ایران ضایعات

آشنایی با کاربردها و انواع تسمه فلزی آهنی و فولادی

آشنایی با کاربردها و انواع تسمه فلزی آهنی و فولاد

تسمه فلزی آهنی که معمولا با نام تسمه فولادی هم شناخته می شود، به مقطعی فلزی اطلاق می گردد که عرض و ضخامت آن اختلاف زیادی با یکدیگر دارند.‌ معمولا در صنعت بسته بندی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. ‌این نوع تسمه ها سبب سهولت در حمل و نقل و جابه جایی محصولات بسته بندی شده می شود. به منظور آشنایی بیشتر با تسمه آهنی، این مطلب را تا انتها دنبال نمایید. 

تسمه آهنی چیست؟ 

برای تعریف تسمه فولادی می توان گفت که نواری فلزی با طول مشخص می باشد که ضخامت کمی دارد و برای ساخت آن از ورق سیاه استفاده می کنند. البته به طور کلی تسمه ها از جنس های مختلف استیل، آلومینیوم  و... هم ساخته می شوند. معمولا تسمه آهنی طولی بین چهار تا هفت متر دارد. این محصول فولادی برای اهداف مختلف ساخته می شود و متنوع می باشد. 

انواع تسمه آهنی 

تسمه های آهنی را بر اساس معیار های مختلف مانند ظاهر، روش ساخت و ضخامت می توان به چند دسته تقسیم کرد. معمولا تسمه های موجود در بازار شامل چهار دسته کلی هستند که این چهار دسته عبارتند از:

 • تسمه آهنی نوردی
 • تسمه آهنی ماشین کاری
 • تسمه آهنی فابریک 
 • تسمه آهنی ترانس

هر یک از چهار تسمه مذکور ویژگی ها و کارایی های مختص به خود را دارند.‌ 

تسمه آهنی نوردی

یکی از انواع تسمه فولادی، نوع نوردی آن می باشد. همان طور که از نام آن مشخص است، این مقطع فولادی از طریق عملیات نورد گرم تولید می شود. از نظر میزان مصرف هم تقریبا در رتبه اول قرار دارد. در مقایسه با سه تسمه آهنی دیگر  قیمت پایین تری هم دارد. از آنجایی که در ساخت آن از ضایعات آهن استفاده می شود، هزینه ساخت آن کاهش می یابد. این مسئله می تواند منجر به استقبال بیشتر از سوی مصرف کنندگان باشد. همچنین می توان آن را به ابعاد دلخواه برش داد. متداول ترین سایزهای این ورق فلزی   20، 25، 30، 40 و 50 میلی متر می باشد.  

تسمه آهنی فابریک

یکی دیگر از انواع تسمه های فولادی، نوع فابریک آن است که به کمک آلیاژهای درجه یک ساخته می شود. استحکام بالا به سبب استفاده از این آلیاژها، جزو ویژگی های این تسمه فلزی محسوب می شود. یک نکته قابل توجه این که امکان تولید این نوع تسمه در سایزهای دلخواه وجود ندارد و یک سری ابعاد استاندارد توسط کارخانه تولید و به بازار عرضه می گردد. 

تسمه آهنی ماشین کاری

تسمه ماشین کاری آهنی در واقع در اثر برش ورق های فولادی شش متری تولید می شود. برای این منظور از تجهیزاتی مانند گیوتین و قیچی استفاده می شود. عملیات برشکاری سبب می شود که لبه های برش خورده تیز و برنده شوند. به همین خاطر لازم است عملیات لبه گیری توسط تجهیزات مخصوص صورت گیرد. از طرفی این نوع تسمه ها ممکن است  تاب داشته باشند. بنابراین انجام عملیات تابگیری نیز برای بهبود شکل ظاهری آنها ضروريست. هزینه خرید این نوع تسمه بالاتر از تسمه های فابریک و نوردی است. تلورانس کم به عنوان یک  مزیت برای تسمه آهنی ماشین کاری شناخته می شود. 

تسمه آهنی ترانس

چهارمین دسته از تسمه های فلزی آهنی، تسمه ترانس است که هم فرآیند تولید آن پیچیده تر از سه نوع دیگر بوده و هم کیفیت بالاتری دارد. تسمه فلزی ترانس از تسمه فابریک و ماشین‌کاری تولید می شود. برای تولید این تسمه، تسمه های فابریک و ماشین کاری را در استخر اسید رقیق شست و شو داده تا ناخالصی های سطح آن گرفته شود. در ادامه، آنها را خشک و برای حدیده کاری آماده می کنند. به این ترتیب ضخامت تسمه ها کم می شود. در انتها تسمه ها را به کمک دستگاه تابگیر، صاف نموده و ظاهر آن را بدون عیب می کند. این تسمه ها که با نام تسمه کششی معرفی می شوند قیمت بالاتری نسبت به بقیه تسمه ها دارند. 

کاربردهای تسمه آهنی 

از مهم ترین کاربردهای تسمه فلزی آهنی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  استفاده برای بسته بندی انواع مصالح ساختمانی اعم از آجر، موزاییک، سرامیک و...
 • جهت بسته بندی محصولات فولادی مانند پروفیل و میلگرد
 • ساخت انواع گریتینگ و شبکه های فلزی، پوشش پله ها
 • ساخت درب و پنجره های مختلف
 • صنعت خودروسازی
 • تولید لوازم برق و مخابرات مانند کابل 
 • ساخت دوچرخه 

بسته به ویژگی های انواع تسمه آهنی، هزینه و کارایی آنها می توان از هر یک از آنها برای هدف یا اهداف خاص استفاده نمود. 

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )