ایران ضایعات

معرفی ورق پی وی سی و کاربرد های آن 

معرفی ورق پی وی سی و کاربرد های آن 

مقدمه

پلی وینیل کلراید (پی وی سی)، نوعی پلاستیک فشرده شده با مقاومت بالا نسبت به ضربه و خط و خش می باشد. این پلاستیک ها، ضد آب هستند.  ورق پی وی سی از محصولات کاربردی برای اهداف مختلف می باشد که مقاومت آن با میزان فشردگی ورق رابطه مستقیمی دارد.‌ به این صورت که ورق های فشرده تر، مقاوم تر هستند. نمونه رایج این ورق ها را در ساخت کابینت آشپزخانه می توان دید. در ادامه در مورد این ورق های سبک پلاستیکی بیشتر بحث شده است. 

کاربرد ورق PVC

ورق PVC انواع مختلفی دارد. به همین خاطر کاربرد های آن نیز متنوع می باشد. این ورق ها را به صورت فشرده، چند لایه و فومیزه می سازند. نوع فشرده آن عمدتا برای تولید دیوارپوش و کابینت آشپزخانه  استفاده می شود. از نوع فومیزه آن برای ساخت سقف‌های کاذب و انواع پارتیشن جداکننده بهره می برند. ورق های پی وی سی چند لایه هم برای ساخت اکسسوری‌های دکوری کاربرد بسیاری دارند.  لازم به ذکر است که ورق پلکسی را هم می توان به جای این ورق های پلیمری استفاده نمود. هر چند هزینه آن بالاتر است. 

مشخصات ورق های PVC

ورق های PVC  در ابعاد استاندارد یعنی 244 × 122 سانتی‌متر و یا 180× 122 سانتی‌متر عرضه می شوند. ابعاد ورق‌های فومیزه خام هم معمولا 366× 183 سانتی‌متر است. ضخامت آنها را نیز بین سه تا بیست میلی متر در نظر می گيرند. هر چند رایج ترین و پر کاربردترین آنها در ساخت کابینت، ضخامت سه و شانزده میلی متر دارند. 

انواع ورق های PVC 

انواع ورق‌ PVC عبارتند از: ورق‌های پی وی سی خام، ورق‌های پی وی سی روکش‌دار و ورق‌های پی وی سی چندلایه.

معمولا برای کاهش هزینه ها از ورق خام در محل هایی که در معرض دید نباشند، استفاده می کنند. نوع روکش دار خود شامل دو گروه می باشد: ورق‌ها با روکش هایگلاس و ورق‌ها با روکش طرح چوب. در نوع چند لایه، با افزایش تعداد لایه ها، مقاومت آنها نیز بیشتر خواهد بود. بیشترین کاربرد مربوط به ورق‌های سه لایه است.‌

ورق PVC چه مزایایی دارد؟ 

سبکی و قابلیت حمل آسان از ویژگی های محبوب و مزایای ورق پلیمری پی وی سی به شمار می آید. همچنین ضد خش و ضد آب بودن نیز یک امتیاز برای این‌محصول پلاستیکی می باشد. مزیت بعدی آن، مقاومت بالا در برابر ضربه است. همین طور از قابلیت رنگ‌پذیری مناسبی  برخودار بوده و این مسئله سبب بالا رفتن تنوع رنگی در نتیجه مشتری پسندی بیشتر آن شده است. این امکان وجود دارد که از طریق روکش آن را محافظت نمود. 

ورق PVC چه معایبی دارد؟

ورق های مذکور نمی توانند دمای بیشتر از هفتاد درجه سانتی گراد را تحمل کنند. همچنین در مقایسه با ورق های ام دی اف گران تر هستند.

 

 

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
 • ۲۳ مهر ۰۲
  جواد نیابتی :
  از توضیحات شما بسیار سپاسگزارم
  پاسخ
 • ۲۷ مهر ۰۲
  سیاوش حیدری :
  عاااالی هستن
  پاسخ
 • ۱ آبان ۰۲
  آیت سعیدیانی :
  ممنون از اطلاع رسانی شما عالی ومفید بود
  پاسخ
 • ۱۰ آبان ۰۲
  احمد اسماعیلی :
  سپاس از شما. لطفا توضیحات بیشتر
  پاسخ
 • ۲۳ آبان ۰۲
  مهدی کیهانی :
  بسیار زیبا
  پاسخ