گرانی برق صنایع، سرمایه گذاران را دلسرد می کند

گرانی برق صنایع، سرمایه گذاران را دلسرد می کند

سید رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از گرانی برق صنایع خبر داد و بیان کرد برنامه ها به نحوی چیده شده اند که سطح تولید فولاد تا 4 سال آتی به پنجاه و پنج میلیون برسد. شرط اساسی تحقق این امر، جذب سرمایه گذار می باشد. اما با افزایش قیمت برق، سرمایه گذاران، دلسرد خواهند شد.

وی همچنین افزود با افزایش قیمت برق در صنایع بورسی فلزات اساسی، عملکرد صنایع به ویژه صنعت فولاد کشور، به صورت جدی تحت الشعاع قرار خواهد گرفت. رشد قیمت حامل ‌های انرژی و برق برای صنعت فولاد که از مصرف کننده عظیمی در این زمینه به شمار می رود، قیمت تمام شده محصولات تولیدی را افزایش می دهد و فرصت رقابت را از تولید کنندگان می گیرد و همین امر متضرر شدن آنها را به دنبال خواهد داشت.

سرمایه گذاران، به خاطر تعرفه های پایین برق و دیگر حامل های انرژی، در سال های پیشین در صنعت فولاد جذب گردیده اند. در واقع، همین موضوع به عنوان یک و به قولی تنها مزیت در کشور ما برای صنعت گران محسوب می شد.

شهرستانی در ادامه افزود قیمت فولاد در کشور ما نسبت به سایر کشور ها پایین بوده و به خاطر تحریم ها، هزینه تولید افزایش پیدا کرده است. علاوه بر این فولاد ایران در مقایسه با سایر کشور ها، ارزان تر است. تسهیلات بانکی نیز در ایران بسیار بالا بوده در حالی که در کشورهای دیگر، این رقم از 3 درصد هم کمتر می باشد. با این تفاسیر، صادرات ما با مشکلات متعددی مواجه است که قیمت پایین حامل های انرژی تا حد زیادی می توانست این معضلات را پوشش دهد. اما با افزایش بهای انرژی، صنعت گران و تولید کنندگان خسارت خواهند دید و در نهایت، مصرف کنندگان نهایی، متحمل هزینه های گزافی خواهند شد. در چنین شرایطی، رقابت برای تولیدکنندگان فولادی مختلف دشوار تر خواهد شد.


نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی