تهيه خمير کاغذ (بخش دوم)

تهیه خمیر کاغذ (بخش دوم ) کاغذ باطله ، پارچه کهنه

تهيه خمير کاغذ از ضایعات کاغذ (بازيافتی) 

کاغذ سفيد بازيافتی که از فروشندگان کاغذهای بازيافتی خريداری می شود يا از خود کارخانه تهيه می شوند (به شکل پوشال کاغذی يا کاغذهای غيرقابل فروش) يا کاغذ توليد شده غيراستاندارد توليد شده، در چرخه بازيافت کاغذ مورد استفاده قرار می گيرد. اين نوع خميرها دارای گونه های بسيار متعددی هستند که بستگی به منبع اصلی تأمين کاغذ مورد استفاده در تهيه آن ها دارد. هنگام استفاده از خميرهای تهيه شده از کاغذهای بازيافتی، کاغذساز بايد مواد شيميايی ديگری را به خمير اضافه کنند تا کيفيت های خاصی را در کاغذ نهايی به دست آورد.
اين مواد شيميايی را به طور کلی پرکننده های کاغذ می نامند. پرکننده ها کاربردهايی متفاوت دارند که کربنات کلسیم رسوبی با خواص بی نظیر خود مهمترین آنها است مواد پرکننده ، بسته به نوع کاغذ به مقدار ۵ تا ۵۰% به مواد دیگر اضافه می شود با استفاده از پرکننده در کاغذ می توان خواص شیمیایی و فیزیکی ذرات را کنترل نمود. کاغذهای بازيافتی سفيد را به وسيله حل کردن آن ها دوباره به خمير تبديل می کنند و ناخالصی ها را از آن جدا می کنند و در صورت نياز رنگ بری و پاک سازی نيز روی آن انجام می شود. پس از آن محلول لزج به دست آمده را برای تبديل به خمير نهايی به قسمتی ديگر می فرستند.

اين مجموعه از عمليات معمولاً به صورت مجتمع در کنار عمليات کاغذسازی پيش بينی می شود. برای بازيافت کاغذهای چاپ شده، چرخه ای پيچيده تر از عمليات فوق مورد نياز است که در طول آن ها مرکب چاپ از کاغذ جدا می شود و به کمک پروراندن شيميايی خمير را رنگ بری می کنند. کاربرد اين کاغذها معمولاً به عنوان بخشی کمکی در انواع مشخصی از کاغذهای روزنامه يا کاغذهای پرحجم به کار می رود که در آن ها از خمير مکانيکی ساده استفاده می شود. خمير به دست آمده از اين نوع کاغذها را به صورت شيرابه برای انتقال به محل اختلاط با خمير مکانيکی انتقال می دهند.

تهيه خمير کاغذ از پارچه های کهنه 

در کارخانه های کاغذسازی از تکه پاره های پارچه های پنبه ای، کنفی، کتانی، شاهدانه ای و غيره که کهنه شده و معمولاً دور ريخته می شوند و حتی از نخ و طناب های مستعمل، خمير کاغذ تهيه می کنند. برای استخراج سلولز اين مواد به شرح زير عمل می شود: 

  • جدا کردن مواد زائد، مثل دکمه، قزن و مانند اين ها
  • قطعه قطعه کردن آن ها با ماشين های مخصوص
  • غربال و زير و رو کردن تکه پاره های پارچه و زدودن گرد و خاک آن ها
  • شستشوی مواد در ديگ های مخصوص با محلول های قليايی مانند شو (chau) و سود در حرارتی بالای ١٥٠ درجه سانتی گراد برای از بين بردن چربی و مواد زايد وجود در رشته های آن
  • شستشوی مجدد در حوضچه هايی که آب خالص در آن جريان دارد، برای از بين بردن مواد قليايی
  • ريش ريش کردن تکه پاره های پارچه با ماشين های مخصوص پنجه دار

روش کار به اين ترتيب است که ابتدا تکه پارچه ها را با آب مخلوط می کنند و سپس پنجه های فولادی دستگاه با حرکت دورانی الياف را از هم جدا و با آب به خوبی مخلوط کرده و به شکل خمير درمی آورد. سفيد کردن الياف با استفاده از کلر و خشک کردن الياف خمير شده و تهيه قالب های مکعب شکل از آن، مراحل بعدی کار هستند.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی