پی آمد اقتصادی ناشی از استفاده از قراضه های فراوری نشده درکوره های ذوب

پی آمد اقتصادی ناشی از استفاده از قراضه های فراوری نشده

فرآوری در واقع آماده سازی قراضه با کاهش آلاینده ها و ناخالصی های موجود در آن می باشد که هر چقدر کیفیت و چگالی آهن قراضه بالاتر باشد این امر باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان شارژ کوره و میزان تولید می گردد.

آلاینده ها و ناخالصی های معمول و دارای فراوانی در قراضه های عمومی بازار:

  • خاک، سنگ و کلوخه های معدنی، مواد آلی و کانی مضر، نخاله های ساختمانی، زنگ فلز و شیشه.
  • مواد پتروشیمی (رنگ، لاستیک، پلاستیک، انواع روغنها و...)
  • قطعات الکترونیک (برد کامپیوتر، قطعات موجود در دستگاههای رده خارج شده و...)
  • فلزات غیر همنام (مس، کرم، نیکل، سرب و...)
  • کپسولهای حاوی مواد تحت فشار (پیک نیک، کپسولهای آتش نشانی، کمک فنرها، ظروف حاوی مایعات مثل آب، اسید و...)
  • مواد خطرناک (نظیر آزبست ، لنت ترمز،صفحه کلاچ، قطعات دارای سیمانهای آزبستی و...)
  • مواد منفجره شامل قراضه های جنگی ، محفظه های سربسته، قراضه های ناشناس و ....

به دلیل عدم دسترسی واحدهای ذوب به قراضه های فراوری شده، در زمان شارژ قراضه به کوره، ممکن است از یک سو فلزات یا غیر فلزاتی وارد کوره شوند و از سوی دیگر باعث کاهش راندمان و افزایش انواع آلاینده ها گردند. وجود ناخالصی ها و آلاینده ها باعث تولید انواع ذرات معلق ، انواع گازهای سمی و سرباره می شوند.گازهائی نظیر دی اکسین و فوران که سرطانزا بوده و وارد محیط زیست می شوند. دفع سرباره نیز باعث از بین رفتن بخشی از ذوب می شود و هرچه بیشتر باشد مذاب بیشتری را هدر می دهد. 400  کیلوگرم ناخالصی معادل 2 درصد شارژ قراضه در یک کوره 20 تنی است. هرتن ماده که وارد کوره ذوب می شود  600 kwh انرژی برای ذوب آن مصرف می شود. یعنی برای ذوب 400 کیلو آلاینده حداقل240 kwh انرژی هدر می‌رود. همچنین جمع آوری، حمل و دفن اصولی هر کیلو سرباره و خاکستر فیلتر حداقل 500 ریال بر هر کیلوگرم هزینه دارد.

هزینه تولید هر کیلوگرم ماده اعم از فلز خالص ،سرباره ،خاکستر فیلتر و 250 … تا 300 تومان می باشد. این در حالیست که می توان روزانه حداقل 10 پاتیل ذوب گرفت. جمع هزینه های پنهان و فرصت از دست رفته در یک کارخانه با تولید روزانه 400 تن و 350 روز کاری در سال و در نظر گرفتن میانگین آلودگی معادل 2 درصد، حداقل ناخالصی و مواد آلاینده که روزانه وارد کوره می شود 8 تن و در مقیاس سالانه 2800 تن خواهد بود. حداقل هزینه تولید برای این آلاینده ها 700,000,000 تومان بوده و حداقل هزینه جمع آوری و حذف این آلاینده ها 140,000,000 تومان خواهد شد و انرژی صرف تولید برای تولید این آلاینده ها معادل168,000,000 تومان می شود که جمعاً متجاوز از یک میلیارد تومان سالانه است. به این رقم، سود ازدست رفته 2800 تن را نیز باید افزود. توجه داشته باشیم که مبلغ فوق بدون احتساب مذاب خالصی است که به همراه سرباره از کوره بیرون می ریزد.وجود مواد آلاینده و بخصوص فلزات غیرهمنام، باعث تخریب نسوزهای کوره شده و علاوه بر هزینه های تعویض نسوزها ، باعث افزایش زمان تعطیلی کوره بخاطر تعمیرات می شود که تماماً هزینه و قابل محاسبه است، از طرفی بهاء خرید ناخالصی را که برابر با قیمت قراضه، پول بابت آن پرداخت شده است را باید به تمامی ارقام قبلی، افزود.

 

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی