ایران ضایعات

مس به بالاترین قیمت سالانه خود رسید

مس به بالاترین قیمت سالانه خود رسید

به دنبال شیوع ویروس کرونا فلز مس از ابتدای سال میلادی تا کنون نوسان شدید قیمتی را شاهد بود. به طوریکه علاوه بر جبران زیان قیمتی ناشی از ویروس کرونا، به بالاترین قیمت سالانه خود هم رسید.

اما علت افزایش قیمت مس ناشی از چیست؟

در اینجا به بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت مس خواهیم پرداخت:

  • رشد ساخت و ساز در چین

در پی بازگشایی کلیه مراکز چین و رونق دوباره ساختمان سازی، تقاضای فلزات اساسی نظیر مس رشد کرده است.از طرفی با شیوع دوباره ویروس کرونا و محدودیت بازگشایی ها، فعالیت های اقتصادی با ظرفیت کمتر از قبل در حال انجام است. لذا انتظار می رود از شتاب رشد قیمت مس کاسته شود. اما بررسی قیمت های فلز مس در بورس لندن عکس پیش بینی حاضر را نشان می دهد و باید به دنبال عامل دیگری بود.

  • اختلال عرضه از سوی پرو و شیلی

همانطور که می دانید شیلی و پرو با داشتن معادن مس از بزرگترین تولیدکنندگان فلز سرخ محسوب می شوند. در پی اوج گیری دوباره ویروس کرونا از سرگیری سخت گیری ها و اعمال محدودیت های جدید دوباره اتفاق افتاد. در نتیجه انبارهای بورس فلزات لندن با افت دوباره مس مواجه شد و عرضه نتوانست جوابگوی تقاضای این فلز باشد. این عامل بر افزایش قیمت مس تاثیرگذار بوده است اما در کنار آن باید به دنبال عوامل تاثیرگذار دیگر هم باشیم.

آمریکا و اتحادیه اروپا بزرگترین صادرکنندگان قراضه در جهان محسوب می شوند. در پی اختلافاتی که بین کشور چین و آمریکا ایجاد شد، چین واردات قراضه را به کمترین میزان خود رساند. به طوریکه در سال 2018 با اعمال سیاست های جدید 32 درصد و در سال گذشته 38 درصد از واردات قراضه به چین کاسته شد. از ابتدای سال میلادی تاکنون کاهش واردات قراضه بین 25 تا 30 درصد بوده است. این مساله تولید قراضه در آمریکا و اتحادیه اروپا را با چالش های فراوانی روبه رو کرده و آن ها برای دور زدن محدودیت ها، بازارهای صادراتی خود را در مالزی و دیگر کشورهای آسیایی می جویند تا در این کشورها پس از فراوری و ذوب، قراضه با کیفیت مطلوب وارد چین شود.هم اکنون تولید قراضه در ایالات متحده صرفه اقتصادی ندارد و شاهد معاملات قراضه مس با قیمت های پایین هستیم. از طرفی اوج گیری دوباره ویروس کرونا به افت تولید قراضه کمک کرد و بسیاری از کشورها برای تولید محصولات مسی خود با کمبود مواد اولیه از جمله مس ضایعاتی روبه رو شدند. افت تولید قراضه مس در کنار کاهش عرضه فلز مس از شیلی و پرو، زمینه ساز افزایش قیمت مس شد.

برخی تحلیگران با فرض پر بودن انبارهای معامله گران از مقادیر زیاد قراضه، امیدوارند با افزایش قیمت مس تجارت قراضه مس با رونقی دوباره جریان یابد. اما این مهم در صورتی به وقوع خواهد پیوست که چین با تغییر استراتژی، اجازه ورود گریدهای با کیفیت تر مس را بدهد.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )