ایران ضایعات

قطعی برق تا چه حد قیمت فولاد را افزایش داد؟

قطعی برق تا چه حد قیمت فولاد را افزایش داد؟

محصولات فولادی به دنبال قطعی های برق در ماه های اخیر، رشد قیمتی قابل توجهی داشته اند. این در حالی است که فعالین صنعتی از موجودی بالای فولاد در انبار فولاد سازان خبر می دهند و شرایط را برای عرضه مساعد خوانده و دلیلی برای این رشد قیمتی نمی بینند. تقریباً هر کیلوگرم از محصولات فولادی، نزدیک به سه هزار تومان رشد قیمت داشت و هفت میلیون تن فولاد می توانست بدون دغدغه قیمتی در بازار عرضه گردد. در حالی که شرایط اینطور پیش نرفت.

طبق آمار منتشر شده، از ابتدای سال 1400 تا انتهای مرداد ماه، هفت میلیون و پانصد و هفتاد و سه هزار تن فولاد تولید شده که در مقایسه با سال قبل، افت هشتصد هزار تنی داشته است. با این وجود، رشد قیمت ها تا این حد برای برخی فعالین صنعتی قابل توجیه نیست. در همین راستا، احمد رضوی نیک به عنوان رییس انجمن نورد کاران بیان می کند: حجم تولید محصولات فولادی در اثر قطعی برق کاهش پیدا کرد اما بر عرضه آن اثر گذار نبود. وی نیز وجود فولاد ذخیره شده در انبارها را دلیل این امر عنوان کرد. در زمانی که برق این صنایع قطع بود، موجودی انبار ها مشکلی نداشت. قطعی برق به نوعی بهانه برای گرانی فولاد تبدیل شد. جالب آن که، با وجود گرانی سه هزار تومانی فولاد، قیمت میلگرد به عنوان محصول نهایی آن،  هزار تومان افزایش یافت.

وی ادامه داد: فولاد سازان می گویند بیلت و بلوم در مردادماه نسبت به خردادماه، پنجاه و چهار درصد کاهش یافته و میلگرد و آهن اسفنجی هم به ترتیب چهل و هفت و چهل و چهار درصد افت کرد. همچنین نرخ رشد تولید فولاد میانی در کل کشور در سه ماه اول سال، شش درصد بود اما به خاطر قطعی برق این عدد به منفی دوازده درصد در پنج ماه ابتدایی سال رسید.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )