عدم شفافیت، آفت صنعت پلیمر ایران

عدم شفافیت، آفت صنعت پلیمر ایران

سعید ترکمان، رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، عدم شفافیت و دسترسی کم و گاهاً عدم دسترسی به آمار و اطلاعات مربوط به چرخه تولید، توزیع و بازیافت را مهم ترین آفت صنعت پلیمر در کشور بیان کرد. به طوری که این موضوع باعث شده، این صنعت، بیست میلون تن ظرفیت کاذب داشته باشد. اگر ایران را با سایر کشور ها مقایسه کنیم، می بینیم که رتبه پایینی را در این خصوص به خود اختصاص داده است. وجود امضاهای طلایی هم مزید بر علت بوده و این عدم شفافیت را تشدید می کند.

سعید ترکمان، در دومین همایش ملی چشم ‌انداز اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران ۱۴۰۰ در رابطه با شفافیت در صنعت پلیمر کشور اظهار نظر کرد و آن را ساده ترین و در عین حال کم هزینه ترین و سریع ترین ساز و کار ممکن جهت پیشگیری از فساد عنوان کرد. معمولاً در بسیاری از کشور ها، بانک های اطلاعاتی متعددی وجود دارند که راهنمای سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف می باشد اما نبود شفافیت در کشور ما، چنین فرصتی را از بین برده است.

انجمن ملی پلیمر نیز به کرات، درخواست اطلاعات را اعلام نموده و وجود موانع قانونی اجازه چنین کاری را نداده است. نبود اطلاعات، موجب شده تا نظارت ها نیز کم شود. به عنوان مثال ذینفعان در بورس که مشغول رقابت با ما هستند، در واقعیت مشخص نیست که واقعا تولید کننده هستند یا خیر؟ علاوه بر این رشد قابل توجه قیمت ها نیز به خاطر همین عدم شفافیت روی می دهد.

ترکمان همچنین عنوان کرد اگر شفاف سازی صورت گیرد، هم درآمد بنگاه ها افزایش می یابد و هم از معضلاتی همچون فساد و رانت خواری نیز جلوگیری می شود. از طرفی جذب سرمایه گذار نیز با سهولت بیشتری انجام خواهد شد. کما اینکه بعد از برجام، شرکت های بزرگی تمایل داشتند به این عرصه ورود کنند اما مسئله عدم شفافیت، آنها را منصرف ساخت.

وی افزود: سامانه بهین یاب که به منظور بهبود شرایط شفاف سازی ایجاد شد هر چند ایرادات متعددی دارد اما نقطه شروع خوبی خواهد بود. البته پیشنهاد می شود که شاخص شفافیت برای شرکت ها در نظر گرفته شود.

خبرهای دیگری در این زمینه :


نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی