ایران ضایعات

صادرات فولاد به صرفه تر است یا فروش آن در بورس؟

صادرات فولاد به صرفه تر است یا فروش آن در بورس؟

مقایسه سود حاصل از فروش فولاد کشور در بورس کالا و صادرات آن نشان می دهد که اختلاف بیست درصدی بین آنها وجود دارد. به عبارتی فروش محصولات فولادی در بورس کالا سودی بیشتر از صادرات آنها دارد‌ این موضوع، صادرات فولاد را تحت الشعاع خود قرار خواهد داد و میزان آن را کاهش می دهد. 

اما علت این اختلاف و سودآوری بیشتر در بورس کالا نسبت به صادرات چیست؟ 

یکی از دلایل مهم و اساسی این رخداد، اختلاف بالای دلار آزاد و سامانه مبادله ارزی است. چون هنوز بازار خارج از بورس از نرخ دلار آزاد به جای بورس کالا تبعیت می کند و این موضوع سبب افزایش رقابت در معاملات بورس کالا می شود.‌

دلیل دیگری که می توان‌ نام برد، مربوط به حجم بالای  تقاضای در بورس کالا است. زیرا واحدهای پایین دست در تلاش هستند تا شمش فولادی بیشتری بخرند و آنها را ذخیره نمایند تا در تابستان که مشکل محدودیت برق برای واحدهای فولادسازی پیش می آید، آن ها را در بازار بفروشند. 

علاوه بر موارد فوق، رقابت زیاد در بخش آهن اسفنجی هم وجود دارد. به عبارتی در بازار داخلی کشور ما، محدودیت عرضه قراضه سبب شده تا مصرف سنگ آهن در واحد های تولید کننده فولاد بیشتر شود. از طرفی از آنجایی که انتظار می رود در سال جدید،  از شش میلیون تن فولادسازی جدید بهره برداری شود، در نتیجه، انتظار عرضه آهن اسفنجی هم کمتر می شود و قیمت ها افزایش می یابند. 

در کنار این دلایل باید ضعف نظارتی را هم اضافه نمود. 

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
  • ۱۰ خرداد ۰۲
    مسیح فرجلو :
    ملت ایران در محاصره اقتصادی سوداگران
    پاسخ