قیمت مس کیلویی

قیــمــت مــس کــیـــلـــویــی

آشنایی با فلز مس

مس یکی از عناصر فلزی جدول تناوبی می باشد. نام لاتین آن cuprum بوده و با نماد Cu نشان داده می شود. قیمت مس کیلویی به سبب خواص و قابلیت های متعددی که در آن وجود دارد، در مقایسه با بسیاری از فلزات دیگر بالاتر می باشد. این فلز سرخ رنگ، به عنوان سومین فلز پر کاربرد در دنیا شناخته شده است.

ویژگی های مس

در رابطه با ویژگی های ظاهری و فیزیکی این فلز باید به رنگ قرمز و هادی بودن هم برای حرارت و هم برای جریان الکتریکی اشاره کرد. از دیگر ویژگی های این فلز می توان غیر قابل اشتعال بودن آن را نام برد. وجود نوع خالص آن در طبیعت هم از دیگر شاخصه های آن می باشد. اولین فلزی است که بشر آن را کشف کرد. دو ایزوتوپ با عدد های جرمی 63 و 65 نیز دارد.

شکل پذیری مس نیز جزو ویژگی های آن به شمار می رود. به همین خاطر به راحتی چکش خورده شده. انعطاف پذیری آن نیز قابل توجه است. مقاومت در برابر سایش و خوردگی هم به این لیست اضافه می شود. قابلیت استفاده برای شرایط نا مطلوب اقلیمی را هم دارد.

کاربرد مس چیست؟

یکی از رایج ترین کاربرد های مس، تولید انواع کابل و سیم مسی است. همان طور که در بالا اشاره شد، خاصیت هادی بالای این فلز، آن را به ماده اولیه جهت تولید این لوازم الکترونیکی تبدیل نموده است. هنر های اصیل ایرانی مانند خاتم کاری، قلمزنی هم به کمک این فلز انجام می شود.

تولید انواع دستگیره های درب را به نیز با آن انجام می دهند. ساخت آهنربا و موتورهای الکترومغناطیسی هم نیاز به مس دارد. یکی دیگر از کاربرد های آن، ساخت لوازم آشپزخانه و همچنین لوازم تزئینی است. نیاز بدن به مس و نقش آن در حفظ سلامت، سبب شده تا ظروف ساخته شده از این جنس، مورد استقبال قرار گیرند.

علاوه بر این، برای ساخت آلات موسیقی مانند سازهای بادی هم به کار گرفته می شوند.

عوامل مؤثر بر قیمت مس کیلویی

دسترسی به منابع طبیعی در هر منطقه، می تواند بر قیمت این فلز سرخ اثر گذار باشد. قیمت مس در بازار های بین المللی و جهانی، عاملی دیگر بر تعیین قیمت آن در داخل کشور خواهد بود. البته این تنها مس نیست که قیمتش تحت التهابات و تنش های بازار جهانی قرار دارد، در شرایط فعلی، این وابستگی برای بسیاری از محصولات از جمله فلزات به چشم می خورد.

قیمت کیلویی مس را پارامتر های دیگری از جمله تغییرات قیمت نفت هم دچار نوسان خواهد کرد. شرایط بازار هدف این فلز را نیز می توان از دیگر فاکتور های مؤثر عنوان کرد. چین، بزرگترین و عمده ترین مشتری ایران می باشد که بسته به حجم موجودی مس و همچنین نرخ تورم در این کشور، رنج قیمتی آن دستخوش تغییرات قابل توجهی خواهد شد.

وابستگی قیمت مس کیلویی، امروز به ارز های خارجی هم قطعاً بر کسی پوشیده نیست. وضعیت شاخص بورس نیز در این این فهرست جای می گیرد. البته باید اشاره کرد که تأثیرات ناشی از برخی عوامل، کم تر و گاهاً موقتی خواهد بود. اما برخی عوامل، اثراتی بلند مدت بر قیمت مس در ایران خواهند داشت.

بدیهی است که نرخ مس دست دوم، پایین تر دارد.

مس گران تر است یا برنج؟

یکی از سوالات رایج در بازار فروش مس که به کرات با آن مواجه هستیم این است: «مس گرونتره یا برنج؟» در پاسخ به این سؤال باید ساختار فلز و ترکیبات آن را شناخت. با توجه به اینکه برنج، آلیاژ مس است و از ترکیب مس و روی ساخته می شود، درصد خلوص پایین تری نسبت به خود مس دارد و طبیعتاً ارزش اقتصادی روی پایین تر می باشد، در نتیجه مس از برنج، گرانتر خواهد بود.

خرید و فروش مس

سایت ایران ضایعات به عنوان مرجع رسمی خرید و فروش مس با درجه خلوص های متفاوت، دست دوم و ...، هر گونه فعالیت بنگاه های دایر در سراسر کشور که در این راستا فعالیت می کنند را نظارت کرده و بازار خرید و فروش آن را در چارچوبی معین با سقف و کف قیمتی منطقی، هدایت می کند. متقاضیان محترم می توانند به قسمت قیمت روز سایت مراجعه کرده تا با این بنگاه ها، آشنایی پیدا کرده و در صورت نیاز با شماره های درج شده در آنها، تماس برقرار نمایند.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی