سرباره و کاربرد های آن

سرباره و کاربرد های آن ، استفاده از سرباره کوره بلند

سرباره و کاربرد های آن :  سرباره محصولی غیر طبیعی و مصنوعی است و از صنعت متالورژی می باشد که به هنگام تولید آهن در کوره های آهن گدازی سرباره مذاب به وجود می آید که پس از سرد کردن آن در مصارف گوناگون به کار می رود که اعم از سیمان های سرباره ای ، پشم سریاره، مواد نسوز،  بالاست راه آهن، مصالح زیرسازی جاده، مصالح سنگی آسفالت، بتن و ... می باشد.

روش های سرد کردن سرباره : ماده مذاب سرباره که به دلیل سبک تر بودن بالاتر از آهن مذاب قرار می گیرند باید از کوره خارج شوند تا به صورت مصالح دانه ای درآید. برای سرد کردن سرباره از دو روش استفاده می شود.

سرد کردن در هوا که به آهستگی انجام می گیرد 

در این روش به دلیل داشتن شرایط و زمان کافی برای سرد کردن,سرباره به آهستگی سرد می شود و به شکل بلوری سخت و بسته می شود. سرباره تولید شده در این روش را برای ساخت بالاست راه آهن , مصالح زیر سازی جاده ها , مصالح آسفالت و بتن مورد استفاده قرار می دهند. در استاندارد BS 1047 مشخصات سرد کردن تفاله به سه شکل عنوان شده است.

 •  در ظروف کوچک ملاقه مانندکه در این صورت به آن سرباره گلوله ای یا slag ball می گویند.
 • درچاله, کانال و قالب های بزرگ که در اینصورت به آن سرباره چاله ای با Pit slag می گویند.
 •  به صورت کپه ای با انباشته روی زمین یا Bank slag

سرد کردن سریع سرباره توسط آب

در این روش سرباره مذاب را سریعا در استخرهای آب سرد خالی می کنند و در همین حال به کمک جریان شدید آب، آن را به صورت دانه ای در میاورند. روش جدیدی که جهت سرد کردن سرباره در کشور کانادا توسعه یافته است، روش گلوله کردن یا حبه ای است. در این روش سرباره گداخته و مذاب را با فشار آب در میان استوانه ای چرخان با سرعت 300 دور در دقیقه در هوا سرد می کنند. مقدار مصرف آب برای هر تن سرباره یک متر مکعب و رطوبت باقی مانده 10 درصد است. در این روش، سرباره به صورت گلوله ای به اندازه صفر تا پانزده میلیمتر بدست می آید. گلوله های بین صفر تا پانزده میلیمتر به صورت کلوخه، متخلخل و کریستالی اند که مصرف آن برای بتن سبک مناسب اند و دانه های کوچکتر از چهار میلیمتر که درصد زیادی از ساختمان آنها به صورت شیشه ای است در تولید سیمان های سرباره ای کاربرد دارند. روش سرد کردن در کوره ذوب آهن اصفهان نیز به وسیله فشار آب و به طور سریع انجام می گیرد. این روش، سرباره مذاب را تبدیل به سرباره دانه ای با اندازه دانه ها از صفر تا پنج میلیمتر می نماید.

خواص فیزیکی سرباره

از نظر فیزیکی، سرباره بایستی دارای بافت شیشه ای باشد. در سیستم های امروزی با استفاده از آب پاشی با فشار بالا شرایطی را به وجود می آورند که حالت شیشه ای سرباره به حدود 95 تا 100 درصد برسد. حالت شیشه ای (بدون شکل) سرباره و ترکیب شیمیایی مناسب با آن از عوامل اصلی تعیین کننده خاصیت هیدرولیکی (تشکیل فعل و انفعال با آب) سرباره است. دلیل گیرش سرباره شیشه ای وجود اکسیدهای آمورف (بی شکل) است که در شرایط و حالت بی نظم در کنار یکدیگر قرار می گیرند. به علاوه بر بررسی میکروسکوپی سرباره ای که به آهستگی خنک می شوند، به خوبی می توان کریستال های گلنایت یا ژهلنیت و آکرومانیت و غیره را مشاهده کرد. این در حالتی است که در سرباره ریزدانه چنین کریستال هایی وجود خارجی ندارند.  

در سرباره شیشه ای، انرژی لازم برای کریستاله شدن ترکیبات فوق به صورت نهایی ذخیره شده است. لذا می توان سرباره شیشه ای را به عنوان ماده ای که دارای استعداد تشکیل پیوند هیدرولیکی است به شمار آورد. وزن مخصوص سرباره کوره ذوب آهن ۴۹۷ گرم بر سانتیمتر مکعب و سطح مخصوص آن حدود ۲۲۳۳ سانتیمتر مربع بر گرم  است که البته سطح مخصوص به نحوه آسیاب کردن بستگی دارد.

خواص شیمیایی سرباره

اجزای تشکیل دهنده سرباره به طور عمده آهک, سلیس و آلومین است و شباهت بسیاری به اجزای سیمان پرتلند دارد. ترکیب شیمیایی سرباره بستگی به ترکیب سنگ معدن همچنین ناخالصی های موجود در سنگ آهک اضافه شده به کوره دارد. لذا از نظر هدایت تولید آهن در کوره ذوب آهن بهتر است سنگ آهک دارای خلوص بالاتری باشد. به طور کلی سرباره ها تفاوت هایی در ترکیب شیمیایی خود دارند و درصد ترکیب اجزای اصلی به این صورت است.
SiO2…….28%-38%
Al2O3……8%-18%
CaO……..35%-45%
به علاوه سرباره ممکن است حاوی مقدار قابل توجهی منیزی در حدود 16 درصد و سولفید کلسیم در حدود ۹ درصد و اکسید منگنز,اکسید فرو و مقداری آهن فلزی و مقادیر جزیی قلیایی نیز باشد.در جدول زیر درصد ترکیبات شیمیایی کوره ذوب آهن اصفهان را که بلافاصله بعد از خروج از کوره بلند تجزیه گشته اند, نشان می دهد.

سرباره و کاربرد های آن

سرباره و کاربرد های آنپشم سرباره

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
 • ۲۷ خرداد ۹۹
  فرشید حسینی :
  باسلام فرشیدحسینی هستم خریدار پسماندکوره شلاکه خاک سیا
  پاسخ
 • ۲۶ اردیبهشت ۹۹
  حمیدملوندی :
  با سلام خدمت دوستان کسی خرید سربار اهن داره قیمت مناسب دارم
  پاسخ
 • ۲۳ دی ۹۸
  حسین خورسندی :
  سلام به نظر شما می شود سرباره گندله سازی را فراوری کرد وآهن آن را جداکرد با توجه به سختی بالای سرباره سنگ شکن جواب گوی آن نمی باشد.
  پاسخ
 • ۱۹ مرداد ۹۸
  مجتبی افشاری :
  سلام مقدار 40 کیلو گرم سرباره استیل صنعتی می خواستم .
  پاسخ
 • ۶ تیر ۹۸
  احمد رحیمی :
  سلام کسي خريدار پودرآلومين يا لجن خشگ آلومينيوم نياز کارشون هست براي کوره ذوب بجايي نسوز استفاده ميشود 9125330692
  پاسخ
 • ۷ آذر ۹۷
  اسدي :
  با سلام چند هزار تن سرباره كوره بلند فولاد موجوداست قيمت درخواستي را بفرماييد در خدمتم
  پاسخ
 • ۲۲ تیر ۹۷
  خ. کمایی :
  سلام چنانچه الان هم خريدار سرباره اهن (خاک اهن) هستند ما میتوانیم بصورت هفتگي برای شما بفرستیم با قیمت مناسب در صورت تمایل تماس بگیرید09013073851 کمایی
  پاسخ
 • ۱۹ شهریور ۹۶
  فرهاد رزاقی :
  باسلام لطفا در صورت فروش سر باره کوره اهن گدازی قیمت و شرایط انرا برایم ارسال نمایید
  حسین در پاسخ میگه :
  با سلام مقدار هفت میلیون تن سرباره فولاد در یکی از کارخانه های فولاد اصفهان موجود می باشد. در صورت نیاز در خدمتتان هستم. با تشکر بختیاری
  علیرضا غلامی دادگر در پاسخ میگه :
  سلام خریدار خرسک و شلاکه هستیم دادگر
  امید خورسندی در پاسخ میگه :
  سلام یک میلیون تن سرباره و خاک آهن موجود میباشد شماره تماس
  مهدی حمزه در پاسخ میگه :
  سلام سرباره باقیمت بی رقیت باتناژ مختلف موجودهست. حمزه
  پاسخ
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی