قرارداد ایران و چین بر بازار فولاد چه تأثیری خواهد داشت؟

 قرارداد ایران و چین بر بازار فولاد چه تأثیری خواهد داشت؟

قرارداد 25 ساله ایران و چین، یکی از قراردادهای اثرگذار بر اقتصاد کشور ما به نظر می رسد. اما اینکه این اثرگذاری مثبت خواهد بود یا منفی، بررسی جوانب مختلف آن را می طلبد. طهمورث جوانبخت، معاون فروش فولاد مبارکه اصفهان در این خصوص  بیان کرد: در حال حاضر نمی توان در این مورد قضاوتی داشت چرا که نیازمند شفافیت کامل آن بوده و باید بندهای این تفاهم نامه تبدیل به قراردادهای اجرایی شود. شنیده های غیر رسمی، تنها منابعی هستند که می توان به آنها اتکا کرد.

جوانبخت به سرمایه گذاری چهارصد میلیار دلاری چینی ها در بخش های مختلف اقتصادی کشور اعم از حوزه انرژی، زیر ساخت ها، معدن، عمران، بنادر و ... اشاره و اظهار داشت این سرمایه گذاری در ازای نفت کشور ما می باشد. با این تفاسیر اگر وارد مرحله عملیاتی گردد تأثیرات مثبتی در رشد اقتصادی ایران خواهد داشت. اما اثرگذاری آن بر بازار فولاد نیز قابل توجه خواهد بود. زیرا اگر در بخش های مختلف زنجیره فولاد اعم از معادن و کارخانجات تولید شمش و سایر محصولات فولادی سرمایه گذاری شود، حجم تولیدات فولاد افزایش می یابد و فرصتی برای ورود تکنولوژی های جدید به کشور نیز فراهم می گردد. بهبود کیفیت و تولید محصولات با تنوع بالا هم تا حدودی صورت می گیرد.

این قرارداد در سایر حوزه های صنعتی نیز می تواند اثرگذار باشد و این امر به افزایش تقاضا برای فولاد کمک می کند در نتیجه به عنوان یک امتیاز برای تولید کنندگان به شمار می رود. البته در این بین نگرانی هایی به خاطر افزایش واردات محصولات چینی به کشور نیز وجود دارد که خود می تواند زنگ خطری برای فولاد باشد.

خبرهای دیگری در این زمینه :


نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی