ایران ضایعات

ورق روغنی چه ویژگی ها و کاربردهایی دارد؟ 

ورق روغنی چه ویژگی ها و کاربردهایی دارد؟ 

مقدمه

ورق روغنی یک محصول فولادی با ظاهری براق و درخشان است که قابلیت لعاب کاری نیز دارد. این ورق از طریق نورد سرد تولید می شود. به منظور افزایش مقاومت آن در برابر آسیب هایی همچون زنگ زدگی و خوردگی، عملیات روغن کاری بعد از فرآیند نورد انجام می شود. 

ورق روغنی برای تولید محصولاتی که نیاز به ظاهر مناسب دارند، بیشتر  مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به ویژگی ها و کاربرد های این نوع ورق فولادی اشاره شده است. 

ویژگی های ورق روغنی 

 ظاهر صیقلی و براق ورق روغنی جزو ویژگی های اصلی این ورق می باشد. همچنین مقاومت زیادی در برابر فشار های وارده از خود نشان می دهد. از آنجایی که رنگ پذیری خوبی دارد، تنوع بالایی از رنگ ها را می توان برای آن دید. 

از دیگر ویژگی های این محصول فولادی این است که استحکام خود را در ابعاد و اشکال مختلف حفظ می کند. همچنین ساختار فیزیکی آن در اثر انبساط و انقباض تغییر نمی کند.‌ 

نحوه تولید ورق روغنی 

به منظور توليد ورق روغنی ابتدا باید ورق سیاهی که دارای ضخامت بیشتر است را اسید شویی کرد. این کار باعث از بین رفتن پولکها و آلودگی های سطحی می شود.

بعد از اسیدشویی نوبت به نوردکاری می رسد. همان طور که در ابتدا گفته شد، از نورد سرد برای تولید اين ورق استفاده می شود. در این مرحله، ورق سیاه را از بین غلتک هایی عبور می دهند تا در اثر فشاری که به آن وارد می شود ضخامتش کاهش یابد.

این کار باعث بهبود خواص فیزیکی ورق شده و مقاومت آن را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این، ظاهری صاف و یکنواخت برای آن ایجاد مي کند. با این حال، ورق هنوز سخت بوده و شکل پذیری ندارد. به همین خاطر، مرحله دیگری به نام آنیل کاری نیاز است تا ورق انعطاف پذیر شود. برای انجام آنیل کاری از دو روش پیوسته و بچینگ استفاده می شود. 

برای اینکه ورق اکسید نشود، سطح آن را با روغن می پوشانند و بعد درون کوره های هوای داغ قرار می گیرد و به صورت کویل در می آید.

با انجام آنیل کاری ورق نوبت به پرداخت کاری آن می رسد. این عملیات با نام تمپر رولینگ هم شناخته می شود. در این مرحله با دمای خیلی پایین، نورد سرد سطحی انجام می دهند و بدین ترتیب ورق روغنی آماده می گردد.

علت روغنکاری ورق در حین نورد سرد  

استفاده از روغن یا همان روان ساز برای ورق گرم در حین نورد سرد دلایلی متعددی دارد. از جمله اینکه نیروی نورد را کاهش می دهد. همچنین به کم شدن استهلاک غلتک کمک می کند.

اصطکاک غلتک و ورق را نیز کم کرده و منجر به صافتر شدن ورق می گردد. علاوه بر این، از زنگ زدن ورق جلوگیری می کند و دمای غلتک را هم کاهش می دهد. 

نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که میزان روغنی که برای این منظور استفاده می شود و همین طور سرعت ورود آن به سیستم نورد باید دقیق باشد. چرا که مشکلاتی همچون جدا شدن غلتک و ورق را به وجود می آورد. 

انواع ورق روغنی 

ورق های روغنی بر اساس آلیاژ مصرفی و عملیات حرارتی که روی آنها انجام می شود به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

 • ورق روغنی معمولی ST12 
 • ورق روغنی نیمه کششی ST13
 • ورق روغنی فوق کششی ST14 

در مورد ورق روغنی بر خلاف ورق سیاه، با افزایش ST، نرم تر و با کاهش ST میزان کشش آن افزایش می یابد.‌

همچنین بر اساس ضخامت انواع مختلفی از سه دهم تا سه میلی متر و دارای عرض هایی از صد تا صد و بیست و پنج میلی متر تولید می شود. این تنوع در ضخامت ورق روغنی کاربرد آن را بسیار متنوع کرده است. 

کاربردهای ورق روغنی

ورق روغنی در صنعت خودرو سازی کاربرد بسیار زیادی دارد. هم بدنه خودرو و هم بسیاری از قطعات خودرو را به کمک این ورق می سازند. در ساختمان سازی هم استفاده زیادی از آن می شود. 

همچنین ورق مذکور در ساخت لوازم خانگی به کار می رود. پانل ها و قفسه ها را نیز می توان با کمک همین‌ ورق های فولادی ساخت. 

با توجه به‌ اینکه ورق روغنی در برابر زنگ زدگی مقاوم است بنابراین  برای جاهایی که در تماس با آب و رطوبت بوده مناسب می باشد. به همین خاطر تانکرها و مخازن آب و رادیاتور ها از همین جنس هستند.

صفحات اجاق گاز، فیلتر و اگزوز خودرو ها نمونه دیگری از کاربرد های ورق روغنی به شمار می روند.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
 • ۹ آبان ۰۱
  علی زارع :
  بسیار مفید و مختصر
  پاسخ
 • ۱۱ آبان ۰۱
  علی بامدادی :
  ممنون مفید بود
  پاسخ
 • ۱۱ آبان ۰۱
  سید کاظم موسوی :
  ممنون عالی بود
  پاسخ