ایران ضایعات

تحلیل قیمت ضایعات مس مخابراتی در سال 99

تحلیل قیمت ضایعات مس مخابراتی در سال 99

سال 1399، به واسطه رخداد های طبیعی و غیر طبیعی سبب ایجاد یک شوک قدرتمند به بازار صنایع مختلف به ویژه بازار مس شد. در این بین ضایعات مس مخابراتی نیز تلاطمی را تجربه کرد که تنها با بیان اعداد و ارقام می توان آن را درک کرد. شیوع و تداوم موج های مختلف کرونا ویروس را از علل این اتفاق می دانند. چرا که در حال حاضر، جهان با چنین معضلی دست و پنجه نرم می کند و قیمت های جهانی نیز  در حال افزایش می باشد. کشور آمریکا به عنوان مدعی بزرگترین اقتصاد دنیا، شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بود و با روی کار آمدن بایدن به عنوان  شخص منتخب، قیمت ها با نوسان مواجه گردید.

نمودار نوسانات قیمتی ضایعات مس مخابراتی در سال 1399

با بررسی نمودار قیمتی این دسته از ضایعات مسی، می توان دریافت که روند کلی نمودار (نقطه چین) صعودی بوده، به نحوی که قیمت ها در تابستان بالاتر از بهار، در پاییز بالا تر از دو فصل قبلی و در زمستان نیز به همین شکل بوده است. کمترین مقدار قیمت در فصل بهار و برابر با 63.000 تومان به ازای هر کیلوگرم می باشد. بالاترین قیمتی که در سال گذشته برای آن رقم خورد 187.500 تومان و در اسفند ماه بود. از ابتدای سال 1399 تا انتهای آن، بیش از 135 درصد رشد قیمتی برای ضایعات مس مخابراتی رخ داده است.

از آنجایی که نرخ دلار و قیمت جهانی، دو علت اساسی نوسانات داخلی هستند. روند تغییرات این دو پارامتر نیز در قالب نمودار به نمایش گذاشته شده است.  شیب هر سه نمودار در فصل بهار، از یک روند نسبتاً مشابه تبعیت می کند و موید این حرف می باشد. البته تجربه نشان داده که نقش دلار پر رنگ تر بوده به نحوی که با تغییرات اندک و جزئی نرخ دلار، قیمت ضایعات مس در کنار سایر ضایعات فلزی به طور قابل ملاحظه ای نوسان پیدا می کنند. در تابستان نیز نمودار نوسانات نرخ دلار حکایت از اوج گیری در برخی بازه های زمانی دارد که در آن بازه ها معمولاٍ دلار نیز افزایش داشته است.  در آبان ماه نیز به واسطه تنش های سیاسی در ایالت متحده آمریکا، شاهد فراز و فرود دلار و در نتیجه مس بودیم. به عنوان مثال با توجه به اینکه در فاصله چهاردهم تا هجدهم آبان ماه شیب نمودار نرخ دلار منفی می شود، همین اتفاق در نمودار قیمت داخلی ضایعات مس نیز رخ داده است. در واقع همزمان با اوج گیری دلار، قیمت مس و ضایعات آن نیز اوج می گیرد و افت دلار به کاهش قیمت این دسته از ضایعات فلزی کمک می کند.

نمودار نوسانات قیمتی دلار در سال 1399

نمودار نوسانات قیمت جهانی مس در سال 1399

در این بین عوامل جانبی از جمله اخباری مبنی بر کشف واکسن کرونا نیز قیمت ها را در بازارهای مختلف به ویژه ضایعات مس تحت تاثیر قرار می داد. علاوه بر این، افت قیمتی که در انتهای اسفند ماه در نمودار نشان داده شده است، تا حدودی به تعطیلات آخر سال مربوط می شود. 

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )