ایران ضایعات

کدام بازارها تحت تأثیر بایدن قرار خواهند گرفت؟

کدام بازارها تحت تأثیر بایدن قرار خواهند گرفت؟

بالاخره، جو بایدن با تمام تنش ها و کشمکش ها بر تخت ریاست جمهوری آمریکا نشست و اکنون فعالان اقتصادی، در سراسر دنیا در این فکر هستند که حضور وی چه بازارهایی را تحت تاثیر قرار می دهد. اثرگذاری سیاسی بر بازارهای مختلف، امری است که افراد عادی جامعه نیز وجود آن را کاملاً حس می کنند.

تحلیل گران پیش بینی می کنند نفت با رشد 9 درصدی در سال میلادی جدید مواجه شود اما در مورد سنگ آهن و فولاد قیمت ها کاهش می یابند.

در سال 2020 بازار نفت، به خاطر اوج گیری ویروس کرونا و در نتیجه توقف اقتصادی و صنعتی در کنار صنعت حمل و نقل هوایی، چالش های بسیار زیادی را متحمل شد. با این حال بازار خوبی در سال میلادی جدید هم برای آن پیش بینی نمی شود. سیاستهای مرتبط با جهانی سازی، کربن زدایی و کاهش انتشار کربن در بازارهای جهانی می تواند از علل اصلی آن باشد. از طرفی بایدن هم قصد دارد وابستگی به نفت را تا حد ممکن کاهش و سرمایه گذاری در انرژی های پاک را افزایش دهد. علاوه بر این، به خاطر ملاحظات زیست محیطی نیز در مسیر حفاری های شرکتهای نفتی، اختلال ایجاد خواهد شد.

هر چند رشد 9 درصدی برای این صنعت پیش بینی می شود اما این رقم، قابل توجه نمی باشد. کمبود سرمایه گذاری در این زمینه، معضلی اساسی به شمار می رود. هرچند در سال 2020، این معضل آغاز شد و تبعات و آثار آن در سال 2021 و 2022 بروز خواهد کرد. از طرفی اهداف دولتی همچون کربن زدایی و کاهش مصرف سوخت های فسیلی نیز همچنان اجازه افزایش سرمایه گذاری در این صنعت را نخواهد داد.

تبعات بر بازار فولاد و مس

دو بازار مهم دیگر یعنی فولاد و مس هم به احتمال بسیار قوی تحت تاثیرات سیاست های ریاست جمهوری جدید آمریکا قرار خواهند گرفت. البته عامل دیگری که می تواند این بازار ها را در جهت مثبت یا منفی، متحول سازد، حجم تقاضا در کشور چین می باشد.

در مورد سنگ آهن این انتظار می رود که در سال میلادی جاری، کاهش قیمت 29 درصدی در سطح دنیا داشته باشد که کاهش قیمت این ماده معدنی، محصولات فولادی را با افت قیمت مواجه می سازد. هر چند که چین، تصمیمی مبنی بر کاهش تولیدات فولاد گرفته که در صورت محقق شدن این تصمیم، شرایط می تواند تغییر کند.

اما برای مس، نگاه ها خوش بینانه بوده و افزایش 15 درصدی در قیمت آن، محتمل است. این فلز سرخ رنگ در بازه زمانی آوریل تا دسامبر 2020، رشد 67 درصدی را تجربه کرد و در سال میلادی جدید نیز تمایل به ادامه همین روند را خواهد داشت. به نحوی که در سال 2021 با قیمت ۸۹۲۵ دلار به ازای هر تن به فروش خواهد رسید. 

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )