یش بینی و چشم‌انداز فلزات پایه در سال 2017

یش بینی و چشم‌انداز فلزات پایه در سال 2017

پیش بینی و چشم‌انداز فلزات پایه در سال 2017 :  بازار مس و روی داغ می شود ؛  آلومینیوم بدون تغییر می ماند

فلزات پایه در بورس فلزات لندن از اوایل ماه نوامبر وارد مرحله قابل ملاحظه بازگشت به وضعیت قبل شدند و حتی پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمانی که وعده افزایش ثابت و پایدار بودجه زیرساخت‌سازی این کشور ظاهراً چهره نویدبخش فرا رسیدن دوره گشایش و افزایش تقاضای فلزات پایه را به خود گرفت، حال و هوای بازار این فلزات حتی بیش از پیش تقویت شد. در نتیجه، احتمال دارد قیمت‌ها نسبت به میزان فعلی افزایش یابد و پس از آن از شدت آن کاسته شود اما تحلیلگران همچنان در کل بر سر این موضوع توافق دارند که سال 2017 مساله فلزات پایه نسبت به سال 2016 بهبود بیشتری پیدا خواهد کرد.

گروه تحقیقات متال بولتن (MBR) پیش‌بینی می‌کند سال آینده آلومینیوم با 2/6 درصد افزایش میانگین قیمت، کم تحرک‌ترین فلز باشد اما پیش‌بینی قیمت مس به تازگی اصلاح شده و برای سال 2017 با افزایش 13/5 درصدی، میزان 5470 دلار در تن را نشان می‌دهد. گروه تحقیقات متال بولتن پیش‌بینی می‌کند نیکل با افزایش 2/23 درصدی بهترین عملکرد را داشته باشد و قلع با افزایش 20/2 درصد، و سرب با افزایش 14/4 درصد در جایگاه بعدی قرار خواهند گرفت.

علت این افزایش قیمت‌ها چیست؟ بسیاری به فراتر از چین که به دلایل نامعلومی بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده اکثر فلزات محسوب می‌شود، توجهی ندارند.  ویلیام آدامز (William Adams)، رئیس گروه تحقیقات فست مارکتز(FastMarkets)، خواهر خوانده متال بولتن اظهار می‌کند "احتمال دارد شاهد یک روند کُند در چین باشیم اما چین در حال حاضر در پی تاخیر در سرمایه‌گذاری در زمینه زیرساخت‌سازی این کشور که از اقدام ضدفساد اداری رئیس جمهور جدید این کشور ناشی شده است، در حال پشت سر گذاشتن این دوره بحرانی است".

برنارد دادا (Bernard Dahdah)، تحلیلگر فلزات ناتیکسیس (Natixis) با این موضوع موافق است و می‌گوید: با توجه به اینکه چین احتمالاً برای توسعه زیرساخت‌های خود به مشارکت‌های دولتی و خصوصی بیشتری روی می‌آورد، در سال آینده سیاست‌های مالی تشویقی این کشور به منظور حمایت از فلزات پایه همچنان ادامه خواهد داشت. اما وی معتقد است که باید انتظار آن را هم داشته باشیم که اقدامات محدودکننده این کشور برای از بین بردن حباب مسکن به طرزی اسفبار بر تقاضای فلزات اثر گذارد. 

یش بینی و چشم‌انداز فلزات پایه در سال 2017

پیش‌بینی قیمت‌های آپکس و گروه تحقیقات متال بولتن (بر حسب دلار در تن)

وقفه‌های تولید آلومینیوم

با نگاهی دقیق‌تر به فلزات پایه، پیش‌بینی می‌شود در سال آینده آلومینیوم از سایر فلزات عقب بماند هر چند پیش‌بینی دادا با 1750 دلار در تن برای سال 2017 در مقایسه با اجماع نظر آپکس در قیمت‌ها مبنی بر 1660 دلار در تن از بقیه امیدوارکننده‌تر است. ویلیام آدامز (William Adams)، رئیس گروه تحقیقات فست مارکتز(FastMarkets)، خواهر خوانده متال بولتن اظهار می‌کند : "این که درباره آلومینیوم امیدوار باشیم کار سختی است" و چنین شرح می‌دهد که افزایش قیمت‌ها باعث افزایش عرضه خصوصاً در چین نیز می‌شود. اما اخیراً افزایش ناگهانی قیمت کک باعث افزایش هزینه‌های حاشیه کارخانه‌های ذوب فلزات نیز می‌شود و این احتمال را ضعیف‌تر می‌کند که ظرفیت بلااستفاده رها شده تولید این کارخانه‌ها از سر گرفته شود. آدامز قیمت میانگین آلومینیوم را در سال 2017، مبلغ 1500 دلار در تن پیش‌بینی می‌کند.

مس از زمان برگزاری رویداد هفته بورس فلزات لندن در ماه نوامبر که در حدود 4800 دلار در تن معاله می‌شد، غافلگیرکننده‌ترین فلز پایه بوده است. اما گروه تحقیقات متال بولتن معتقد است پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موضوعی باعث "روشن شدن فتیله زیر مس" شد و این فلز در طی بیش از 30 سال بیشترین میزان افزایش قیمت هفتگی را تجربه کرد؛ در یک مورد این افزایش‌ها در معاملات روزانه در تاریخ 11 نوامبر، قیمت سه‌ماهه مس ظرف مدت کوتاهی به 6025 دلار در تن رسید.

جدیدترین پیش‌بینی‌های قیمت از سوی گروه مطالعات بین‌المللی مس (ICSG) که در تاریخ 26 اکتبر منتشر شد چنین تخمین می‌زند که تا سال 2017 تولید مس تصفیه شده 7/1 درصد و تا حدود 23/79 میلیون تن افزایش خواهد یافت و این در حالی است که به‌نظر میزان مصرف مس تصفیه شده فقط حدود یک درصد افزایش یابد و به حدود 23/63 میلیون تن برسد.

احتمال از سرگیری تولید معادن

آدامز معتقد است عملکرد سرب و روی در سال 2016 خوب بوده و با توجه به اجماع نظر آپکس در زمینه پیش‌بینی افزایش قیمت‌ها به ترتیب تا حدود 10/6 درصد و 16/4 درصد، انتظار می‌رود این روند در سال2017 نیز ادامه داشته باشد. ناتیکسیس معتقد است قیمت روی همچنان راه زیادی در پیش دارد. یک عامل این مساله این است که میزان تولید پیش‌بینی شده معادن جدید تا اواخر سال 2017 میزان زیان ناشی از تعطیلی معادن سنچری (Century) شرکت گلنگور و لیشین (Lisheen) شرکت ودانتا (Vedanta) را جبران نخواهد کرد. ناتیکسیس میانگین قیمت روی در سال 2017 را 2330دلار در تن پیش‌بینی می‌کند اما این میزان در سال 2018 زمانی که بار دیگر موازنه بازار آغاز می‌شود تا حدود 2010 دلار در تن کاهش خواهد یافت.

گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی (ILZSG) در جدیدترین برآوردهای خود (31 اکتبر) پیش‌بینی می‌کند میزان تقاضای جهانی روی تصفیه شده در سال 2017 تا حدود 2/1 درصد افزایش خواهد داشت و به میزان 13/85 میلیون تن خواهد رسید و این در حالی است که تولید روی تصفیه شده پس از کاهش در حدود 3/2 درصدی در سال 2016 تا حدود 2/9 درصد افزایش خواهد داشت و به میزان 13/60 میلیون تن خواهد رسید.( ماهنامه تخصصی پردازش)

 

مطالب دیگری در این زمینه :

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
  • ۲۲ بهمن ۹۶
    علی :
    باسلام وقتی ماشینکاری الومینیوم پلیسه شبیه فولاد دارد نتیجه اشتباه چه ترکیباتی است یا به عبارتی کدام عنصر تاثیرگذار است.
    پاسخ
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی