افت شمش فولاد، صرفاً به نفع دلالان

افت شمش فولاد، صرفاً به نفع دلالان

بررسی معاملات بورس و قیمت های فولاد در هفته گذشته، حکایت از افت قیمت شمش فولاد دارد. خبری که انتظار می رود، مصرف کنندگان را بهره مند سازد. اما متاسفانه نفع این کاهش قیمت به مردم نرسید و همچنان محصولات نهایی به ویژه میلگرد با قیمت بالا عرضه گردید.

رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، تاکید ویژه ای برای کاهش قیمت شمش فولادی داشته و نمود آن در در معاملات اخیر بورس دیده شد. اما پر واضح است که تا زمانی که قیمت محصول نهایی، کاهش نیابد، منفعتی برای مردم و مصرف کنندگان نخواهد داشت. چرا که متاسفانه در این عرصه نیز دلالان و واسطه ها که خود را حامی حقوق مصرف کننده معرفی می کنند، صرفاً منافع شخصی خود را در نظر گرفته اند.

نوردکاران حتی حاضر به کاهش محصولات خود به اندازه کاهش قیمت شمش فولادی نشدند. فولادسازان که بالغ بر 82 هزار تن شمش های فولادی را با 15 درصد کاهش قیمت نسبت به قیمت های قبلی عرضه کردند، سعی در حمایت از مصرف کننده داشتند و طبیعتاً می بایست با نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت قیمت محصولات آن از جمله میلگرد نیز کاهش یابد. در حالی که تنها 400 تومان کاهش قیمت در آنها دیده شد. یعنی 1100 تومان کمتر از افت قیمت شمش.

این اتفاقات نشان می دهد، ارزانی شمش فولادی بدون نظارت مسئولین، تلاش بی ثمری است که فقط دلالان و واسطه های فروش از آن بهره مند می شوند. نوردکارانی که اقدام به خرید شمش مورد نیاز خود از طریق بورس نموده اند، تنها 35 درصد از آن را در قالب محصولات مختلف، عرضه کردند. در مقایسه با 77 هزار تن شمش عرضه شده، 27 هزار تن میلگرد آن هم با قیمت 15 درصدی در بورس ارائه گردید.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز در این رابطه به منظور تنظیم بازار محصولات فولادی عنوان کرد: این پروسه می بایست از محصولات نهایی آغاز شود و به مرور به مواد اولیه آن برسد. زیرا اگر به این شکل انجام نشود، نتیجه ای حاصل نخواهد شد.

خبرهای دیگری در این زمینه :


نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی