ایران ضایعات

معرفی ورق آجدار پرسی و مشخصات آن 

معرفی ورق آجدار پرسی و مشخصات آن 

مقدمه 

ورق آجدار پرسی، نوعی ورق فلزی سبک است که با نام هایی مانند چکر پلیت و صفحه الماسی هم شناخته می شود.‌ یکی از مشخصات بارز این صفحه فلزی، وجود خطوط برجسته در یک سمت آن می باشد که از یک الگوی منظم پیروی می کنند. به خاطر همین ویژگی، برای کاربردهای ضد لغزش و تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد.‌

در ادامه مطلب در رابطه با کاربرد ها و ویژگی های این ورق ها بحث شده است.‌

کاربرد های ورق آجدار پرسی

ورق آجدار پرسی کاربرد های متنوعی دارد. به عنوان مثال از این نوع ورق می توان در محیط های مختلفی همچون محیط هایی که در معرض مواد شیمیایی، رطوبت،  گرما و خوردگی هستند، استفاده کرد. از این رو در کارگاه‌های شیمیایی، سکو های نفتی و تصفیه‌ خانه‌های فاضلاب دیده می شود. همچنین کف کارگاه‌ها، کف پله‌ها ها، راهرو ها، اتاقک ماشین، بالابر ها و مترو ها نیز کاربرد بسیاری دارد. در معماری داخلی و خارجی هم جلوه زیبایی ایجاد مي کند. به همین خاطر در بخش های مختلف به ویژه سقف، کابینت، مبلمان و  آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد‌. 

ویژگی‌ های ورق آجدار پرسی

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره شد، ورق آجدار پرسی، ضد لغزش است. مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی، تحمل دمای بالا و محیط قلیایی هم از دیگر ویژگی های آن بوده و به راحتی تمیز می شوند.‌ علاوه بر این به راحتی نصب می شوند و هزینه کمی برای این منظور لازم است. 

مزایای ورق آجدار پرسی

استفاده از ورق آجدار پرسی در سطوح لغزنده سبب ایجاد اصطکاک بالا می شود که یک مزیت عالی به شمار می آید. همچنین از زیبایی ظاهری خاصی برخوردار است که سبب استفاده از آن برای موارد تزئینی می شود. سطح شفاف و روشنی دارد. مزیت دیگری که برای‌ این ورق می توان نام برد جوش‌پذیری بالا می باشد. علاوه بر این، ورقی با انعطاف‌پذیری بالا بوده و مقاومت مناسبی هم دارد. قابلیت حمل آسان را هم باید به این فهرست اضافه کرد. 

انواع ورق‌ آجدار پرسی

در ساخت ورق آجدار از متریال های مختلفی استفاده می شود. از این رو انواع مختلفی از این ورق ها وجود دارد که عبارتند از: 

 •  ورق آجدار الماسی
 • ورق آجدار آلومینیومی
 • ورق آجدار گالوانیزه
 • ورق آجدار فولاد ضد زنگ

ورق آجدار الماسی

ورق آجدار الماسی نوعی ورق آجدار پرسی است که وزن کمی دارد. در یک سمت آن الگو های منظمی با شکل برگ بید و یا عدسی شکل و همچنین اشکال گرد وجود دارد. الگوی پنج ردیفه به شکل برگ بید نسبت به الگوی دو ردیفه و سه ردیفه، محبوب تر می باشد و عملکرد ضد لغزشی بهتری دارد. سمت صاف این ورق به آسانی به زمین بسته می شود.

ورق آجدار آلومینیومی

ورق آجدار آلومینیومی از فولاد آلومینیوم‌ دار ساخته می شود. کاربرد این‌ نوع ورق آجدار بسیار زیاد است. مخصوصا به خاطر مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی در محیط هایی با این شرايط بسیار محبوب می باشد. سطح درخشان آن هم سبب شده تا کاربردهای تزئینی زیادی داشته باشد.

ورق آجدار گالوانیزه

ورق آجدار گالوانیزه به خاطر بهره مندی از پوشش روی، نسبت به خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم است. این نوع ورق آجدار را در کف اتاقک آسانسور به کار می برند. البته جنبه تزئینی آن را هم نباید نادیده گرفت‌.

 ورق آجدار فولاد ضد زنگ

این نوع ورق از فولاد ضد زنگ ساخته می شود. از آنجایی که این ماده مقاومت بالایی در محیط‌های قلیایی و دماهای بالا دارد، سبب افزایش عمر سرویس‌دهی این ورق‌ها شده و نگهداری و تعمیرات آن‌ها نیز آسان تر می باشد.

روش تولید ورق آجدار پرسی

برای تولید ورق آجدار پرسی از انواع ورق گرم استفاده می کنند. در مجموع دو روش برای تولید این ورق ها وجود دارد. در روش اول که به آن‌ روش فابریک می گويند الگوی آج را بر روی فلز نورد شده مهر می زنند. برای این کار، یک ورق فولادی یا آلومینیومی نورد می‌شود و الگوی مورد نظر در یک سمت آن درج می شود.

 روش دیگری که برای این منظور به کار می رود استفاده از ورق فلز و دستگاه گرمایش فلاش است. به این صورت که ورق وارد دستگاه نورد شده و به کمک فلاش گرم می‌شود. در ادامه الگوی مورد نظر را به ورق فشار می دهند. دستگاه پرس، چاله‌هایی را در سطح ورق  ایجاد مي کند و در نهایت با برش سرد، برش داده می‌شود. به این روش، روش پرسی می گویند. 

 

 

 

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
 • ۶ تیر ۰۲
  شهریار(2)تحویل.یزد د رویشی :
  ممنون عالی بود
  پاسخ
 • ۱۴ تیر ۰۲
  هومن پرنیایی :
  سپاسگذارممممم
  پاسخ
 • ۲۱ تیر ۰۲
  سیدایمان زارعی چیتگر :
  عالی بود باتشکر
  پاسخ
 • ۷ شهریور ۰۲
  محسن رحیمی :
  با سلام بسیار استفاده شد تشکر
  پاسخ
 • ۲۸ مهر ۰۲
  ایرج صاعدی :
  سلام بسیار کامل و جامع بود
  پاسخ