بازیافت مس از ضایعات الکترونیکی

بازیافت مس از ضایعات الکترونیکی

بازیافت مس از ضایعات الکترونیکی : مس موجود در ضایعات الکترونیکی بر اساس واکنش زیر  به صورت کمپلکس آمونیاکی مس حل می‌شود. محلول حاصل از انحلال حاوی سولفات مس، آمونیاک و سولفات آمونیاکی است.

بازیافت مس از ضایعات الکترونیکیضایعات الکترونیکی و بازیافت مس" width="242" height="42" />

پس از جدایش مایع و جامد، محلول توسط یک فرآیند دو مرحله‌ای ترسیب و استخراج الکتریکی تصفیه می‌شود، به نحوی که جدایش انتخابی نقره، روی، نیکل و کبالت صورت می‌گیرد. ر مرحله بعد طی فرآیند استخراج الکتریکی، مس یک ظرفیتی موجود در محلول تصفیه در آند اکسید شده و فلز مس بر روی کاتد می‌نشیند. الکترولیت برگشتی از مرحله تصفیه نیز به چرخه انحلال منتقل می‌شود. فرایند در دمای محیط (25 درجه سانتی‌گراد) و تحت اتمسفر نیتروژن صورت می‌گیرد. بازیافت مس و فلزات سنگین از ضایعات الکترونیکی توسط فرآیند هیدرومتالورژی دیگری نیز انجام می‌شود.

به سبب عدم تشکیل کمپلکس آهن و آلومینیم قراضه با آمونیاک، این فلزات نامحلول باقی می‌مانند. علی‌رغم این موضوع برخی فلزات دیگر مانند نقره، روی، نیکل و کبالت تشکیل کمپلکس آمونیاکی داده و به صورت ناخالصی به محلول وارد می‌شوند. از آنجا که نقره عنصر الکتروپوزیتیو قوی است به روش ترسیب با مس حذف می‌گردد. ترسیب کامل پس از 30 دقیقه و با نسبت مولی ورودی +CU° | Ag بیش از 6 حاصل می‌شود. واکنش ترسیب به صورت رابطه زیر قابل ارائه است.                                بازیافت مس از ضایعات الکترونیکیضایعات الکتریکی" width="280" height="34" />

حذف سایر ناخالصی‌ها مانند کبالت، نیکل و روی توسط عامل استخراج کننده  صورت می‌گیرد. این عامل یک اکسین حاوی 7- تتراپروپیلن – 8 – هیدروکسی کوئینولین است که استخراج کننده کیلیت دهنده با مکانیسم تعویض کاتیونی است و احتمالاً بر اساس واکنش زیر سبب استخراج فلزات می‌شود.

بازیافت مس از ضایعات الکترونیکیضایعات الکترونیکی2" width="343" height="36" /> که در این واکنش، R-HQ بیانگر LIX 26 و علامت بار نشانه فاز آلی است. پس از حذف ناخالصی‌ها مس فلزی به روش ترسیب الکتریکی و توسط کاتد صفحه‌ای مسی و آند پلاتینی بازیابی می‌شود.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی