ایران ضایعات

ریخته گری دایکاست برای چه فلزاتی کاربرد دارد؟

ریخته گری دایکاست برای چه فلزاتی کاربرد دارد؟

منظور از ریخته گری دایکاست 

منظور از ریخته گری دایکاست، عملیات فرم دهی به مواد مذاب به کمک قالب ریخته گری است. به عبارتی تولید قطعات به کمک تزریق مواد مذاب فلزی به درون قالب، تحت فشار ، همان ریخته گری دایکاست است که به‌ آن‌ ریخته گری تحت فشار هم می گويند. 
به خاطر فشار بالایی که به مواد مذاب در حین ریخته گری وارد می شود، تخلخل ها کاهش می یابند و در نتیجه استحکام قطعات تولید شده بالاتر خواهد بود. 

اهمیت ریخته گری دایکاست 

ریخته گری دایکاست، از سرعت بسیار بالایی برخوردار است. از طرفی قطعاتی که با این روش تولید می شوند، دارای کیفیت بالاتری نسبت به قطعات تولید شده با روش های دیگر هستند. این موارد بر اهمیت این روش ریخته گری تاکید می کنند. 
علاوه بر این، با کمی ماشین کاری، قطعه مورد نظر تولید می شود و هزینه کمتری نیاز دارد. 

فلزات پرکاربرد در ریخته ‌گری دایکاست 

با توجه به اینکه ویژگی های فلز از جمله نقطه ذوب، مقاومت در برابر خوردگی، دانسیته، استحکام و ... در ریخته گری دایکاست از اهمیت زیادی برخوردار است، آلیاژهای غیر آهنی گزینه مناسبی برای این نوع ریخته گری هستند. 
آلومینیوم از جمله فلزات پر کاربرد برای ریخته گری دایکاست است. چون هم سبک بودن و هم نسبت به خوردگی مقاوم است. از طرفی خواص مکانیکی مناسبی هم دارد.‌
همچنین آلیاژهای منیزیم هم به عنوان سبک‌ترین گروه برای این ریخته گری شناخته شده اند. فلز روی نیز به خاطر استحکام بالا و قابلیت شکل پذیری مناسبی که دارد آسان ترین فلز برای این کار محسوب می شود. مس هم گزینه مناسبی برای ریخته گری دایکاست می باشد.‌ 

روش‌‌ های ریخته‌ گری دایکاست 

برای انجام ریخته‌ گری دایکاست از دو روش استفاده می شود:

 • ریخته‌ گری با فشار بالا
 • ریخته‌گری با فشار پایین 

البته بسته به نوع ماشین کاری  هم به دو گروه دیگر تقسیم می شود: 

 • ماشین‌های تزریق با محفظه گرم
 • ماشین‌های تزریق با محفظه سرد 

در مورد تزریق با محفظه گرم باید گفت درصورتی که نقطه ذوب فلز مورد نظر، پایین باشد و پمپ را دچار مشکل نکند، پمپ درون فلز مذاب قرار داده می شود و به آن سیستم تزریق با محفظه گرم گفته می شود. 
اگر مواد مذاب فلزی سبب آسیب رساندن به سیستم پمپاژ شود، پمپ به صورت مستقیم درون محفظه قرار نمی گیرد. این سیستم، تزریق با محفظه سرد است.

مزایا و معایب تزریق با محفظه‌ی گرم 

ریخته گری دایکاست به روش تزریق با محفظه گرم، امکان تولید قطعات پیچیده و نازک را فراهم می کند. همین طور، قطعاتی که طول خیلی زیادی دارند، با این روش، قابل تولید هستند. قطعات تولید شده هم از مقاومت بالایی برخوردارند.
با این حال، مشکل محدودیت وزنی برای تولید قطعه های مختلف وجود دارد. چون نهایتا تا وزن سی کیلوگرم امکان پذیر است. خرید و تعمیرات دستگاه نیازمند هزینه های بالا بوده و این موارد معایب این روش می باشند. 

مزایا و معایب تزریق با محفظه‌ی سرد

مهم‌ ترین‌ مزیت تزریق با محفظه سرد، افزایش میزان تولید بالا با این روش می باشد. همچنین نيازي به عملیات ماشین کاری نیست. 
هزینه نگهداری بالا و تعمیر آن نیز جزو معایب آن می باشد.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
 • ۷ مهر ۰۱
  بهروز پورنادر :
  عالی بود اموزنده وکاربردی
  پاسخ
 • ۹ مهر ۰۱
  مرتضی بخشی :
  عالی بود ممنون از گروه پشتیبانی
  پاسخ