله این پارامتر ها هستند. همچنین بعد و مسافت نیز بر هزینه های حمل و نقل و در نتیجه قیمت تمام شده بار ضایعاتی اثر گذار است. بنابراین هنگام ارزش گذاری کالاهای ضایعاتی در شهرهای مختلف ممکن است اختلافاتی دیده شود که بخشی از آن به این مسئله برمی گردد. در انتها به کلیه صاحبان صنایع، کارخانجات، کارگاه ها، مراکز تفریحی، فرهنگی، آموزشی، رستوران ها و کلیه شهروندان پیشنهاد می گردد که برای محاسبه ارزش کالاهای ضایعاتی خود از سامانه هوشمند برآورد قیمت ضایعات استفاده نمایند. 

 

 

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
 • ۱۷ تیر ۰۳
  محسن جاوری :
  خیلی عالی بود
  پاسخ
 • ۲۶ تیر ۰۳
  افشین محمودی :
  سلام خسته نباشید ضایعات A105 بادر صد آلیاژی نیکل کروم و مس مجموع حدود 30تا 70 درصد شیرهای فورج کلاسهای 150-300-800 چطور قیمت گذاری میشه
  پاسخ