مراحل بازیافت ضایعات پلاستیک

مراحل بازیافت ضایعات پلاستیک، دسته بندی ضايعات پلاستیک

مراحل بازیافت ضایعات پلاستیک : جمع آوري زباله های قابل بازيافت افزون بر جلوگيري از آلودگي های زيست محيطی، در صورت تفکیک مي تواند به عنوان مواد اوليه بازیافتی در بسياری از كارخانجات توليدي به کار گرفته شوند. مراحل بازیافت ضايعات پلاستيكي به صورت زير مي باشد :

1- دسته بندی ضايعات پلاستیک : بعد از جمع آوری، ضايعات بايد برحسب نوع مواد به کار رفته از جمله پلي پروپيلن و پلي اتيلن و نرمي و سختي دسته بندي گردند.

2- خرد كردن و آسياب كردن : مواد نرم و مواد سخت بايد به صورت جداگانه و توسط آسياب خرد شوند. اندازه ذرات به دست آمده معمولا تغيير مي نمايد و بر اساس شرايط مصرف آن معمولا اندازه ای كه مصرف مي شود داراي اندازه ای كمتر از دو و نیم سانتیمتر می باشد. مواد آسیابی حاصل از مواد نرم را کندر می نامند.

3- شستشو : مواد به دست آمده بعد از  آسیاب بايد مورد شست و شو قرار گيرند، ذرات سخت را مي توان در ماشين هاي شستشوي آبي تميز نمود به اين منظور مي توان از پودر  پودرهاي شوينده معمولي یا كربنات سديم استفاده نمود.

4- خشك كردن : مواد آسیابی شست و شو شده داراي آب و رطوبت هستند و بنابراين آب آن ها بايد گرفته شود و در كوره حرارتي رطوبت زدايي شوند.

5- گرانول كردن : براي آماده كردن مواد آسيابي جهت استفاده در فرايندهاي پايين دستي و يا به منظور ترکیب كردن با مواد نو ، ذرات آسياب شده تميز بايد به شكل گرانول درآيند. گرانول کردن توسط یک دستگاه اکسترودر ، خنک کننده و خردکننده انجام می شود. هر پلاستیکی در یک بازه دمایی خاص خمیر می شود( دقت کنید که خمیر شدن با ذوب شدن متفاوت است) همچنین اگراحیانا پلاستیک از جنس دیگری هم باشد و دمای خمیر شدن متفاوتی هم داشته باشد به عنوان مثال بطری آب معدنی از 20 لیتری جدا می شود( به علت تفاوت در دمای خمیر شدن).
اكسترودرهای مورد استفاده جهت گرانول سازي سه نوع هستند كه برای PVC ، PET و متفرقه به كار مي روند.  دستگاه مورد استفاده جهت كار بر روي ضايعات ثانويه ، سيستم برش سرد مي باشد. در مرحله گرانول سازی مي توان رنگدانه ها (مستربچ) را به پلاستیک افزود. دستگاه مورد استفاده جهت كار بر روي ضايعات اوليه سيستم برشی است كه به وسيله گاز خنك می شود.

نظرات کاربران :

در حال پردازش ...
صرف نظر از پاسخ دهی (ارسال پاسخ برای نظر )
ورود / ثبت نام
درحال بارگذاری ...
درحال پردازش آگهی ...
iranzayeatlogoدرحال پردازش ...

بستنجستجوی پیشرفته آگهی