سرقینی و رویکرد جدید وزارت صمت

سرقینی و رویکرد جدید وزارت صمت

چند روز اخیر در کمال ناباوری با عدم رای کافی مجلس به مدرس خیابانی دوباره وزارت صمت بی وزیر ماند. پس از آن ریاست جمهوری جعفر سرقینی را به عنوان وزیر صمت انتصاب کرد. سرقینی از ابتدای دولت روحانی در سمت معاون امور معدنی وزارت صمت مشغول به فعالیت بود. اما از زمانی که رحمانی ریاست وزارت صمت را برعهده گرفت، سرقینی صمت خود را به اسماعیلی واگذار نمود.

اما نکته قابل توجه این است که دیدگاه او با مدرس خیابانی متفاوت است. به طوری که سوابق وی نشان می دهد بیشترین میزان خام فروشی در زمان ریاست او اتفاق افتاده است و به عبارتی سیاست مدیریتی او توجه به بهره برداری از معادن و فروش و صادرات مواد خام معدنی بوده است.

یکی از مهمترین اقدامی که سرقینی در خصوص صادرات در زمان ریاست خود انجام داد وضع تعرفه 25 درصدی برای صادرات بود که در مدت ابتدایی با تاثیرگذاری درخور توجه کاهش صادرات را در پی داشت اما به مرور و با افزایش نرخ دلار، سود حاصل از صادرات به نفع معدنکاران بود و این قانون نیز نتوانست جلوی افزایش صادرات را بگیرد.

با توجه به تحریم ها در حال حاضر سیاست جامعه باید بر مبنای کاهش وابستگی به درآمد نفتی و استفاده بهینه از منابع موجود پایه ریزی شود که این مهم با سوابق سرقینی در دوران قبل در تناقض است. باید دید سرقینی با تصمیماتی که اتخاذ می کند می تواند راهکار مناسبی را برای تنظیم بازار نابسامان فولاد ارائه دهد؟ راهکاری که به نفع صنایع بالادستی و صایع پایین دستی باشد و منفعت آن ها را تضمین نماید.

خبرهای دیگری در این زمینه :


نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی