ضرورت استفاده از قراضه فرآوری شده و مزایا

ضرورت استفاده از قراضه فرآوری شده و مزایای قراضه شردر

ضرورت استفاده از قراضه فرآوری شده و مزایا : بازیافت آماده سازی مواد برای استفاده مجدد می باشد از مزایای بازیافت 1- جلوگیری از به هدر رفتن منابع سودمند و سرمایه های ملی -2 کاهش مصرف مواد خام و مصرف انرژی 3- کاهش تولید گازهای گلخانه ای

آهن قراضه به ضایعات فولادی کم کربن اطلاق می شود.آهن فلزی است که اصطلاحاً برگشت پذیر خوانده می شود یعنی می توان محصولات آهنی را پس از مصرف، مجددا به صورت قراضه ذوب نمود. درسالهای اخیر به حجم بازیافت فلزات افزوده شده و با توجه به تمرکز جامعه روی قابلیت پایداری ومحدودیت های منابع اولیه علاقه به این صنعت هر چه بیشتر فزونی گرفته و با سرعت زیادی به یک صنعت سودده و پردرآمد تبدیل شده است. صنعت بازیافت، یک صنعت مهم و اساسی درکشور به شمار می آید که طی آن ضایعات و قراضه های آهن و فولاد جمع آوری و با ذوب و تبدیل به شمش، قابلیت استفاده در صنعت را مجدداً پیدا می نماید. شمش تولیدی در کارگاه ها وکارخانه های ریخته گری به قطعات با ارزش مبدل می گردد و بدینوسیله قراضه و ضایعات آهن و فولاد مجددا به چرخه مصرف باز می گردد.

صنعت فولاد از لحاظ مصرف انرژی بعد از صنعت آلومینیوم پر مصرف ترین صنعت در دنیاست. درحال حاضر برای تولید یک تن فولاد در دنیا به طورمتوسط 30 گیگا ژول انرژی مصرف میشود. آلمان مصرف انرژی خودرا طی 50 سال گذشته از 30 گیگا ژول به 17.7 گیگا ژول برای هر تن فولاد (ازسنگ آهن تامحصول نهایی) رسانده است. چین مصرف انرژی خود را از 29.3 گیگاژول درسال 1990 به 23 گیگاژول درسال 2000 و در حال حاضر به حدود 20 گیگا ژول به ازای هر تن فولاد رسانده است. این رقم برای ایران درحال حاضربالای 50 گیگا ژول محاسبه شده است. بازیافت و بازگشت مجدد هر یک تن قراضه در چرخه تولید فولاد سبب صرفه جویی حداقل مقدار 1134 کیلوگرم سنگ آهن و 635 کیلوگرم کک و 55 کیلوگرم آهک میشود. درعین حال این امر باعث صرفه جویی 75 درصدی درمصرف انرژی به کارگرفته شده و نیز کاهش زمان تولید خواهد شد. سطح بالای مصرف قراضه فولاد نشانگر اهتمام صنعت فولاد به صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده ازمنابع و ذخایر طبیعی است. واقعیت این است که روش سنتی بازیافت فلزات در ایران از نظر کیفی وکمی جوابگوی نیاز فعلی صنعت فولاد نیست.

دستگاه شریدر:

شردرها تجهیزاتی هستندکه قراضه ورودی آن می تواند شامل خودروهای فرسوده انواع ادوات حجیم با ضخامت مشخص قطعات بزرگ و حتی بسته های پرس شده باشد که با قرار گرفتن بر روی نوار نقاله سمت خردکن دستگاه هدایت میشود و درکمتر از یک دقیقه به قطعات کوچکی تبدیل میشود.

فرایند آماده سازی قراضه به صورت مکانیزه با استفاده از تجهیزات شریدر:

دستگاه شردر متشکل از قسمت های مختلفی شامل روتور و غلتک تغذیه می باشد. غلتک تغذیه وظیفه تنظیم ورودی را بر عهده دارد که حرکت چرخشی این رول بار ورودی را به داخل کشیده و درحین فشرده کردن قراضه به سمت روتور که حاوی تعدادی چکش و قرقره ستاره ای شکل است هدایت میگردد و عملیات ضربه زدن و خردکردن بار در این قسمت انجام میشود وکلیه ضایعات آهنی و همچنین ضایعات غیر آهنی ازقبیل ( پلاستیک، خاک، شیشه ،زنگ آهن، مس، برنج، استیل وآلومینیوم و...) به سمت نوار نقاله ویبره ای منتقل میشود و سپس به وسیله ای نوار نقاله ای به طول حدود 18 متر به جداکننده بادی زیگزاگی انتقال می یابد که با توجه به وزن حجمی متفاوت، مواد مختلط با استفاده از فشارهوا و به لحاظ سرعت متفاوتی که درحین سقوط دارند از یکدیگر جدا شده و درون ظرف های مجزا پرتاب میگردند این پروسه در انتها منجر به تولید محصول شردد شده که محصولی پاک و عاری از هرنوع ناخالصی بوده و آماده استفاده برای صنایع ذوب می باشد.

مزایای استفاده ازضایعات فرآوری شده شردد:

1- دانسیته ضایعات معمولی به طورمتوسط که پس از فرآوری داخل سبدهای شارژ قراضه تخلیه میگردند حدودا 6 درصد (تن برمترمکعب) میباشد که با استفاده از محصول شردد به حدودا (تن برمتر مکعب) افزایش می یابد و عملاً تعداد سبدهای هر ذوب از متوسط 3 سبد به 2 سبد کاهشمی یابد و به دلیل اینکه عمل کناررفتن سرپوش جهت شارژ سبد یکبار کمتر اتفاق می افتد. تلفات حرارتی بسیار کاهش می یابد و از این رو موجب کاهش ضرایب مصرف انرژی و افزایش راندمان کاری میشود.

2- یکی دیگر از مزایای استفاده از محصول شردد عدم وجود خاک و زنگ آهن و سایر ناخالصی ها بوده که باعث کاهش چشم گیر سرباره و مواد افزودنی در فولادسازی میگردد.

3- دارا بودن دانسیته یکنواخت و مناسب محصول شردد کاهش هزینه های حمل و نقل را تا حد زیادی در بردارد.

4- با توجه به اینکه محصولات شردد عاری از ناخالصی های غیرفلزی می باشد که غالبا اینگونه ناخالصی ها نه تنها درکوره وزن اولیه را ازدست می دهند بلکه موجب شعله کشیدن کورهها و همچنین باعث افزایش فعالیت غبارگیرها میگردد. درعمل این شعله ها به حداقل رسیده آلارم های حرارتی حذف و عمر فیلترهای غبارگیر افزایش می یابد.

5- یکی از پارامترهای بسیار مهم در فولادسازی مصرف الکترود کوره می باشد. وجود قطعات سنگین و غیر معمول درسبد و شارژ آن به داخل کوره شکست الکترود را در هنگام قوس زدن به دلیل فشار و ضربات مکانیکی به همراه دارد که محصول شردد به دلیل یکنواختی در اندازه قراضه مانع شکسته شدن و همچنین کاهش مصرف الکترود می گردد.

6- با توجه به اینکه ضایعات جنگی،کپسول گاز، محفظه های دربسته و ضایعات فلزی آغشته به روغن در فرآیند کار جداسازی می شود از احتمال انفجار در کوره به صفر می رسد.

7- عدم صدمه خوردن به بدنه نسوز کوره و پوشش آن باعث دریافت ذوب بیشتر از کوره می گردد.

8- محصول شردد به دلیل عدم وجود ناخالصی و باعث کاهش آلودگی محیط و همچنین افزایش سلامت نیروی انسانی می گردد. که این امر نه تنها باعث بالا بردن کیفیت محصولات تولیدی بلکه باعث افزایش چشم گیر راندمان تولید نیز می گردد.

از این رو لزوم وجود شرکت های توانمند همچون فوکا صنعت صبا در ایجاد خطوط مکانیزه فرآوری آهن قراضه که امکان تهیه قراضه مناسب برای استفاده در هرنوع کوره ای ضروری است و اینجاست که استفاده ازخطوط شردر درشرایط فعلی بیش از پیش احساس میشود.

مهندس مهدی جروقی 

مطالب دیگری در این زمینه :

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی