هزینه های پنهان تامین و ذوب فولاد قراضه

هزینه های پنهان تامین و ذوب فولاد قراضه

 هزینه های پنهان تامین و ذوب فولاد قراضه : محاسبه و مطالعه میدانی در صنایع متوسط آهن و فولاد ایران نشان داده است که میانگین مصرف انرژی برای ذوب فولاد قراضه در کوره های القایی حدود 630 کیلووات ساعت بر تن است. این رقم نزدیک به سقف بازه جهانی آن قرار دارد 650-450 kWh/ton . اما این کل داستان هزینه ذوب نیست؛ تنها بخش آشکار آن است که روی صورتحساب برق کوره نوشته می شود. مقاله حاضر بر بخش پنهان هزینه های تامین و ذوب فولاد قراضه اشاره دارد. هزینه های پنهان ذوب فولاد چیست و کجاست؟ کجای کار، نشت سرمایه داریم؟ چقدر؟

قراضه خام هزینه های پنهان و مزمن بسیاری را بر فولادسازان تحمیل می کند که تا به حال حسابرسی صنعتی جامعی برای آن گزارش نشده است. برای مثال هزينه حمل و نقل جاده ای، هزینه ماشین آلات و تجهیزات آماده سازی قراضه خام (پرس، قیچی و سرند و برشکاری)، هزینه بارگيرى و باربری (لوُدر، بيل مكان ىكي، چنگ، مگنت)، اشغال فضای کار و خواب سرمایه فولادساز از آن جمله هستند. شکل 1 بخش بالا نمودار هزینه های پنهان تامین و فرآوری سنتی قراضه خام را بیان می کند که صنایع فولادریزی آن را می پردازند. بخش مهمی از هزینه های پنهان قراضه خام را در حوادث و جنبه های ایمنی کار، امنیت و ثبات تامین مواد و آلایندگی محیط زیست می توان جستجو نمود. بررسی میزان این هزینه ها نیاز به پژوهش و بررسی ویژه دارد. لیکن لازم به توضیح است که این میزان برخلاف تصور رایج، قابل چشم پوشی نیست! در قراضه خام هزینه های هنگفت و حوادث ناگوار انفجار بسیار محتمل و کنترل کیفی و جداسازی قراضه بسیار زمان بر و هزینه بر است. طبق مطالعات میدانی، با شارژ قراضه خام، هر کوره 10 تن میانگین یک انفجار در سال را تجربه می کند. انفجارها با ورود مخازن و قوطی های درب بسته به کوره اتفاق می افتد، که حاوی گاز، روغن، آب، بنزین و دیگر موادی هستند که تا دمای مذاب افزایش حجم قابل توجه دارند. تامین قراضه خام به صورت پراکنده، از بازار پرنوسان و غیرقابل پیش بینی ضایعات آهن انجام می شود. در این شرایط، فولادساز ناچار است قراضه خود را حداقل برای مصرف یک ماه انبار کند. با این همه، همیشه تعهد سنگین تامین مواد در این بازار ناپایدار بر دوش فولادساز است. این خواب سرمایه و هزینه و تنش در مدیریت خرید قراضه، آنچنان معضل رایجی شده که صنعتگران باور ندارند این معضل قابل حذف باشد!

قراضه خام همراه با انواع آلاینده ها و زباله های شهری، صنعتی و جنگی است. کمتر توجه شده که روش های سنتی در جداسازی و فراوری قراضه خام چگونه محیط زیست را به خطر می اندازد. گذشته از نیروی انسانی و ماشین آلات سنگین بسیار، فرآوری سنتی 10 تن آهن قراضه از آغاز بازیافت تا ذوب در کوره، در زمانی بسیار شکل 1 بخش پایین، راهکار ساده ای را ارایه می کند که نیاز به شرح ندارد. چه نیاز و الزامی هست که یک واحد صنعتی فولادریزی در زیر بار این هزینه های خاموش باشد؟ دانش فنی بازیافت طولانی (حداقل 2 ماه و حداکثر چند سال) انجام می شود. قراضه خام ناهمگن است و برای سهولت در جداسازی در مساحت زیاد انبار می شود. قراضه و ضایعات در سطح وسیع و در زمان بسیار زیاد در تماس با زمین و محیط اطراف خواهند بود. در این زمان آفتاب، باد و باران، باعث پوسیدگی و شستشو و انتشار مواد قراضه در محیط اطراف می شود. نفوذ شیرابه ضایعات قراضه به زمین، سفره های زیرزمینی را به خطر می اندازد، باعث مردن خاک اطراف و به خطر افتادن زندگی گونه های زیست و کشاورزی می شود. قراضه خام حدود 10 قراضه و فناوری خردکن (شردر) محصولی به فولاریزان ارایه کرده است که صددرصد این هزینه های پنهان را حذف کرده و سطح بالایی از ایمنی و ثبات فرایند ذوب ارایه می دهد. گذشته درصد افت مواد، شامل ناخالصی های فلزی و غیرفلزی، دارد که عمدتا وارد کوره شده و به صورت سرباره به محیط و یا به صورت گاز به اتمسفر می رود. هر یک این هزینه های پنهان، قیمت تمام شده قراضه را پله پله بالا برده و نهایتا این مشتری پایین دست قراضه است (فولادساز و مردم) که همه را یک جا می پردازد. صنایع فولادریزی بر مرزهای باریک هزینه و انرژی و زمان، جرکت می کنند و روش های سنتی و پرمصرف برای آنها یک تهدید بسیار بزرگ و جدی است.

هزینه های پنهان تامین و ذوب فولاد قراضه

                                          شکل 1 . بالا: نمودار هزینه های پنهان تامین و فرآوری سنتی قراضه خام در سایت که صنایع فولادریزی میپردازند.                                                                         پایین: هیچ نیاز و الزامی نیست که فولادساز درگیر فراوری قراضه در ظرفیت پایین شود و هزینه های پنهان و آشکار آن را بر کارخانه فولادریزی تحمیل کند.

 

شکل 1 بخش پایین، راهکار ساده ای را ارایه می کند که نیاز به شرح ندارد. چه نیاز و الزامی هست که یک واحد صنعتی فولادریزی در زیر بار این هزینه های خاموش باشد؟ دانش فنی بازیافت قراضه و فناوری خردکن (شردر) محصولی به فولاریزان ارایه کرده است که صددرصد این هزینه های پنهان را حذف کرده و سطح بالایی از ایمنی و ثبات فرایند ذوب ارایه م یدهد. گذشته از آن حدود 15 درصد از هزینه، مصرف انرژی و زمان ذوب گیری را کاهش می دهد (شکل 2)

 

هزینه های پنهان تامین و ذوب فولاد قراضهضایعات آهن خرد شده" width="465" height="310" />

شکل 2 . نتایج شبیه سازی مصرف انرژی، زمان و هزینه برای سه مورد مطالعه شده. مقادیر تجربی واقعی میانگین در سه کارخانه
در حالت (الف) برای زمان و هزینه به ترتیب 450,000 Rial/ton ،110 min و 16 بارگیری در یک ذوب بوده است

 

استفاده از قراضه خرد عملا کارخانه فولادسازی را به چرخه صنعتی بازیافت فولاد وصل می کند. وصل شدن به یک کارخانه خردکن با ظرفیت بالا (این فناوری همراه با دانش فنی قراضه در شرکت فولادگستر پیاده و اجرا شده است) جریان پیوسته مواد، بدون نیاز به انباشت، را ممکن ساخته و کارخانه فولادسازی را از بار سنگین مسوولیت تامین مواد و مدیریت پرتنش خرید رها می کند. هزینه و سازوکار مدیریت متمرکز تامین مواد در ظرفیت بالا را کارخانه خردکن (شردر) می پردازد. به این ترتیب قراضه خرد شده سطح تازه ای از پایداری جریان مواد و آسودگی مدیریت را برای فولادریزان ارایه می کند. این ثبات، لازمه توسعه پایدار است!

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی