ایران ضایعات

آیا نوسانات قیمت مس با همین روند ادامه می یابد؟

آیا نوسانات قیمت مس با همین روند ادامه می یابد؟

فلز سرخ رنگ مدتی است که با جهش های قیمتی قابل توجه همراه شده و آخرین قیمتی که برای آن گزارش می شود، 9545 دلار به ازای هر تن می باشد. بررسی قیمت های پیشین این فلز ارزشمند نشان می دهد که در بازه زمانی شش ماهه، دو هزار و پانصد و بیست دلار به قیمت آن افزوده شده است. یعنی سی و شش درصد بازدهی در برداشته. اما آیا این رشد قیمتی ادامه پیدا می کند؟ تحلیل گران و فعالان این حوزه نظر مثبتی در این خصوص عنوان نموده و پیش بینی تداوم این وضعیت را دارند.

بیشتر از نه سال قبل یعنی در تاریخ چهاردهم فوریه سال 2011 میلادی مس با قیمت ده هزار و صد و هفتاد دلار به ازای هر تن به فروش رسید و به عنوان یک رکورد تاریخی تا به امروز ثبت گردیده است. اما در حال حاضر جهش قیمتی به نحوی است که به احتمال زیاد این رکورد شکسته می شود و به محدوده دوازده هزار دلار در تن خواهد رسید.

علت این امر را می توان از جهات مختلف بررسی کرد. بی شک تزریق واکسن کرونا یکی از مهم ترین این عوامل خواهد بود. این موضوع سبب شده تا اقتصاد جهانی هم به شرایط قبلی خود برگردد. از طرفی به خاطرمحدودیت در عرضه و همچنین پیش بینی برای تداوم کمبود عرضه در آینده، موجودی انبارهای بزرگ مس در سراسر دنیا کاهش یافته و همین امر به رشد قیمت ها منجر شده است. کاهش موجودی بورس شانگهای چین و افزایش تقاضا و همچنین تضعیف ارزش دلار در مقایسه با ارزهای دیگر را می توان از دیگر علل آن دانست.

عوامل فوق، عمدتاً تأثیرات کوتاه مدتی دارند اما عواملی همچون توسعه و تولید خودروهای برقی به عنوان یکی از بزرگترین صنایع مصرف کننده مس، بر آینده این فلز در بلند مدت اثر مستقیم خواهد داشت. در خودروهای برقی دو برابر خودروهای بنزینی، مس مصرف می شود. همچنین تولید انرژی های پاک و فاقد کربن نیز مصرف مس را در کنار فلزات غیر آهنی دیگر مانند نیکل را افزایش خواهد داد. برآورد می شود که تا 15 سال آینده، سرمایه گذاری عظیمی در این زمینه انجام شود.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
  • ۲۳ شهریور ۰۰
    محمد احمدی :
    باسلام.باتوجه به _ روندموالیددرکره زمین _و استفاده های متنوع ازاین فلزسرخ _،و کاربردی بودن آن _وناگزیربه استفاده درکاربردفن آوریهای نوین ومتنوع ، _وهمچنین کاهش ذخایر مس درکره زمین》قطع یقین این فلزبه هیچ عنوان روند ارزشی نزولی نخواهدداشت،ولی درنوسان قیمت قرارمیگیردکه امریست عادی و منحصربفرد
    پاسخ