yandex metrica
ایران ضایعات

215 درصد رشد در قیمت فولاد آمریکا

215 درصد رشد در قیمت فولاد آمریکا

گاهی صرفاً نظاره گر رشد یا افت قیمت ها هستیم و ازتحلیل و چرایی آن غافل می مانیم. رشد قمتی فولاد آمریکا در بازه زمانی پانزده ماهه اخیر نمونه ای از این موارد باشد. این محصول پر کاربرد، در بازه زمانی مذکور، دویست و پانزده درصد رشد قیمت داشته است که قطعاً رقم بسیار بالایی است. برای درک بهتر این قضیه می توان از شاخص قیمت ورق سیاه در این کشور استفاده کرد. آخرین رقم این شاخص که مربوط به روزهای اخیر می باشد، 1825 دلار است. در حالی که که رقم آن قبل از شیوع کرونا ویروس، بین 500 تا 800 بود.

برخی از تحلیل گران حتی انتظار رشد بیشتر را تا پایان سال میلادی جاری دارند. اما علت این رشد قیمتی چیست؟ اگر نگاه عمیقی به این مسئله داشته باشیم  در می یابیم شیوع کرونا، سبب شد تا افراد بالاجبار مدت زیادی را در خانه سپری کنند. این موضوع توجه آنها را به لوازم خانگی مانند یخچال، دستگاه های تهویه مطبوع و همچنین خودرو بیشتر کرد. مواد اولیه این محصولات، فولاد بوده و تقاضا برای خرید آنها سبب افزایش تقاضا برای فولاد و رشد قیمت آن شده است.

بنابراین الگوی مصرف در جوامع آمریکایی تحت تاثیر کرونا تغییر کرد و همین امر رشد حیرت آور فولاد را به دنبال داشت. در این ایام به خاطر رکود در بسیاری از کسب و کارها، سرمایه گذاری در بخش های مختلف کم شد و افراد به نیازهای روزمره خود توجه بیشتری کرده و لوازم برقی و خودرو بیشتری خریدند. در کنار اینها، صنایع دیگری همچون نفت و گاز و صنعت هواپیمایی که وابستگی شدید به فولاد دارند نیز در حال رونق گیری هستند که قطعاً تقاضای فولاد را افزایش می دهند و رشد قیمت دوباره آن بعید نیست.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )