ایران ضایعات

چرا سنگ آهن گران شد؟

چــرا سـنگ آهــن گـــران شــد؟

گرانی سنگ آهن به یکی از مهم ترین اخبار روزهای اخیر در بازار های جهانی تبدیل شده و رکوردی بی سابقه را رقم زده است. اما علت این گرانی چیست؟ در این خصوص باید گفت که چندین عامل در کنار هم چنین اتفاقی را رقم زده اند که اهم آنها عبارتند از: 

 کاهش تولیدات فولاد تانگشان چین به خاطر مسائل زیست محیطی؛ چرا که دولتمردان این کشور در تلاش هستند تا از طریق کاهش تولید فولاد به عنوان یکی از صنایع آلوده کننده هوا، به بهبود وضعیت هوا و کاهش کربن کمک کنند. اوج گیری کرونا ویروس در کشور هند و نگرانی به خاطر تولید و صادرات سنگ آهن این کشور هم عامل دیگری است که سبب ثبت چنین رکورد تاریخی شده است. متاسفانه گونه جهش یافته این ویروس در هند نگرانی بسیاری را به دنبال داشته و واحدهای تولیدی را به تعطیلی کشانده است. 

همچنین تعطیلی پنج روزه به خاطر روز کارگر در چین و افت موجودی سنگ آهن هم فاکتور بعدی در این گرانی به شمار می رود. افزایش سود تولید ورق گرم و میلگرد توسط فولادسازان هم مزید بر علت بوده و در افزایش قیمت سنگ آهن ایفای نقش می کند. از دیگر عوامل مهم در تقویت قیمت این ماده معدنی افزایش هزینه حمل دریایی است که رشد فزاینده ای داشته و به همین خاطر قیمت تمام شده آن را به این سطح رسانده است. 

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )