ایران ضایعات

استفاده از ضایعات دامی

استفاده از ضایعات دامی ، ضایعات کشتارگاه ، ضایعات چرم

پسماند دامی به عنوان کود آلی در کشاورزی سنتی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین منبع نسبی بزرگی از فسفر قابل بازیافت در کشاورزی مدرن می باشد. ضایعات حیوانات می توانند به عنوان منابع در فرآیند تبدیل زیست توده به ویژه در انرژی زیستی و تولید کودهای زیستی استفاده شوند. منابع متداول شامل پساب ریخته شده لبنیات (حاوی ادرار ، سم ، آب شستشو ، شیر باقیمانده و خوراک زباله) ، کود لبنی ، ضایعات طیور (ترکیبی از کود ، آب ، خوراک ریخته شده ، پرها ، و مواد ملافه) ، تفاله ها و سایر مواد زاید از عملیات اتمام دام.
کود لبنی و مرغداری از متداولترین پسماندهای حیوانی در زنجیره ی تولید انرژی در نیروگاه های زیست توده در سراسر جهان می باشند. حجم زیاد کود تولیدی گاو و عملیات خودکار که منجر به جمع آوری مکرر کود می شود ، صنایع لبنی را به گزینه مناسبی برای تولید مبتنی بر زیست توده تبدیل می کند. در گذشته ، این حجم زیاد از کود گاو با پخش شدن در اراضی کشاورزی به عنوان کود و یا به سادگی از طریق برنامه های کاربردی مزارع دفع می شد. با توجه به وضع مقررات زیست محیطی که به طور جدی بو ، آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی ، آلودگی خاک و مدیریت مواد مغذی را کنترل می کند ، بنابراین توصیه میشود مدیریت مناسبی در استفاده از کودهای دامی در زمینهای کشاورزی به عمل آید و همچنین شیوه های جدید مدیریت و دفع زباله ، انگیزه های بیشتری برای استفاده از کود حیوانی در زنجیره ی تولید مبتنی بر زیست توده فراهم کنند.

امكان تدارك ماشين آلات و تجهيزات و نيز مواد اوليه براي توليد اين فراورده در داخل كشور فراهم بوده و مي توان با استفاده از ضايعات حيوانی بي ارزش به يك فرآورده با ارزش كه در صنايع مختلف مورد مصرف دارد دست يافت ايجاد يك واحد كارگاهي در هر يك ازاستان ها (بخصوص در مراكز استان ها كه معمولا واحدهاي كشتار دام و نيز كارخانجات چرمسازی و كفش دوزی و ... و در آنها وجود دارد ) مي تواند علاوه بر ايجاد اشتغال تا حدود زيادی معضلات زيست محيطي را كاهش دهد .ضايعات دامی از بخش های مختلف از جمله از كشتارگاه ها و كله پزی ها درون شهری ، كارگاه هاي چرمسازی و كفش دوزی و .... جمع آوري می گردد و به عنوان مواد اوليه مورد مصرف قرار مي گيرد . اين مواد ابتدا وارد حوضچه هاي آب و آهك گرديده و سپس وارد كوره پخت مي شود . مرحله بعد جداسازی سريشم مايع از اجسام جامد باقي مانده است ( اجسام جامد باقي مانده خشك شده آسياب مي گردد و به عنوان كود شمیایی مرغوب مصرف مي شود ) سريشم حاصل كه بصورت مايع است جدا مي گردد . اين سريشم هم بصورت مايع و هم بصورت جامد در آمده ( درقالب ريخته شده و خشك میگردد ) قابل مصرف در بازار فروش است .

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
 • ۱۵ آذر ۹۷
  مهدی اصلانی :
  فروش ضایعات چربی و استخوان
  مهدی اسدی در پاسخ میگه :
  سلام برای ضایعات استخوان دامی و چربی
  پاسخ
 • ۳ فروردین ۹۸
  محمد :
  سلام روزی 100کیلو تا 150کیلو ضایعات چربی گشتارگاه دارم کیلویی چند میخرین
  پاسخ