مس ایزوتوپ چیست؟

مـــس ایـــزوتـــوپ چـیــســت؟

منظور از مس ایزوتوپ چیست؟

ایزوتوپ واژه ای با ریشه یونانی است که در علم شیمی، برای توصیف شکل های مختلف اتم های متعدد به کار گرفته می شود و بیانگر اختلاف در جرم اتمی اتم های یک عنصر می باشد. مس از جمله عناصری است که دارای دو ایزوتوپ می باشد. یکی از آنها دارای عدد اتمی 63 و دیگری عدد اتمی 65 دارد.

تفاوت و شباهت بین ایزوتوپ های مس

مس ایزوتوپ 63، از درصد فراوانی بیش تری در مقایسه با ایزوتوپ دیگر یعنی مس ایزوتوپ 65 برخوردار است. طبق مطالعات صورت گرفته، 70 درصد از مسی که در طبیعت یافت می شود، مربوط به نوع 63 آن بوده و 30 درصد باقی مانده متعلق به دیگری می باشد.

یکی دیگر از تفاوت هایی که در بین این دو ایزوتوپ از عنصر مس دیده می شود، تعداد نوترون متفاوت آنهاست. اولین ایزوتوپ، 34 و دومی 36 نوترون دارد. خصوصیات فیزیکیشان هم متغیر خواهد بود.

پایداری و خصوصیات شیمیایی یکسان از وجوه شباهت آنها محسوب شده و همچنین از نظر تعداد پروتون نیز مشابه هم هستند.

کاربرد مس ایزوتوپ چیست؟

کاربرد مس ایزوتوپ در صنعت پزشکی، بسیار زیاد است. ایزوتوپ 63 آن در تهیه و تولید دارو های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. تولید رادیونوکلئید نیز به همین شیوه انجام می گیرد. این ایزوتوپ در انجام مطالعات مختلف در حوزه های متعدد نیز به کار گرفته می شوند. اندازه گیری طیف نوترونی یکی از این مطالعات می باشد.

در رابطه با کاربرد ایزوتوپ مس 65 می توان به نقش آن در ثبت شار نوترون در سطوح پایین و همچنین متابولیسم مس اشاره کرد. بررسی تحقیقات ابر رسانایی هم به کمک این ایزوتوپ صورت می گیرد.

وجود خاصیت میکروب کشی و آنتی باکتریالی نیز کاربرد آنها را افزایش داده است. در تهیه آلیاژ های مختلفی مانند برنج و برنز نمونه ای از این آلیاژ ها هستند.

مرجع خرید و فروش مس ایزوتوپ

سایت ایران ضایعات به عنوان مرجع رسمی خرید و فروش مس ایزوتوپ، بر فعالیت بنگاه های فعال در این زمینه نظارت کرده و امکان خرید و فروش این محصولات را برای کلیه متقاضیان فراهم نموده است. کارشناسان فروش در هر بنگاه پاسخ گوی سوالات متقاضیان می باشند. برای مشاهده این بنگاه ها به صورت همزمان، می توان به قسمت قیمت روز سایت مراجعه نمود. 
قیمت مس ایزوتوپ را عوامل و پارامتر های متعددی در کنار هم تعیین می کنند. قیمت جهانی مس، به عنوان سومین فلز پر کاربرد در سراسر جهان، اصلی ترین عامل ایجاد کننده نوسانات قیمتی در بازار فروش آن به شمار می رود.

کارایی و کاربرد هر ایزوپ نیز بر قیمت گذاری آن نقش خواهد داشت. یکی دیگر از عواملی که می توان نام برد، حجم تقاضا برای خرید است. این عامل، در بازار فروش هر نوع محصولی، سبب تغییرات قیمتی خواهد شد. نوسانات ارزی نیز به این عوامل افزوده می شود.
یکی دیگر از پارامتر هایی که شاید از دید عموم افراد پوشیده باشد، سلامتی صنعت مسکن است. چرا که مس در این صنعت کاربرد زیادی دارد.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی