آیا گره کور بازار فولاد، باز می شود؟

آیا گره کور بازار فولاد، باز می شود؟

مدتی است که بازار فولاد کشور، دچار آشفتگی و نابه سامانی شده است. راهکارهایی مختلفی هم برای حل مشکلات این حوزه، به کار گرفته شده و تا به امروز این مشکل که همچون گره کوری در بازار ایجاد شده، مرتفع نگردیده است. سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد در این باره بیان کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت، با تشکیل کمیته فولاد در تلاش است تا این گره را باز کند.

قرار است کمیته مذکور، شرایط بازار فولاد را مورد ارزیابی قرار دهد و با تصمیمات منطقی، مانع از گران ‌فروشی و دلال بازی شود. هر چند این امر منوط به عمل کردن درست اعضای کمیته به وظایف محول شده به آنها می باشد. علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت، کمتر از یک ماه قبل، از تشکیل چنین کمیته ای خبر داد و عنوان نمود که کلیه مسائل و مشکلات این حوزه به ویژه صادرات، توسط این کمیته بررسی خواهد شد. همچنین برای کلیه اقلام زنجیره فولاد نیز دستورالعمل ویژه و مجزا صادر می گردد تا بر اساس آنها، محصولات محصولات معدنی یا پایین‌دستی که شرایط صادرات را دارند، تعیین شوند. وزیر نیز اعضا را ملزم به ارسال گزارشات از نشست های خود نموه است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور با استقبال از احیای این کمیته اظهار داشت: قیمت های کاذب در بازار فولاد تا حد زیادی به این شیوه از بین خواهند رفت. علاوه بر این، نظارت بر محصولات فولادی در بورس را نامناسب خواند و افزود گاهاً ورق‌های فولادی کارخانه فولاد مبارکه که در بورس کالا عرضه شده اند، در بازار آزاد به فروش می رسند. شمش و میلگرد هم با قیمت بالا فروخته می شوند. بنابراین باید نظارت ها دو چندان شوند.

گفتنی است که جعفر سرقینی، نماینده ویژه وزیر، برخی از معاونان وزیر از جمله سعید زرندی، معاون طرح و برنامه، داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی، علیرضا شهیدی، معاون وزیر و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع و وجیه‌الله جعفری، معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان ایمیدرو از جمله اعضای کمیته فولاد هستند.

اما سوال اینجاست. مسئولین که همان مسئولین سابق هستند. چرا تا به امروز با این حجم از مشکلات در این بازار مهم و حیاتی مواجه بوده ایم؟ آیا این گره، همچنان کور می ماند یا این بار با تشکیل این کمیته باز می شود؟ آیا در این فرصت کمی که تا اتمام وزارت وزیر باقی مانده، می توان این برنامه را عملی کرد؟

خبرهای دیگری در این زمینه :


نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی