ایران ضایعات

پیش بینی قیمت جهانی مس و آلومینیوم تا چهار سال آینده 

پیش بینی قیمت جهانی مس و آلومینیوم تا چهار سال آینده 

دو موسسه بزرگ تحقیقاتی آمپوفو و بلومبرگ در گزارشات اخیر خود در مورد حجم عرضه‌، تقاضا و قیمت دو فلز مهم یعنی مس و آلومینیوم تا چهار سال آتی یعنی سال ۲۰۲۷ میلادی پیش بینی هایی انجام داده اند که خلاصه آن به‌ این‌ صورت می باشد: 

احتمالا به خاطر کاهش حجم عرضه مس در بازارهای جهانی، قیمت ها افزایش پیدا می کنند. موسسه بلومبرگ پیش بینی کرد تا سال ۲۰۲۷ میلادی شاهد کاهش عرضه مس تا حدود ۵.۴ میلیون تن در بازارهای جهانی باشیم که این امر می تواند قیمت این فلز سرخ رنگ را تا بیست درصد افزایش دهد.  به این ترتیب باید انتظار داشت قیمت آن به نه هزار و هشتصد دلار بر تن رسد. 

از طرفی هلدینگ های بزرگ اقتصادی جهان هم در گزارشات تحقیقاتی خود مطرح کرده اند که  تا چهار سال آتی، همزمان با کاهش عرضه مس در بازارهای جهانی، حجم تقاضا برای آن تا ۲.۶ درصد یعنی حدودا سی میلیون تن بیشتر می شود. چرا که خودرو های برقی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و برای ساخت آنها نیاز به مس دارند. 

در مورد آلومینیوم هم تحقیقات موسسه آمپوفو نشان می دهند که بر خلاف رشد تولید ده درصدی آن در جهان تا چهار سال آینده، همچنان کمبود عرضه ۳۰.۷ میلیون تنی وجود خواهد داشت. این موضوع می تواند قیمت آلومینیوم  را مجددا به رنج قیمتی سه هزار دلاری باز گرداند. یعنی رشد سی و هشت درصدی برای آن رقم می خورد. 

نکته مهمی که وجود دارد این است که این شرایط در صورتی محقق می شوند که قیمت انرژی تغییر نکند‌. در غیر این صورت ( با افزایش قیمت انرژی) چشم اندازی بهتری برای این فلزات می توان در نظر گرفت.‌

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
 • ۶ مهر ۰۲
  حسین بهادر :
  جالبه
  اکبرادهمی اردبیل_اردبیل در پاسخ میگه :
  بادرود فروان ببخشیدبنده دو الی سه سال پیش کارم خریدفروش ضایعات بود ومدتی میباشدکه شغلم را تعویض کردم ... وهم اکنون 6الی 7کیلو مس خالص دارد هرکسی خریدار هست مقداری تخفیف هم درنظرگرفته ام قیمت اکثر جاها370000هزارتا350000هزارتومان خلاصه درخدمت خریدارواقعی هستیم باتشکر فراوران آقای آدهمی
  پاسخ
 • ۸ مهر ۰۲
  سید حسین حسینی :
  تو این اوضاع همه چیز داره گرون میشه
  پاسخ
 • ۱۰ مهر ۰۲
  محمدرسول امیدی :
  دقیقا تا تاریخ 2025 شروغ افزایش قیمت ها به طور وحشتناک شروع خواهد شد مخصوصا طلا و دیگر فلزات...
  پاسخ
 • ۸ آذر ۰۲
  سید علی پاشایی حسینی :
  سلام الان 4سال که قیمت ضایعات فرقی نکرده ودیگه این کار نمیصرفه
  پاسخ