ایران ضایعات

چرا قیمت ورق گرم در بازار و بورس اختلاف دارد؟ 

چرا قیمت ورق گرم در بازار و بورس اختلاف دارد؟ 

​قیمت ورق گرم مبارکه در بازار و بورس کالا حدودا بیست درصد اختلاف دارد. 

طبق فرمولی که شورای رقابت برای محاسبه قیمت پایه این محصول جهت عرضه در بورس کالا در هفته جاری ارائه نموده، قیمت آن حدود 15+ میلیون تومان می باشد که تقریبا بیست و چهار درصد پایین تر از قیمت آن در بازار است. 

اما علت این اختلاف قیمتی بالا چیست؟ 

اولین علتی که سبب ایجاد این گپ قیمتی شده، تاخیری است که فولاد مبارکه برای تولید و همچنین  تحویل این محصول فولادی داشته است. چرا که این شرکت با مشکل محدودیت برق مواجه بوده و تعمیرات فصلی نیز انجام داده. در حال حاضر این مشکلات مرتفع شده اند. 

علت بعدی این است که معاملات مربوط به ورق گرم در بورس به آخر ماه موکول شده و این موضوع، کشف قیمت را به تاخیر می اندازد و در نتیجه منجر به نداشتن سیگنال در بازار می شود. 

رشد نرخ دلار  و همچنین کاهش امیدواری به توافق وین هم به این موضوع دامن زده است. 

عامل بعدی مربوط به فروش مبارکه به شکل سلف سه  ماهه است. در واقع شرکت، محموله های اردیبهشت و خرداد را هم اکنون با قیمتی بین ۱۸.۷ تا ۲۰.۹ میلیون تومان به ازای هر تن تحویل می دهد. به عبارتی، بازار این پیک‌ قیمتی را به خاطر سیگنال جنگ بین دو کشور روسیه و اوکراین تجربه می کند.

علاوه بر عوامل فوق، رشد پنجاه دلاری قیمت ورق گرم منطقه سی آی اس در سه هفته گذشته، بازار های داخلی کشور ما را هم تحت الشعاع خود قرار داد. البته در این مدت، قیمت فوب چین، کاهش یافته است.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )