تولید آلومینیوم از قراضه

تولید آلومینیوم از قراضه ،آلومینیوم پایه ، آلومینیوم ثانویه

تولید آلومینیوم از قراضه : رویکرد جهانی به آلومینیوم روزبه روز بیشتر می شود و این فلز درحال جایگزینی فولاد و مس است و به نوعی تبدیل به شاخص توسعه یافتگی می شود. در این راه یکی از مهمترین موانع حرکت کشور به این سمت، کمبود مواد اولیه برای تولید آلومینیوم است که ضایعات آلومینیوم می تواند به نوعی این کمبود را پوشش دهد. از سه کارخانه عمده تولید آلومینیوم در ایران، تنها کارخانه ایرالکو از فناوری تولید آلومینیوم از قراضه برخوردار است. کارخانه ایرالکو حدود 150 تا 200 هزار تن آلومینیوم تولید می کند، اما تولید آن با قراضه به حدود 300 هزار تن میرسد. مجید پورعطار، مدیرعامل ایرالکو چندی پیش اعلام کرد، این شرکت به زودی برای تولید آلومینیوم ثانویه (بازیافت قراضه) اقدام خواهد کرد که حجم آن معادل کل تولید فعلی این کارخانه هدف گذاری شده است. به گفته کارشناسان این صنعت، ضایعاتی که از تولید آلومینیوم به دست می آید از نظر کیفیتی تفاوتی با آلومینیوم پایه ندارد. از این رو می توان به سمت تولید آلومینیوم بیشتر با این قراضه ها گام برداشت.

آلومینیوم پایه و ثانویه

بار یا شارژ کوره ریخته گری و مواد اولیه مورد نیاز که در ریخته گری آلیاژهای آلومینیوم به کار می روند به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که شمش های اولیه ، شمش های ثانویه ،  قراضه ها و برگشتی ها، آلیاژسازها و مواد کمک ذوب از جمله این مواد هستند. 

قراضه آلومینیومی و ضایعاتی که در کارخانه های تولیدکننده آلومینیوم به دست می آید در صنایع مختلف می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از این ضایعات آلومینیوم در صنعت خودرو سازی ، بیلت و در و پنجره سازی استفاده می شود و همچنین در تولید شمش های ثانویه از ذوب و تصفیه قراضه ها و یا ذوب مجدد و تصفیه و اضافه کردن مواد ترکیبی معین استفاده می شود، معمولا ً از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و مقداری ناخالصی معمولی مثل مس، آهن و سیلیسیم را دارند.

درباره تفاوت آلومینیوم پایه و ثانویه محمد آشفته آج بیشه، مشاور آلومینیوم ایمیدرو عنوان کرد: ضایعاتی که از بدنه آلومینیومی خودروها به دست می آید "آلیاژی" هستند و همچنین ضایعاتی که از کارخانه های تولیدکننده آلومینیوم به دست می آید، بازیافت شده و تبدیل به آلومینیوم با گرید 97 به بالاتر می شود که آلومینیوم "پایه" نامیده می شود. آلومینیوم "ثانویه" در حقیقت همان بازیافت آلومینیوم است که در آلیاژ به کار برده می شود. این گونه از آلومینیوم بیشتر در صنایعی مانند بلیت سازی مورد استفاده قرار می گیرد که با آلیاژ ترکیب می شود، اما در آلومینیوم پایه به کار برده نمی شود. آشفته آج بیشه در ادامه عنوان کرد: ترکیبی از آلومینیوم پایه و آلومینیوم ضایعاتی به علاوه آلیاژهای دیگر به آلیاژ محصولی نهایی تبدیل می شود که تفاوت چندانی با آلومینیوم اولیه نخواهد داشت. وی با اشاره به اینکه در ایران تنها یک واحد آلومینیومی این بازیافت و ترکیب را انجام می دهد، عنوان کرد: ترکیب آلومینیوم ثانویه با آلومینیوم پایه در هرمزال و المهدی انجام نمی شود و تنها واحدی که این فرآوری را انجام می دهد، واحد ایرالکو است.
آشفته آج بیشه در ادامه درباره نحوه قیمت آلومینیوم پایه و بازیافتی عنوان کرد: قیمت بازیافت در کشورهای مختلف، قیمت های مختلف خواهد داشت، این درحالی است که آلومینیوم پایه یک قیمت جهانی دارد. وی در ادامه توضیح داد: بنابراین زمانی که قیمت آلومینیوم جهانی در سطح پایینی قرار دارد، ممکن است آلومینیوم ثانویه صرفه اقتصادی نداشته باشد، اما در عوض زمانی که قیمت آلومینیوم پایه بالاست، آلومینیوم ثانویه و ضایعات آن صرفه اقتصادی بیشتری پیدا خواهد کرد.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی