ایران ضایعات

شناخت ویژگی های ورق آلومینیومی آجدار 

شناخت کاربردهای ورق آلومینیومی آجدار- نحوه تولید

یکی از انواع ورق های آلومینیومی، ورق آلومینیومی آجدار است که به خاطر برجستگی هایی که در سطح خود دارد به این نام معروف شده است. این برجستگی ها سبب ایجاد اصطکاک بیشتر شده و در مواردی که نیاز به ایمنی بالاتر وجود داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد. جهت شناخت ویژگی های ورق آلومینیومی آجدار و کاربردهای آن این مطلب را تا انتها دنبال نمایید.‌ 

ورق آلومینیومی آجدار

ورق آلومینیم آجدار دارای برآمدگی ها و برجستگی هایی است که به صورت یک الگوی منظم در سطح آن تکرار شده اند. این برجستگی ها آج نام دارند و معمولا به صورت دایره ای، الماسی و خطی هستند. وجود این آج ها، کارایی های جدیدی به‌ ورق آلومینیومی می دهد. این ورق ها هم به صورت شیت و هم به صورت رولی در بازار عرضه می گردند. 

نحوه تولید ورق آلومینیومی آجدار 

برای تولید ورق آلومینیمی آجدار چندین مرحله انجام می شود. در مرحله اول، ورق را تحت دمای بالا از میان غلتک های نورد عبور داده و ضخامت آن را کاهش می دهند. این فرآیند تا رسیدن به ضخامت مورد نظر ادامه می یابد. مرحله بعد مربوط به نورد سرد می باشد. در این مرحله دمای ورق به دمای محیط می رسد. سپس آن را از میان غلتک های مربوط عبور داده و به ضخامت نهایی می رسانند. در نتیجه سطح ورق براق و صاف می شود. در ادامه عملیات آج گذاری از طریق غلتک های ویژه صورت می گیرد. سطح ورق ها تمیز و برای بسته بندی و آماده سازی برای انبار کردن هدایت می شوند.‌

ویژگی های ورق آلومینیومی آجدار

برخی از مهمترین شاخصه‌ها و ویژگی‌های ورق آلومینیومی آجدار  به شرح زیر می‌باشد: 

  •  وزن کم و سبکی
  • زیبایی ظاهری
  • الگوی منظم در سطح ورق
  • استحکام بالا
  • مقاوم در برابر خوردگی
  • انعطاف پذیری 

وزن کم و سبکی: آلومینیوم فلزی سبک با قابلیت حمل آسان می‌باشد. این ویژگی سبب محبوبیت و کارایی هر چه بیشتر آن شده است. محصولات آلومینیومی در  مجموع، وزن کمی دارند. ورق آلومینیومی هم از این ویژگی برخوردار است و به عنوان یک شاخصه مهم برای آن شناخته می شود. 

زیبایی ظاهری: ورق های آلومینیومی دارای زیبایی ظاهری و براقیت بالا هستند. از این رو نه تنها در بخش صنعت استفاده می شود بلکه به منظور بهره بردن از جلوه ظاهری آن هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

الگوی منظم درسطح ورق: ورق آلومینیمی آجدار از یک آلگوی منظم در سطح خود برخوردار است که هم زیبایی ظاهری را برای آن به دنبال دارد و هم مانع ایجاد لغزش می شود. 

استحکام بالا: ورق مذکورمستحکم بوده و قابلیت تحمل بارهای سنگین را دارد. در نتیجه محدودیت چندانی در استفاده از آن برای اهداف مختلف وجود ندارد. 

مقاوم در برابر خوردگی: ورق آجدار آلومینیومی نسبت به خوردگی، مقاومت مطلوبی از خود نشان می دهد. این به معنی قابلیت استفاده از آن در محیط های مرطوب و همچنین در معرض مواد شیمیایی می باشد.

انعطاف پذیری: ورق آلومینیمی، منعطف بوده و شکل دهی به آن آسان است. همچنین به راحتی می توان آن را برش داد و برای کاربردهای مختلف استفاده نمود. 

مزایای ورق آجدار آلومینیومی 

استفاده از ورق آجدار آلومینیومی در صنایع مختلف به خاطر بالا رفتن میزان اصطکاک و کاهش احتمال لغزش از اهمیت بسیاری برخوردار است و به عنوان یک مزیت برای این محصول آلومینیومی حساب می‌شود.  همچنین این محصول نیاز به نگهداری خاصی ندارد و هزینه های مربوط به نگهداری آن کم است. از آنجایی که در برابر خوردگی مقاوم می باشد و استحکام بالایی دارد، در نتیجه طول عمر مفید آن بالاست.

قابلیت بازیافت آلومینیوم هم به عنوان یک مزیت برای آن محسوب می شود. چرا که می توان بعد از اتمام عمر مفید، مجدد آن را به چرخه تولید بازگرداند. از این رو ضایعات ورق آلومینیومی هم از ارزش بالایی برخوردارند.‌ علاوه بر این طراحان نیز تمایل زیادی به استفاده از این ورق ها دارند چون به راحتی قابل برش و شکل دهی هستند. 

کاربردهای ورق آلومینیومی آجدار

صنایع بسیاری از ورق‌های آلومینیومی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال در صنعت ساختمان سازی برای ساخت پله‌ها و راه پله‌ها کاربرد بسیاری دارد. چون همانطور که اشاره شد مانع لغزش و افزایش ایمنی می‌شوند. همچنین برای تولید کفپوش‌ها در فضاهای صنعتی و ساختمان‌ها قابل استفاده هستند. از دیگر کاربردهای این ورق‌ها می‌توان به نمای ساختمان اشاره کرد.

صنعت حمل و نقل هم این ورق‌ها بهره زیادی می‌برد. برای مثال در کف وسایل نقلیه کامیون‌ها واگن‌های قطار و همچنین اتوبوس‌ها می‌توان این ورق‌ها را دید. در ساخت پلکان‌های اضطراری در وسایل نقلیه هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صنایع دریایی،  عرشه‌های کشتی و سکوهای دریایی نیز کمک این نوع ورق‌ها ساخته می‌شوند. چرا که مقاومت بالایی نسبت به خوردگی در آب شور دارند. 

کاربرد بعدی ورق آلومینیومی آجدار در صنایع هوافضا برای تولید کفپوش هواپیماها و همچنین قطعات مختلف آن می‌باشد. صنایع شیمیایی نیز جزو مصرف کنندگان این ورق‌های آلومینیومی به شمار می‌روند. به طوری که راهرو ها و سکوها هم ضد لغزش باشند و هم در برابر خوردگی مقاومت داشته باشند. همین طور در کارخانه‌های تولید کننده مواد غذایی هم کاربرد این ورق‌ها را می‌توان دید‌. علاوه بر این در ساخت سکوهای نفتی هم قابل استفاده هستند.‌

 

 

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )