ایران ضایعات

اشک برش، نوعی پسماند صنایع فلزی با ارزش 

اشک برش، نوعی پسماند صنایع فلزی با ارزش 

مقدمه 

اشک برش، نوعی پسماندهای صنایع فلزی محسوب می شود. در واقع پسماند ناشی از برش فولاد و آهن را اشک برش می نامند. علت نامگذاری این ضایعات، شباهت ظاهر آنها با اشک می باشد. در مورد اشک برش، انواع و کاربردهای آن در ادامه بحث شده است.‌ آن را تا انتها دنبال نمایید. 

کاربردهای اشک برش 

اشک برش به خاطر بهره مندی از خلوص بالای آهن، در واحد های تولید فولاد به کار برده می شود. ‌بیشترین استفاده از این ضایعات در قسمت شمش ریزی و ذوب می باشد. 

علاوه بر آن، اشک برش را در تولید گلوله های فولادی هم به کار می برند. این گلوله ها در آسیاب های گلوله ای یا بالمیل جهت پودر کردن محصولات معدنی مختلف و تولید پودر آهن، سرب، روی، مس، سیمان، مواد نسوز، سیلیکات و ... استفاده می شود. 

چرا از اشک برش استفاده می شود؟ 

استفاده از اشک برش، از هدر رفتن میزان آهن در هنگام تولید جلوگیری می کند. از طرفی اشک برش به عنوان‌ نوعی ضایعات، نیاز به فضای زیادی دارد. با بازیافت آن نیاز به چنین فضایی وجود ندارد. بازیافت این ضایعات، صرفه جویی در هزینه ها و همچنین منابع طبیعی را به همراه دارد. 

انواع اشک برش 

با توجه به‌ اینکه مرغوبیت و میزان خلوص اشک برش ها با یکدیگر متفاوت است، می توان آنها را به سه گروه تقسیم کرد: 

 • اشک برش فولاد پر عیار
 • اشک برش و پوسته اکسید آهن
 • اشک برش CNC و ورق با دانسیته بالا 

اشک برش فولاد پرعیار 

این‌ گروه از اشک برش ها همان طور که از نام آنها پیداست کیفیت بالایی دارند و از میزان خلوص بالایی برخوردار هستند. از نظر ظاهری هم به شکل پوسته های اکسیدی ریز و درشت می باشند. بسته به میزان خلوص اشک برش، قیمت آن متفاوت خواهد بود. واحد های تولید کننده فولد، معمولا این نوع اشک برش را در حجم بالا مصرف می کنند.‌ 

اشک برش و پوسته اکسید آهن 

 عیار اشک برش و پوسته اکسید آهن 73.5 بوده و چگالی بالایی دارد. برای تولید گوی های فلزی، بلبرینگ ها، فروسیلیس و ... می توان از آنها استفاده کرد.  

اشک برش CNC و ورق با دانسیته بالا

گروه سوم از اشک برش ها یا همان اشک برش‌ های بشقابی، بیشترین چگالی را داشته و چگالی آهن در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. 

خرید و فروش اشک برش 

برای اطلاع از قیمت اشک برش و همچنین خرید و فروش آن کافی است که به قسمت خریداران و فروشندگان سایت ایران ضایعات مراجعه نمود. متقاضیان می توانند در قسمت خریداران، آگهی خرید اشک برش و در قسمت فروشندگان، آگهی مربوط به فروش این ضایعات را ثبت نمایند. 

در مورد قیمت اشک برش باید گفت که عوامل متعددی از جمله کیفیت، حجم عرضه و تقاضا، هزینه های مربوط به حمل و نقل و جابه جایی، نوع فولادی که اشک برش از آن به دست آمده، میزان خلوص و تمیزی فلز و ... تعيين کننده هستند. 

برخی نکات برای خرید اشک برش 

هنگام خرید اشک برش باید توجه داشت که بار مورد نظر دارای کیفیت یکسان باشد. همچنین بسته به حجم محصول خریداری شده، قیمت آن می تواند متفاوت باشد. خرید عمده، معمولا قیمت پایین تری دارد. 

نکته مهم دیگری که هنگام خرید اشک برش باید مورد توجه قرار گیرد این است که به میزانی خریداری شود که مورد نیاز است‌. زیرا نگه داری و انبار کردن آن به فضای زیادی نیاز دارد. 

 

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
 • ۱۴ آبان ۰۱
  رحیم عظیمی :
  بسیار موثر بود تشکر
  پاسخ
 • ۱۵ آبان ۰۱
  منصور برزگر :
  تشکر از نوشتار خوب و کاربردی
  پاسخ
 • ۱۵ آبان ۰۱
  عبدالامیر عامری پور :
  اوکی تشکر از نظراتتون
  پاسخ
 • ۲۲ آبان ۰۱
  محمد دادوند :
  بسیار عالی.سپاس
  پاسخ
 • ۲۲ آبان ۰۱
  امیر حسین قاسمی :
  بسیار عالی
  پاسخ
 • ۲۶ آبان ۰۱
  جعفر مظفرزاده :
  باسلام وسپاس از ایران ضایعات خیلی تاثیر گذار هست
  پاسخ
 • ۲۸ آبان ۰۱
  یزدانی علی اصغر :
  خیلی عالی من 2 تن دارم کجا باید بفروشم
  پاسخ
 • ۲ آذر ۰۱
  ناصر فرجی :
  سلام به مقدار زیاد می تونم تهیه کنم کجا می تونم بفرشم
  پاسخ
 • ۶ آذر ۰۱
  هاشم مرادی :
  بسیار موثر بود ممنون
  پاسخ
 • ۸ آذر ۰۱
  سعید فلاح :
  تشکر از اطلاع رسانی خوب ورزنده شما
  پاسخ
 • ۱۳ آذر ۰۱
  سالار سالاری :
  سلام عیارمس اش چند هست؟؟
  پاسخ