تصمیمات جدید گمرکی برای ترخیص کالا

تصمیمات جدید گمرکی برای ترخیص کالا

در راستای بازگشت ارز صادراتی برای کالاهای اساسی و ضروری که متولیان صادراتی دارد دو تصمیم مهم برای گمرک تجارت خارجی گرفته شد. به نقل از محمدرضا کلامی، سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت براساس اولین تصمیم مقرر شد ترخیص کالاهای اساسی و ضروری که به دلیل عدم تامین ارز صادراتی در بنادر گمرک انباشته شده اند منوط به داشتن ثبت سفارش و وجود کالای مستند به قبض انبار در بنادر امکان پذیر باشد و ترخیص کالا از گمرک به شرط تامین ارز در سه ماه آینده و به نرخ روز میسر می باشد.

به گفته کلامی ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید و ماشین آلات که در گروه 2.1 و 2.6 ارز نیمایی و ارز اشخاص قرار دارد، به دو شیوه ترخیص می شود:

  • روش اعتباری (برای ارز نیمایی)
  • روش استفاده از ارز اشخاص و واردات در مقابل صادرات یا استفاده از منابع ارزی غیر در خارج از کشور

کلامی اضافه کرد گمرک مجاز به ترخیص کالا با این دو روش است. لذا واردکننده در صورت عدم ارائه نیاز ارزی می توانند با استفاده از منابع ارزی خارجی نسبت به ترخیص کالا اقدام نمایند.

در این جلسه درخواستی از سوی مسئولین استان خراسان رضوی در خصوص افزایش اختیارات کمیسیون استانی تنظیم بازار ارائه گردید. بر این اساس مقرر شد کارگروه ملی تنظیم بازار علاوه بر بررسی فهرست اقلام مشمول نرخ گذاری، نسبت به واگذاری اختیارات لازم در این بخش اقدامات لازم را انجام دهد. گفتنی است تا پیش از این در خصوص اقلامی نظیر نان، شیر، مرغ، کالا و خدمات صنفی اختیارات لازم با تعیین حدود قیمتی به کمیسیون های استانی واگذار شده بود.

در ادامه این جلسه مهرداد جواد ارونقی، معاون فنی گمرک ایران اظهار داشت: کلیه تسهیلات صادرکنندگان به دلیل عدم بازگرداندن ارز صادراتی متوقف شده و صادرات آن ها در مسیر قرمز قرار می گیرد.

خبرهای دیگری در این زمینه :


نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی