ایران ضایعات

عصر طلایی مس (بخش اول)

عـصـر طـلایـی مـس (بــخـش اول)

 پیشگفتار :

در 15 نوامبر 2021، رئیس جمهور ایالات متحده (بایدن) بزرگترین لایحه هزینه هاي زیرساختی تمام دوران را امضا کرد، 226 میلیارد دلار براي پروژه هایی که به مقادیر زیادي مس نیاز دارند در نظر گرفته شده است.

به نقل از یک شرکت معتبر در زمینه مس (نام او فاش نشده است)، یک شرکت بزرگ چند ملیتی مس، در حال کاوش در نقطه اي بسیار عالی از اکتشافات جدید مس است و توصیه کرده است که اگر می خواهید فرصتی براي کسب سود از هزینه هاي زیرساختی عظیم دستور بایدن داشته باشید، شرکت هاي مس را مد نظر قرار دهید .

ترجمه : دکتر مسیح رضوانی 

مس از فوریه 2020 تا فوریه 2022 به میزان 79 درصد افزایش یافته است... و بسیاري از کارشناسان معتقدند این تنها آغاز یک روند صعودي عظیم براي این فلز براق است. 

به نظر می رسد، مس، این ماده معدنی گرانبها، به شدت مورد نیاز است تا به انقلاب سبز انرژي پاك کمک کند، در همین راستا و جو بایدن به تازگی به مس و سرمایه گذاران آن رونق زیادي بخشیده است ،به این دلیل است که قانون پشتیبانی سرمایه گذاري ، 226 میلیارد دلاري ، زیرساختی و مشاغل 2021 ، مانند لیست خرید پروژه هاي مبتنی بر مس،  بعنوان یک کارت هدیه دولتی تلقی می شود. 

بایدن و بصورت کلی تمامی سیاست مداران با امیدواري به تحقق وعده هاي خود براي آینده انرژي پاك راه دیگري ندارند جز اینکه صدها میلیارد دلار روي مس سرمایه گذاري کند. 

به بررسی این واقعیت ساده می پردازیم: 

بدون مس... بدون آینده انرژي پاك! 

در حال حاضر شاید شنیده باشید که لیتیوم یکی از اجزاي مخفی براي تقویت انقلاب سبز است. این جمله  شاید درست باشد اما… 

در حالی که بسیاري از متخصصان سبز و خودروهاي برقی بزرگ مانند ایلان ماسک (در راستاي بالا بردن ارزش سازمانی خود) نیاز به لیتیوم بیشتر براي ساخت باتري هاي مورد نیاز براي تامین انرژي خودروهاي برقی با انرژي پاك را به صفر رسانده اند، به این معنی هست که یک کالاي سبز که نادیده گرفته شده است  بی سر و صدا در حال افزایش است، که این کالا *مس* می باشد. 

بصورت کلی میتوان گفت: انتقال به خودروهاي برقی بدون منابع جدید مس امکان پذیر نخواهد بود، به همین دلیل است  که براي ساختن تنها یک دستگاه *EV (

 Electric Vehicle، مخفف یک وسیله نقلیه الکتریکی است. خودروهاي برقی خودروهایی هستند که به طور جزئی یا کامل با نیروي الکتریکی کار می کنند.) به مقادیر زیادي مس نیاز است. 

ببینید، در یک ماشین معمولی گازسوز، با توجه به اندازه موتور آن ، به میزان 18 تا 49 پوند مس براي تولید آن ماشین نیاز است . اما تنها در یک دستگاهEV ، ۱۸۳ پوند مس براي ساخت یک موتور الکتریکی مورد نیاز است! این یعنی 4 تا 10 برابر مس بیشتر مورد نیاز است ،  لذا با افزایش تقاضا براي خودروهاي الکتریکی در دهه آینده، انتظار می رود تقاضاي مس نیز افزایش یابد. 

پیش بینی می شود خودروهاي برقی تا سال 2030 به میزان 14 برابر یعنی از 8,1 میلیون خودروي برقی در جاده ها در سال 2010 به بیش از 25 میلیون خودروي برقی تا سال 2030 افزایش یابد. در اینصورت  بیش از 23 میلیون خودروي برقی جدید در حال تولید است . 

                                      

رئیس جمهور بایدن با صدور فرمان تبدیل کل ناوگان حمل و نقل فدرال ( 645000 خودرو ) به خودروهاي برقی تا سال 2035 ، به این مهم کمک ویژه اي کرده است . 

بیشتر و بیشتر خودروسازان، از جمله جنرال موتورز و فولکس واگن، لکسوس و مرسدس بنز متعهد می شوند تا سال 2035 فقط خودروهاي برقی تولید کنند ، حتی غول هاي نفت و گاز، بریتیش پترولیوم، پیش بینی می کند تا سال 2035، 100 میلیون خودروي برقی در جاده هاي جهان در حال حرکت باشند. 

اگر این پیش بینی درست باشد ،1,8 میلیون تن مس جدید فقط براي همگام شدن با انقلاب غیرقابل توقف EV مورد نیاز است. این تقاضا بسیار قوي است حتی نیویورك تایمز می پرسد… 

"تا کی خودروهاي برقی بر جاده ها فرمانروایی می کنند؟" 

و پاسخ صادقانه این است که  اگر بتوان منابع جدیدي از مس را پیدا کرد ،چندان طولانی نیست... 

اما فقط خودروهاي برقی نیستند که به مقادیر زیادي مس نیاز دارند. اتوبوس هاي ترانزیت برقی نیز که به عنوان اتوبوس آلایندگی صفر (ZEB) شناخته می شوند، اینها به منابع عظیم مس نیاز دارند و تقاضا براي ZEB نیز سر به فلک کشیده است. 

در حال حاضر تنها در ایالات متحده، تقریباً 1300 ZEB عمومی در خیابان ها تردد می کنند و این تنها 2 % از اتوبوس هاي حمل و نقل عمومی است. 

اکنون، دولت ایالات متحده خواستار برقی شدن همه اتوبوس ها تا سال 2035 است، از جمله اتوبوس هاي مدرسه و این یعنی به  63700 ZEB جدید نیاز است. 

اما فقط یک موتور اتوبوس برقی به 814 پوند مس نیاز دارد که باید  بیش از 5,23 هزار تن مس استخراج شود - فقط براي اتوبوس هاي برقی! 

به همین دلیل است که باید به شرکت هاي عظیم مسی مهیج که در این مقاله  مشتاقانه با شما به اشتراك میگذارم باید نگاه کنید.  

و در حالی که این تقاضاي فزاینده براي خودروهاي برقی می تواند به اندازه اي باشد که به طور بالقوه قیمت مس را به افزایش دو رقمی و سه رقمی بزرگ برساند*، چیزي که بیشتر سرمایه گذاران نمی دانند این است که… 

تقاضاي بی نظیر مس فراتر از خودروهاي الکتریکی است.

برخلاف لیتیوم که عمدتا بر باتری های تمیز تمرکز می کند، اهمیت مس براي انقلاب سبز بسیار فراتر از ساخت موتور های الکتریکی است در واقع مس نقش مهمی در

حفاظت از شبکه برق برای ایمن سازی زیرساخت کشور و مردم دارد.

هیچ چیز برای مردم ضروری تر از برقی که ما از طریق شبکه برق سراسری خود استفاده می کنیم، نیست. برق از نیروگاه ها از طریق شبکه پیچیده ای با ۶۰۰۰۰۰ مایل مدار خطوط انتقال مستقیما به خانه ما توزیع می شود و جالب است که یادآوری کنم که: مس تقریبا در تمام مراحل زیر ساخت‌ برق شامل تولید، حمل و نقل، توزیع و مصرف مورد نیاز است.

اما FBI هشدار می دهد که حملات سایبری به تهدید اصلی برای شبکه برق ایالات متحده تبدیل شده است.

  

بر اساس گزارش اخیر سنا که در سال 2021 منتشر شد، شبکه برق ایالات متحده در برابر خاموشی هاي فاجعه باري که توسط روسیه، چین، ایران و کره شمالی راه اندازي شده است ،"آسیب پذیر" است.

تأثیر آن بر بیمارستان ها، پلیس، امدادگران اولیه، بانک ها، پمپ بنزین ها، پایگاه هاي نظامی و خانواده ها می تواند… و من نقل می کنم (فاجعه بار) باشد. 

لازم به توضیح هست که : این یک داستان علمی تخیلی نیست و  چنین حملات سایبري قبلاً اتفاق افتاده است. 

در سال 2015، روسیه با حمله سایبري به اوکراین، برق 225000 نفر را براي ساعت ها قطع کرد، روسیه بار دیگر در سال 2016 به اوکراین حمله کرد که منجر به خاموشی هاي بیشتر شد.  

هکرهاي روسی در سال 2017 به عربستان صعودي حمله کردند و سیستم هاي ایمنی مورد استفاده براي جلوگیري از انفجار در یک کارخانه پتروشیمی را خاموش کردند و ببینند امروز با حمله روسیه به اوکراین چه اتفاقی رخ داده است . 

 منابع اطلاعاتی بر این باورند که این، آزمایش هایی براي حمله گسترده علیه آمریکا است. 

به گفته جنیفر گرانهولم وزیر انرژي : 

"ایالات متحده با یک تهدید سایبري مستند و فزاینده از سوي بازیگران بدخواه روبرو است که به دنبال مختل کردن برق مورد نیاز آمریکایی ها براي تامین برق خانه ها و مشاغل ما هستند." 

این تهدید براي شبکه برق یکی از دلایلی است که دولت بایدن متعهد به ارتقاي زیرساخت برق ایالات متحده است. برنامه آنها ساخت هزاران مایل خطوط انتقال جدید و انعطاف پذیر است تا نه تنها انرژي پاك تر قابل اطمینان را با هزینه کمتر ارائه دهند، بلکه به محافظت از شبکه در برابر حملات بالقوه سایبري کمک کنند. 

صنعت برق ایالات متحده در حال حاضر بیش از 100 میلیارد دلار در سال در زیرساخت هاي هوشمندتر انرژي سرمایه گذاري می کند تا شبکه خود را ارتقا داده و ایمن کند. 

علاوه بر اینکه بر خلاف سایر فلزات، مس زنگ نمی زند، مس جزء مواد کلیدي شبکه سنتی باقی می ماند، زیرا مس داراي رسانایی، دوام و قابلیت اطمینان برتر است که باعث افزایش کارایی انرژي و امنیت می شود.

مس همچنین به دلیل رسانایی بالا، استحکام و مقاومت در برابر خوردگی، فلزي ایده آل براي جابجایی خطوط برق به زیر زمین است. این به معناي هزینه هاي نگهداري کمتر، عمر طولانی تر و محافظت در برابر آب و هوا است و این دلیل حیاتی دیگري است که چرا باید چارت سهام شرکت هاي عظیم مس را امروز روي صفحه هاي چارت  سرمایه گذاري خود قرار دهیم و مس نه تنها کلید حفاظت از شبکه ملی ما است، بلکه یک عنصر کلیدي در گذار جهان به انرژي هاي پاك تجدیدپذیر است، مانند صفحات سلولار و خورشیدي . 

در حالی که برق کشور از طریق 600000 مایل مداري خطوط انتقال متصل است که همگی به مس نیاز دارند - سیستم هاي خورشیدي و بادي کوچک محلی در سراسر دنیا در حال افزایش هستند تا برق را به دانشگاه ها، بیمارستان ها و پادگان ها ، آپارتمان ها و .... بیاورند. در صورتی که اینها به عنوان "ریزشبکه" شناخته می شوند و می توانند از شبکه ملی جدا شده و به طور مستقل کار کنند و این انعطاف پذیري می تواند خطر قطع گسترده برق را در صورت حمله یا بلایاي طبیعی کاهش دهد. 

این انتقال به انرژي هاي تجدیدپذیر محلی، منبع برق ما را قدرتمندتر، ایمن تر و کارآمدتر می کند و براي تداوم انقلاب سبز باید منابع جدید مس پیدا شود. 

بیایید محاسبات ملموس تري را انجام دهیم. براي مثال… 

  • امروزه 114000 مگاوات توسط انرژي خورشیدي در ایالات متحده تولید می شود که براي تولید یک مگاوات به 5,5 تن مس نیاز است، بنابراین نیاز به 627000 تن مس است.
  • و یک توربین بادي به تنهایی حاوي 7,4 تن مس است و امروزه در ایالات متحده حدود 67000 توربین بادي در حال کار هستند به طوري که نشان دهنده 315000 تن مس است.

آژانس بین المللی انرژي (IEA) گزارش می دهد که جهان در سال 2021، 290 گیگاوات برق تجدیدپذیر اضافه کرده است. این حدود 5,1 میلیون تن مس است که تنها در سال گذشته براي افزایش تولید برق خورشیدي و بادي استفاده شده است و بر اساس گزارش 2021 انرژي هاي تجدیدپذیر آژانس بین المللی انرژي، انتظار می رود تا سال 2026، برق تجدیدپذیر جهانی 60 درصد از سطح فعلی افزایش یابد. 

اگر این پیش بینی ها برای انرژی های تجدیدپذیر پابرجا باشند، باید منابع گسترده ای از مس پیدا شود تا با انتقال غیرقابل توقف، جهان به انرژي هاي پاک تجدیدپذیر همگام شود. 
خوشبختانه مس همچنان پاسخگوی تامین انرژي سیستم هاي شبکه برق سنتی انرژی های تجدیدپذیر مانند وسایل نقلیه بادي، خورشیدی و الکتریکی است. 
هیچ اشتباه نکن که ...
مس کلید اصلی برای ایجاد آینده انرژي پاک است.
لذا بدون ذخایر جدید مس، انقلاب سبز ممکن است به پایانی تکان دهنده برسد...یا انرژی سبز بسیار گران شود و فقط در اختیار سوپر ثروتمند ها قرار می گیرد. 
رئیس جمهور بایدن صدها میلیارد دلار براي تامین مالی انقلاب سبز هزینه می کند و این دقیقا همان کاری است که او در صورت حساب عظیم ۱.۲ تریلیون دلاری زیرساخت خود انجام داد. 
بنابراین اگر به دنبال یک روند صعودي قفل شده با پشتوانه قدرت مخارج عظیم دولت ایالات متحده هستید، نمی توانید بهتر از سهام استخراج مس "که پشت در آن هستید" (کلیه شرکت های عظیم مس در جهان) انجام دهید و من قصد دارم آن را معرفی کنم.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
  • ۱۱ مرداد ۰۱
    فراز عظیمی :
    بسیار عالی مقاله ای کامل و جامع واماروارقام نزدیک به واقعیت شما شاید مدیران ارشد وزارت صنعت و معدن باتوجه به این واقعیت‌های ملموس تصمیمات و محاسبات جامعی در بهره برداری از معادن متروک که تعدادشان نیزکم نیست بکارگیرندوسودقابل توجه ی ازاین ماده معدنی های کشورمان گردد
    پاسخ